Úvod > Aktuality > #světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů
Kultura

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

  • Vydáno18. srpna 2020
Krásné dívky s těžkými víčky a překrásnými šperky, složité květinové ornamenty, divadelní plakáty, kalendáře, dekorativní zástěny, obaly čokolád i obří plátna zachycující historii slovanských národů: tak vypadají díla malíře a grafika Alfonse Muchy, který dal světu nový secesní styl. Bez Muchy by zkrátka éra Belle Époque nikdy nebyla tak krásná.

Secese vznikla koncem 19. století jako protest proti těžkopádným historizujícím tradicím klasického umění

Alfons Mucha
Gustav Klimt
Belle Époque, francouzsky krásná doba či krásné časy, se užívá jako označení necelých třiceti let přibližně mezi lety 1890 a 1914. Doba na přelomu 19. a 20. století byla podobně jako secese synonymem bezstarostného veselí a dekadence. Měla své symboly, například pařížskou Eiffelovku, Titanic a plakáty Alfonse Muchy (1860–1939). Ty jsou známé skutečně po celém světě, ale v Česku najdete i řadu jiných děl, o kterých se tolik neví.
 

Od pytláků a soudců až do Ameriky

Narodil se před 160 lety v Ivančicích na Brněnsku a město si Alfonse Muchu dodnes hýčká: společně s hercem Vladimírem Menšíkem patří k nejslavnějším rodákům, oba tu také mají svá muzea. Rodiče Muchovi se zřejmě zhlédli v písmenu A: Alfons měl pět sourozenců, Aloisii, Antonii, Annu, Andělu a Augusta. Svou kariéru Mucha zahájil na přání rodiny skromně a velmi neumělecky, jako soudní zapisovatel u ivančického soudu. O práci ale záhy přišel: záznamy totiž doplňoval portréty pytláků a zlodějů i karikaturami soudců.

Nakonec rodina svolila, aby se dal na umění, a pak už to šlo rychle, přes dílny divadelních kulis ve Vídni do akademie v Mnichově a dál do Paříže. Bezejmenný ilustrátor knih, novin a časopisů, který na samém začátku neuměl francouzsky ani slovo, se téměř přes noc proslavil jako tvůrce divadelního plakátu pro melodrama Gismonda se Sarah Bernhardtovou v hlavní roli.

V Paříži na přelomu 19. a 20. století v období Belle Époque Mucha určoval módní styl a zažíval roky největší slávy: v jeho dílně vznikaly plakáty, kalendáře a jídelní lístky, reklamy a scénické návrhy i plastiky, nábytek a šperky. Když později už jako hvězda odjel do Ameriky, podle vzpomínek svého vnuka tam zapůsobil jako Beatles: zaplnil titulní stránky novin a byl oslavován, kdekoli se objevil.
 

Od Slovanské epopeje až na Pražský hrad

Právě v Americe Mucha potkal chicagského milionáře Charlese Richarda Cranea, který se zajímal o slovanský nacionalismus a uvolil se financovat jeho vrcholné dílo, Slovanskou epopej. Tak se splnil velký Muchův sen: vizi dějin slovanských národů na dvaceti obřích plátnech dodnes obdivují miliony lidí po celém světě.

Na kolekci pláten začal Mucha pracovat roku 1910 po návratu do Čech, a to na zámku Zbiroh, kde si od hraběte Jeronýma Coloredo-Mansfelda pronajal byt a ateliér. Kvůli Epopeji Mucha studoval kulturu Slovanů a dokonce se vydal na studijní cestu po Rusku, Polsku, Srbsku a Bulharsku. Prvních jedenáct pláten, vystavených roku 1919 v pražském Karolinu, se dočkalo stejně nadšeného ohlasu jako Muchou navržená první emise československých poštovních známek a kolekce bankovek, které jsou dodnes pokládány za nejkrásnější tuzemská platidla. Ve stejné době Mucha zdarma, bez nároku na odměnu a jako dar českému lidu vyzdobil část interiéru Obecního domu v Praze a podle jeho návrhů vznikly rovněž pestrobarevné okenní vitráže s náboženskými výjevy v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

Tvorba Slovanské epopeje Muchovi zabrala osmnáct let, ale cyklus zůstal nedokončený; malíř zemřel krátce před 79. narozeninami v červenci 1939 na zápal plic. Monumentální plátna byla v posledních letech vystavena v Praze ve Veletržním paláci, v roce 2020 se epopej vrací na zámek v Moravském Krumlově.
 

Pár kousků do mozaiky Belle Époque

  • Léto 2020 Muchovi přeje: Museum Kampa zdobí díla Alfonse Muchy a Pasty Onera a do Prahy se také po letech vrací slavná sbírka Muchových plakátů, kterou zkompletoval Ivan Lendl, někdejší nejlepší tenista světa. Jejich poslední vystavení v roce 2013 přilákalo 180 000 návštěvníků a expozice si tehdy vysloužila titul Nejnavštěvovanější výstava výtvarného umění v historii České republiky.
  • Až do 19. 5. 2021  je k vidění v Obecním domě mimořádná výstava iMucha: slavná sbírka v pohybu, která vás obohatí o pohledy na nově získané mistrovské kousky a především o zážitek z digitálního zpracování.
  • Po Japonsku až do listopadu cestuje výstava Timeless Mucha: Mucha to manga – the magic of line. Na Muchových dílech a širokém spektru prací umělců celého uplynulého století názorně ukazuje, jak tvorba českého umělce inspirovala autory japonských manga komiksů, zejména pak půvabné tváře a složité účesy dívčích hrdinek.
  • S projektem #světovéČesko se tentokrát vypravíme za jiným slavným secesním malířem a Muchovým současníkem: Gustav Klimt (1862–1918) byl rakouský malíř žijící převážně ve Vídni, jeho otec Ernst Klimt, zlatník a rytec, ale pocházel z Travčic u Litoměřic. Přehlídku Klimtových secesních děl můžete obdivovat ve vídeňském Belvederu. Srdcem sbírky je 24 maleb od Gustava Klimta s jeho pozlacenými obrazy Polibek a Judith. Světový věhlas si získal především Polibek, malba o rozměrech 180 x 180 cm z let 1908/09, která ukazuje Klimta a jeho přítelkyni Emilii Flöge jako milenecký pár.
  • Když v roce 1883 Gustav Klimt založil společně s bratrem Ernstem a kolegou ze studií Franzem Matschem umělecký dekoratérský ateliér, šlo tako o začátek spolupráce s věhlasným architektonickým ateliérem Fellner & Helmer. Díky tomu najdeme pár Klimtových děl i u nás: podílel se například na výzdobě divadla v Karlových Varech, pro divadlo F. X. Šaldy v Liberci vytvořil malovanou oponu.
iMucha: slavná sbírka v pohybu v Obecním domě – unikátní výstava A. Muchy

14.5.
30.6.
iMucha: slavná sbírka v pohybu v Obecním domě – unikátní výstava A. Muchy

Zhruba po sedmi letech se milovníci díla Alfonse Muchy, velikána české secese, mohou těšit na další unikátní kulturní zážitek. Na stejné místo, do pražského Obecního domu, se vrací slavná sbírka jeho díla, kterou v minulosti zkompletoval světový tenista číslo 1 Ivan Lendl.

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

Muchova cyklostezka

Muchova cyklostezka

Cyklostezka vedoucí z obce Šanov kolem Emina zámku, kde maloval Alfons Mucha. Trasa prochází rovinatým terénem, krajinou s Přírodní rezervací Karlov, jehož fauna a flóra byla inspirací pro umění Alfonse Muchy.

Chateau hotel Zbiroh – staňte se skutečnými šlechtici

Chateau hotel Zbiroh – staňte se skutečnými šlechtici

Chateau hotel Zbiroh nabízí svým hostům nezapomenutelné chvíle plné romantiky a historie. Komnaty navozují atmosféru jako samotný zámek, který je opředen historií napříč staletími.

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích – z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích – z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. Pokud se podaří sehnat potřebné prostředky, mohlo by se otevřít koncem roku 2022.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Muchova vila v pražské Bubenči

Muchova vila v pražské Bubenči

Pražský dům světově proslaveného malíře Alfonse Muchy naleznete v Praze 6, v ulici V Tišině. Jedná se o novoklasickou dvoupodlažní budovu postavenou mezi lety 1925 až 1928. Vila není veřejně přístupná.

Další aktuality

Národní divadlo uvádí v roce 2023 řadu premiér v činohře, opeře i baletu

Rok 2023 je v Národním divadle opět nabitý. Kromě již zavedeného repertoáru vás čeká řada premiér nově nastudovaných klasických, i zcela nových inscenací. Novinky představí Balet Národního divadla, Činohra, Opera, i Laterna magika.
Praha | Kultura

Objevte perly kubistické a funkcionalistické architektury Josefa Gočára

Víte, že v anketě o největší osobnost české architektury 20. století zvítězil Josef Gočár, stavitel kubismu a funkcionalismu? Josef Gočár se narodil 13. března 1880 v Semíně u Přelouče, zemřel 10. září 1945 v Jičíně. Málokterý jiný tvůrce by dovedl zosobnit moderní českou architekturu lépe než Josef Gočár. Jeho díla zdobí řadu našich měst a jeho jméno znají i lidé, kteří se o architekturu příliš nezajímají.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 1. a 2. dubna 2023.
Praha | Zážitky

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi i náš přehled nejznámějších tradic pašijového týdne, hospodyňky ocení pár velikonočních receptů a jestliže plánujete nazdobit vajíčka, mohl by vám pomoci náš návod na jejich barvení přírodními barvami anebo různé styly zdobení kraslic. Užijte si krásné svátky jara!
Praha | Zážitky

50 tipů, kam jít se psem v Praze na procházku

Jaro je tady, květiny a keře začínají kvést... a také krásně vonět. Udělejte si procházku spolu se svým čtyřnohým kamarádem, který bude mít radost z nových vůní, zatímco vy se potěšíte pohledem na kvetoucí rostliny. Kam spolu s vaším pejskem v Praze vyrazit na příjemnou procházku vám poradí Kudy z nudy.
Praha | Životní styl

Na Vltavě v Praze opět fungují všechny přívozy

Od 25. 3. 2023 je opět možné využít v Praze všechny sezonní přívozy. Oblíbené lodní spoje jsou začleněny do systému Pražské integrované dopravy, takže cestujícím stačí jízdenka na MHD. K tradičně nejoblíbenějším patří přívozy v Sedlci či Podbabě, které zpestřují zejména cyklistům výlety v blízkém okolí Prahy. Za zkoušku však stojí také přívozy, které fungují v centru a spojují například Císařskou louku a Smíchov nebo Modřany a Lahovičky. Holešovicko-karlínský přívoz P7 vypluje i letos, ale v provozu bude jen do termínu otevření nové lávky HolKa, které se očekává cca v červenci 2023. Naopak od data ukončení provozu přívozu P7 bude obnoven provoz nejnovějšího pražského přívozu P4 mezi Velkou Chuchlí (Dostihová) a Hodkovičkami (Belárie). Na ostatních sezonních lodních linkách nedochází k žádným změnám oproti loňské sezoně.
Praha | Zážitky

Velikonoční trhy v centru Prahy začnou už tuto sobotu!

Centrum Prahy se opět ponoří do velikonoční atmosféry. Již tuto sobotu 25. března začnou tradiční Velikonoční trhy, které otevřou své brány na Staroměstském i Václavském náměstí a náměstí Republiky. V desítkách prodejních domků nabídnou prodejci typické velikonoční i jarní zboží a pochutiny. Centrem velikonočních oslav bude Staroměstské náměstí, kde se přímo u bohatě nazdobené břízy odehraje každý den pestrý folklórní program. Chybět nebudou oblíbené dětské tvořivé dílny. Novinkou bude zelené pivo. Návštěvníky čeká také kuriozita – největší zajíc s vajíčkem v České republice. Velikonoční trhy potrvají až do 16. dubna 2023.
Praha | Zážitky

Pražská Zoo vstoupí v sobotu už do 92. návštěvnické sezóny

V sobotu 25. března 2023 se od 11 hodin uskuteční slavnostní zahájení 92. sezony Zoo Praha. Stěžejním tématem se stane představení plánů nadcházející sezony. Zástupci zoologické zahrady seznámí veřejnost s vybranými zvířecími osobnostmi a spustí tak novou kampaň Seznamte se! Písničkář Pokáč následně zahraje v živé premiéře svůj nový „zoosong“. Vrcholem dopoledne pak budou křtiny mláděte luskouna.
Praha | Příroda