Panenské Břežany

Barokní zámek s kaplí sv. Anny od Jana Blažeje Santiniho, Památník národního útlaku a odboje s interaktivní expozicí, oceněnou v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis, a také letadla, odlétající a přistávající na blízkém letišti ve Vodochodech, to jsou Panenské Břežany jak je známe dnes.

Panenské Břežany: vesnice patřila pannám

Břežanům se začalo říkat Panenské podle jejich majitelek: v první písemné zmínce z roku 1233 vesnice patřila ženskému benediktinskému klášteru sv. Jiří na Pražském hradě. Stojí tu dva zámky, empírový a veřejnosti nepřístupný dolní zámek a barokní horní zámek s kaplí sv. Anny, postavené podle projektu Jana Blažeje Santiniho. Oblastní muzeum Praha-východ v zámku zřídilo Památník národního útlaku a odboje a moderní interaktivní expozici Zločin a trest.

 

Oceněná muzejní expozice

Hrůzy německé okupace českých zemí, osobní hrdinství příslušníků domácího i zahraničního odboje i potrestání válečných zločinců a kolaborantů připomíná expozice v dolním zámku, oceněná v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis. Proč sídlí právě v Panenských Břežanech? Důvodem je temná minulost obou šlechtických sídel: dolní zámek, někdejší sídlo židovské rodiny Bloch-Bauerových, za druhé světové války obýval Reinhard Heydrich, horní zámek si vybral jako své sídlo nacistický pohlavár Karl Hermann Frank.
 

Atentát a hrdinové heydrichiády

Když se 27. května 1942 vydal Reinhard Heydrich z Panenských Břežan do Prahy, netušil, že je to jeho poslední cesta: v zatáčce dnešní Zenklovy ulice do ulice V Holešovičkách v Libni na něj byl proveden atentát. Do zámku se už nevrátil, zemřel 4. června 1942. Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, kde se Adolf Opálka, Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc po atentátu skrývali a 18. června 1942 zemřeli, se proměnil v Národní památník hrdinů heydrichiády.
 

Turistická informační centra


28.5.
Den Jana Kubiše

Den Jana Kubiše

Panenské Břežany, Středočeský kraj

Aktivity

Horní zámek Panenské Břežany

Horní zámek Panenské Břežany

Panenské Břežany, Středočeský kraj
Kaple svaté Anny Panenské Břežany

Kaple svaté Anny Panenské Břežany

Panenské Břežany, Středočeský kraj