Panenské Břežany

Barokní zámek s kaplí sv. Anny od Jana Blažeje Santiniho, Památník národního útlaku a odboje s interaktivní expozicí, oceněnou v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis, a také letadla, odlétající a přistávající na blízkém letišti ve Vodochodech, to jsou Panenské Břežany jak je známe dnes.

Panenské Břežany: vesnice patřila pannám

Břežanům se začalo říkat Panenské podle jejich majitelek: v první písemné zmínce z roku 1233 vesnice patřila ženskému benediktinskému klášteru sv. Jiří na Pražském hradě. Stojí tu dva zámky, empírový a veřejnosti nepřístupný dolní zámek a barokní horní zámek s kaplí sv. Anny, postavené podle projektu Jana Blažeje Santiniho. Oblastní muzeum Praha-východ v zámku zřídilo Památník národního útlaku a odboje a moderní interaktivní expozici Zločin a trest.

 

Oceněná muzejní expozice

Hrůzy německé okupace českých zemí, osobní hrdinství příslušníků domácího i zahraničního odboje i potrestání válečných zločinců a kolaborantů připomíná expozice v dolním zámku, oceněná v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis. Proč sídlí právě v Panenských Břežanech? Důvodem je temná minulost obou šlechtických sídel: dolní zámek, někdejší sídlo židovské rodiny Bloch-Bauerových, za druhé světové války obýval Reinhard Heydrich, horní zámek si vybral jako své sídlo nacistický pohlavár Karl Hermann Frank.
 

Atentát a hrdinové heydrichiády

Když se 27. května 1942 vydal Reinhard Heydrich z Panenských Břežan do Prahy, netušil, že je to jeho poslední cesta: v zatáčce dnešní Zenklovy ulice do ulice V Holešovičkách v Libni na něj byl proveden atentát. Do zámku se už nevrátil, zemřel 4. června 1942. Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, kde se Adolf Opálka, Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc po atentátu skrývali a 18. června 1942 zemřeli, se proměnil v Národní památník hrdinů heydrichiády.
 

Turistická informační centra


Aktivity

Horní zámek Panenské Břežany

Jsou místa, kudy kráčely dějiny, a přesto se na ně poněkud zapomnělo. Jedním z nich je vcelku nevelký barokní zámek v Panenských Břežanech. Místo, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple sv. Anny.
Panenské Břežany, Středočeský kraj

Kaple svaté Anny Panenské Břežany

Horní zámek v Panenských Břežanech je místem, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple svaté Anny stojící v jeho blízkosti.
Panenské Břežany, Středočeský kraj

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.
Panenské Břežany, Středočeský kraj

Bedřich Gerstel – prvorepubliková koupelna v Panenských Břežanech

Každou první středu v měsíci, máte možnost navštívit unikátní koupelnu ze začátku 20. století, která prošla velmi zdařilou rekonstrukcí. Seznámíte se zde mimo jiné s dobovými doplňky, které byly součástí jejího vybavení. Koupelna se nachází v 1. patře horního zámku v Panenských Břežanech.
Panenské Břežany, Středočeský kraj

Útok na Reinharda Heydricha – virtuální realita v Panenských Břežanech

Jedinečná možnost cestovat časem o celých 80 let zpět a o pouhých 10 kilometrů jižněji – do ulice V Holešovičkách dne 27. května 1942.
Panenské Břežany, Středočeský kraj

Virtuální realita v památníku Panenské Břežany – cesta časem do roku 1942

Psal se 27. květen roku 1942. Všichni víme, že toto datum je velmi významné v dějinách našeho národa. Díky unikátní technologii se u nás stanete svědky útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, a to prostřednictvím brýlí s virtuální realitou.
Panenské Břežany, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví