Úvod > Aktuality > Co je prakťák, hokr, šlágvort, štich a forbína? Dozvíte se to na prohlídkách divadel
Kultura

Co je prakťák, hokr, šlágvort, štich a forbína? Dozvíte se to na prohlídkách divadel

  • Vydáno19. března 2019
Rádi byste někdy poznali divadlo jinak než jako obyčejní diváci? Prošli se labyrintem divadelních chodeb, zkušeben a sálů, nahlédli do zákulisí, krejčovny a maskérny, zastavili se na jevišti a třeba i odhalili to, jak funguje propadliště? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na prohlídky divadel!
Největší zájem je samozřejmě o nejznámější z českých divadel, historickou budovu Národního divadlaPraze. I když si koupíte lístky a přijdete dlouho před představením, nikdy nezažijete a nedozvíte se tolik zajímavostí jako při klasické prohlídce.
 

Prohlídky Národního a Stavovského divadla v Praze

Prohlídka Národního divadla vás zavede jak do běžných prostor, tak k základním kamenům, do hlediště a hlavního foyer. Podíváte se i na terasu nad Národní třídou, a když budete mít štěstí, bude otevřený i Prezidentský salonek. Název zní vznešeně, ale není co závidět, z prezidentské lóže je vidět stěží půlka jeviště. Traduje se, že v době stavby divadla šlo o pomstu Čechů tehdejšímu panovníkovi Františku Josefovi I. za to, že se nikdy nenechal korunovat českým králem. Méně už se ví, že na obnovu divadla po požáru věnoval sto tisíc zlatých a zasloužil by si tak místo s poněkud lepším výhledem.

Národní divadlo ovšem není jen historická budova, ale název celé instituce, která dnes čítá čtyři budovy a čtyři soubory. Mezi ně patří Stavovské divadlo, jedinečné tím, že se v něm nepřetržitě hraje od roku 1783, a Nová scéna. Víkendové prohlídky obou historických budov zajišťuje Pražská informační služba – Prague City Tourism (tel. 221 714 161), komentované prohlídky Nové scény probíhají zpravidla jednou měsíčně (tel. 224 901 506). Veškeré informace i nejbližší termíny najdete podrobně rozepsané na webových stránkách Národního divadla. Prohlídky všech budov stojí stejně, 120 Kč pro dospělé a 80 Kč pro děti.
 

Jak nahlédnout do zákulisí Švandova divadla?

Zprvu aréna pod širým nebem, kterou v roce 1871 otevřel Pavel Švanda ze Semčic, poté Divadlo U Libuše, které slavnostně zahájilo provoz roku 1881 Smetanovou Hubičkou a pak sled rychle se střídajících jmen:  Intimní divadlo, Divadlo Vlasty Buriana, Divadlo komiků, Realistické divadlo, Divadlo Labyrint a nakonec Švandovo divadlo na Smíchově – to je stručná historie svobodného kulturního prostoru na levém břehu Vltavy v Praze. Jména se měnila, ale divadlo se tu hraje už více než sto let. Bonusem je kavárna s autentickými plakáty z počátku 20. století.

Prohlídky magického zákulisí, při nichž se seznámíte s historií divadla, divadelními profesemi i divadelní terminologií je třeba objednat dopředu na telefonu 724 840 442. Prohlídka zahrnuje vše od vstupního foyer, velkého sálu (jeviště i hlediště), herecké šatny a dekadentky, přes maskérnu, kulisárnu, boční foyer a suterénní sál tzv. studio. Vstupné na prohlídku je zdarma.
 

Prohlídky tří divadel v Brně

Podobně jako v Praze i v Brně se pod názvem Národní divadlo skrývá více budov: Janáčkovo divadlo, Mahenovo divadlo a Divadlo Reduta (víte, že se tu divadlo hrálo už v 17. století a roku 1767 se právě tady konalo první české představení v Brně?). Všechna divadla nabízí kromě představení také prohlídky, a to pro skupiny nanejvýš dvacet osob po individuální domluvě. Vstupné stojí 100 Kč pro dospělé a seniory, 50 Kč pro děti a studenty a objednat se můžete na telefonu 602 638 756.

Na léto roku 2019 je pro vás připraven cyklus prohlídek všech tří budov. Zajímavá bude jistě zejména prohlídka Janáčkova divadla, které v uplynulém roce prošlo generální rekonstrukcí (otevírá se v dubnu 2019). Prohlídky budou probíhat v týdnu od 12. do 18. srpna, každý den od 10 do 18 hodin, každou celou hodinu mimo polední pauzy 13–14 hodin. Maximální počet účastníků je 20 osob.
 

Prohlídky Národního divadla moravskoslezského

Prohlídky zákulisí Divadla Antonína Dvořáka či Divadla Jiřího Myrona nabízí Národní divadlo moravskoslezskéOstravě. Během zhruba hodinové komentované prohlídky se projdete místy, která běžný divák nenavštíví a lépe tak pochopíte, jak celý divadelní kolos funguje. Poznáte například šatny herců, zkušebnu orchestru, baletní sál, příruční sklad kostýmů či jeviště s točnou i provazištěm.

Programy sice jsou určené školám a studentům, ale v divadle vám vyjdou vstříc a vždy najdou i cestu pro jednotlivce. Prohlídky jsou zdarma, trvají přibližně hodinu a jejich termín i čas se odvíjí od aktuálních provozně-organizačních možností divadla. Nutná je domluva předem na tel. 776 516 455.
 

Prohlídky zákulisí dvou plzeňských divadel

Klasické Velké divadlo, moderní Nová scéna s předsazenou fasádou z litého betonu s bublinovou perforací a Malá scénaPlzni se společně nazývají Divadlo Josefa Kajetána Tyla. Hlavním magnetem a také významnou kulturní památkou je Velké divadlo; projekt novorenesanční budovy se secesními prvky vypracoval Antonín Balšánek, jeden z autorů Obecního domu v Praze.

Zákulisí Velkého i Nového divadla můžete poznat při pravidelných prohlídkách. Během roku 2019 se pořádají s výjimkou divadelních prázdnin jednou měsíčně, pro obě divadla platí stejné datum konání. Nejbližší možné termíny prohlídek jsou 8. dubna, 20. května. Prohlídky je nutné rezervovat předem, vstupné stojí 100 Kč.
 

Prohlídky především pro skupiny: Plzeň, Karlovy Vary a České Budějovice

Jako město s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí, kde se zrodily světoznámé loutky Spejbla a Hurvínka, vám představí Plzeň nejenom Muzeum loutek, ale také Divadlo Alfa, jeden ze spolupořadatelů festivalu Skupova Plzeň. Skupinám a zejména pak školám nabízí divadlo prohlídky; děti se dozví, kde se připravují a vyrábí kulisy, loutky a kostýmy, co je prakťák, hokr, šlágvort, štich nebo forbína a jak vlastně vzniká divadelní inscenace. Prohlídky většinou navazují na dopoledním představení (cena s představením 75 Kč) a objednat je lze na telefonu 378 038 464.

Divadlo Karlovy VaryNa prohlídky zve také městské divadloKarlových Varech, budova postavená podle projektu vyhlášených divadelních architektů F. Fellnera a H. Helmera a vyzdobená Gustavem a Ernestem Klimtovými. Prohlídky pro nejméně 25 osob je možné objednávat v pobočkách městského infocentra, stojí 100 Kč pro dospělé a 40 Kč pro děti.

Především třídám ze základních a středních škol nabízí interaktivní prohlídky Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Divadelní prostor lze poznat klasicky i formou bojové hry s mapkami a šiframi podle věku dětí (cena 60 Kč), o 20 Kč víc si připlatí ti, co chtějí navštívit malírny, kašérny, zámečnictví, čalounictví, krejčovny a další dílny Jihočeského divadla ve Vrátě a v rámci workshopu si sami vyzkoušet výtvarné pojetí prózy Malý princ. A dobrá zpráva na závěr: Jednou za dva měsíce divadlo vypisuje termín pro veřejnost, kdy se na prohlídky dostanou i jednotlivci, rodiny a menší skupiny.
Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Pražská vlastivěda – vlastivědné vycházky s Prague City Tourism

Pražská vlastivěda – vlastivědné vycházky s Prague City Tourism

Zajímáte se o pražskou historii, architekturu či svou čtvrť? Vyzkoušejte vlastivědné vycházky, které pořádá Prague City Tourism (dříve Pražská informační služba). Konají se celoročně, každý měsíc se pravidelně obměňují.

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak je unikátním moderním objektem vytvořeným na míru snahám o propojování umění a vzdělávání. Nabízí možnosti poznávání nejen tajů divadelního umění, ale i světa kolem nás a nás samých.

Divadlo Alfa v Plzni

Divadlo Alfa v Plzni

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka – později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů – Jiřího Trnky.

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Empírová budova původně z počátku 19. století ležící u řeky Malše vedle Zlatého mostu. V jeho průčelí je busta Josefa Kajetána Tyla, který zde naposledy vystoupil na jevišti.

Národní divadlo moravskoslezské – jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory

Národní divadlo moravskoslezské – jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory

Národní divadlo moravskoslezské se sídlem v Ostravě je největším a nejstarším profesionálním divadlem v Moravskoslezském kraji a zároveň největší kulturní institucí zřizovanou statutárním městem Ostrava. Založeno bylo v roce 1919.

Divadlo Alfred ve dvoře

Divadlo Alfred ve dvoře

Pražské divadlo Alfred ve dvoře v produkci Motus představuje prostor pro živé umění. Nejčastěji uvádí progresivní uměleckou tvorbu a unikátní autorské projekty českých, ale i zahraničních umělců a performerů.

Divadlo loutek Ostrava – zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava – zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava hraje denně dvě představení pro žáky mateřských a základních škol, některé tituly uvádí i pro studenty středních škol a pro dospělé diváky (tradiční pondělní podvečery).

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Loutkové divadlo na Praze 6 je zaměřené především na představení pro děti, ale středeční večery patří již tradičně dospělým. Ve všech představeních se setkáte se známými loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny i psa Žeryka.

Prohlídka Karlovarského městského divadla

Prohlídka Karlovarského městského divadla

Pro skupiny minimálně 25 osob je možné objednat si v pobočkách infocentra Karlovy Vary prohlídku Karlovarského městského divadla. Budova byla postavena podle projektu vídeňského ateliéru F. Fellnera a H. Helmera. Výzdoba interiérů a malby byly svěřeny bratřím Gustavu a Ernestu Klimtovým.

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

V sousedství knihovny v jihovýchodním nároží zámku Mnichovo Hradiště je původní hlavní zámecký sál, který byl koncem 18. století přebudován na zámecké divadlo, zdobené iluzivní klasicistní výmalbou. Divadelní prostor zpřístupněn veřejnosti v rámci prohlídek zámku a kulturních akcí.

Divadlo U Hasičů

Divadlo U Hasičů

Neseďte doma a užijte si jedinečný kulturní zážitek! Zajděte na komedii do divadla U Hasičů. Populární herci v čele s Petrem Nárožným, Uršulou Klukovou, Květou Fialovou a dalšími se postarají o výbornou zábavu.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním na víkend 7. a 8. října 2023.
Praha | Zážitky

České značky: mýdla, krémy, balzámy, svíčky a oleje značky Manufaktura

Manufaktura je kosmetika inspirovaná českou tradicí a přírodou, plná ruční práce a příběhů. Z lahviček s tělovými mléky, sprchovými gely, krémy, oleji, šampony a balzámy voní okvětní lístky růží, meruňky, sedmikrásky, lesní ovoce i pivo. Podobně to voní i v prodejnách Manufaktury, které lákají svou pohodovou atmosférou. I díky nim Manufaktura patří mezi nejoblíbenější české společnosti.
Praha | Zážitky

Trojská botanická zahrada připravuje oblíbenou výstavu dýní – návštěvníky zavede do Asie

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje oblíbenou přehlídku dýní a dýňových aranžmá. Letošní výstava zavede návštěvníky na nezapomenutelnou cestu do Asie. Dýňové dekorace, které připraví studenti České zahradnické akademie Mělník, připomenou kulturu různých koutů tohoto kontinentu. Přehlídku plodů všech barev, velikostí a tvarů doprovodí interaktivní prvky a hry s dýněmi. Na výstavě, která se koná od 13. do 31. října, se představí i gigantická dýně.
Praha | Příroda

Zoo Praha slaví 92. narozeniny

Již 92 let uplyne ve čtvrtek 28. září od prvního otevření Zoo Praha. Zoologická zahrada zve na státní svátek své příznivce na komentovaná krmení, do Údolí slonů, Rezervace Dja, kde proběhne křest půlročního mláděte kočkodana Brazzova i na výstavu Významné odchovy Zoo Praha.
Praha | Příroda

Závod Přes tři pražské jezy nabídne atraktivní podívanou u Vyšehradu, Národního divadla i Karlova mostu

Již 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy v rámci závodu "Napříč Prahou – přes tři jezy". Ve čtvrtek 28. 9. 2023 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy pramice, kanoe či kajaky skautů, skautek a ostatních závodníků. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10:00 a 12:00 hodin. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Letos se všichni vodáčtí nadšenci mohou těšit i na volné splutí.
Praha | Letní sporty

Úřad vlády ČR otevře Strakovu akademii – v zahradě si prohlédnete vládní vozy

Strakova akademie není po většinu roku přístupná veřejnosti. Prozkoumat její nejrůznější zákoutí je tak velmi vzácnou příležitostí. A právě takovou možnost budou mít návštěvníci ve čtvrtek 28. září 2023, kdy se uskuteční první letošní den otevřených dveří v sídle vlády. Ve stejný den dojde také k zahájení výstavy historických automobilů na zahradě Strakovy akademie, jimiž v minulosti jezdili ústavní činitelé.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky

Za Svatováclavským vinobraním se vydejte na Pražský hrad

Co víte o historii a současnosti vinařského řemesla v Praze? A která pražská vinice je ta vůbec nejstarší? Předposlední zářijovou sobotu 23. 9. 2023 přijdete všem těmto a i dalším otázkám na kloub v areálu Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě.
Praha | Gurmánská turistika