Úvod > Aktuality > Tradice: Gobelíny, textilní technika stará tisíce let
Kultura

Tradice: Gobelíny, textilní technika stará tisíce let

  • Vydáno2. května 2023
Obdivujete staré gobelíny a tapiserie, lovecké scény, dámy s jednorožci a další romantické výjevy v hradních a zámeckých komnatách? Pak vám udělá radost zjištění, že prastará textilní technika žije i v dnešní době a docela se jí daří. Kde uvidíte výrobu moderních kousků na vlastní oči, které interiéry zdobí a kde najdete ty největší? A jak se liší moderní a historické textilie?

Unikátní gobelíny

  • Gobelín s biblickým námětem David a Abigail z doby kolem roku 1675, vystavený na zámku v Náměšti nad Oslavou
  • O stovky let mladší Karolínský gobelín ve velké aule pražského Karolina byl posledním mistrovským kusem Marie Hoppe Teinitzerové
Náměšti nad Oslavou
Karolinum
Kdo chce vidět, jak pod rukama šikovných tkalců a tkadlen vznikají ryze moderní díla, měl by se vypravit do Moravské gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí anebo do Domu gobelínůJindřichově Hradci. Svědkem výroby gobelínů, tapiserií a rukodělných látek na míru pro přední výtvarníky a textilní designéry můžete být v pražské textilní a gobelínové manufaktuře značky Wnoozow, která na uměleckém a řemeslném trhu působí od roku 2016. A pokud se chcete kochat půvaby starých krásných tapiserií s hrdinskými výjevy, krásnými dámami a složitými proplétanými lemy, vypravte se na zámek v Náměšti nad Oslavou, kde rozšířili prohlídkové trasy o výstavu věnovanou vzniku tapiserií. Na památku si můžete koupit publikaci Anatomie tapiserie, kterou vydal Národní památkový ústav. Seznámíte se nejenom s historií náměšťské sbírky, ale i s rozborem artefaktů, analýzou použitých materiálů a technologií, a také s tím, jak se o textilie starat.
 

Gobelínka z Valašského Meziříčí

Lifestylové časopisy o gobelínech značky Wnoozow píší, že je to technika stará 120 let v moderním pojetí. Výroba gobelínů ovšem má v českých zemích mnohem delší historii, i když kdybychom si ji však představili jako umělecké dílo, byla by na něm spousta prázdných míst. Oněch 120 let se odpočítává od roku 1898, kdy výtvarník Rudolf Schlattauer založil Moravskou gobelínovou manufakturu. Studoval v Paříži a v Mnichově, s gobelíny se ale seznámil v Norsku, kam ho přivedla léčba těžké tuberkulózy. Rozhodl se převézt tuto techniku na Valašsko, region známý dávnými tkalcovskými tradicemi. Dílna původně působila v Zašové, po deseti letech se přestěhovala do Valašského Meziříčí a získala statut školy. Výrobky Zemské školy gobelínové a kobercové mířily nejenom do soukromých sbírek, ale také do sídel státních institucí nebo na zahraniční ambasády, práce ze zdejší gobelínky zdobí rovněž například Jurkovičovu vilu v Brně.

V jediné dílně svého druhu na Moravě a ve Slezsku, která od roku 1929 sídlí na stejné adrese na Husově ulici, se dnes kromě ručního tkaní klasických gobelínů, uměleckých tapiserií a originálních koberců podle moderních výtvarných předloh věnují i restaurování historických textilií. Raritou je desetimetrový tkalcovský stav pro tkaní opon, například pro Novou scénu Národního divadlaPraze. Chcete se sem vypravit na prohlídku? Spoustu věcí si budete moci osahat a sami vyzkoušet, uvidíte v chodu historické stroje, které jsou dnes již technickými památkami, můžete vidět dobové filmy o dílnách a řemeslech na Valašsku, občerstvit se ve stylové kavárně, prohlédnout si galerii moderních a historických tapiserií a také se přihlásit na některý z pravidelných kurzů.
 

Gobelínová historie

Ačkoli dnes gobelíny pokládáme za evropskou záležitost, jejich předky lze vystopovat už přibližně před 4000 lety. První zmínky pochází z Orientu a starého Egypta, s Araby přicestovala textilní technika na Pyrenejský poloostrov, a přibližně v 9. století se dostala do Francie. Nejstarší evropská tapiserie byla utkána až v 11. století v Kolíně nad Rýnem, za kolébku textilního řemesla je ale považovaná Francie. Za označením gobelín bychom zřejmě měli hledat barvíře Jeana Gobelina, který v 15. století založil v Paříži tkalcovské dílny; z nich se posléze zrodila jedna z nejstarších manufaktur vyrábějících tapiserie.

Zatímco pro laiky není mezi gobelínem a tapiserií žádný rozdíl, odborníci na textilní techniky upozorňují, že ač každý gobelín je tapiserie, každá tapiserie není gobelín. Tapiserie je jakékoliv dílo z textilu, tedy i textilní koláž, které může mít plastické prvky. Gobelín je hladký a přepisuje malbu. Kdybychom to brali opravdu přísně, směla by se tak označovat pouze díla utkána v královských pařížských manufakturách Les Gobelins, které vznikly roku 1664 pod patronací krále Ludvíka XIV.
 

Dům gobelínů v Jindřichově Hradci

Moderní interaktivní tkalcovské muzeum, komentované prohlídky s průvodci, sbírka tkalcovských stavů a strojů s možností vyzkoušet si na stavech svoji zručnost, dětský koutek s kinosálem, aktuální výstavy, řemeslné kurzy a prodej drobných textilních suvenýrů: to všechno nabízí Dům gobelínůJindřichově Hradci. Nejdete ho v budově bývalého zámeckého pivovaru v blízkosti hradu a zámku a dodnes se tu vyrábějí rozměrné i drobné tapiserie, výšivky a koberce.

Zdejším pokladem jsou textilie, které zhotovila Marie Hoppe Teinitzerová (1879–1960), zakladatelka textilního výtvarnictví v českých zemích. Na mezinárodní výstavě moderního dekorativního a industriálního umění v Paříži 1925 získala zlatou medaili za sérii osmi gobelínů na téma tradičních řemesel, která vznikla ve spolupráci s profesorem UMPRUM Františkem Kyselou. Originály jsou uloženy ve sbírkách Uměleckoprůmyslového museaPraze.
 

Tisíc let stará švadlena

Pohlazením pro milovníky ručních prací i duše unavené z moderního světa je fakt, že tapiserie se vyrábějí tisíce let, a vlastně pořád stejně. Mění se nitě, materiály, stroje i prostory, pracovní postupy ale dodnes zůstaly stejné. S mírnou nadsázkou by dnešní tkadleny z Valašského Meziříčí mohly usednout ke stavům, od kterých se před chvílí zvedly jejich kolegyně ze starověkého Egypta.

Samostatnou vědeckou disciplínou jsou u gobelínů materiály a barvy; protože pigmenty se získávaly z rostlin, kůry stromů, ze zvířat a různých minerálů, jejich rozsah byl notně omezený. Víte například, že ve starých gobelínech byla hojně vetkaná barva aubusson blue? Má šedomodrý odstín a prý působila uklidňujícím dojmem. Potíž s udržením barevných tónů bývá hlavně s různými odstíny žluté a hnědé, z níž se působením světla často stává nepěkně rezavá. Nejstálejší barvou pak je indigová modř.
 

Tapiserie z Náměště nad Oslavou

Do časů, kdy gobelíny byly staly symbolem postavení středověké šlechty a pro větší efekt se do nich zatkávaly zlaté a stříbrné nitě (kvůli nimž se naopak v dobách válek často pálily, rozstříhávaly a ničily), se můžete vrátit na zámcích. Třeba na zámku v Náměšti nad Oslavou, kde s novou turistickou sezonou rozšířila prohlídkovou trasu výstava věnovaná vzniku tapiserií. Přehlídka nazvaná Příběhy psané vlnou a hedvábím je instalovaná v Kulečníkovém sále a rozšířila prohlídku královského a dětského apartmánu. Seznámíte se tu se způsoby barvení vlny i hedvábí, principy tkalcovských stavů a pomocí názorných haptických modelů i s celým procesem vzniku tapiserie.

Proč právě v Náměšti? Protože všechny reprezentační sály hlavní prohlídkové trasy zdobí několik desítek tapiserií, vyrobených v belgických a francouzských gobelínových dílnách od poloviny 16. do poloviny 19. století. Vůbec nejstarší je verdura s motivy listů, květů, hmyzu a ptáků z doby kolem roku 1540, nejmladší pak je menší tapiserie z počátku 19. století.
 

Zámek Opočno a koberce pod sklem

Velkou změnou vstoupil do sezony 2022 zámek Opočno: ke 100. výročí zpřístupnění tu nachystali velkou reinstalaci, v níž se zámek vrací do časů před první světovou válkou. Nové prohlídkové trasy vás zavedou do míst, kam se zatím žádní návštěvníci nepodívali. Z dvaačtyřiceti zámeckých místností jich devatenáct uvidíte vůbec poprvé, ale kromě zajímavých interiérů jsou k vidění i velmi neobvyklé exponáty. Například po původních kobercích v reprezentačních prostorách vede patnáct metrů dlouhá skleněná lávka. Podle kastelána Tomáše Kořínka takové řešení nikde jinde v republice není a inspiraci pro ně památkáři našli až v Dánsku.
 

Víte, že…?

Řemesla pro Paříž

31.3.
17.12.
Řemesla pro Paříž

Výstava tapiserií podle návrhu Františka Kysely utkané v dílně Marie Hoppe Teinitzerové, oceněné r. 1925 Velkou cenou – Grand Prix v Paříži.

Salon textilního umění

21.4.
26.11.
Salon textilního umění

Výstava prací 11 textilních výtvarníků.

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci prošlo mezi lety 2018 až 2020 nákladnou rekonstrukcí. Návštěvníkům se jeho zrekonstruované prostory, a nové moderní expozice otevřely začátkem roku 2021. Naleznete zde nové expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým je vyhrazeno celé jedno patro muzea.

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Památka ve správě Muzea regionu Valašsko prošla v posledních třech letech rozsáhlou rekonstrukcí a od března 2022 je opět přístupna veřejnosti. K hlavní lákadlům patří moderní multimediální expozice o vztahu člověka a okolní přírody.

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí

Vydejte se do centra tkalcovského řemesla, umění a textilního designu. Moravská gobelínová manufaktura se již více než sto let věnuje ručnímu tkaní klasických gobelínů, originálních koberců a uměleckých tapiserií. V nabídce jsou kurzy, kde si vyzkoušíte kompletní realizaci vlastního koberce.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Citlivě rekonstruovaná industriální památka, bývalý jindřichohradecký zámecký pivovar, je místem, kde od roku 2012 sídlí městské muzeum Dům gobelínů.

Art protis – unikátní textilní výtvarná technika

Art protis – unikátní textilní výtvarná technika

Originální, ryze tuzemská a v České republice vyvinutá textilní výtvarná technika spojuje tradici malby a gobelínu. Art protis byl oceněn byl zlatou medailí na Světové výstavě 1967 v Montrealu i v Ósace v roce 1970.

Sbírka tapisérií na zámku Náměšť nad Oslavou – největší sbírka tapisérií v České republice

Sbírka tapisérií na zámku Náměšť nad Oslavou – největší sbírka tapisérií v České republice

Zámek v Náměšti nad Oslavou se majetkem československé vlády a sloužil jako letní sídlo prezidenta na Moravě. Když v 50. letech přestal prezidentovi sloužit, rozhodla státní památková správa, že v zámku bude vystavena ucelená kolekce tapisérií.

Starý zámek v Jevišovicích

Starý zámek v Jevišovicích

Původní hrad, poprvé zmíněný v roce 1289, přestavěný do barokní podoby v první polovině 17. století Ludvíkem Raduitem de Souches, leží na jižním okraji Českomoravské vrchoviny, 16 km severovýchodně od Znojma. Od roku 1980 patří zámek Moravskému zemskému muzeu.

Gobelínová manufaktura Wnoozow v Karlíně

Gobelínová manufaktura Wnoozow v Karlíně

Wnoozow je textilní manufaktura založená roku 2016 Danielou Danielis. Primárně se zaměřuje na tkaní gobelínů, tapiserií a ruční výrobu tkanin s ohledem na potřeby významných umělců a designérů.

Divadelní opona v Národním divadle – nejslavnější divadelní opona v České republice

Divadelní opona v Národním divadle – nejslavnější divadelní opona v České republice

V pražském Národním divadle se nachází nejslavnější česká divadelní opona, vytvořená Vojtěchem Hynaisem. Opona oslavuje obětavost českého národa při budování Národního divadla. Slavný nápis "Národ sobě" připomíná vlastence, kteří darovali prostředky na stavbu Zlaté kapličky.

Tkalcovské muzeum v Rejvízu

Tkalcovské muzeum v Rejvízu

Jesenicko bylo odpradávna nejen krajem horníků, ale také tkalců. Starou tradici ukazuje unikátní muzeum v budově fary uprostřed vesnické památkové zóny v Rejvízu. V expozici zhlédnete například tři kompletní stavy, ale i předměty denní potřeby našich předků.

Arcibiskupský palác v Praze

Arcibiskupský palác v Praze

Arcibiskupský palác v těsném sousedství Pražského hradu představuje jednu z nejvýznamnějších pozdně barokních staveb Prahy. Vznikl v šestnáctém století a do dnešního dne prodělal několik přestaveb mimo jiné od J. B. Matheye.

Další aktuality

Na letní festivaly za skvělou muzikou a pohodovou atmosférou!

Mnozí milovníci kulturního dění pod širým nebem by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Letní sezóna bývá doslova protkána festivaly nejrůznějších žánrů. Ať už patříte k fanouškům hudby, filmu, divadla, cirkusu, historie anebo třeba folkloru, stačí si jen vybrat z našich tipů ten "váš" festival, sbalit dobrou náladu a vyrazit.
Kultura

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Muzea a galerie

Která muzea a galerie vloni přivítaly nejvíc návštěvníků? Nová nebo modernizovaná muzea nabízejí originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Vyberte si z nabídky míst nabídne program pro rodiny s dětmi i všechny další zvědavé návštěvníky.
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2022 zná své vítěze

Od 1. ledna 2022 do 28. února 2023 probíhal již XXI. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 73 muzeí a galerií s celkem 121 projekty. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2022 (57 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2022 (44 projektů) a Muzejní počin roku 2022 (20 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.
Kultura

Vydejte se za lidovou tvořivostí na nejzajímavější akce ve skanzenech

V naší zemi se nachází mnoho skanzenů, kde poznáte lidové zvyky a tradice našich předků. Vybrali jsme pro vás čtyři z nich a zveme vás na významné jarní a letní akce. Vraťte se do minulosti a užijte si krásný den jako za starých časů.
Kultura

20 muzeí, o jejichž existenci jste možná neměli ani tušení

Že existuje muzeum vah nebo olomouckých tvarůžků by vás možná napadlo, málokdo ale tuší, že vlastní muzeum má třeba umělý mezinárodní jazyk esperanto nebo těžba borové smoly. Speciální muzeum je zaměřeno například také na řeznickou profesi, vorařství či chov perlorodek. Specialitou je také expozice věnovaná jen a pouze samorostům nebo výstava, zaměřená na vyvolávání duchů.
Kultura

Kalendář 2023: Letní festivaly – kam se letos vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Letošní lení sezóna bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky.
Kultura

Festival muzejních nocí 2023: Jaké zážitky nabídne?

Již 19. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 19. května až 16. června 2023! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května. Celkově se k akci letos přihlásilo neuvěřitelných 630 institucí a 190 měst.
Kultura

Když počasí nepřeje cyklovýletům aneb pět cyklistických lákadel

Někoho od jízdy na kole chladné a deštivé počasí neodradí, ale pokud dáváte přednost cyklovýletu za slunného počasí, nezbývá, než si na teplo a slunečno počkat. Aby vám čekání na další kilometry v sedle pěkně uteklo, můžete se společně s portálem Kudy z nudy vypravit do několika muzeí, kde to cyklistikou žije za každého počasí.
Kultura