ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o Japonsku
Zážitky

7 věcí, které nevíte… o Japonsku

Poslechněte si audio verzi článku
Vydejte se s Kudy z nudy poznat Japonsko! Země, která hostila dvě světové výstavy Expo, sice leží na opačném konci světa, ale s Českem má společného víc než tušíte. Vydejte se s námi objevit slavnou horu Fudži, českou architekturu, obrázky manga inspirované Alfonsem Muchou, japonské zahrady anebo příběh japonské hraběnky Mitsuko!
Každý milovník Japonska určitě zná Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kulturPraze. Jako jediné muzeum u nás se věnuje hmotnému i duchovnímu odkazu neevropských civilizací a upozorňuje na stálé a nezastupitelné místo mimoevropských národů ve světových dějinách. S Japonskem nás ale spojuje mnohem víc míst. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy!
 

1. Alfons Mucha a komiksy manga

Když se řekne Japonsko, možná se vám vybaví komiksy manga či anime a nejrůznější japonské animované postavičky. Věřte nebo ne, v tradičním japonském umění zanechal stopu český secesní malíř Alfons Mucha. Pro své plakáty a obrazy se inspiroval květinovými motivy tradičního japonského umění, které dovedně propojil s evropskou secesí. Podobně ale Mucha ovlivnil už několik generací tvůrců japonských komiksů manga. Ti ho objevili v sedmdesátých letech minulého století, mezi prvními pak byli autoři vizuálního stylu psychedelických rockových kapel 60. a 70. let. Inspiraci Muchou prozrazují půvabné tváře, složité květinové ornamenty, velké oči i složité účesy dívčích hrdinek. Japonci Muchu zkrátka milují stejně jako my!
 

2. Japonské sbírky

Při prohlídkách mnoha českých hradů a zámků objevíte zajímavé kuriozity, které si šlechtické rody přivezly z cest po exotických zemích. Vášnivými cestovateli a sběrateli byli například Lichnovští, kteří v druhé polovině 18. století koupili zámek Hradec nad Moravicí. Mezi vzácnými předměty, které si dovezli z Orientu, najdete třeba japonský popravčí meč či oblek mandarína. Na zámku Kynžvart mají oděv japonského samuraje, několik sídel zve na výstavy kvetoucích kamélií, zajímavé předměty objevíte také na zámku v Lysicích. Když v 19. století podnikl Ervín hrabě Dubský z Třebomyslic cestu kolem světa, byl zřejmě prvním Čechem, který se s Japonskem seznámil zblízka. Na sklonku samurajské éry se dokonce osobně setkal se slavnými bojovníky, k nimž měl jako válečník a aristokrat blíž než jiní. Z Japonska a dalších zemí přivezl bohaté sbírky porcelánu, kolekce zbraní včetně samurajských mečů, kovové nádoby i sošky, jeho cestu pak dokumentují obsáhlá fotografická alba. Zkrátka pokud chcete alespoň na skok do Japonska, vydejte se do Lysic!
 

3. Příběh japonské hraběnky Mitsuko

Jednou z prvních Japonek, které opustily rodnou zemi a natrvalo se usadily v Evropě, byla Mitsuko Aoyama (1874–1941), dcera starožitníka z Tokia. V roce 1895 se provdala za hraběte Heinricha Coudenhove-Kalergi (1859–1906), který v Japonsku působil jako rakousko-uherský konzul. Hrabě ukončil kariéru profesionálního politika a až do předčasné smrti roku 1906 se věnoval filozofii. Od roku 1896 společně s rozrůstající se rodinou žili na zámku v Poběžovicích. Společně s dětmi manželé často navštěvovali nedaleký zámek Horšovský Týn, který v té době patřil rodu hrabat Trauttmansdorffů. Exotickou japonskou hraběnku dodnes připomíná nejenom řada osobních předmětů a fotografií, ale také japonská zahradaPoběžovicích. Zahradu v místě, kde rodina Coudenhove-Kalergi prožívala společné chvíle, vytvořil tým japonských architektů a umělců. Jednotlivé kameny představují členy rodiny, kamenná lucerna symbolizuje věčné světlo.
 

4. Japonské zahrady

Japonsko je jedna z nejúžasnějších zemí světa. Platí to i pro japonské zahrady. Nemusíte cestovat až na opačný konec světa, japonské zahrady najdete i u nás. Na skok do dalekého Japonska se podíváte třeba v japonské zahradě ve Sněžném anebo v zahradě AizenŘíčanech. Zajímavé japonské zahrady objevíte i v několika zoologických a botanických zahradách, například v plzeňské zoo, v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji anebo v zoo Zlín, kde najdete japonskou zahradu Mu-Shin.
 

5. Česká Fudži

Takzvaná Česká Fudžijama aneb Růžovský vrch (619 metrů) je nepřehlédnutelný vrchol Českého Švýcarska. Tu přezdívku nemá náhodou: obě hory spojuje sopečný původ, prastaré jméno, osamocená dominantní poloha v národních parcích, kde se smí chodit jen po značených cestách, i kouzelné fotografie, na nichž se z mlhy a mraků vynořují typické vrcholové kužely. O japonskou Fudži je samozřejmě mnohem větší zájem: podle odhadu na její vrcholek v nadmořské výšce každý rok vyšplhá asi čtvrt milionu výletníků.
 

6. Světové výstavy Expo 1970 a 2025

Prestižní světová výstava EXPO se v japonské Ósace konala už v roce 1970. Československý pavilon architekta Viktora Rudiše tehdy navštívilo přibližně jedenáct milionů lidí. Tehdejší prezentace byla založena na tvorbě básníků Jana Skácela a Jiřího Koláře, expozicí prováděla skleněná Řeka života Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského. Byl to jejich největší a nejpozoruhodnější objekt: v dvaadvacet metrů dlouhém dvouvrstvém taveném reliéfu byla do skla obtisknuta těla dvou dívek, které zdánlivě unášela vodní hladina.

Po padesáti pěti letech se výstava do Japonska vrátila. Koná se opět v Ósace, na uměle vytvořeném ostrově Yumeshima, a hlavním tématem je udržitelný rozvoj, zdravější životní styl a prodlužování délky života. Očekává se účast 150 zemí a mezinárodních organizací. EXPO 2025 nabídne širokou škálu atrakcí, od interaktivních expozic, které umožní návštěvníkům přímo se zapojit do vystavovaných technologií a inovací, přes ukázky národních kuchyní až po speciální tematické zóny, které ukazují udržitelná řešení v oblasti vodního hospodářství a ochrany přírody. Vodní svět nabídne interaktivní vodní expozice a ukázky technologií na ochranu a řízení vodních zdrojů, zatímco Zelený svět se zaměřuje na ekologické inovace a ochranu životního prostředí. EXPO 2025 rovněž zahrne výstavy, hudební vystoupení, promítání videí, přehlídky, světelnou i taneční show či ohromující vizuální představení s magickými světelnými efekty. Vodní svět bude mít speciální představení s projekcemi promítanými na vodních plochách, které vytvoří jedinečné a fascinující zážitky.

Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy EXPO pošesté. V Ósace by se naše země měla prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale také českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními start-upy a talenty z regionů. Pod vedením renomovaného českého skláře Ronyho Plesla se v pavilonu představí například originální plastiky vytvořené pomocí světově unikátní technologie tavení skla Vitrum Vivum anebo nedokončený triptych Alfonse Muchy Tři věkyVěk lásky, Věk rozumu a Věk moudrosti. Navíc ve výroční den 165. narozenin Alfonse Muchy, tedy 24. července 2025, se uskuteční český národní den.
 

7. Česká architektura v Japonsku

V Japonsku objevíte několik zajímavých českých stop. Jednu z nich zanechal architekt a stavitel Jan Letzel (1880–1925), který v Japonsku působil řadu let a navrhoval soukromé i veřejné stavby. Jeho Průmyslový palác v Hirošimě přečkal i výbuch atomové bomby. Torzo, udržované ve stejném stavu v roce 1945, se proměnilo v nejznámější památník míru na světě, varující před jadernými zbraněmi.

Své NEJ má na kontě i český pavilon pro výstavu Expo 2025. Spirálový pavilon z českého skla od studia Apropos Architects je nejvyšší dřevěnou stavbou svého druhu v Japonsku. Pavilon je postavený z dřevěných lepených prvků a takzvaných CLT panelů, dřevěná konstrukce je doplněná sklem. Dřevostavba bez použití ocelových nosných prvků je dostatečně pevná a robustní na to, aby vydržela případné přírodní katastrofy, od zemětřesení až po silný vítr, který v Japonsku vzniká při tajfunech.
Coudenhove-Kalergi – rod, který oživil myšlenku sjednocené Evropy

Coudenhove-Kalergi – rod, který oživil myšlenku sjednocené Evropy

Aristokratický rod Coudenhove pochází z Nizozemí, kde se o něm první zmínky objevují ve 13. století. Do Čech přišli první členové rodiny v době napoleonských válek, k nejznámějším pak patřil Richard Coudenhove-Kalergi (1894–1972), zakladatel myšlenky Panevropy a jeden z duchovních otců dnešní Evropské unie.

Jan Skácel – jeden z nejslavnějších moravských básníků

Jan Skácel – jeden z nejslavnějších moravských básníků

Verše básníka Jana Skácela (7. února 1922, Vnorovy – 7. listopadu 1989, Brno) jsou obrazem jižní Moravy. Najdete v nich to, co v krásných lidových písničkách: lásku a radost, dětství i stárnutí, venkovskou krajinu, tekoucí vodu, víno, vítr, samotu i stesk. Básník milovaný a zakázaný odešel deset dnů před sametovou revolucí v nedožitých 67 letech.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze Kultura

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Hrad a zámek Horšovský Týn Památky

Hrad a zámek Horšovský Týn

K nejvíce zpřístupněným objektům v České republice patří národní kulturní památka Státní hrad a zámek Horšovský Týn. Můžete si prohlédnout např. hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením, nebo unikátní obrazovou galerii českých panovníků.

Zoo Plzeň – docela jiný svět Příroda

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy Příroda

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoo a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originální je členění areálu podle kontinentů. Projděte si Jaguar Trek, zastavte se u supí voliéry, prozkoumejte expozici Amazonie a pohlaďte si rejnoky!

Rekonstruovaný zámek v Poběžovicích Památky

Rekonstruovaný zámek v Poběžovicích

Ve středu Poběžovic, na mírném návrší, se nachází areál zámku. Po opravách, které zámku navrátí důstojnou podobu významného šlechtického sídla, bude objekt využíván městem. Svoje prostory zde získá také muzejní expozice Panevropského hnutí.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem Památky

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Zámek Lysice Památky

Zámek Lysice

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí Památky

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

7 věcí, které nevíte… o komiksu

7 věcí, které nevíte… o komiksu

Máte rádi komiksy? Provázely vaše dětství příběhy Čtyřlístku a Rychlých šípů? Pokud se i teď, v dospělosti, rádi podíváte na kreslené příběhy, na Kudy z nudy vás pozveme na několik zajímavých komiksových výletů. Protože komiks pořád žije a rozhodně není jen zábavou pro děti.

Po stopách šlechtických rodů

Po stopách šlechtických rodů

Poznejte slavné šlechtické rody zblízka! Nahlédněte do pohnutých osudů české aristokracie a poznejte sídla, která jsou či bývala jejich domovem.

Jan Letzel – architekt Atomového dómu v Hirošimě, nejznámějšího mírového památníku na světě

Jan Letzel – architekt Atomového dómu v Hirošimě, nejznámějšího mírového památníku na světě

Architekt a stavitel Jan Letzel (9. dubna 1880, Náchod – 26. prosince 1925, Praha) působil řadu let v Japonsku. Navrhoval soukromé i veřejné stavby, jeho Průmyslový palác v Hirošimě přečkal i výbuch atomové bomby. Torzo, udržované ve stejném stavu v roce 1945, se proměnilo v nejznámější památník míru na světě, varující před jadernými zbraněmi.

Šťastná sedmička: sedm japonských zahrad zve k návštěvě a meditaci

Šťastná sedmička: sedm japonských zahrad zve k návštěvě a meditaci

Existuje nespočet zásad a pravidel, jak by měla vypadat správná japonská zahrada. Nejdůležitější ovšem je, aby dělala radost jak svým tvůrcům, tak návštěvníkům. Vydejte se proto s portálem Kudy z nudy na výlety po nejhezčích japonských zahradách a zahrádkách v Česku.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu

7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu

O světové výstavě Expo se obvykle mluví dlouho před jejím konáním a dlouho po ní. Je to pochopitelné: jde o setkání zemí a národů z celého světa, které během několika měsíců na jediném místě představují své výrobky, vynálezy, řemeslnou zručnost a kulturní poklady. Vydejte se s Kudy z nudy na malý výlet do historie světových výstav, který stylově zakončíme na akci, která se teprve chystá: výstavě Expo 2025 v japonské Ósace.

Kamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?

Kamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?

O kaméliích se mluví jako o prvních poslech jara. Květiny, které jsou doma v horách a lesích od severní Indie a Himálaje až po Čínu a Japonsko, a které už před staletími vzaly útokem dámské dekolty i luxusní kosmetiku, můžete obdivovat i u nás – stačí se vypravit na některou z výstav. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co se kde chystá.

Věda a historie není nuda: výstava Expo 2025 a Česko v japonské Ósace

Věda a historie není nuda: výstava Expo 2025 a Česko v japonské Ósace

EXPO v Dubaji možná máte ještě v živé paměti, nové se však již připravuje. Talent a kreativita pro život. Takové bude stěžejní téma českého pavilonu na Všeobecné světové výstavě EXPO 2025 v Japonsku. Výstava se uskuteční od 13. dubna do 13. října 2025 v Ósace. ​Na realizaci se podílí i agentura CzechTourism, podívejte s Kudy z nudy, co se chystá.

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.

Japonská zahrada Aizen v Říčanech Příroda

Japonská zahrada Aizen v Říčanech

Jedna z nejrozsáhlejších japonských zahrad v Evropě se nachází v malebném prostředí Říčan, přibližně 20 km jihovýchodně od Prahy. Japonskou zahradu v Říčanech založil Ing. Petr Typlt v roce 1998 podle návrhu Takumi Mizokami. Zahrada byla zpřístupněna veřejnosti 7.7.2007.

Japonská zahrada ve Sněžném Příroda

Japonská zahrada ve Sněžném

Japonská zahrada ve Sněžném u Nového Města na Moravě, která se začala budovat v roce 1996, je koncipovaná v duchu budhistických a šintoistických tradic. To se projevuje v postupném budování základních i doplňkových prvků, typických pro asijské zahrady.

Japonská zahrada v zámeckém parku v Poběžovicích Příroda

Japonská zahrada v zámeckém parku v Poběžovicích

Dominantou zámeckého parku v Poběžovicích na Domažlicku se stala japonská kamenná zahrada. Připomíná tak slavnou japonskou hraběnku Mitsuko, která žila na zdejším zámku začátkem 20. století.

Japonská zahrada Mu-Shin ve zlínské zoo Příroda

Japonská zahrada Mu-Shin ve zlínské zoo

Ve zlínské zoo najdete jednu z nejrozsáhlejších japonských zahrad v Česku. Na ploše téměř 1000 m² můžete obdivovat typickou suchou kamennou horskou zahradu. Jejími dominantními prvky jsou tři stoleté exempláře borovice drobnokvěté dovezené přímo z Japonska.

Říčany

Říčany

Město v mírně zvlněné, zalesněné krajině bezprostředně sousedí s hlavním městem. Obklopují je lesy a rybníky, nabízí příjemné bydlení stranou ruchu velkoměsta a podobně jako další městečka v okolí Prahy již od druhé poloviny 20. století sloužilo jako oblíbené výletní místo a letovisko.

Lysice

Lysice

Lysice leží kousek stranou od spojnice Brna s Letovicemi, pod východními výběžky Českomoravské vrchoviny. Jezdí se sem hlavně kvůli renesančnímu zámku se skutečně ojedinělou zámeckou zahradou, v okolí však objevíte spoustu dalších zajímavých míst.

Poběžovice

Poběžovice

V malebném městě na úpatí Českého lesa dlouhá staletí žili pospolu Němci, Češi a Židé; pestrá minulost se dnes zrcadlí v přehlídce historických památek. Najdete tu raně barokní zámek, pozdně gotický kostel a židovský hřbitov, v okolí pak láká zřícenina středověkého hradu a areál kláštera v Pivoni.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Sklářský výtvarník, sochař a pedagog Stanislav Libenský (27. března 1921 – 24. února 2002) je legendou českého skla. Nejlepší díla vytvořil společně se svou ženou, sklářskou výtvarnicí a sochařkou Jaroslavou Brychtovou (18. července 1924 – 8. dubna 2020). Autorská dvojice Brychtová-Libenský dokázala světu, že ze skla je možné vyrobit něco, co ostatní pokládali za nemožné. Právě díky tomu byli ve světě známí už v dobách hluboké totality.

#světovéČesko a krásný pohled na českou Fudži

#světovéČesko a krásný pohled na českou Fudži

Růžová hora v Českém Švýcarsku si svou přezdívku Česká anebo Děčínská Fudžijama zaslouží. Obě hory spojuje sopečný původ, osamocená dominantní poloha i kouzelné fotografie, na nichž se z mlhy a mraků vynořují typické vrcholové kužely.

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama Příroda

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.

Další aktuality

Cestovatelské novinky roku 2025: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Co se chystá v roce 2025? Kde otevřou nové prohlídkové trasy, náplavky, muzea a cyklostezky? Které hotely vás přivítají v nové turistické sezoně a kde si užijete nejlepší koupání? Z očekávaných novinek roku 2025 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na nové rozhledny, cestovatelské kuriozity a také nápady pro rodiny s dětmi!
12. prosinec 2024 6:50
Zážitky

Kouzelné Vánoce na hradech a zámcích i ve skanzenech

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na adventní výlet do některého ze zámků či skanzenů a obdivujte nazdobené vánoční stoly, výzdobu a romantickou atmosféru starých časů na hradech, zámcích i v podzámčí. Co vás čeká? Kudy z nudy vám přináší přehlídky betlémů, perníčků, vánočních ozdob na stromeček, lití olova i lodičky ze skořápek.
12. prosinec 2024 6:00
Zážitky

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2025

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 25? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například oslavy 800 let města Hradce Králové, ražbu prvních zlatých mincí v českých zemích či zahájení těžby v dole Svornost v Jáchymově. Kromě toho před sto lety tým profesora Karla Absolona na nalezištích pod Pálavou objevil sošku Věstonické venuše. Proleťte se rokem 2025 s Kudy z nudy!
11. prosinec 2024 14:16
Zážitky

Večerníčkové výlety: vydejte se na procházky za Rumcajsem, medvědy od Kolína nebo Maxipsem Fíkem

Večerníček je stálicí televizního vysílání. Poprvé se vysílal 2. ledna 1965 a od té doby se u něj pravidelně scházejí nejmenší děti, jejich rodiče i prarodiče. Vydejte se s Kudy z nudy na Večerníčkové výlety – třeba do Kolína za medvědy z animovaného filmu Pojďte pane, budeme si hrát, do Jičína za Rumcajsem anebo do Kadaně za Maxipsem Fíkem.
11. prosinec 2024 12:48
Zážitky

Rok 2025: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Kolik volných dnů nás čeká v roce 2025, kdy budou Velikonoce a kolik prodloužených víkendů si můžete naplánovat? My na Kudy z nudy máme radost, když jich je hodně, protože pak vám můžeme nabídnout spousty skvělých tipů kam vyrazit a užít si volno. Rok 2025 vypadá báječně: ze třinácti státních svátků jich hned deset vychází na všední dny.
11. prosinec 2024 12:35
Zážitky

Zažijte vánoční atmosféru v ulicích a navštivte nejkrásnější adventní trhy

Náměstí většiny měst a obcí po celém Česku zdobí v adventní čas vánoční trhy. Zastavte se na chvíli u zářícího stromečku, připijte si s přáteli vánočním punčem, zakousněte se do všudypřítomných dobrot a načerpejte první dávku poklidné vánoční nálady. Na Kudy z nudy vám nabízíme přehled těch nejkrásnějších vánočních trhů u nás.
11. prosinec 2024 11:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (14.12. – 15.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Advent v Národním zemědělském muzeu na Letné, Vánoční návštěva Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm 2024, Úštěcký advent aneb Vánoce jako od Josefa Lady, Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2024, Vánoční jízdárenský jarmark ve Světcích. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
11. prosinec 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (14.12. – 15.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vánoční svařák na hradě Šternberk, Vánoční jízdárenský jarmark ve Světcích, Slavnostní zahájení lyžařské sezony v Harrachově 2024, Vánoční jarmark Jilemnice, Ještěd Ski Opening 2024 – zahájení sezony ve Skiareálu Ještěd. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. prosinec 2024 7:00
Zážitky