Úvod > Aktuality > Nejnavštěvovanější místa v kategorii Muzea a galerie: Veletržní palác, Muzeum lesnictví a Pivovarské muzeum

Nejnavštěvovanější místa v kategorii Muzea a galerie: Veletržní palác, Muzeum lesnictví a Pivovarské muzeum

Vydáno 28. července 2019 Kultura
Která muzea a galerie loni přivítaly nejvíc návštěvníků? Prvenství patří Veletržnímu paláci v Praze, kde Národní galerie vystavuje unikátní soubor českého i zahraničního moderního a současného umění. Další místa patří Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na jihočeském zámku Ohrada a Pivovarskému muzeu v Plzni.
Víte, že Národní galerie je po pařížském Louvru druhá nejstarší galerie v Evropě a sbírky českého i světového výtvarného umění nabízí v několika stálých expozicích? Veletržní palác je z nich nejrozsáhlejší; první funkcionalistická budova v Praze vznikla roku 1928 a ve své době byla největší stavbou svého druhu na světě.
 

TOP místa: muzea v jižních Čechách, Praze a Ostravě

Druhé nejnavštěvovanější ve své kategorii je Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku OhradaHluboké nad Vltavou, třetí pak Pivovarské muzeum společně s historickým podzemímPlzni. Ocenění se dočkala rovněž Nová budova Národního muzeaPraze (připomeňme, že historická budova byla slavnostně otevřena po několikaleté rekonstrukci v říjnu 2018), hlavní budova Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně anebo Galerie výtvarného umění v Ostravě. Do TOP 10 se probojovalo i pražské Muzeum Lega, oblíbené zejména rodinami s dětmi.
 

Za historií do Vsetína nebo do Tábora

Mezi nejnavštěvovanější instituce patří také historická budova Jihočeského muzeaČeských Budějovicích, pro veřejnost zpřístupněna v roce 1903. Ještě hlouběji do minulosti se podíváte při návštěvě Muzea regionu Valašsko, které sídlí v renesančním zámku ve Vsetíně, a také Husitského muzeaTáboře. To najdete v interiérech táborské gotické radnice, v přízemí budovy pak objevíte vchod do sítě středověkých podzemních chodeb.
 

Co vám nesmí uniknout: výstavy soch, obrazů i Lega

Letos poprvé je v Česku k vidění dílo jednoho z nejvýznamnějších, nejvlivnějších a zároveň nejoblíbenějších umělců 20. století, sochaře a malíře Alberta Giacomettiho (1901–1966). Výstava ve Veletržním paláci je přístupna všem milovníkům moderního umění až do 1. prosince 2019. Národní galerie zve také do paláce Kinských, kde je do poloviny října vystavena unikátní sbírka francouzského impresionistického umění z dánského muzea Ordrupgaard. Pokud budete mít cestu do Českých Budějovic, můžete si užít letní výstavu soch z cyklu Umění ve městě a také oblíbenou stavebnici Lego: je hlavním tématem výstavy Svět kostiček v Jihočeském muzeu.
 
Výzkum návštěvnosti turistických cílů v České republice realizovala agentura CzechTourism ve spolupráci s destinačními společnostmi a krajskými úřady. Měřítkem návštěvnosti je počet registrovaných návštěvníků v tisících. Data zahrnují návštěvnost domácích a zahraničních turistů.
 
Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie v Praze je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice. Muzeum má společnou vstupenku se sousední Zoo Hluboká, takže je ideálním cílem i pro rodiny s dětmi.

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu v listopadu 2019.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Muzeum lega v Praze

Muzeum lega v Praze

Přímo v centru Prahy najdete první soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 420 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega.

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy

Muzeum jihovýchodní Moravy sídlící ve 14. budově v bývalém továrním areálu firmy Baťa představuje ve svých expozicích historii obuvi, historii firmy Baťa, historii zlínských filmů a cestovatelství. Další expozice muzea jsou na hradě Malenovice, v Luhačovicích a v památníku Ploština.

Zámek Vsetín - Muzeum regionu Valašsko

Zámek Vsetín - Muzeum regionu Valašsko

V renesančním zámku, jehož věž dodnes střeží prastarou cestu k beskydským horským průsmykům, sídlí Muzeum regionu Valašsko. Sbírky dokumentují život na Valašsku, historii města i zámku.

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO - české i evropské umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO - české i evropské umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a je to největší sbírkotvorná galerie v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.

Husitské muzeum - za Husity do Tábora

Husitské muzeum - za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.