Úvod > Aktuality > #světovéČesko a čtyřikrát Versailles: ve Francii, ve Slezsku, v Čechách i na Moravě
Památky

#světovéČesko a čtyřikrát Versailles: ve Francii, ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

  • Vydáno11. dubna 2020
Zámek v městečku Versailles nedaleko Paříže byl sídlem francouzských králů a určoval styl: inspirovaly se jím paláce v Petrodvorcích u Sankt Petěrburgu, vídeňský Schönbrunn a dokonce i několik zámků v Česku. Vyberte si: nabízíme Versailles v Čechách, ve Slezsku nebo na Moravě.

Zámek, který najdete téměř na hranici s Polskem v osoblažském výběžku se přezdívá slezské Versailles

Slezské Rudoltice
Versailles
Předobraz byl ve všech případech stejný: impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO. Posuďte, jak se od francouzské předlohy liší naše Versailles: východočeský rokokový zámek Nové Hrady coby české Versailles, Vyškov aneb moravské Versailles a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles.
 

Výlet do zapomenutých časů slezského Versailles

Barokní zámek Slezské Rudoltice leží v odlehlé krajině Osoblažského výběžku; dopraví vás k němu například úzkorozchodná železnice, která do Osoblahy jezdí z Třemešné. Ke společenské pověsti francouzské předlohy měl z uvedených tří míst patrně nejblíž; postaral se o to hrabě Albert Hodic (1706–1778), vzdělaný šlechtic, který působil u dvora Marie Terezie a rudoltický zámek přestavěl od základu. Zval sem vzácné hosty a ti nešetřili chválou; například pruský král Fridrich II. tvrdil, že si ve Slezských Rudolticích užil větší zábavu než u dvora ruské carevny Kateřiny II. Veliké. Oslnivé oslavy ale polykaly astronomické částky, a tak hrabě nakonec o svůj zámek přišel a musel odejít do Postupimi, kde dožil v ústraní pod ochranou krále Fridricha II. Je pochován společně s manželkou Sofií v kostele sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích.
 

Styl a architektura českého Versailles

Místo, které se svému velkému vzoru z Francie nevyrovná velikostí, ale architektonickou jedinečností a slohovou čistotou, to je zámek Nové Hrady u Litomyšle, přezdívaný také Malý Schönbrunn. Půvabný rokokový zámek s bohatou reliéfní štukovou a kamennou sochařskou výzdobou dal postavit v letech 1774–1777 hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel podle stavebního návrhu Josefa Jägra. V areálu nechybí okázalá vstupní brána, upravené zahrady s labyrintem a zahradním divadlem, obora či anglický park s pískovcovou křížovou cestou, navštívit můžete i Muzeum motokol nebo Galerii anglických klobouků.
 

Zahrady moravského Versailles

Město Vyškov aneb někdejší moravské Versailles dosáhlo značného rozkvětu koncem 17. století za panství biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu. Zámek získal nové křídlo s bohatě vybavenou obrazárnou, ve městě vznikl pivovar a jistý čas tu působila i biskupská mincovna. Biskup rovněž nechal rozšířit krásnou zámeckou zahradu; říká se, že proslulé kroměřížské zahrady, Květná a Podzámecká, měly svůj předobraz právě tady. Slavné období Vyškova ukončil v roce 1753 požár, který poničil město i zámek.
 

Pár zajímavostí z originálního Versailles aneb víte, že…?

  • Příběh zámku ve Versailles začal v 17. století, kdy Ludvík XIII. jezdíval do zdejších lesů na lov a nechal si tu postavit lovecký zámeček. Ten je dnes zakomponovaný v samém srdci zámku kolem mramorového nádvoří.
  • Velkolepé sídlo budoval hlavně Ludvík XIV. známý jako Král Slunce. Měl na to spoustu času: panoval 72 let (1643–1715). Impulsem ke vzniku Versailles prý byla slavnostní večeře v zámku Vaux-le-Vicomte, který vlastnil tehdejší ministr financí Nicolas Fouquet. Versailles vznikalo v letech 1661–1710 pod taktovkou stejných autorů: architekta Le Vaua, malíře a dekoratéra Le Bruna a zahradníka Le Notra. Vyhlášené slavnosti se tu konaly od roku 1664, král se sem i se dvorem přestěhoval v roce 1682.
  • Podle dochovaných údajů na stavbě pracovalo přes 36 tisíc dělníků a šest tisíc koní. Kvůli jejich ubytování vznikla celá vesnice, dnešní městečko Versailles.
  • Poslední, kdo se těšil z pohodlného života na zámku, byl král Ludvík XVI. Hlavním strůjcem radovánek pak byla jeho žena Marie-Antoinetta.
  • Po revoluci se nad Versailles stáhla černá mračna a dokonce se plánovalo jeho zbourání. Záchrana přišla v roce 1833 z iniciativy krále Ludvíka-Filipa Orleánského, který tu z vlastních prostředků vybudoval muzeum věnované „všem vítězstvím Francie“.
  • 11.4.1919 byla ve Versailles založena Mezinárodní organizace práce usilující o prosazování sociální spravedlnosti.
  • Poslední velkou událostí, která svou důležitostí zasáhla i do českých dějin, bylo podepsání Versailleské mírové smlouvy, která oficiálně ukončila 1. světovou válku. K podpisu došlo 28. června 1919 v Zrcadlovém sále.
Jak je krásně kolem Litomyšle

Jak je krásně kolem Litomyšle

Jak spojit aktivní dovolenou s kulturním zážitkem? Návštěvou turistické oblasti Českomoravské pomezí, kde během výletů různě náročným terénem poznáte litomyšlský zámek UNESCO, české Versailles v Nových Hradech či Poličku s rodnou světničkou Bohuslava Martinů.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Zámek Slezské Rudoltice – Slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice – Slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice leží v nádherné oblasti Jeseníků v tzv. Osoblažském výběžku. Čtyřkřídlý, jednopatrový, barokní zámek se vstupní věží býval jedním z významných kulturních center Slezska, kterému se přezdívalo Slezské Versailles. Budovu obklopuje nevelký zámecký park s rybníkem.

Městská památková zóna Vyškov – dřívější Moravské Versailles

Městská památková zóna Vyškov – dřívější Moravské Versailles

Kulturním, společenským a hospodářským centrem Vyškovska je město Vyškov. Na území města se nalézá řada památek, ať již kostelů, muzeí nebo jiných zajímavostí. Navštívit tak můžete např. letecké muzeum, zámek s Muzeem Vyškovska, renesanční radnici s věží, ZOO park či si prohlédnout městské hradby.

Cyklistický týden na pomezí Čech a Moravy

Cyklistický týden na pomezí Čech a Moravy

V šesti aktivně strávených dnech poznáte historická města i malebnou přírodu turistické oblasti Českomoravské pomezí, která vám jistě přiroste k srdci. Trasy vás zavedou do Litomyšle, Poličky a Svitav, navštívíte zámek v Nových Hradech, Toulovcovy maštale nebo rozhlednu na Kozlovském vrchu.

Další aktuality

České značky: ETA, spolehlivý parťák vašich domácností

V roce 2023 společnost ETA oslavila krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!
Pardubický kraj | Kultura

Nenechejte si ujít Tlačenici perníku se svatým Václavem

Již tradičně se ve státní svátek svatého Václava sjíždějí do Perníkové chaloupky pod hradem Kunětická hora u Pardubic malí i velcí návštěvníci, aby si v rámci Svatováclavské tlačenice perníku sami mohli zkusit vytlačit, vykrojit a upéci staročeský perníček – třeba právě ten s motivem českého krále.
Pardubický kraj | Památky

V sobotu si užijete Loutkohrátky na Betlémě

V sobotu 23. září zamíří do památkové rezervace Betlém v Hlinsko opět loutky z Muzea loutkařských kultur v Chrudimi. Součástí programu Loutkohrátky na Betlémě jsou workshopy, kdy si malí i velcí návštěvníci budou moci na 4 stanovištích vyrobit vlastního maňáska či prstovou loutku z papíru.
Pardubický kraj | Památky

Užijte si poslední týdny nabitého letního provozu na Dolní Moravě

Podzim se kvapně přiblížil a horské kopce na Dolní Moravě se brzy vybarví. Ale ještě do konce října si můžete užít zážitky, za kterými mířili lidé po celé léto. Pak se hory začnou připravovat na další skvělou zimní sezónu. Využijte proto posledních týdnů letního provozu a vychutnejte si dolnomoravské babí léto. Co všechno nabízí?
Pardubický kraj | Zážitky

Veselým Kopcem zazní klapot vodního mlýna i tkalcovského stavu

Dvoudenní program s názvem Mlynáři a sekerníci je připraven na víkend 16. – 17. září 2023 v areálu Veselého Kopce. Vždy od 9:30 do 16:30 hodin můžete vidět v chodu veselokopecké technické památky na vodní pohon. V rámci komentovaných prohlídek s tkalcem Josefem Fidlerem, které začínají po oba dva dny v 10:30 a 14:00 hodin, můžete navštívit také novou stálou expozici Len na Veselém Kopci v usedlosti Pilných čp. 4.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte si užít zábavné odpoledne Kladruby naruby v Národním hřebčíně

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravil na sobotu 16. září 2023 bohatý program, který se snaží přiblížit chov starokladrubských koní nejširší veřejnosti. Pátý ročník akce Kladruby naruby nabídne odpoledne plné zábavy ale i poučení se odehraje na závodišti v Kladrubech nad Labem. Zábavnou formou představí význam Národního hřebčína a hodnoty krajiny zapsané na seznam na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Pardubický kraj | Zážitky

Pardubičtí Koně v akci oslaví koňské tradice i krajské dožínky

Na největší setkání koní a lidí v domově slavné Velké pardubické se můžete zajet podívat o víkendu 9. a 10. září 2023. Jedná se mezinárodní výstavu Koně v akci, která koná na Dostihovém závodišti v Pardubicích. Pořadatelé v rámci 25. ročníku výstavy připravili nabitý a rozmanitý program, jehož součástí se v neděli 10. září stanou také krajské dožínky. A protože pořadatel výstavy – Dostihový spolek – si letos připomíná 30 let svého založení, nemůže být tématem výstavy nic jiného než výročí.
Pardubický kraj | Letní sporty

Lanškrounská kopa zve na výlet i městské slavnosti

Tradiční dálkový pochod Lanškrounská kopa, při kterém můžete poznat zblízka lanškrounský region, se koná 9. září 2023. Turisté si mohou vybrat z pěších i cyklistických výletů různých délek a obtížností, pro děti je připraven pohádkový les. V pátek 8. září se navíc můžete poveselit na městských slavnostech, ty budou pokračovat i v sobotu.
Pardubický kraj | Letní sporty