Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

  • Vydáno1. července 2021
Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé originální a jedinečné. Platí to i pro letní olympijské hry v japonském Tokiu: měly se konat loni, ale kvůli pandemii byly poprvé v historii o rok odloženy. Nakonec proběhnou od 24. července do 8. srpna 2021, ale přestože píšeme rok 2021, oficiální název letní olympiády zůstává Tokio 2020.
Olympijské hry zná skutečně každý a olympijské kruhy prý pozná až 90 % světové populace, ale pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka. Víte třeba, jak se jmenují letošní maskoti? Kolik medailí naši sportovci přivezli a která olympiáda byla nejúspěšnější? Víte, kde se vyráběla modrotisková látka pro letošní olympijskou kolekci oblečení a kdo za neobyčejným návrhem stojí? A kolikrát se o pořádání olympiády ucházela Praha? Olympijský oheň už hoří a my se na něj jdeme podívat zblízka.
 

1. Moderní olympijské hry, čísla a letopočty

Je úplně jedno, jestli olympijské hry založili Herakles na památku vyčištění chlévů krále Augiáše, élidský král, který k tomu dostal pokyn z delfské věštírny, anebo někdo úplně jiný. Konaly se ve starověkém Řecku ve městě Olympii od roku 776 před naším letopočtem, a to pravidelně každé čtyři roky až do pátého století našeho letopočtu. Snahy o jejich obnovení se dají vystopovat už v časech renesance, ale nakonec k tomu došlo až v roce 1896.



První novodobé olympijské hry se nemohly konat jinde než v dávné kolébce civilizace, v řeckých Athénách. Antická tradice a řecké kořeny olympijských her ostatně připomíná každý zahajovací ceremoniál olympiády: jako první přichází výprava řeckých sportovců; až za ní se řadí další výpravy podle abecedního pořádku jazyka země, která hry pořádá.

Od té doby se olympiáda nekonala pouze třikrát (v letech 1916, 1940 a 1944), vždy kvůli světovým válkám. V roce 1924 se připojilo pořádání zimních olympiád, které probíhaly ve stejný rok jako letní olympijské hry. Systém se změnil v roce 1994: už dva roky po francouzském Albertville 1992 se konaly pouze zimní olympijské hry v norském Lillehammeru 1994. Letní olympijské hry krok dorovnávat nemusely, po španělské Barceloně 1992 následovala americká Atlanta 1996 a od té doby se LOH a ZOH střídají v pravidelném dvouletém intervalu. Ten se poprvé zadrhnul právě loni, kdy byly OH Tokio 2020 o rok odloženy. Proběhnou až letos, navíc s řadou přísných protiepidemických opatření a bez účasti zahraničních diváků. Bohužel, i to je novodobá novinka, která tu nikdy dřív nebyla.
 

2. Virtuální výlet do Tokia

Hlavní město Japonska hostí letní olympiádu podruhé; v klání o pořádání olympiády porazilo Istanbul a Madrid. Japonsko v minulosti hostilo také dvoje zimní olympijské hry. Maskoty letošních olympijských a paralympijských her jsou futuristicky vyhlížející dvoubarevné postavičky s výraznýma ušima, modrobílý olympijský maskot Miraitowa a paralympijský „superhrdina“ Someity, vyvedený v růžové a bílé. Vítěze ze dvou tisíc návrhů vybírali japonští školáci a zvítězil návrh designéra a ilustrátora Rjo Tanigučiho.



Protože v japonské metropoli je o devět hodin více, bude většina sportovních klání probíhat v ranních a dopoledních hodinách našeho času. V programu her se objeví několik nových sportů, namátkou karate, skateboarding, sportovní lezení a surfing, vrací se i pár starých známých, třeba softball a baseball. Některá ze třiatřiceti sportovišť hostila už olympiádu 1964, a stejně jako tehdy chtějí Japonci ukázat svou technickou vyspělost: medaile například jsou zhotovené z recyklovaných mobilních telefonů. Mimochodem, na výrobu všech sad jich bylo potřeba 80 tisíc tun.
 

3. Praha a olympijské hry: od snů k realitě

Víte, že se celkem třikrát mohla olympiáda konat v Praze? Poprvé se mohly olympijské hry v Československu konat za první republiky, podruhé v době Pražského jara a potřetí v roce 2016. Nejblíž k olympijskému snu byla Praha na konci 60. let minulého století a nezůstalo jen u snění: hmatatelným důkazem je hotel Olympik na Invalidovně, blízké sídliště mělo posloužit jako olympijská vesnice a olympijský stadion měl vzniknout na Maninách. Počítalo se také s využitím plaveckého stadionu v Podolí, zařazenému v roce 2020 mezi kulturní památky. Oblíbená plovárna vznikla na místě bývalé cementárny a oficiálně zahájila svůj provoz v roce 1965. Protože pro všechny sporty by Praha neměla kapacity ani vhodná sportoviště, kanoisté měli soutěžit na kanále v Račicích, jachtaři na Lipně a pro fotbalová utkání byla vybrána Ostrava.
 

4. Čáslavská, Zátopek & spol.

Na letní olympijské hry v Tokiu 1964 ráda vzpomínala hlavně gymnastka Věra Čáslavská, která tehdy vybojovala tři zlaté medaile v individuálních disciplínách a dopomohla družstvu ke stříbrné medaili. Československá výprava byla nakonec se čtrnácti medailemi devátou nejúspěšnější zemí her.

Během novodobých olympijských her získali českoslovenští sportovci na letních olympijských hrách celkem 143 medailí, a to hlavně v gymnastice, atletice a zápasení. Dalších 25 medailí vybojovali na zimních olympijských hrách, a to především ve skocích na lyžích a ledním hokeji. Připomeňme také úspěchy manželů Emila a Dany Zátopkových na LOH Helsinky 1952: Emil získal tři zlaté (běh na 5000 metrů, běh na 10 000 metrů a maraton), Dana pak zlato v hodu oštěpem.

Od rozdělení Československa Češi přivezli domů celkem 87 medailí (24 zlatých, 28 stříbrných a 35 bronzových). Nejúspěšnější pro české sportovce byla olympiáda v Atlantě v roce 1996 a v Londýně 2012, kdy na obou získali shodně jedenáct medailí. Historicky první zlato pro Českou republiku na zimní olympiádě vybojoval legendární tým ledních hokejistů v Naganu 1998, nejúspěšnější zimní olympiádou pak bylo Soči 2014, kde Češi získali dvě zlaté, čtyři stříbrné a dvě bronzové medaile.
 

5. Modrotisk jede do světa!

Do londýnského deštivého počasí v roce 2012 jeli Češi s barevnými holínkami, do Ria 2016 si zase vezli kloboučky a oblečení ve stylu karnevalu. Kolekci pro ceremoniály olympijských her v Tokiu navrhla Zuzana Osako, která pochází z Lužic u Hodonína a tradičně pracuje s folklorními prvky. Proto se také v kolekci uplatnil modrotisk, starodávná textilní barvířská a tiskařská technika, od roku 2018 zapsaná na seznam nemateriálního dědictví UNESCO. Japonci ho ocení: nejenže mají rádi tradiční kulturu, ale kořeny modrotisku sahají právě do asijských zemí včetně Japonska. Modrotisk pro Tokio vyrobila modrotisková dílna rodiny DanzingerůOlešnice.
 

6. Národní muzeum v Praze zve na výlet do Tokia

Když nemůžeme do Tokia doopravdy, podívejme se tam alespoň prostřednictvím zajímavé výstavy: až do konce srpna je v historické budově Národního muzeaPraze k vidění výstava Olympijské Tokio 1940–2021. Mapuje historii několika her: těch neuskutečněných v roce 1940, těch z roku 1964 i těch aktuálních a posunutých.
                                   

7. Olympijské festivaly a tábory v Praze a Brně

Olympijské hry v Tokiu budou sice bez zahraničních fanoušků, atmosféru her ale do České republiky přenesou Olympijské festivaly. Akce, která inspirovala svět, odstartuje v Praze a Brně 23. července, potrvá sedmnáct dní a k vyzkoušení na obou místech nabídne přes třicet sportů. Protože hlavním motivem Olympijského festivalu v Praze i Olympijského festivalu v Brně je návrat dětí ke sportu, uskuteční se v Praze i v Brně příměstské tábory.

Chcete být u toho? Sledujte aktuální informace, akce budou provázet bezpečnostní opatření a podle předběžných informací se každý návštěvník bude muset prokázat buď covid pasem nebo negativním testem.
Připomeňme, že vůbec první Olympijský park vznikl v Praze na Letné během zimních olympijských her v Soči 2014. Od té doby se stal pro české fanoušky nedílnou součástí olympiád, a to natolik úspěšnou, že Mezinárodní olympijský výbor šíří českou inspiraci dál do světa. Olympijské festivaly tak probíhají například ve Francii, Austrálii, Litvě, Nizozemí a na Slovensku.
100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

Haškův Švejk, český volejbal, Millerův krteček, československé legie, Jiráskova stezka, chata Prašivá, národopisná slavnost Slovácký rok – to je jen malý výběr ze všech stovkových oslavenců. Portál Kudy z nudy všem přeje vše nejlepší a úspěšnou další stovku, ale hlavně nabízí podrobnější seznámení se všemi stovkovými jubilanty. Pojďte se s nimi seznámit do stovkové abecedy!

111. Primátorky 2024

31. 5.2. 6.
111. Primátorky 2024

Veslařský závod na dosah ruky – na Vltavě v centru hlavního města Prahy, ve dnech 31. května – 2. června 2024 proběhne tradiční závod veslařů, který píše svou historii již do roku 1910. Jedná se o tradiční český veslařský závod, konaný v Praze na řece Vltavě pod Vyšehradem.

Běh rodným krajem Emila Zátopka

21. 9.
Běh rodným krajem Emila Zátopka

V sobotu 21. září 2024 startuje již 22. ročník „Běhu rodným krajem Emila Zátopka“- memoriálu olympijského vítěze. Koná se pravidelně nejbližší sobotu k jeho narození, což bylo 19. 9. 1922.

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Českému Olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě, oštěpařce Daně je v prostorách Technického muzea v Kopřivnici věnována od roku 1998 expozice, která se neustále rozšiřuje a doplňuje. Expozice líčí život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových.

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Trofej pro vítěze Tour de France se vyrábí v Lasvitu (od roku 2011) navrhuje ji designér Peter Olah ze Škody Auto, která je dlouhodobým partnerem unikátního závodu. Křišťálová, ručně vyráběná trofej má už tradičně stejný tvar, liší se ale broušením.

Další aktuality

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl

Poznejte život na farmě

Máte malé děti, které výlet na zámek nebo hrad nebaví? V nejbližší zoo jste byli už tisíckrát a další výprava za tučňáky vás neláká? Vydejte se na venkov! Ukažte svým dětem, jak vypadá život zvířat i lidí na farmě, jak se pěstují rostlinky a chovají zvířata v přirozeném prostředí.
Životní styl

Věda a historie není nuda: proč je důležité 22. dubna slavit Den země?

Naše planeta slaví svůj svátek každý rok 22. dubna. I kdyby ale slavila Den Země denně od začátku ledna až do konce prosince, bylo by to málo. Hýčkejme si ji, pečujme o ni a náležitě se o ni starejme: žádné jiné místo, kam bychom se mohli přestěhovat, ve vesmíru neexistuje. Anebo ano?
Životní styl