!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: hebké kouzlo čokolády
České značky: hebké kouzlo čokolády
"> "> "> "> ">
Zážitky

České značky: hebké kouzlo čokolády

Vydáno 30. prosince 2018
Starou čokoládovnu Orion na pražských Vinohradech připomínají už jen jména zastávek autobusů nebo náměstí U Orionky. Víte, že u zrodu slavné značky stál František Maršner, když si v Kladně zřídil obchod cukrářským zbožím a o pár let později se svou ženou Albínou začal ve sklepní dílně na pražských Vinohradech vařit turecký med?
Albína Maršnerová obdržela živnostenský list na výrobu orientálních cukrovinek v roce 1890, pravděpodobně je ale vyráběla už od roku 1886. Prostory na pražských Vinohradech začaly být úspěšně se rozvíjející dílně záhy malé, navíc Maršnerovi rychle rozšiřovali sortiment: kromě tureckého medu vyráběli například sultánský chléb, halvu, sučuk, rahat, mannu a také šumivé bonbony na přípravu nápoje. Ty získaly ocenění z Chebu 1892 a z Bruselu 1893. V roce 1901 pro ně Maršnerovi zaregistrovali značku Gambrinus: o 18 let dříve, než byla spojena s plzeňským pivem!
 

Zářící hvězda Orion

Typickou čtyřcípou hvězdu Orion sice firma začala používat až po smrti zakladatele, ale dodnes patří mezi nejznámější české průmyslové značky. To už existovala nová továrna na Korunní třídě a slavná hvězda začala strmě stoupat vzhůru. Před druhou světovou válkou Orion zaměstnával 1 500 lidí a patřil mezi nejznámější evropské výrobce čokolády a cukrovinek: vyráběly se tu čokolády, šuměnky, kakao, rumové pralinky, banány v čokoládě, kočičí jazýčky nebo kaštany.
 

Orion se stěhuje do Olomouce

Továrna na Vinohradech se zavřela v roce 1952 a výroba se přesunula do pražských Modřan. Když po roce 1989 do podniku vstoupila francouzská společnost Danone a švýcarská společnost Nestlé, čokoládovna se znovu stěhovala, tentokrát z Prahy do Olomouce. Kromě čokolád, kakaa, pralinek a nejrůznějších tyčinek dnes společnost vyrábí také slavné Lentilky. Raritou mezi výrobky je tyčinka Kofila: mouřenín na jejím žlutém obalu se poprvé objevil v roce 1923 a stejně jako logo společnosti je dílem malíře Zdeňka Rykra. Ten nastoupil do továrny v roce 1921, aby se postaral o vizuální podobu všech čokolád i výrobního závodu. Orion se tak stal jedním z průkopníků české reklamy.

Zatímco hvězda září bez přestávky už téměř sto let, ani jedna z bývalých Orionek už nestojí, na jejich místech vznikly bytové domy. Na Vinohradech továrnu připomíná pár jmen, v Modřanech sídlo české pobočky Nestlé: stojí v ulici Mezi vodami, v rohu pozemku, na kterém stával areál čokoládoven.
 

Další čokoládovny, čokoládová muzea a výlety s mlsáním

Čokoládovna a kavárna Minach - místo s jedinečnou čokoládou v Brně

Čokoládovna a kavárna Minach - místo s jedinečnou čokoládou v Brně

Čokoládovna Minach byla otevřena v roce 2005, jako první svého druhu a nachází se v prostorách památkově chráněné Alpha passage v centru Brna na Poštovské ulici.

Cukrárna Pod věží v Praze na Žižkově

Cukrárna Pod věží v Praze na Žižkově

Cukrárna Pod věží vznikla jako rodinný podnik se záměrem vyrábět a nabízet dorty, zákusky a čokoládové výrobky podle poctivých receptur. Vychutnat si zde můžete domácí dorty a zákusky z poctivých surovin, italskou kávu Trombetta, bio mošty a domácí limonády. Maminky s dětmi ocení dětský koutek.

Čokoládovna Troubelice

Čokoládovna Troubelice

Rodinná výrobna pravé čokolády na Hané – Čokoládovna Troubelice se nachází v Troubelicích na Moravě v areálu bývalého statku, který byl zrekonstruován v původním „duchu“. Z bývalé hospodářské budovy je dnes výrobna čokolády, balírna a sklad.

Choco Café U Červené Židle v Praze

Choco Café U Červené Židle v Praze

Přímo v samém srdci staré Prahy najdete v ulici Liliová sympatickou kavárnu Choco Café U Červené židle, která se honosí podtitulem rodinná čokoládovna. Je to jedno z míst v České republice, které by neměl minout žádný milovník čokolády.

Mana čokoládovna v Krásné Lípě

Mana čokoládovna v Krásné Lípě

Čokoládovna Mana Krásná Lípa, sociální podnik nabízí předvádění ruční výroby čokoládových bonbónů, prodej ručně zhotovované pravé čokolády a originální regionální čokoládové výrobky. V dílně Čokoláda na dotek si můžete čokoládu sami odlít, ochutit, dozdobit a odnést si jí s sebou.

Muzeum čokolády a čokoládovny Lidka v Kutné Hoře

Muzeum čokolády a čokoládovny Lidka v Kutné Hoře

Věděli jste, že v Kutné Hoře byla jedna z nejlepších čokoládoven v Evropě, čokoládovna Lidka? A že si na jejích výrobcích pochutnávaly nejen statisíce dětí po celém světě, ale i švédská královna či T. G. Masaryk? Přijďte objevit tajemství kutnohorské čokoládové historie na vlastní chuťové pohárky!

Zámecká čokoládovna Chocolaterie Chapeau ve Vizovicích

Zámecká čokoládovna Chocolaterie Chapeau ve Vizovicích

Ochutnejte vynikající čokoládové speciality v Zámecké čokoládovně ve Vizovicích. Kromě čokoládových pralinek a figurek chuťovým buňkám zalahodí také horká čokoláda různých příchutí, výborná káva nebo originální poháry.

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy nabízí odlévání a zdobení nebo malování belgické čokolády. Čokoládu můžete odlévat mléčnou nebo bílou a zdobit je, nebo malovat.