Úvod > Aktuality > České značky: hebké kouzlo čokolády
České značky: hebké kouzlo čokolády
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

České značky: hebké kouzlo čokolády

  • Vydáno24. září 2021
Starou čokoládovnu Orion na pražských Vinohradech připomínají už jen jména zastávek autobusů nebo náměstí U Orionky. Víte, že u zrodu slavné značky stál František Maršner, když si v Kladně zřídil obchod cukrářským zbožím a o pár let později se svou ženou Albínou začal ve sklepní dílně na pražských Vinohradech vařit turecký med?
Albína Maršnerová obdržela živnostenský list na výrobu orientálních cukrovinek v roce 1890, pravděpodobně je ale vyráběla už od roku 1886. Prostory na pražských Vinohradech začaly být úspěšně se rozvíjející dílně záhy malé, navíc Maršnerovi rychle rozšiřovali sortiment: kromě tureckého medu vyráběli například sultánský chléb, halvu, sučuk, rahat, mannu a také šumivé bonbony na přípravu nápoje. Ty získaly ocenění z Chebu 1892 a z Bruselu 1893. V roce 1901 pro ně Maršnerovi zaregistrovali značku Gambrinus: o 18 let dříve, než byla spojena s plzeňským pivem!
 

Zářící hvězda Orion

Typickou čtyřcípou hvězdu Orion sice firma začala používat až po smrti zakladatele, ale dodnes patří mezi nejznámější české průmyslové značky. To už existovala nová továrna na Korunní třídě a slavná hvězda začala strmě stoupat vzhůru. Před druhou světovou válkou Orion zaměstnával 1 500 lidí a patřil mezi nejznámější evropské výrobce čokolády a cukrovinek: vyráběly se tu čokolády, šuměnky, kakao, rumové pralinky, banány v čokoládě, kočičí jazýčky nebo kaštany.
 

Orion se stěhuje do Olomouce

Továrna na Vinohradech se zavřela v roce 1952 a výroba se přesunula do pražských Modřan. Když po roce 1989 do podniku vstoupila francouzská společnost Danone a švýcarská společnost Nestlé, čokoládovna se znovu stěhovala, tentokrát z Prahy do Olomouce. Kromě čokolád, kakaa, pralinek a nejrůznějších tyčinek společnost vyráběla také slavné Lentilky. Raritou mezi výrobky je tyčinka Kofila: mouřenín na jejím žlutém obalu se poprvé objevil v roce 1923 a stejně jako logo společnosti je dílem malíře Zdeňka Rykra. Ten nastoupil do továrny v roce 1921, aby se postaral o vizuální podobu všech čokolád i výrobního závodu. Orion se tak stal jedním z průkopníků české reklamy.

Zatímco hvězda září bez přestávky už téměř sto let, ani jedna z bývalých Orionek už nestojí, na jejich místech vznikly bytové domy. Na Vinohradech továrnu připomíná pár jmen, v Modřanech sídlo české pobočky Nestlé: stojí v ulici Mezi vodami, v rohu pozemku, na kterém stával areál čokoládoven.
 

Další čokoládovny, čokoládová muzea a výlety s mlsáním

Čokoládovna Troubelice

Čokoládovna Troubelice

Rodinná výrobna pravé čokolády na Hané – Čokoládovna Troubelice se nachází v Troubelicích na Moravě v areálu bývalého statku. Z bývalé hospodářské budovy je dnes výrobna čokolády, balírna, sklad a prodejna.

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy nabízí odlévání a zdobení belgické čokolády. Čokoládu můžete odlévat mléčnou nebo bílou a zdobit je různými ingrediencemi.

Čokoládovna Yesterka v Kroměříži

Čokoládovna Yesterka v Kroměříži

Čokoládovna Yesterka vyrábí čokoládové pralinky ručně a za pomoci prvotřídních tempírek v Kroměříži od roku 2015. Používá se zde pouze prvotřídní belgická čokoláda Callebaut, která je vyrobena jen z nejlepších kakaových bobů.

#světovéČesko a sladký život s Lentilkami, Smarties a M&M’s

#světovéČesko a sladký život s Lentilkami, Smarties a M&M’s

Po více než sto letech společnost Nestlé končí s výrobou lentilek v Holešově a oblíbenou sladkost přesouvá do německého Hamburku. Vzpomínáte si ještě na ty hnědé, ve kterých prý bývalo víc čokolády? Anebo modré: těch bylo tak málo, že se říkalo, že kdo ji najde, vyhraje milion? A holky, která z vás si nikdy nezkusila nabarvit pusu červenou lentilkou?

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

Od rodiny Kneslových až ke Sfinxu a Nestlé: taková byla cesta Lentilek, jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších cukrovinek. Seznámíme vás také s historií bonbonů Bon Pari a Hašlerek, které se původně vyráběly v pražské továrně Orion.

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.

Chocolaterie Kamila

Chocolaterie Kamila

Pokud milujete čokoládu bude pro vás výlet do Jihlavy opravdovým požitkem. V podnikové prodejně chocolaterie Kamila můžete snadno podlehnout nugátovým mořským plodům, blanšírovanému lískovému oříšku v hořké čokoládě, americké švestce s náplní z vlašských ořechů nebo kokosu či absintu v čokoládě.

Čokoládovna a kavárna Minach – místo s jedinečnou čokoládou v Brně

Čokoládovna a kavárna Minach – místo s jedinečnou čokoládou v Brně

Čokoládovna Minach byla otevřena v roce 2005, jako první svého druhu a nachází se v prostorách památkově chráněné Alpha passage v centru Brna na Poštovské ulici.

Choco Café U Červené Židle v Praze

Choco Café U Červené Židle v Praze

Přímo v samém srdci staré Prahy najdete v ulici Liliová sympatickou kavárnu Choco Café U Červené židle, která se honosí podtitulem rodinná čokoládovna. Je to jedno z míst v České republice, které by neměl minout žádný milovník čokolády.

Zámecká čokoládovna Chocolaterie Chapeau ve Vizovicích

Zámecká čokoládovna Chocolaterie Chapeau ve Vizovicích

Ochutnejte vynikající čokoládové speciality v Zámecké čokoládovně ve Vizovicích. Kromě čokoládových pralinek a figurek chuťovým buňkám zalahodí také horká čokoláda různých příchutí, výborná káva nebo originální poháry.

Cukrárna Pod věží v Praze na Žižkově

Cukrárna Pod věží v Praze na Žižkově

Cukrárna Pod věží vznikla jako rodinný podnik se záměrem vyrábět a nabízet dorty, zákusky a čokoládové výrobky podle poctivých receptur. Vychutnat si zde můžete domácí dorty a zákusky z poctivých surovin, italskou kávu Trombetta, bio mošty a domácí limonády. Maminky s dětmi ocení dětský koutek.

Muzeum čokolády a čokoládovny Lidka v Kutné Hoře

Muzeum čokolády a čokoládovny Lidka v Kutné Hoře

Věděli jste, že v Kutné Hoře byla jedna z nejlepších čokoládoven v Evropě, čokoládovna Lidka? A že si na jejích výrobcích pochutnávaly nejen statisíce dětí po celém světě, ale i švédská královna či T. G. Masaryk? Přijďte objevit tajemství kutnohorské čokoládové historie na vlastní chuťové pohárky!

Mana čokoládovna v Krásné Lípě

Mana čokoládovna v Krásné Lípě

Čokoládovna Mana Krásná Lípa, sociální podnik nabízí předvádění ruční výroby čokoládových bonbónů, prodej ručně zhotovované pravé čokolády a originální regionální čokoládové výrobky. V dílně Čokoláda na dotek si můžete čokoládu sami odlít, ochutit, dozdobit a odnést si jí s sebou.