Úvod > Aktuality > Léto v Botanické zahradě vás přenese (nejen) do Středozemí
Léto v Botanické zahradě vás přenese (nejen) do Středozemí
"> "> "> "> "> ">
Příroda

Léto v Botanické zahradě vás přenese (nejen) do Středozemí

  • Vydáno2. července 2022
Léto v Botanické zahradě hl. m. Prahy opět nebude nudné. Atmosféru letní dovolené si návštěvníci mohou užít v expozici Středozemí, kde najdou rozkvetlé levandulové pole a kde se v červenci koná fotografická výstava Botanická putování Kyprem. Výstava je spojena s vydáním knihy kurátora Petra Hanzelky, která upozorňuje na rozmanitost kyperské flóry. I na prázdniny si zahrada pro své návštěvníky připravila bohatý program. Zve na odpovědné workshopy, komentované prohlídky s kurátory, hudební procházky a jedinečným zážitkem bude kurz otužování Wima Hofa. Na své si přijdou též milovníci vína.

Za vzděláním i netradičními zážitky do botanické zahrady

Na období prázdnin si botanická zahrada připravila pro návštěvníky řadu aktivit. V průběhu celého léta se mohou těšit na procházky s kurátory – kurátorská provázení, při nichž mají příležitost se dozvědět řadu tajemství ze světa rostlin. V červenci mohou poznat letničky, hortenzie, ale i rostliny severoamerických prérií a v srpnu se pak vypraví za plodinami Nového světa. O srpnových sobotách botanická zahrada zve na zážitkové workshopy, které se budou věnovat městské biodiverzitě a udržitelnosti a jsou vhodné pro návštěvníky všech věkových kategorií. Během inspirativních dílen zjistí, jak pěstovat rostliny ve městě, jak přinést více zeleně na svá okna či balkóny anebo jak podpořit sousedské předzahrádky. Naučí se pravidla nakládání s bioodpadem a kompostování. Program zahrady zahrnuje i řadu netradičních zážitků. Zájemci se mohou zúčastnit malých koncertů v zahradě, workshopů tchaj-ťi, a dokonce budou mít příležitost vyzkoušet si na vlastní kůži otužování metodou Wima Hofa.

Expozice Středozemí je v období léta v rozkvětu a vzduch je tu nasycený vůní bylin a rostlin této oblasti. Na příchozí tak dýchne prázdninová atmosféra. Společně s botanickou zahradou a kurátorem Petrem Hanzelkou se letos mohou návštěvníci vypravit na Kypr. Fotografická výstava, která se uskuteční od 14. července do 21. srpna, zájemcům představí tento ostrov jako místo, kde se lze setkat s neobyčejnými a často velmi vzácnými druhy rostlin.
 

Vinařské léto na vinici sv. Kláry

Kromě bohatého programu pro návštěvníky zahrady čekají zajímavé akce i pro milovníky vína. V létě se opět uskuteční tradiční vinařské oslavy. Na 12. srpen je plánována oslava svátku patronky místního vinohradu – Klára má svátek! Ponese se v piknikovém duchu a pro příchozí budou připraveny piknikové balíčky. Druhou srpnovou událostí bude Den Rulandského modrého, který se koná 18. srpna. Při obou příležitostech, ale i mimo ně mohou návštěvníci ochutnat a zakoupit nová vína ročníku 2021.
 

Letní zahrada

V botanické zahradě najdete rozkvetlé záhony letniček, které vám připomenou léto u babičky. Všemi barvami hýří záhony v Ornamentální zahradě, kde kvetou velmi oblíbené denivky a další letničky, ale i záhon s bylinkami. Zavítat ovšem můžete i do exotičtějších oblastí. V Horní zahradě je možno „navštívit“ Ameriku. V plné kráse se představuje expozice užitkových rostlin Nového světa, která v letošním roce nabízí ještě větší přehlídku plodin, léčivých a aromatických rostlin a zeleného koření. V těsné blízkosti této expozice pak kvete americká prérie a rozkvetlé jsou i suchomilné juky v expozici Severoamerické polopouště. Do tropů se zájemci mohou vypravit ve skleníku Fata Morgana, kde v podzemní štole přibyly nové informace o rybích obyvatelích sladkovodních jezírek. Ve stínu deštného lesa se dokonce dočkáte v parných dnech i lehkého ochlazení a osvěžení.

Praha 2

Praha 2

Vinohrady a kostel sv. Ludmily na Náměstí Míru, Nové Město s Karlovým náměstím, Vyšehrad opředený legendami z šerého dávnověku, starobylá rybářská čtvrť Podskalí i vinice Grébovka na svazích Nuselského údolí, to všechno zahrnuje území druhého pražského obvodu.

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Navozuje příjemnou atmosféru a pocit klidu, když listy vinné révy lehounce ševelí ve větru. Snad právě větru vyprávějí o výrobě vína; ale vy máte možnost poslechnout si příjemného průvodce a na závěr prohlídky ochutnat samotný produkt.

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Praha je považovaná za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Přezdívá se jí srdce Evropy, matka měst, zlaté a stověžaté město (i když popravdě těch věží je mnohonásobně víc) a dospělým i dětem nabízí nespočet atrakcí. Řadu z nich navštívíme společně, na další určitě narazíte cestou.

Bistro Botanická na talíři

Bistro Botanická na talíři

Na místě bistra vyrostla dočasná budova Vinotéky sv. Kláry. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení.

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Vinotéku sv. Kláry najdete v areálu Ornamentální zahrady na místě bistra. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení – horké a studené nápoje, sýrové a uzeninové talíře a sezónní obložené chleby.

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňky odpradávna zaujímají roli královen květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout.

Geologická stezka v Praze

Geologická stezka v Praze

Vydejte se na cestu, při které můžete obdivovat tropickou přírodu ve skleníku Fata Morgana, prozkoumejte Asijskou zahradu a nechte se uchvátit Mexickou pouští, v jejíž expozici naleznete Zkamenělý les.

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

V Botanické zahradě hlavního města Prahy je unikátní stezka, kterou tvoří téměř osmdesát vzácných rostlin a dřevin, které od roku 2009 v zahradě v rámci projektu Kořeny osobností vysazují významní představitelé českého, ale také zahraničního kulturního, sportovního, vědeckého či politického života.

Rozárium v pražské Botanické zahradě

Rozárium v pražské Botanické zahradě

K nejvoňavějším rostlinám patří bezesporu růže. Nové rozárium najdete v severní části areálu trojské botanické zahrady.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka nabízí třicet sloupků s braillovým písmem a informacemi pro vidící. Sloupky jsou v blízkosti rostlin nebo stromů, takže si nevidomý může exponát také osahat.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Kaple sv. Kláry v Tróji

Kaple sv. Kláry v Tróji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.