Úvod > Aktuality > Cesty za uměním: ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá aneb nejošklivější obrazy světa
Kultura

Cesty za uměním: ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá aneb nejošklivější obrazy světa

  • Vydáno13. května 2023
Co je ošklivé a co je naopak krásné, když každý máme jiný vkus a líbí se nám jiné věci? Ohledně nejošklivější ženy světa ale panuje vzácná shoda: namaloval ji vlámský malíř Quentin Matsys kolem roku 1513 a obrazu se říká Ošklivá vévodkyně anebo groteskní stará žena.
Markéta Pyskatá na dobovém obrazu
Markéta, jak ji možná namaloval vlámský malíř Quentin Matsys
Ať už byl předlohou dámy z obrazu kdokoliv, ve světě umění je to skutečná celebrita. Posuďte sami: je vystavená v Národní galerii v Londýně, kde zájem návštěvníků přitahuje už desítky let. V roce 2023 se stala hvězdou výstavy s názvem Ošklivá vévodkyně: Krása a satira v renesanci. Karikaturista a ilustrátor John Tenniel ji využil jako předlohu pro postavu vévodkyně v Alenčiných dobrodružstvích v říši divů od Lewise Carrolla. A kromě toho ošklivá vévodkyně možná má leccos společného s českou historií.
 

Impotent na tyrolském trůnu

Kurátorka londýnské výstavy a odbornice na renesanční umění Emma Capron nedávno přišla s překvapivým prohlášením, že na obraze Ošklivá vévodkyně malíř namaloval muže převlečeného za ženu. Skutečně nemělo jít o portrét, ale i provokativní satiru, zesměšňující společenská pravidla?
 
Mnohem častěji se ale objevuje podezření, že na obraze je tyrolská hraběnka Markéta zvaná Pyskatá aneb Margarete Maultasch (1318–1369). Jako třináctiletou ji provdali ji za osmiletého Jana Jindřicha Lucemburského, mladšího bratra Karla IV. Byl o pět let mladší než ona a vydrželi spolu dvanáct let. Pak Markéta oficiálně oznámila, že manželství zůstalo nenaplněno a Jana Jindřicha obvinila z impotence.
 
Oba se záhy provdali a oženili podruhé a oba měli děti, ale pachuť skandálu se ještě dlouho nesla celou Evropou. Jejich příběh vylíčil spisovatel Lion Feuchtwanger ve velmi úspěšném a hojně čteném románu Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá – a od prvního vydání v roce 1923 přebal knihy velice často zdobí právě malba Quentina Matsyse. Zkrátka ať Markéta vypadala jakkoliv, od té doby je její tvář spojená s Matsysovým obrazem.
 

Ošklivá vévodkyně

Ale je na přebalu knihy opravdu Markéta nebo ne? Takto ji popisuje Lion Feuchtwanger v době, kdy ji provdali za Jana Jindřicha: „Vypadala starší než na dvanáct let. Nad otylým tělem s krátkými končetinami seděla veliká, neforemná hlava. Čelo bylo sice jasné a čisté a oči se dívaly chytře, bystře, pozorně i zkoumavě, ale pod malým plochým nosíkem vyčnívala ústa vyvalená jako u opice, s obrovskými čelistmi a odulým spodním rtem. Vlasy měděné barvy byly tuhé, drsné, bez lesku, pleť byla vápenně šedá, ubledlá, hadrovitá.“
 
Nikdo, koho bystě chtěli poznat, že? Markéta sice zemřela skoro 150 let před namalováním obrazu, ale o její ošklivosti se vyprávěly hotové legendy. Svou roli v tom ale mohl sehrát její druhý sňatek, kdy se bez papežem uznaného rozvodu provdala za Ludvíka V. Bavorského, syna císaře Ludvíka Bavora. Proti sobě tak poštvala nejenom církev, ale i celý rod Lucemburků. To byli mocní nepřátelé, jeden jako druhý, a na evropských královských dvorech se Markéta a její společenské přestupky přetřásaly dlouhá léta.
 

Od komediantů k Alence

Možná ale bylo všechno jinak a Quentin Matsys obrazem ošklivé ženy jen potvrdil svou vášeň pro pitoreskní bujaré lidové veselice, maškarády a karnevaly, při nichž se muži běžně převlékali za ženy. Zobrazení povadlých prsou v sešněrovaném výstřihu mohlo být pouhou autorovou fantazií. Anebo ho inspirovala o pár let starší kresba Leonarda da Vinci, podobně jako Matsysův obraz časem využil ilustrátor pro Alenku v říši divů? Ostatně podívejte se sami do galerie obrázků a uvidíte sami, že Matsys nebyl jen mistrem štětce, ale i šprťouchlat a skrytých významů.
 

Obrazy, které si doma nepověsíte

Ošklivost renesancí rozhodně nekončí a díly Quentina Matsyse přehlídka ohavných obrazů historie teprve začíná. Mezi mistry, jejichž díla umí vyvolat hrůzu, děs a nepříjemné pocity, se řadí třeba španělský malíř Francisco Goya (1746–1828) a francouzský malíř Gustav Doré (1832–1883). Svět milovníků klasického a líbivého umění převrátili naruby nejenom zakladatel kubismu, španělský malíř Pablo Picasso (1881–1973), ale také nizozemsko-americký malíř a sochař Willem de Kooning (1904–1997), představitel abstraktního expresionismu, či britský malíř Francis Bacon (1909–1992).
 
Nic na tom nemění ani to, že jejich díla patří mezi nejdražší obrazy světa – například Baconův Triptych byl v roce 2008 vydražen za 86,3 milionu amerických dolarů, Picassova Dora Maarová s kočkou se prodala za 95, 2 milionů dolarů a de Kooningova Žena III za 137 milionů dolarů.

Neprodejná Ošklivá vévodkyně se nad tím jen shovívavě usmívá – ona rozhodně zůstane v Národní galerii v Londýně.
 

Moderní umění v našich galeriích

  • Spousty pokladů najdete ve sbírkách moderního umění Národní galerie, a to ve Veletržním paláci v Praze. Prohlédnout si můžete nejenom několik Picassových obrazů (například Autoportrét, Zátiší s pohárem, Kotleta nebo Žena s kytarou u piana), ale také díla Bohumila Kubišty a Emila Filly,.
  • Ikonickým dílem českého expresionismu je obraz Čtenář Dostojevského s vyčerpaným a zhrouceným mužem v křesle. Filla jej namaloval pod vlivem děl Edvarda Muncha, jehož výstavu navštívil v roce 1905.
  • Znáte Munchův slavný obraz Výkřik, který v divácích rovněž budí beznaděj, úzkost a strach? Ten sice Národní galerie ve sbírkách nemá, ale ve Veletržním paláci jsou vystavena jiná Munchova díla, například Tanec na břehu nebo Pobřeží u Lübecku.
Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Rok 2023 byl v uměleckém světě rokem malíře Pabla Picassa (1881–1973). Uplynulo 50 let od jeho úmrtí a muzea na celém světě chystala desítky výstav, věnovaných jeho tvorbě. Jsou díla světoznámého malíře k vidění i u nás v Česku? Jaké příběhy je provázejí a co byste o nich měli vědět?

Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Obdivuhodná žena, vynikající malířka evropského surrealismu a rebelka: to byla Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (21. září 1902, Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980, Paříž, Francie). Ačkoliv většinu života prožila ve Francii, je významnou osobností české kultury. Byla múzou Devětsilu, přísně si střežila své soukromí a její život dodnes obestírá řada tajemství.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Pokud se vydáte do Roudnice nad Labem, neměli byste vynechat návštěvu Galerie moderního umění. Za její "rodinné stříbro" lze považovat soubor 60 obrazů Antonína Slavíčka. Jádro expozice tvoří reprezentativní obrazy Mikuláše Medka, Jiřího Johna, Václava Boštíka či Františka Ronovského.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Pět schůzek s Josefem Mánesem

Pět schůzek s Josefem Mánesem

Ve čtvrtek 9. prosince 2021 to bude právě 149 let, kdy v Praze zemřel Josef Mánes, malíř, ilustrátor, grafik a jeden z nejvýznamnějších představitelů českého romantismu. Víte, kde se můžete setkat s jeho tvorbou? Pokud ne, poradí vám portál Kudy z nudy.

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to jsou nové i osvědčené expozice, fascinující výstavní projekty, zajímavá architektura a interiéry, neobyčejné kulturní akce a události. A to nejenom doma, český design slaví úspěchy i ve světě! Kde? Pojďte se podívat společně s portálem Kudy z nudy!

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Malíř, návrhář filmových kostýmů a dekorací, držitel Oscara za kostýmy k filmu Amadeus režiséra Miloše Formana, a také bývalý automobilový závodník: to je Theodor Pištěk (* 25. října 1932, Praha). Když se v roce 2020 jeho hyperrealistický obraz Alfy Romeo nazvaný Adieu, Guy Moll v aukci prodal za 21,2 milionu korun, stal se Pištěk držitelem zajímavého rekordu: šlo o nejdražší v tuzemsku prodané dílo žijícího českého autora.

S osobností na procházku: po Praze s malířkou Toyen

S osobností na procházku: po Praze s malířkou Toyen

Obdivuhodná žena, vynikající malířka evropského surrealismu a rebelka: to byla Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (21. září 1902, Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980, Paříž, Francie). Ačkoliv většinu života prožila v Paříži, je významnou osobností české kultury. Byla múzou Devětsilu, přísně si střežila své soukromí a její život dodnes obestírá řada tajemství.

Bohumil Kubišta – jeden ze zakladatelů české moderní malby

Bohumil Kubišta – jeden ze zakladatelů české moderní malby

Malíř, grafik a teoretik umění Bohumil Kubišta (21. srpna 1884, Vlčkovice u Hradce Králové – 27. listopadu 1918, Praha) patřil k zakladatelům českého kubismu. Svou tvorbou inspiroval mladou meziválečnou generaci, v roce 2022 se Kubištův obraz Staropražský motiv jako vůbec první obraz v Česku vydražil za víc než 100 milionů korun.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Emil Filla – jeden z nejvyhledávanějších autorů českého trhu s uměním

Emil Filla – jeden z nejvyhledávanějších autorů českého trhu s uměním

Kubistický malíř, grafik a sochař Emil Filla (4. dubna 1882, Chropyně – 7. října 1953, Praha) patřil k významným osobnostem českého umění první poloviny 20. století. Připomenout si jej můžete v Peruci na Lounsku, kde měl v jednom z křídel zámku měl svůj byt a ateliér. Nyní se tu se chystá otevření rozsáhlé Fillovy galerie.

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká

Alšova jihočeská galerie je uměleckohistorické muzeum Jihočeského kraje, které patří do pětice největších institucí svého druhu v České republice. V galerii, která je umístěna u zámku Hluboká, se střídají výstavy.

František Kupka – mistr moderního abstraktního malířství

František Kupka – mistr moderního abstraktního malířství

Malíř František Kupka (23. září 1871 Opočno – 24. června 1957 Puteaux, Francie) je z komerčního hlediska nejdražším českým umělcem. Několik jeho obrazů bylo prodáno za částky přesahující 60 milionů korun, abstraktní malba z 20. let minulého století Tryskání II se v londýnském aukčním domě Sotheby's vydražila za v přepočtu za 196 milionů korun (s aukční přirážkou 231 milionů) a stala se tak vůbec nejdražším vydraženým dílem českého umělce.

#světovéČesko a Jihočeský kraj

#světovéČesko a Jihočeský kraj

Znáte krásnější místo pro letní dovolenou než jižní Čechy? Mozaiku lesů, luk a rybníků s průzračně čistou vodou, kde se můžete skvěle koupat celé léto, pohádkové hrady, selské baroko s puncem UNESCO, rybí speciality anebo úzkokolejku, která se vine krajinou České Kanady?

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze zde představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu.

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.

Galerie umění Karlovy Vary

Galerie umění Karlovy Vary

Galerie od roku 1953 uchovává, zhodnocuje a přibližuje české umění 20. století ve stálých expozicích, krátkodobých výstavách, publikační činnosti a kulturně vzdělávacích programech. Stálá expozice prezentuje bohaté sbírky českého umění 20. století a představuje díla klasiků českého moderního umění.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se věnuje především českému a slovenskému výtvarnému umění a architektuře 19. až 21. století. Spravuje a dále buduje sbírku uměleckých děl, pořádá výstavy, vzdělávací programy a spektrum své činnosti doplňuje o akce propojující různé obory kultury.

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Pátá největší v Česku, založena v roce 1953, unikátní sbírka evropského umění, příjemné prostředí budovy bývalých Lázní doplněné o současné architektonické detaily... Taková je Oblastní galerie Liberec.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura