ÚvodAktualityČeské značky: slavná žvýkačka Pedro a The Candy Plus Sweet Factory
Gurmánská turistika

České značky: slavná žvýkačka Pedro a The Candy Plus Sweet Factory

Poslechněte si audio verzi článku
Honí vás mlsná? Přišel čas dát si něco dobrého a sladkého! Co třeba lízátko, želé bonbon, ovocný pendrek, lékořici, cukrové čočky, které se zvolna rozplývají v ústech, anebo žvýkačku Pedro? Znají ji celé generace milovníků cukrovinek a vyrábí se dodnes, a to v továrně společnosti Candy Plus v jihomoravském Rohatci.
Kdo by neznal Pedro, červený obal s usměvavým klukem v sombreru a uvnitř schovanou ikonickou růžovou žvýkačku s typickým drážkováním, ovocnou vůní tutti frutti a navíc přibaleným obrázkem nebo tetovačkou? Tradiční česká značka cukrovinek už dávno oslavila padesátiny, procestovala celý svět a také v Česku za sebou má zajímavou historii. Příběh sladkých růžových žvýkaček Pedro začal ve středních Čechách, ve Velimi.
 

Čekanka, cikorka a Čokoládovny Velim

Na samém začátku byla čekanka, letní bylina s blankytně modrými květy a léčivými účinky. V zahradách pěstované odrůdy se používaly jako listová nebo kořenová zelenina, od konce 18. století se pak pražený a drcený kořen zahradních čekanek používal jako náhražka kávy, zvaná cikorka. Dávala kávě osobitou barvu a vůni, a především ji podstatně zlevňovala.

Stejně se jmenoval podnik, který ve středočeské Velimi založili v roce 1869 členové rodu Szalatnayů z řad maďarské šlechty. Úspěšně se rozvíjející výrobnu v roce 1892 koupil císařský rada a průmyslníka Adolf Glaser a Cikorku proměnil ve Velimskou továrnu na čokoládu, cukrovinky a kávové náhražky. Velkým hitem se na začátku 20. století stala žvýkací guma, americký vynález Williama Wrigleyho juniora. Ve Velimi se už v roce 1910 po vydařené průmyslové špionáži začaly vyrábět žvýkačky značky Rici, obalované v cukrové moučce a s příchutěmi nektar a růže – a už Rakousko-Uhersko si tehdejší žvýkačky z Velimi doslova zamilovalo.
 

Žvýkačka Pedro

Žvýkačky měly punc svobodného ducha, a tak komunistický režim po druhé světové válce jejich výrobu rychle zakázal jako kapitalistický přežitek; oficiální verze ale mluvila o hygienických důvodech. Výroba všech želé dobrot a gumovitých cukrovinek byla v poválečných letech soustředěna do velimského závodu Čokoládovny. Na začátku 60. let sem bylo zakoupeno starší strojní zařízení i s licencí od firmy Meaple Leaf z Holandska a v roce 1968 se konečně začaly vyrábět české žvýkačky – plátkové peprmintové i ovocné, bublinkové růžové žvýkačky značky Pedro i zdravotní žvýkačky značky Sevak. Hlavní složka pro žvýkačky, surová žvýkací guma, se dovážela z ciziny, její ochucení ale byl český vynález. Zřejmě se povedl: traduje se, že hokejisté ze zámoří si žvýkačky Pedro kupovali a odváželi domů ve značném množství.

Když ale závod ve Velimi v privatizaci koupila švýcarská firma Nestlé, výrobu všech cukrovinek zastavila, Čokoládovny zrušila a výrobu převedla jinam. Bývalá továrna na cukrovinky ve Velimi osiřela, kluk v sombreru však zůstal.
 

Klukům holkám za kačku, bublinkovou žvýkačku

Reklamní slogan, který žvýkačku Pedro provázel, si pamatuje kdekdo; ostatně žvýkačka skutečně dlouho stála přesně jednu korunu, tedy kačku. Nikdo ovšem neví, kdo vymyslel její název a nakreslil obrázek kluka v sombreru. To však nebránilo jejímu prodeji, a tak od Nestlé značku koupila společnost Candy Plus a rozjela její výrobu zpočátku v Liberci a maďarském Gyálu, později v jihomoravském Rohatci.

Dnešním výrobcem Pedra je společnost The Candy Plus Sweet Factory. Kromě Rohatce působí v PetřvalděMoravskoslezském kraji a výrobu postupně rozšířila do voňavé a pestré mozaiky sladkých dobrot. Tradiční česká značka původně zaměřená jen na žvýkačku se rozrostla o lízátka, želé cukrovinky anebo ovocné pendreky a pásky – sladké s příchutí zralých jahod, jablek a třešní, i kyselé ve variantě jablečné, duhové a tutti frutti.
 

The Candy Plus Sweet Factory v číslech

  • Na rozdíl od dřívějších výrobků z Velimi, určených zejména pro domácí trh, The Candy Plus Sweet Factory téměř 80 % produkce vyváží. Export míří do více než 50 zemí světa.
  • Pro český a slovenský trh je hlavním výrobkem značka Pedro. Cukrovinky na zahraničních trzích najdete pod značkami Juicee Gumme a Park Lane.
  • Společnost má více než 600 zaměstnanců a obrat 1 miliardu.
  • Každou minutu se na linkách v Rohatci vyrobí 15 tisíc želé bonbonů.
  • Zamilovali jste si podmanivou chuť lékořice? Každý rok společnost vyrobí asi 700 tisíc lékořicových produktů, tedy pendrekové kostky, černé pendreky nebo pendreky v cukru.
České značky: hebké kouzlo čokolády

České značky: hebké kouzlo čokolády

Starou čokoládovnu Orion na pražských Vinohradech připomínají už jen jména zastávek autobusů nebo náměstí U Orionky. Víte, že u zrodu slavné značky stál František Maršner, když si v Kladně zřídil obchod cukrářským zbožím a o pár let později se svou ženou Albínou začal ve sklepní dílně na pražských Vinohradech vařit turecký med?

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

Původně měla jmenovat Kofocola. V roce 2001 nastartovala reklamní kampaň se sloganem Když ji miluješ, není co řešit, který si získal srdce nejen zamilovaných. Vánoční reklama se živým „zlatým“ prasátkem (ano, s těmi zuby zahnutými nahoru) nás od roku 2003 věrně provází adventní dobou. Zkrátka Kofola: báječná, bublinková a skrz naskrz česká. A společně s Kofolou také další pochoutky – máte rádi třeba Vineu anebo Ondráškovku? I ty patří do skupiny Kofola.

České značky a Kávoviny: Melta, kakao, piškoty a další dobroty z Pardubic

České značky a Kávoviny: Melta, kakao, piškoty a další dobroty z Pardubic

Holandské kakao, piškoty pečené ze špaldové mouky, vajec a třtinového cukru s příchutí kokosu, anebo tradiční Melta: to je jen část tradičního výrobního sortimentu společnosti Kávoviny z východočeských Pardubic. Má za sebou více než 120 let dlouhou historii, a přestože výrobky s retro obaly znáte ze všech českých prodejen, samotný název firmy moc známý není. Pojďme to napravit!

České značky: Becherovka, slavný bylinný likér z Karlových Varů

České značky: Becherovka, slavný bylinný likér z Karlových Varů

Karlovarská voda, líh, přírodní cukr a několik desítek druhů bylin a koření, pocházejících z dalekých kontinentů i z okolí Karlových Varů: výsledkem je ikonický bylinný likér Becherovka s harmonickou chutí a vůní. V Karlových Varech se vyrábí už přes 200 let.

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Nostalgie, vzpomínky na dětství, letité fotografie a filmy pro pamětníky: staré kousky zkrátka máme rádi a zas a znova se k nim vracíme. Na jejich oblibu vsadily i obchodní řetězce, když dnešní výrobky zabalily do retro obalů, do „osmdesátek“ se dokonce můžete vypravit na výlet.

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

Od rodiny Kneslových až ke Sfinxu a Nestlé: taková byla cesta Lentilek, jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších cukrovinek. Seznámíme vás také s historií bonbonů Bon Pari a Hašlerek, které se původně vyráběly v pražské továrně Orion.

30 let od sametové revoluce: pěší i autobusové výlety do osmdesátek

30 let od sametové revoluce: pěší i autobusové výlety do osmdesátek

Chtěli byste se podívat do městských ulic takových, jak vypadaly v dobách před sametovou revolucí? Zjistit, jak se během třiceti let proměnila známá místa, co přibylo a co se naopak ztratilo navždy? Vypravte se na Staroměstskou radnici v Praze anebo do Brna, kde připravili komentované výlety ve stylu osmdesátých let.

Další aktuality

Kam na zimní výlet v Moravském krasu? Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
8. prosinec 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Prožijte duchovní Křesťanské Vánoce v Brně

Základní myšlenkou projektu Křesťanské Vánoce je přiblížit co nejširší veřejnosti duchovní poselství křesťanských Vánoc možností navštívit betlémy a tematické programy, které nabízejí během adventu a vánoční doby křesťanské farnosti a sbory. Kromě návštěv betlémů bývá součástí programů také vánoční koncerty, půlnoční bohoslužby a mnoho dalšího. Prožijte letošní adventní a vánoční čas blíže původní křesťanské duchovní tradici.
5. prosinec 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ochutnejte vánoční klobásky na hradě Bítov

O adventním víkendu 7. a 8. prosince 2024 vás hrad Bítov 10:00 do 15:00 hodin přivítá ve vánočně vyzdobených hradních komnatách, opět trochu jinak. V hradní kuchyni pro vás navíc pan kastelán přichystal speciální grilované klobásky.
5. prosinec 2024 8:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brněnský orloj vydává o Vánocích speciální skleněnky – chyťte si svou kuličku!

I o letošních Vánocích můžete z časostroje na brněnském náměstí Svobody získat unikátní suvenýr. Během adventu se z něj vykutálí okolo čtyř set skleněných kuliček s vánočním motivem roku 2024. První letošní vánoční kulička vypadla z orloje 22. listopadu, další jí následují až do 24. prosince. Každý den vypadne jedna v 11:00 hodin, během  pátku a o víkendech jich vypadne celkem třináct od 11:00 do 23:00.
3. prosinec 2024 8:00
Památky, Jihomoravský kraj

Nejlepším vínem České republiky 2025 je Ryzlink vlašský z Vinařství Volařík

Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2025, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, 2022 z Vinařství Volařík. Tuto prestižní soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
30. listopad 2024 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zámek Lednice zve na zimní prosincové prohlídky

Státní zámek v Lednici během prosince opět zve do svých interiérů milovníky památek. O adventních víkendech je možné navštívit I. prohlídkový okruh a skleník, památky jsou otevřeny denně až do 15. prosince 2024. Od 16. 12. 2024 do 31. 1. 2025 bude zámek uzavřen (kromě 26. 12. Štěpánské prohlídky). Zahrady a zámecký park jsou volně přístupné.
30. listopad 2024 11:40
Památky, Jihomoravský kraj

Zámek Valtice se pustil do rekonstrukce předzámčí

Západního předzámčí zámku Valtice prochází od listopadu 2024 rekonstrukcí. Část předzámčí je totiž v havarijním stavu a přilehlá věž má dokonce narušenou statiku. Rekonstrukce dá do pořádku nejen technický stav budov či věže, ale díky ní vznikne nová bezbariérová expozice orientálního umění, nové depozitáře a badatelna. Hotovo by mělo být v listopadu 2027.
29. listopad 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 29. listopadu do neděle 1. prosince 2024 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 219 lety. Výroční akce Austerlitz 2024 se zúčastní 1000 aktérů a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 30. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
26. listopad 2024 16:00
Památky, Jihomoravský kraj