Úvod > Aktuality > České značky: slavná žvýkačka Pedro a The Candy Plus Sweet Factory
Gurmánská turistika

České značky: slavná žvýkačka Pedro a The Candy Plus Sweet Factory

Poslechněte si audio verzi článku
Honí vás mlsná? Přišel čas dát si něco dobrého a sladkého! Co třeba lízátko, želé bonbon, ovocný pendrek, lékořici, cukrové čočky, které se zvolna rozplývají v ústech, anebo žvýkačku Pedro? Znají ji celé generace milovníků cukrovinek a vyrábí se dodnes, a to v továrně společnosti Candy Plus v jihomoravském Rohatci.
Kdo by neznal Pedro, červený obal s usměvavým klukem v sombreru a uvnitř schovanou ikonickou růžovou žvýkačku s typickým drážkováním, ovocnou vůní tutti frutti a navíc přibaleným obrázkem nebo tetovačkou? Tradiční česká značka cukrovinek už dávno oslavila padesátiny, procestovala celý svět a také v Česku za sebou má zajímavou historii. Příběh sladkých růžových žvýkaček Pedro začal ve středních Čechách, ve Velimi.
 

Čekanka, cikorka a Čokoládovny Velim

Na samém začátku byla čekanka, letní bylina s blankytně modrými květy a léčivými účinky. V zahradách pěstované odrůdy se používaly jako listová nebo kořenová zelenina, od konce 18. století se pak pražený a drcený kořen zahradních čekanek používal jako náhražka kávy, zvaná cikorka. Dávala kávě osobitou barvu a vůni, a především ji podstatně zlevňovala.

Stejně se jmenoval podnik, který ve středočeské Velimi založili v roce 1869 členové rodu Szalatnayů z řad maďarské šlechty. Úspěšně se rozvíjející výrobnu v roce 1892 koupil císařský rada a průmyslníka Adolf Glaser a Cikorku proměnil ve Velimskou továrnu na čokoládu, cukrovinky a kávové náhražky. Velkým hitem se na začátku 20. století stala žvýkací guma, americký vynález Williama Wrigleyho juniora. Ve Velimi se už v roce 1910 po vydařené průmyslové špionáži začaly vyrábět žvýkačky značky Rici, obalované v cukrové moučce a s příchutěmi nektar a růže – a už Rakousko-Uhersko si tehdejší žvýkačky z Velimi doslova zamilovalo.
 

Žvýkačka Pedro

Žvýkačky měly punc svobodného ducha, a tak komunistický režim po druhé světové válce jejich výrobu rychle zakázal jako kapitalistický přežitek; oficiální verze ale mluvila o hygienických důvodech. Výroba všech želé dobrot a gumovitých cukrovinek byla v poválečných letech soustředěna do velimského závodu Čokoládovny. Na začátku 60. let sem bylo zakoupeno starší strojní zařízení i s licencí od firmy Meaple Leaf z Holandska a v roce 1968 se konečně začaly vyrábět české žvýkačky – plátkové peprmintové i ovocné, bublinkové růžové žvýkačky značky Pedro i zdravotní žvýkačky značky Sevak. Hlavní složka pro žvýkačky, surová žvýkací guma, se dovážela z ciziny, její ochucení ale byl český vynález. Zřejmě se povedl: traduje se, že hokejisté ze zámoří si žvýkačky Pedro kupovali a odváželi domů ve značném množství.

Když ale závod ve Velimi v privatizaci koupila švýcarská firma Nestlé, výrobu všech cukrovinek zastavila, Čokoládovny zrušila a výrobu převedla jinam. Bývalá továrna na cukrovinky ve Velimi osiřela, kluk v sombreru však zůstal.
 

Klukům holkám za kačku, bublinkovou žvýkačku

Reklamní slogan, který žvýkačku Pedro provázel, si pamatuje kdekdo; ostatně žvýkačka skutečně dlouho stála přesně jednu korunu, tedy kačku. Nikdo ovšem neví, kdo vymyslel její název a nakreslil obrázek kluka v sombreru. To však nebránilo jejímu prodeji, a tak od Nestlé značku koupila společnost Candy Plus a rozjela její výrobu zpočátku v Liberci a maďarském Gyálu, později v jihomoravském Rohatci.

Dnešním výrobcem Pedra je společnost The Candy Plus Sweet Factory. Kromě Rohatce působí v PetřvalděMoravskoslezském kraji a výrobu postupně rozšířila do voňavé a pestré mozaiky sladkých dobrot. Tradiční česká značka původně zaměřená jen na žvýkačku se rozrostla o lízátka, želé cukrovinky anebo ovocné pendreky a pásky – sladké s příchutí zralých jahod, jablek a třešní, i kyselé ve variantě jablečné, duhové a tutti frutti.
 

The Candy Plus Sweet Factory v číslech

  • Na rozdíl od dřívějších výrobků z Velimi, určených zejména pro domácí trh, The Candy Plus Sweet Factory téměř 80 % produkce vyváží. Export míří do více než 50 zemí světa.
  • Pro český a slovenský trh je hlavním výrobkem značka Pedro. Cukrovinky na zahraničních trzích najdete pod značkami Juicee Gumme a Park Lane.
  • Společnost má více než 600 zaměstnanců a obrat 1 miliardu.
  • Každou minutu se na linkách v Rohatci vyrobí 15 tisíc želé bonbonů.
  • Zamilovali jste si podmanivou chuť lékořice? Každý rok společnost vyrobí asi 700 tisíc lékořicových produktů, tedy pendrekové kostky, černé pendreky nebo pendreky v cukru.
České značky: hebké kouzlo čokolády

České značky: hebké kouzlo čokolády

Starou čokoládovnu Orion na pražských Vinohradech připomínají už jen jména zastávek autobusů nebo náměstí U Orionky. Víte, že u zrodu slavné značky stál František Maršner, když si v Kladně zřídil obchod cukrářským zbožím a o pár let později se svou ženou Albínou začal ve sklepní dílně na pražských Vinohradech vařit turecký med?

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

Původně měla jmenovat Kofocola. V roce 2001 nastartovala reklamní kampaň se sloganem Když ji miluješ, není co řešit, který si získal srdce nejen zamilovaných. Vánoční reklama se živým „zlatým“ prasátkem (ano, s těmi zuby zahnutými nahoru) nás od roku 2003 věrně provází adventní dobou. Zkrátka Kofola: báječná, bublinková a skrz naskrz česká. A společně s Kofolou také další pochoutky – máte rádi třeba Vineu anebo Ondráškovku? I ty patří do skupiny Kofola.

České značky a Kávoviny: Melta, kakao, piškoty a další dobroty z Pardubic

České značky a Kávoviny: Melta, kakao, piškoty a další dobroty z Pardubic

Holandské kakao, piškoty pečené ze špaldové mouky, vajec a třtinového cukru s příchutí kokosu, anebo tradiční Melta: to je jen část tradičního výrobního sortimentu společnosti Kávoviny z východočeských Pardubic. Má za sebou více než 120 let dlouhou historii, a přestože výrobky s retro obaly znáte ze všech českých prodejen, samotný název firmy moc známý není. Pojďme to napravit!

České značky: Becherovka, slavný bylinný likér z Karlových Varů

České značky: Becherovka, slavný bylinný likér z Karlových Varů

Karlovarská voda, líh, přírodní cukr a několik desítek druhů bylin a koření, pocházejících z dalekých kontinentů i z okolí Karlových Varů: výsledkem je ikonický bylinný likér Becherovka s harmonickou chutí a vůní. V Karlových Varech se vyrábí už přes 200 let.

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Nostalgie, vzpomínky na dětství, letité fotografie a filmy pro pamětníky: staré kousky zkrátka máme rádi a zas a znova se k nim vracíme. Na jejich oblibu vsadily i obchodní řetězce, když dnešní výrobky zabalily do retro obalů, do „osmdesátek“ se dokonce můžete vypravit na výlet.

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

Od rodiny Kneslových až ke Sfinxu a Nestlé: taková byla cesta Lentilek, jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších cukrovinek. Seznámíme vás také s historií bonbonů Bon Pari a Hašlerek, které se původně vyráběly v pražské továrně Orion.

30 let od sametové revoluce: pěší i autobusové výlety do osmdesátek

30 let od sametové revoluce: pěší i autobusové výlety do osmdesátek

Chtěli byste se podívat do městských ulic takových, jak vypadaly v dobách před sametovou revolucí? Zjistit, jak se během třiceti let proměnila známá místa, co přibylo a co se naopak ztratilo navždy? Vypravte se na Staroměstskou radnici v Praze anebo do Brna, kde připravili komentované výlety ve stylu osmdesátých let.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika