Kdo by neznal
Pedro, červený obal s usměvavým klukem v sombreru a uvnitř schovanou ikonickou růžovou žvýkačku s typickým drážkováním, ovocnou vůní tutti frutti a navíc přibaleným obrázkem nebo tetovačkou?
Tradiční česká značka cukrovinek už dávno oslavila padesátiny, procestovala celý svět a také v Česku za sebou má zajímavou historii. Příběh
sladkých růžových žvýkaček Pedro začal ve
středních Čechách, ve
Velimi.
Čekanka, cikorka a Čokoládovny Velim
Na samém začátku byla
čekanka, letní bylina s blankytně modrými květy a léčivými účinky. V zahradách pěstované odrůdy se používaly jako listová nebo kořenová zelenina, od konce 18. století se pak pražený a drcený kořen zahradních čekanek používal jako náhražka kávy, zvaná
cikorka. Dávala kávě osobitou barvu a vůni, a především ji podstatně zlevňovala.
Stejně se jmenoval podnik, který ve
středočeské Velimi založili v roce 1869 členové rodu
Szalatnayů z řad maďarské šlechty. Úspěšně se rozvíjející výrobnu v roce 1892 koupil císařský rada a průmyslníka
Adolf Glaser a Cikorku proměnil ve
Velimskou továrnu na čokoládu, cukrovinky a kávové náhražky. Velkým hitem se na začátku 20. století stala
žvýkací guma, americký vynález
Williama Wrigleyho juniora. Ve Velimi se už v roce 1910 po vydařené průmyslové špionáži začaly vyrábět
žvýkačky značky Rici, obalované v cukrové moučce a s příchutěmi nektar a růže – a už Rakousko-Uhersko si tehdejší žvýkačky z Velimi doslova zamilovalo.
Žvýkačka Pedro
Žvýkačky měly punc svobodného ducha, a tak komunistický režim po druhé světové válce jejich výrobu rychle zakázal jako kapitalistický přežitek; oficiální verze ale mluvila o hygienických důvodech. Výroba všech želé dobrot a gumovitých cukrovinek byla v poválečných letech soustředěna do
velimského závodu Čokoládovny. Na začátku 60. let sem bylo zakoupeno starší strojní zařízení i s licencí od firmy Meaple Leaf z Holandska a v roce 1968 se konečně začaly vyrábět české žvýkačky – plátkové peprmintové i ovocné, bublinkové růžové žvýkačky značky Pedro i zdravotní žvýkačky značky Sevak. Hlavní složka pro žvýkačky, surová žvýkací guma, se dovážela z ciziny, její ochucení ale byl český vynález. Zřejmě se povedl: traduje se, že hokejisté ze zámoří si žvýkačky Pedro kupovali a odváželi domů ve značném množství.
Když ale závod ve Velimi v privatizaci koupila
švýcarská firma Nestlé, výrobu všech cukrovinek zastavila, Čokoládovny zrušila a výrobu převedla jinam. Bývalá továrna na cukrovinky ve Velimi osiřela, kluk v sombreru však zůstal.
Klukům holkám za kačku, bublinkovou žvýkačku
Reklamní slogan, který
žvýkačku Pedro provázel, si pamatuje kdekdo; ostatně žvýkačka skutečně dlouho stála přesně jednu korunu, tedy kačku. Nikdo ovšem neví, kdo vymyslel její název a nakreslil obrázek kluka v sombreru. To však nebránilo jejímu prodeji, a tak od Nestlé značku koupila společnost
Candy Plus a rozjela její výrobu zpočátku v
Liberci a maďarském
Gyálu, později v
jihomoravském Rohatci.
Dnešním výrobcem Pedra je
společnost The Candy Plus Sweet Factory. Kromě Rohatce působí v
Petřvaldě v
Moravskoslezském kraji a výrobu postupně rozšířila do voňavé a pestré mozaiky sladkých dobrot. Tradiční česká značka původně zaměřená jen na žvýkačku se rozrostla o lízátka, želé cukrovinky anebo ovocné pendreky a pásky – sladké s příchutí zralých jahod, jablek a třešní, i kyselé ve variantě jablečné, duhové a tutti frutti.
The Candy Plus Sweet Factory v číslech
- Na rozdíl od dřívějších výrobků z Velimi, určených zejména pro domácí trh, The Candy Plus Sweet Factory téměř 80 % produkce vyváží. Export míří do více než 50 zemí světa.
- Pro český a slovenský trh je hlavním výrobkem značka Pedro. Cukrovinky na zahraničních trzích najdete pod značkami Juicee Gumme a Park Lane.
- Společnost má více než 600 zaměstnanců a obrat 1 miliardu.
- Každou minutu se na linkách v Rohatci vyrobí 15 tisíc želé bonbonů.
- Zamilovali jste si podmanivou chuť lékořice? Každý rok společnost vyrobí asi 700 tisíc lékořicových produktů, tedy pendrekové kostky, černé pendreky nebo pendreky v cukru.
Hlavní složkou pro výrobu žvýkaček je surová žvýkací guma, která se dováží z ciziny.
Tradiční českou značkou žvýkaček, která oslavila padesátiny, je Pedro.
Žvýkačky značky Pedro se dnes vyrábějí v továrně společnosti Candy Plus v jihomoravském Rohatci.
Původní účel pěstování čekanky byl pro využití jako listová nebo kořenová zelenina a později jako náhražka kávy zvaná cikorka.
Adolf Glaser transformoval původní výrobnu na Velimskou továrnu na čokoládu, cukrovinky a kávové náhražky.
Po privatizaci závodu ve Velimi firmou Nestlé byla výroba všech cukrovinek zastavena, Čokoládovny zrušeny a výroba přesunuta jinam.
Společnost Candy Plus rozšířila svůj tradiční sortiment z původně jen žvýkaček o další cukrovinky jako lízátka, želé cukrovinky a ovocné pendreky.
Téměř 80 % produkce společnosti The Candy Plus Sweet Factory se vyváží.
Na mezinárodních trzích společnost The Candy Plus Sweet Factory reprezentují značky Juicee Gumme a Park Lane.
Ikonická růžová žvýkačka v červeném obalu značky Pedro ukrývá typické drážkování, ovocnou vůni tutti frutti a přibalený obrázek nebo tetovačku.