Úvod > Aktuality > České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami
Životní styl

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

  • Vydáno30. října 2018
Od rodiny Kneslových až ke Sfinxu a Nestlé: taková byla cesta Lentilek, jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších cukrovinek. Seznámíme vás také s historií bonbonů Bon Pari a Hašlerek, které se původně vyráběly v pražské továrně Orion.
Po více než sto letech společnost Nestlé končí s výrobou lentilek v Holešově a oblíbenou sladkost přesouvá do německého Hamburku. Jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších cukrovinek, tím sice z Východní Moravy mizí, ale historii a tradici jim nikdo neodpáře. Jejich domovem už jednou provždy bude  Holešov, město na úpatí Hostýnských vrchů s velkým zámkem a Šachovou synagogou. Předchůdcem dnešního závodu Sfinx bývala továrnička na výrobu tvrdých bonbonů, takzvaných kandytů, kterou v roce 1863 založil Philipp Kneisl. Společně s krámkem sídlila v dnešní Palackého ulici, pracovalo tu asi dvacet zaměstnanců a lidé sem chodili kupovat oblíbené cukrové špalky, karamelové zboží, proslazované ovoce, marmelády, kuličky z arabské gumy, bylinné, ovocné a mátové bonbony a další laskominy.
 

Egyptská sfinga a značka Sfinx

Ale zpět k Lentilkám: ty se v sortimentu objevily společně s dalším čokoládovým zbožím po roce 1906, kdy Kneislovi nakoupili nové dražovací kotle. V krámku se objevily tabulkové čokolády, vánoční kolekce, dutá čokoládová vajíčka, kávové speciality, kakao, želatinové výrobky, karamely, zdravotní bonbony proti kašli a nachlazení a také cukrem obalené čokoládové čočky a fazole. Zpočátku neměly speciální jméno, to se objevilo až o pár let později, když si Kneislovi nechali registrovat název Lentilky, a to podle latinského slova lenticula, čočka.

V roce 1912 si synové zakladatele Rudolf a Philipp nechali jako ochrannou známku zaregistrovat název Sfinx a logo s motivem egyptské sfingy. Značka od té doby provázela spousty výrobků Kneislova závodu a po druhé světové válce se nakonec podle ní pojmenoval celý závod.
 

Lentilky na stole císaře pána

Továrna Sfinx se od těch dob mnohokrát změnila. Za zmínku stojí, že ještě před první světovou válkou, když v ní pracovalo zhruba 200 zaměstnanců a oslavila 50. výročí, získala titul Císařsko-královská privilegovaná továrna: že by císař pán také rád mlsal barevné bonbony? Kromě toho se výroba rozšířila o oplatky, dezerty a dortíčky, vznikla síť firemních prodejen, závod se několikrát modernizoval a od 90. let se stal součástí společnosti Nestlé. Kořeny závodu Sfinx v Holešově ale sahají ještě dál než zrod samotné Nestlé: cukrovinky se tu vyrábí již 155 let.
V Holešově se denně vyrábělo  skoro šest milionů Lentilek v sedmi barvách, žluté, červené, modré, zelené, fialové, růžové a oranžové. Ještě před pár lety se vyráběly také v hnědé barvě (a kdekdo si myslel, že právě v nich je nejvíc čokolády), ale ty nahradila nejoblíbenější žlutá. Kromě nich patří mezi zdejší nejslavnější sladké dobroty tvrdé bonbony – ostatně s nimi kdysi Philipp Kneisl začínal. Z holešovských výrobních linek se ale dál sypou například Bon Pari či Hašlerky.
 

Bon Pari, Hašlerky a další tvrdé bonbony

  • Barevné bonbony Bon Pari se začaly vyrábět v roce 1977, tekutá směs se plní do forem podobně jako vánoční cukroví. Z modřanského závodu OrionPraze se sice jejich výroba přesunula do Holešova, ale receptura zůstala stejná. Z šesti příchutí a barev (jahoda, pomeranč, citron, broskev, černý rybíz) je nejoblíbenější prý zelený bonbon, který chutná po exotickém ovoci maracuja. Podobně jako Lentilky se i Bon Pari barví čistě přírodními výtažky ze zeleniny a ovoce, výroba jednoho bonbonu Bon Pari trvá 40 minut a v tuzemsku jdou na odbyt, prý se každou minutu vycucá jeden.
  • Z Modřan se do Holešova stěhovala také výroba Hašlerek. Traduje se, že jejich recepturu vymyslel v roce 1877 hamburský lékárník, později se vyráběly ve Vídni a na konci první světové války je začal vyrábět pražský podnikatel František Lhotský. Větrové bonbony pomáhající při chrapotu prý pomohly Enricu Carusovi, ale protože jméno slavného italského pěvce české zákazníky netáhlo, vydal se Lhotský s krabicí svých výrobků do pražského kabaretu Lucerna za právě chraptícím zpěvákem a hercem Karlem Hašlerem. Ten cukrovince ochotně propůjčil své příjmení a prý byl tak skromný, že si za to vzal jen pytel bonbónů, ovšem výměnou získal skvělou reklamu. Dnes po sto letech výroby jsou Hašlerky sice menší, ale jejich chuť je stále stejná. Patří k nejprodávanějším větrovým bonbonům v Česku, v Holešově jich každý rok vyrobí přes 900 tun.
  • Kromě Lentilek, Bon Pari a Hašlerek se na východní Moravě vyrábějí také další značky: Atlasky, Slávie, Anticol, Klokanky, Beskydky či Větrovky.
Zámek v Holešově s hvězdárnou

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově

Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově

V zámecké Zemanově kovárně v Holešově je otevřená nová expozice Malého muzea kovářství. Prohlídka muzea se skládá ze tří odlišných částí, ve kterých se návštěvníci dozvědí něco z historie kovárny, dále o tradici kovářství v Holešově a prohlédnou si i předměty lidové kultury dvou sousedících regionů.

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga ze 16. století patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Další aktuality

Lešetínský fašank ovládne v sobotu Zlín

Masopusty a fašanky nemusí být jen záležitostí menších měst, vesnic či skanzenů. Svou tradiční slavnost má i Zlín, kde se masopust tradičně koná v ulici Lešetín, známé svou takřka starosvětskou atmosférou. Letošní fašank se koná už tuto sobotu, 28. ledna 2023. Akce se koná na ulicích Lešetín I, Lešetín II a Kvítková.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Zlínský kraj: lidová architektura, tradiční řemesla a folklorní slavnosti

Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Zlínského kraje a poznejte jeho bohaté folklorní tradice. K nim patří nejenom skanzeny a originální roubené dřevěné stavby, ale také nejrůznější akce s ukázkami tradičních řemesel, gastronomické speciality ze všech koutů Východní Moravy a také lázeňství.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Česko mezi řádky: Slovácko sa súdí, Slovácko sa nesúdí a Zdeněk Galuška

Host do domu – čagan do ruky, Kačena za třicet tisíc, Púťové tajemství v itrnici nebo Herodes – to býl král! To je jen malý výběr povídek Zdeňka Galušky, které vyšly v knížkách Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí. Možná je znáte i z televizního seriálu, v němž si hlavní role stařečka Pagáče a jeho nerozlučného druha Jury Kláska zahráli Jozef Kroner a Oldřich Velen.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Masopust, fašank, fašinek, ostatky, končiny, bláznivé dny nebo voračky – to všechno jsou jména pro stejný svátek, jehož čas přichází během února. A pokud chcete vidět oslavy jako za starých časů, doporučíme vám akci, která se od těch ostatních v lecčems liší: Fašankový festival ve Strání a další fašankové oslavy na Slovácku a Východní Moravě. Letos se zde bude hlavní program konat v sobotu 18. února 2023.
Zlínský kraj | Památky