Úvod > Aktuality > Muzeum českého kubismu v domě U Černé Matky Boží končí
Muzeum českého kubismu v domě U Černé Matky Boží končí
"> ">
Kultura

Muzeum českého kubismu v domě U Černé Matky Boží končí

  • Vydáno26. srpna 2012
Sbírky Muzea českého kubismu se zanedlouho z domu U Černé Matky Boží přestěhují do Veletržního paláce. Ti, kdo by chtěli jedinečnou sbírku Národní galerie ještě vidět v unikátním domě architekta Josefa Gočára v Celetné ulici si musí pospíšit – díla E. Filly, B. Kubišty, J. Čapka, J. Zrzavého, O. Gutfreunda a dalších umělců zde budou k vidění pouze do začátku září.
Již pouze do neděle 2. září 2012 lze navštívit Muzeum českého kubismu v domě U Černé Matky Boží v Praze. Rozsahem nevelká, ale svým pojetím a kvalitou vystavených děl mimořádná expozice Národní galerie v Praze, rozložená do tří pater unikátního domu architekta Josefa Gočára, postaveného v letech 1911-1912, představuje úsilí českých malířů, sochařů, architektů a designérů vyrovnat se v letech 1910-1919 s tehdy nejnovějšími proudy světového umění. Obrazy Bohumila Kubišty, Emila Filly, Josefa Čapka, Antonína Procházky, Václava Špály či Vincence Beneše, plastiky Otto Gutfreunda, nábytek z dílny Pavla Janáka a Vlastislava Hofmana, knižní grafika Vratislava Hugo Brunnera a dalších, architektonické modely a dokumentace slavných staveb české kubistické architektury spolu s četnými ukázkami užitého umění budou ještě tři týdny k vidění v jedinečném prostředí jedné z nejslavnějších kubistických staveb vůbec.

V budoucnosti Národní galerie v Praze umístí některá špičková díla (např. Josefa Čapka) do stálé expozice umění 20. století v Čechách do Veletržního paláce, jehož rozlehlé prostory umožňují lepší využití sbírkových fondů a vystavení širšího a reprezentativnějšího výběru uměleckých děl včetně obrazů a soch českého kubismu. Některá díla z expozice (Emil Filla, Otto Gutfreund) budou zapůjčena na velkou reprezentativní výstavu českého umění 1900 až 1940 „Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl“, kterou NG připravuje do National Museum of Contemporary Art Korea na přelomu tohoto a roku 2013. Část děl bude také zapůjčena na výstavu Západočeské galerie v Plzni, mapující principy futurismu v českém moderním umění. Zbylá díla budou vrácena majitelům nebo uložena v depozitáři NG. Státní fond kultury poskytne Dům U Černé Matky Boží k prezentaci sbírek Uměleckoprůmyslového musea, jehož hlavní budova míří do generální rekonstrukce.
Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.