!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?
České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?
"> "> ">
Životní styl

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

  • Vydáno11. listopadu 2018
Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
Zatímco soukeníků bylo v Opavě mnoho a Kašpar Melchior Baltazar Fiedor (1811–1879) se uživil těžko, oplatkám se dařilo. Rodinná firma, nejstarší svého druhu ve Slezsku, později uváděla jako rok vzniku roky 1840 nebo dokonce 1830. O skromných začátcích toho mnoho nevíme, ale jisté je, že Kašpar Melchior Baltazar Fiedor záhy pověsil soukenické řemeslo na hřebík a stal se pouze oplatkářem, a že v pečení oplatek úspěšně pokračovaly i děti a vnoučata.
 

Kdy se vyrobila první oplatka Fidorka?

Když kolem roku 1880 převzal živnost syn Theodor, už se oplatky nepekly v železných ručních kleštích, ale v továrně na velkokapacitních strojích. Firma se brzy stala nejvýznamnějším podnikem svého druhu ve Slezsku a proslavila se i v konkurenci podobných výrobců z ostatních zemí Rakouska-Uherska.
Úspěchy přinesly rozmach výroby: zatímco před první světovou válkou peklo šedesát zaměstnanců firmy dortové oplatky, sušenky, suchary, perníčky a čajové pečivo pro celé Rakousko-Uhersko, Slezsko a Halič, za první republiky se z rodinného podniku stala společnost s ručením omezeným a 450 zaměstnanci.

Firma měla obchodní zastoupení v Praze, Vídni a Budapešti, vlastnila více než čtyřicet ochranných známek a úspěšně se rozšiřoval i sortiment: z Opavy putovaly do světa kromě výše uvedených výrobků také neapolitánky, miňonky, máčené i nemáčené tyčinky, keksy, piškoty nebo čokoládové bonbony. Právě za první republiky se v Opavě také začaly vyrábět první Fidorky, kulaté oplatky zabalené v jemném staniolu, které svým názvem připomínají slávu pekařského rodu. Ochutnat je můžete s oříškovou, čokoládovou a kokosovou příchutí obalené v hořké, bílé nebo mléčné čokoládě, vyrábějí se ale i limitované edice jiných tvarů a příchutí.
 

Tatranky: jméno a tvar podle slovenských hor

Po druhé světové válce byla firma Theodor Fiedor na základě dekretů prezidenta republiky znárodněna a Fiedorovi byli roku 1946 odsunuti do americké okupační zóny v Německu. Jejich další osudy neznáme, jednoduché to ale neměla ani opavská továrna. Ta se společně s dalšími znárodněnými podniky na trvanlivé pečivo, cukrovinky a čokoládu během následujících několika let stala součástí státního podniku Čokoládovny a tak přečkala téměř celou druhou polovinu 20. století.

Velký úspěch slavil první poválečný výrobek: Tatranky, oplatky s několika vrstvami, oříškovou, čokoládovou nebo arašídovou náplní a čokoládovou polevou. Dnes jsou tak proslulé, že se tak často říká i podobným výrobkům od konkurenčních firem, ale málokdo ví, že jméno získaly podle trojúhelníkového tvaru. Měly připomínat štíty slovenských Tater, ale protože jejich ruční řezání a balení bylo složité, záhy se z trojúhelníku stal tradiční obdélník.
 

Víte, že…?

  • V roce 1992 byl státní podnik Čokoládovny privatizován, novým majitelem se stalo společné konsorcium francouzské společnosti Danone a švýcarské firmy Nestlé. Nyní je opavská továrna součástí mezinárodního koncernu Mondelēz International, značka Opavia se používá především v tuzemsku.
  • Slovenskou kolegyní Opavie je bratislavská továrna Figaro; bývalou Císařskokrálovskou rakousko-uherskou dvorní továrnu na čokoládu bratří Stollwerckových založil v roce 1896 německý výrobce cukrovinek při expanzi na východ. Vyráběl se tu marcipán, peprmintové cukrovinky a mléčné karamelky zvané „štolverky“, které se tehdy daly koupit v automatech na všech zastávkách rakousko-uherských železnic.
  • Kromě Fidorek a Tatranek se v Opavě a dalších závodech v Lovosicích a Bratislavě vyrábí cukrovinky, sušenky a oplatky 3Bit, BeBe, Disko, Figaro, Halls, Horalky, Kolonáda, Milka, Miňonky, Oreo, Piškoty, Siesta, TUC a Zlaté.
  • Podle společnosti Opavia se v Česku za rok sní 41 milionů Tatranek a 33 milionů Fidorek.
Památník Petra Bezruče v Opavě

Památník Petra Bezruče v Opavě

Památník Petra Bezruče je jedním z šesti expozičních objektů a areálů Slezského zemského muzea. Vznikl ještě za života básníka Petra Bezruče a stojí na místě jeho rodného domu. Památník Petra Bezruče je literárněvědným pracovištěm a zároveň expozičním areálem.

Poeziomat v Opavě

Poeziomat v Opavě

Opava se v současné době řadí mezi pouhých 12 měst na světě a třetí v České republice, kde Poeziomat najdete.

Slezská tvorba Opava – exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob

Slezská tvorba Opava – exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob

Mezi největší a nejstarší výrobce skleněných ozdob patří od roku 1951 výrobní družstvo Slezská tvorba Opava. To se podobně jako ve Dvoře Králové orientuje na ručně foukané a malované ozdoby jako koule, rakety, špice či srdíčka.

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem v Česku. Jeho historie sahá až do roku 1814. Se svými 2 400 000 sbírkovými předměty je zároveň třetím největším muzeem v ČR. Muzeum neplní pouze funkci vědeckovýzkumnou a sbírkotvornou, ale nabízí svým návštěvníkům řadu výstav a kulturních akcí.

Dům umění v Opavě

Dům umění v Opavě

Dům umění patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v Opavě. Jeho vznik souvisí se záchranou chátrajícího objektu bývalého dominikánského kláštera, na který byl dokonce vydán demoliční výměr.

Další aktuality

23.11.
2021
Zámek v Kuníně nabídne adventní prohlídky

Zámek v Kuníně nabídne adventní prohlídky

Severní Morava a Slezsko | Památky
16.11.
2021
Podzimní prohlídky lákají do ostravské zoo

Podzimní prohlídky lákají do ostravské zoo

Severní Morava a Slezsko | Příroda
10.11.
2021
České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

Severní Morava a Slezsko | Kultura