!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?
České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?
"> "> ">
Životní styl

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Vydáno 11. listopadu 2018
Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
Zatímco soukeníků bylo v Opavě mnoho a Kašpar Melchior Baltazar Fiedor (1811–1879) se uživil těžko, oplatkám se dařilo. Rodinná firma, nejstarší svého druhu ve Slezsku, později uváděla jako rok vzniku roky 1840 nebo dokonce 1830. O skromných začátcích toho mnoho nevíme, ale jisté je, že Kašpar Melchior Baltazar Fiedor záhy pověsil soukenické řemeslo na hřebík a stal se pouze oplatkářem, a že v pečení oplatek úspěšně pokračovaly i děti a vnoučata.
 

Kdy se vyrobila první oplatka Fidorka?

Když kolem roku 1880 převzal živnost syn Theodor, už se oplatky nepekly v železných ručních kleštích, ale v továrně na velkokapacitních strojích. Firma se brzy stala nejvýznamnějším podnikem svého druhu ve Slezsku a proslavila se i v konkurenci podobných výrobců z ostatních zemí Rakouska-Uherska.
Úspěchy přinesly rozmach výroby: zatímco před první světovou válkou peklo šedesát zaměstnanců firmy dortové oplatky, sušenky, suchary, perníčky a čajové pečivo pro celé Rakousko-Uhersko, Slezsko a Halič, za první republiky se z rodinného podniku stala společnost s ručením omezeným a 450 zaměstnanci.

Firma měla obchodní zastoupení v Praze, Vídni a Budapešti, vlastnila více než čtyřicet ochranných známek a úspěšně se rozšiřoval i sortiment: z Opavy putovaly do světa kromě výše uvedených výrobků také neapolitánky, miňonky, máčené i nemáčené tyčinky, keksy, piškoty nebo čokoládové bonbony. Právě za první republiky se v Opavě také začaly vyrábět první Fidorky, kulaté oplatky zabalené v jemném staniolu, které svým názvem připomínají slávu pekařského rodu. Ochutnat je můžete s oříškovou, čokoládovou a kokosovou příchutí obalené v hořké, bílé nebo mléčné čokoládě, vyrábějí se ale i limitované edice jiných tvarů a příchutí.
 

Tatranky: jméno a tvar podle slovenských hor

Po druhé světové válce byla firma Theodor Fiedor na základě dekretů prezidenta republiky znárodněna a Fiedorovi byli roku 1946 odsunuti do americké okupační zóny v Německu. Jejich další osudy neznáme, jednoduché to ale neměla ani opavská továrna. Ta se společně s dalšími znárodněnými podniky na trvanlivé pečivo, cukrovinky a čokoládu během následujících několika let stala součástí státního podniku Čokoládovny a tak přečkala téměř celou druhou polovinu 20. století.

Velký úspěch slavil první poválečný výrobek: Tatranky, oplatky s několika vrstvami, oříškovou, čokoládovou nebo arašídovou náplní a čokoládovou polevou. Dnes jsou tak proslulé, že se tak často říká i podobným výrobkům od konkurenčních firem, ale málokdo ví, že jméno získaly podle trojúhelníkového tvaru. Měly připomínat štíty slovenských Tater, ale protože jejich ruční řezání a balení bylo složité, záhy se z trojúhelníku stal tradiční obdélník.
 

Víte, že…?

  • V roce 1992 byl státní podnik Čokoládovny privatizován, novým majitelem se stalo společné konsorcium francouzské společnosti Danone a švýcarské firmy Nestlé. Nyní je opavská továrna součástí mezinárodního koncernu Mondelēz International, značka Opavia se používá především v tuzemsku.
  • Slovenskou kolegyní Opavie je bratislavská továrna Figaro; bývalou Císařskokrálovskou rakousko-uherskou dvorní továrnu na čokoládu bratří Stollwerckových založil v roce 1896 německý výrobce cukrovinek při expanzi na východ. Vyráběl se tu marcipán, peprmintové cukrovinky a mléčné karamelky zvané „štolverky“, které se tehdy daly koupit v automatech na všech zastávkách rakousko-uherských železnic.
  • Kromě Fidorek a Tatranek se v Opavě a dalších závodech v Lovosicích a Bratislavě vyrábí cukrovinky, sušenky a oplatky 3Bit, BeBe, Disko, Figaro, Halls, Horalky, Kolonáda, Milka, Miňonky, Oreo, Piškoty, Siesta, TUC a Zlaté.
  • Podle společnosti Opavia se v Česku za rok sní 41 milionů Tatranek a 33 milionů Fidorek.
Památník Petra Bezruče v Opavě

Památník Petra Bezruče v Opavě

Památník Petra Bezruče je jedním z šesti expozičních objektů a areálů Slezského zemského muzea. Vznikl ještě za života básníka Petra Bezruče a stojí na místě jeho rodného domu. Památník Petra Bezruče je literárněvědným pracovištěm a zároveň expozičním areálem.

Poeziomat v Opavě

Poeziomat v Opavě

Opava se v současné době řadí mezi pouhých 12 měst na světě a třetí v České republice, kde Poeziomat najdete.

Exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob - Slezská tvorba Opava

Exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob - Slezská tvorba Opava

Mezi největší a nejstarší výrobce skleněných ozdob patří od roku 1951 výrobní družstvo Slezská tvorba Opava. To se podobně jako ve Dvoře Králové orientuje na ručně foukané a malované ozdoby jako koule, rakety, špice či srdíčka.

Slezské zemské muzeum - historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum - historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem v Česku. Jeho historie sahá až do roku 1814. Se svými 2 400 000 sbírkovými předměty je zároveň třetím největším muzeem v ČR. Muzeum neplní pouze funkci vědeckovýzkumnou a sbírkotvornou, ale nabízí svým návštěvníkům řadu výstav a kulturních akcí.

Dům umění v Opavě

Dům umění v Opavě

Dům umění patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v Opavě. Jeho vznik souvisí se záchranou chátrajícího objektu bývalého dominikánského kláštera, na který byl dokonce vydán demoliční výměr.

Další aktuality

17.10.
2020
Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Severní Morava a Slezsko | Příroda
8.10.
2020
V Ostravě začne Mezinárodní festival outdoorových filmů

V Ostravě začne Mezinárodní festival outdoorových filmů

Severní Morava a Slezsko | Životní styl
5.10.
2020
10 tipů na podzimní objevování Technotrasy

10 tipů na podzimní objevování Technotrasy

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
3.10.
2020
Podzim láká k barevným výhledům z Lysé hory

Podzim láká k barevným výhledům z Lysé hory

Severní Morava a Slezsko | Příroda