Úvod > Aktuality > České značky a Kávoviny: Melta, kakao, piškoty a další dobroty z Pardubic
Gurmánská turistika

České značky a Kávoviny: Melta, kakao, piškoty a další dobroty z Pardubic

Poslechněte si audio verzi článku
Holandské kakao, piškoty pečené ze špaldové mouky, vajec a třtinového cukru s příchutí kokosu, anebo tradiční Melta: to je jen část tradičního výrobního sortimentu společnosti Kávoviny z východočeských Pardubic. Má za sebou více než 120 let dlouhou historii, a přestože výrobky s retro obaly znáte ze všech českých prodejen, samotný název firmy moc známý není. Pojďme to napravit!

Recept na Melta perníkové latte

Psal se rok 1896, českým zemím vládl František Josef I., do pražských ulic vyjela první elektrická tramvaj a v Pardubicích založili Johann Heinrich Franck společně s Robertem Franckem továrnu na cikorku a obilnou kávu. Nejznámějším výrobkem bývala Pravá Franckova přísada ku kávě zvaná Franckovka. Prodávala se v červených oválných balíčcích a krabičkách, pod názvem Karo-Franck byla k dostání i v kostkách.

Na výrobu náhražek klasické zrnkové kávy se firma orientovala prvních sto let. Hlavní surovina pro její výrobu, sušená čekanka, se zpočátku dovážela z Nizozemska a Belgie, ale zakladatelé továrny ji záhy začali pěstovat přímo v Polabí. Zemědělství v Čechách tak rozšířili o nový obor, a Franckovým sušárnám se brzy dařilo natolik, že se kávoviny začaly vyvážet například do Chorvatska, Itálie, Rumunska a Švýcarska.
 

Milujete kávu?Nejste sami. Ta pravá v minulosti bývala drahá a někdy zcela nedostupná, a tak se ji lidé pokoušeli nahradit něčím jiným. V mlýncích se s různými úspěchy a neúspěchy drtily pražené kaštany, žaludy, bukvice, pecky z ovocných stromů, datle, brambory, šípky, mandle nebo křížaly. Během let se po spoustě pokusů a omylů na čelní příčky kávových náhražek dostalo několik surovin, které se pro výrobu kávovin používají dodnes: čekankový kořen, z něhož se náhražka kávy vyrábí už od dob napoleonských válek, pampeliškový kořen, cukrová řepa coby typická složka české melty, vlčí bob aneb lupina či obiloviny. Cereální „káva“ se vyrábí z praženého ječmene, žita nebo špaldy, někdy se používá i obilný slad, naklíčená obilná zrna.

Protože žádná z náhražek ale sama o sobě kávový dojem vytvořit nedokáže, výrobci často k základu přimíchávají různé přísady. Týká se to i Kávovin z Pardubic – a jejich poctivě připravované pražené a mleté obiloviny či směsi podle tradičních receptů si Češi oblíbili, zejména ti, kteří se vyhýbají kofeinu nebo chtějí využít výživově zajímavé látky. Mezi nejznámější produkty se řadí kávovinové směsi Karo, Vitakáva a hlavně populární značka Melta, „vlajková loď“ společnosti Kávoviny, která tvoří deset procent obratu.
 

Výrobky od Kávovin pro každou domácnost

V 60. letech po sloučení Kávovin Pardubice a Vitany Byšice se výrobní program rozšířil o pufované výrobky, hlavně tehdy oblíbené rýžové a kukuřičné burizony. V sortimentu se postupně objevily prášky do pečiva a vanilinový cukr, kávovinové směsi, obilné kávy Žitovka a Sladovka, instantní kakao, ovesné kaše nebo šuměnky, tedy vesměs výrobky, které téměř denně používá běžná česká domácnost. Do výroby se postupně zaváděla také horká čokoláda, dětské i bezlepkové piškoty, čočka, hrách, fazole a sůl, hořčice a ocet.  Schválně se podívejte do špajzu, komory, lednice či spíže, určitě tam od Kávovin něco objevíte.

Všechny produkty se vyrábí přímo v Pardubicích, kde firma sídlí, a pokud možno z domácích surovin; řada z nich pochází od zemědělců v okolí. Líh do octa tak do Pardubic putuje z lihovaru v Chrudimi, čekanka pro výrobu melty se zase pěstuje na farmě ve Lhotě pod Libčany.
 

Káva, Kávoviny a Melta

  • Říká se, že zvyk pít pravou zrnkovou kávu, tedy výluh z pražených semen kávovníku, v Čechách zavedli Heřman Černín z Chudenic a Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Lahodnou chuť, vůni a povzbudivé účinky kávy poznali na cestách v arabských zemích a Turecku.
  • Melta je tradiční „značková“ kávovina. Vyvážená směs ryze rostlinného složení se v Kávovinách vyrábí desítky let a jedině tento pokračovatel Franckovy výroby má právo používat pro kávovinovou směs název Melta.
  • Kávoviny jsou jedinou potravinářskou firmou v České republice, která má v provozu zařízení na pufování. Už dávno se nevyrábí jen rýžové a kukuřičné burizony, ale i pohankové a jahelné pukance, ochucené třeba medem.
  • Za každým odběratelem vidí Kávoviny koncové spotřebitele, a ti si musí pochutnat.
Tradice: švestkové knedlíky, buřty s cibulí a voda z Islandu aneb oblíbená jídla našich prezidentů

Tradice: švestkové knedlíky, buřty s cibulí a voda z Islandu aneb oblíbená jídla našich prezidentů

I hlavy státu jsou jen lidé a mají své chutě. Co se servírovalo na Pražském hradě a v Lánech a jaká jídla si oblíbili naši prezidenti? Kdo měl rád obyčejné prosté jídlo a kdo si naopak potrpěl na exotiku? Vydejte se s námi po stopách prezidentských chutí a upečte si také originální dort President podle receptu renomované české kuchařky!

#světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů

#světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů

Hořovická firma Delicia accordions vyrábí akordeony a harmoniky již 100 let! Podnik založil v roce 1920 Josef Kebrdle a v období první republiky dosáhly jeho nástroje světového věhlasu. Ruční výroba těch nejkvalitnějších nástrojů přetrvala dodnes – muzikanti si mohou vybrat z široké nabídky akordeonů a heligonek, nebo si nechat postavit nástroj na míru.

Známá jména: deset známých cukrářek a cukrářů a kde se s nimi setkáte?

Známá jména: deset známých cukrářek a cukrářů a kde se s nimi setkáte?

Jejich dorty a zákusky jsou spíš malá umělecká díla. Tak úžasná, že je vám občas líto je prachobyčejně sníst, slízat nebo vypít. Dokážou ušlehat, umíchat a upéct všechno, na co byste mohli mít chuť, a kromě známých dezertů vymýšlejí i vlastní originální kousky. Vítejte ve sladkém světě známých cukrářů a cukráren a tradičních i neobvyklých sladkých dobrot!

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

#světovéČesko a sladký život s Lentilkami, Smarties a M&M’s

#světovéČesko a sladký život s Lentilkami, Smarties a M&M’s

Po více než sto letech společnost Nestlé končí s výrobou lentilek v Holešově a oblíbenou sladkost přesouvá do německého Hamburku. Vzpomínáte si ještě na ty hnědé, ve kterých prý bývalo víc čokolády? Anebo modré: těch bylo tak málo, že se říkalo, že kdo ji najde, vyhraje milion? A holky, která z vás si nikdy nezkusila nabarvit pusu červenou lentilkou?

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

Od rodiny Kneslových až ke Sfinxu a Nestlé: taková byla cesta Lentilek, jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších cukrovinek. Seznámíme vás také s historií bonbonů Bon Pari a Hašlerek, které se původně vyráběly v pražské továrně Orion.

Tradice: Slavné české kuchařky aneb začalo to Rettigovou

Tradice: Slavné české kuchařky aneb začalo to Rettigovou

Odkud se vzal oblíbený pokyn kuchařských kurzů „vraz do toho čtyři vejce“? Která dáma doufala, že prorazí na poli literárním, ale místo sladkobolných básniček se dodnes čtou její kuchařské recepty? Která ze známých českých kuchařek zaplatila z honoráře za svou první knihu pohřeb malé dcerky? A která vedla za první světové války vývařovnu pro chudé obyvatelstvo a válečné invalidy? Vítejte ve světě zkušených paní a dam, které hospodyňkám radily, jak se otáčet v kuchyni a proslavily se jako autorky kuchařských knih.

#světovéČesko a advent vonící po pečených kaštanech

#světovéČesko a advent vonící po pečených kaštanech

Pečené kaštany byly oblíbenou pochoutkou podzimních a zimních dnů už za Rakouska-Uherska. Patřily ke staropražskému koloritu: zvlášť na Starém Městě prý v zimě stávaly kaštanářky na každém rohu a vůně pražených kaštanů byla pro kolemjdoucí tou nejlepší reklamou.

#světovéČesko a slavný porcelán s cibulovým vzorem

#světovéČesko a slavný porcelán s cibulovým vzorem

Je to už bezmála 300 let, co se na evropských stolech poprvé objevil porcelán zvaný cibulák. Než se propracoval od tmavých odstínů k bílému podkladu a modrému zdobení, pár desítek let to trvalo. Postupně ale začal být tak oblíbený, že na jeho výrobě založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.

Další aktuality

V Rudolfově poháru v Kladrubech se utká přes sto spřežení

Od 17. do 21. dubna 2024, se v Kladrubech nad Labem uskuteční 19. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení. Sportovní klání bude probíhat od středy do neděle a sjede se sem 117 zástupců z deseti zemí světa.
Pardubický kraj | Letní sporty

Výlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy

Zámek Pardubice je sázka na jistotu. Ať už se do Pardubic chystáte na výlet anebo je východočeská metropole pro vás třeba jen zastávkou na daleké cestě, představuje zdejší zámek jeden z bodů, který by rozhodně bylo škoda minout. Památka, ve které sídlí Východočeské muzeum, je otevřna po celý rok denně, kromě pondělí. Připraveny jsou zde pro vás prohlídky i výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

Užijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí

Vybíráte si, kam se vydat na léčebný pobyt, wellness víkend anebo se chystáte do Lázní Bohnadeč na komplexní lázeňskou péči? Ať tak, či tak, v Léčebných lázních Bohdaneč se vám bude líbit. Nejen, že o vás bude skvěle postaráno a užijete si unikátní slatinné procedúry, ale můžete se těšit také na krásné okolí, které láká k výletům do přírody. Milovníci zvířat zde mohou pozorovat populáční bohdanečské čápy, kteří mají své hnízdo přímo v srdci lázeňského areálu.
Pardubický kraj | Lázně a wellness

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 30 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás v letošní sezoně přichystali.
Pardubický kraj | Letní sporty

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka

Filmová pohádka z roku 2017 režírovaná Zdeňkem Troškou je inspirovaná pošumavskými báchorkami a tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů. Víte, kde se natáčela? Především v Hlinsku si užijete po celý rok čertů ažaž. Pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro pohádku Čertoviny.
Pardubický kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Pardubic

Pardubice jsou příjemné zelené město plné parků, provoněné sladkou vůní perníku i pivovarského chmele. Mají co nabídnout milovníkům historie, kultury, sportu i přírody. Dominantou je pardubický zámek, jedna z nejvýznamnějších renesančních památek v České republice. Významnými památkami v blízkém okolí jsou i hrad Kunětická hora a renesanční zámek v Litomyšli, který je památkou UNESCO. Zážitkem pro milovníky koní bude návštěva dostihového závodiště v Pardubicích, i hřebčínů v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech. Bohdanečský rybník u Lázní Bohdaneč je vzácnou ornitologickou lokalitou a blízká CHKO Železné hory nabízí kromě přírodních krás romantický skanzen Veselý Kopec, zříceniny hradů Oheb a Lichnice i technickou památku, Berlovu vápenku v Třemošnici.
Pardubický kraj | Zážitky

Betlém na Vysočině zve k velikonočním prohlídkám

Od 19. března do 13. dubna 2024 si zájemci mohou přijít prohlédnout památkovou rezervaci Betlém na Vysočině. Výstava Velikonoce na Betlémě připomíná ve zdejších roubenkách tradiční obyčeje a zvyky vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocům.
Pardubický kraj | Památky

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem zahajuje hlavní návštěvnickou sezónu

Víte, že můžete zavítat do národního hřebčína i o velikonočních svátcích? Nebaví vás už barvit plata vajíček nebo plést pomlázku? Udělejte si výlet do hřebčína v Kladrubech nad Labem nebo do hřebčína ve Slatiňanech! Od 28. března do 1. dubna 2024 se na vás těší starokladrubáci v národním hřebčíně. V Kladrubech vás čeká komentovaná prohlídka stájí a kočárovny s expozicí starokladrubského koně a zámku. Nenechte si ujít také prohlídku lesovny a výstup na rozhlednu, ze které se vám nabídne ojedinělý pohled na hřebčín a jeho okolí. Ve Slatiňanech si užijete komentovanou prohlídku stájí, jejíž součástí je mimo jiné prohlídka kočárovny, historické sedlovny rodu Auerspergů a výcvikového střediska.
Pardubický kraj | Zážitky