Úvod > Aktuality > České značky a Kávoviny: Melta, kakao, piškoty a další dobroty z Pardubic
Gurmánská turistika

České značky a Kávoviny: Melta, kakao, piškoty a další dobroty z Pardubic

  • Vydáno30. dubna 2021
Holandské kakao, piškoty pečené ze špaldové mouky, vajec a třtinového cukru s příchutí kokosu, anebo tradiční Melta: to je jen část tradičního výrobního sortimentu společnosti Kávoviny z východočeských Pardubic. Má za sebou více než 120 let dlouhou historii, a přestože výrobky s retro obaly znáte ze všech českých prodejen, samotný název firmy moc známý není. Pojďme to napravit!

Recept na Melta perníkové latte

Psal se rok 1896, českým zemím vládl František Josef I., do pražských ulic vyjela první elektrická tramvaj a v Pardubicích založili Johann Heinrich Franck společně s Robertem Franckem továrnu na cikorku a obilnou kávu. Nejznámějším výrobkem bývala Pravá Franckova přísada ku kávě zvaná Franckovka. Prodávala se v červených oválných balíčcích a krabičkách, pod názvem Karo-Franck byla k dostání i v kostkách.

Na výrobu náhražek klasické zrnkové kávy se firma orientovala prvních sto let. Hlavní surovina pro její výrobu, sušená čekanka, se zpočátku dovážela z Nizozemska a Belgie, ale zakladatelé továrny ji záhy začali pěstovat přímo v Polabí. Zemědělství v Čechách tak rozšířili o nový obor, a Franckovým sušárnám se brzy dařilo natolik, že se kávoviny začaly vyvážet například do Chorvatska, Itálie, Rumunska a Švýcarska.
 

Milujete kávu?Nejste sami. Ta pravá v minulosti bývala drahá a někdy zcela nedostupná, a tak se ji lidé pokoušeli nahradit něčím jiným. V mlýncích se s různými úspěchy a neúspěchy drtily pražené kaštany, žaludy, bukvice, pecky z ovocných stromů, datle, brambory, šípky, mandle nebo křížaly. Během let se po spoustě pokusů a omylů na čelní příčky kávových náhražek dostalo několik surovin, které se pro výrobu kávovin používají dodnes: čekankový kořen, z něhož se náhražka kávy vyrábí už od dob napoleonských válek, pampeliškový kořen, cukrová řepa coby typická složka české melty, vlčí bob aneb lupina či obiloviny. Cereální „káva“ se vyrábí z praženého ječmene, žita nebo špaldy, někdy se používá i obilný slad, naklíčená obilná zrna.

Protože žádná z náhražek ale sama o sobě kávový dojem vytvořit nedokáže, výrobci často k základu přimíchávají různé přísady. Týká se to i Kávovin z Pardubic – a jejich poctivě připravované pražené a mleté obiloviny či směsi podle tradičních receptů si Češi oblíbili, zejména ti, kteří se vyhýbají kofeinu nebo chtějí využít výživově zajímavé látky. Mezi nejznámější produkty se řadí kávovinové směsi Karo, Vitakáva a hlavně populární značka Melta, „vlajková loď“ společnosti Kávoviny, která tvoří deset procent obratu.
 

Výrobky od Kávovin pro každou domácnost

V 60. letech po sloučení Kávovin Pardubice a Vitany Byšice se výrobní program rozšířil o pufované výrobky, hlavně tehdy oblíbené rýžové a kukuřičné burizony. V sortimentu se postupně objevily prášky do pečiva a vanilinový cukr, kávovinové směsi, obilné kávy Žitovka a Sladovka, instantní kakao, ovesné kaše nebo šuměnky, tedy vesměs výrobky, které téměř denně používá běžná česká domácnost. Do výroby se postupně zaváděla také horká čokoláda, dětské i bezlepkové piškoty, čočka, hrách, fazole a sůl, hořčice a ocet.  Schválně se podívejte do špajzu, komory, lednice či spíže, určitě tam od Kávovin něco objevíte.

Všechny produkty se vyrábí přímo v Pardubicích, kde firma sídlí, a pokud možno z domácích surovin; řada z nich pochází od zemědělců v okolí. Líh do octa tak do Pardubic putuje z lihovaru v Chrudimi, čekanka pro výrobu melty se zase pěstuje na farmě ve Lhotě pod Libčany.
 

Káva, Kávoviny a Melta

  • Říká se, že zvyk pít pravou zrnkovou kávu, tedy výluh z pražených semen kávovníku, v Čechách zavedli Heřman Černín z Chudenic a Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Lahodnou chuť, vůni a povzbudivé účinky kávy poznali na cestách v arabských zemích a Turecku.
  • Melta je tradiční „značková“ kávovina. Vyvážená směs ryze rostlinného složení se v Kávovinách vyrábí desítky let a jedině tento pokračovatel Franckovy výroby má právo používat pro kávovinovou směs název Melta.
  • Kávoviny jsou jedinou potravinářskou firmou v České republice, která má v provozu zařízení na pufování. Už dávno se nevyrábí jen rýžové a kukuřičné burizony, ale i pohankové a jahelné pukance, ochucené třeba medem.
  • Za každým odběratelem vidí Kávoviny koncové spotřebitele, a ti si musí pochutnat.
#světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů

#světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů

Hořovická firma Delicia accordions vyrábí akordeony a harmoniky již 100 let! Podnik založil v roce 1920 Josef Kebrdle a v období první republiky dosáhly jeho nástroje světového věhlasu. Ruční výroba těch nejkvalitnějších nástrojů přetrvala dodnes – muzikanti si mohou vybrat z široké nabídky akordeonů a heligonek, nebo si nechat postavit nástroj na míru.

#světovéČesko a sladký život s Lentilkami, Smarties a M&M’s

#světovéČesko a sladký život s Lentilkami, Smarties a M&M’s

Po více než sto letech společnost Nestlé končí s výrobou lentilek v Holešově a oblíbenou sladkost přesouvá do německého Hamburku. Vzpomínáte si ještě na ty hnědé, ve kterých prý bývalo víc čokolády? Anebo modré: těch bylo tak málo, že se říkalo, že kdo ji najde, vyhraje milion? A holky, která z vás si nikdy nezkusila nabarvit pusu červenou lentilkou?

#světovéČesko a slavný porcelán s cibulovým vzorem

#světovéČesko a slavný porcelán s cibulovým vzorem

Je to už bezmála 300 let, co se na evropských stolech poprvé objevil porcelán zvaný cibulák. Než se propracoval od tmavých odstínů k bílému podkladu a modrému zdobení, pár desítek let to trvalo. Postupně ale začal být tak oblíbený, že na jeho výrobě založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.

Další aktuality

Betlém na Vysočině zve k velikonočním prohlídkám

Od 24. března do 23. dubna 2023 si zájemci mohou přijít prohlédnout památkovou rezervaci Betlém na Vysočině. Výstava Velikonoce na Betlémě připomene ve zdejších roubenkách tradiční obyčeje a zvyky vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocům.
Pardubický kraj | Památky

Česko ve filmu: Tip na výlet do míst natáčení nového filmu Služka

Do českých kin vstupuje nový slovenský film Služka, na jehož natáčení se jako koproducent podílela i Česká televize. Většina filmu se natáčela během protipandemických opatřeních na zámku Slatiňany na Chrudimsku. Okouknout interiéry, které představovaly panský dům v Praze, vám vřele doporučujeme.
Pardubický kraj

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Pardubického kraje

Jaké proměny prožil Pardubický kraj během posledních třiceti let? Velké úspěchy slavily zápisy na seznam UNESCO: vedle Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem se ocenění dočkaly i krajina pro chov koní, tradiční masopustní obchůzky na Hlinecku a zámek Litomyšl. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na Stezku v oblacích, horskou dráhu a nejdelší visutý most na světě na Dolní Moravě, do pitoreskního Portmonea v Litomyšli anebo do Keltského skanzenu v Nasavrkách. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Pardubickým krajem rok za rokem!
Pardubický kraj | Zážitky

Dostihové závodiště Pardubice si prohlédnete s průvodcem

Pro všechny dostihové nadšence nabízí Dostihové závodiště Pardubice možnost prohlídky dostihové dráhy s odborným historickým výkladem. Budete mít jedinečnou možnost dozvědět se vše o bohaté historii Velké pardubické a celého závodiště. Projít se můžete po celé trase světoznámého dostihu se zastávkou u těch nejznámějších překážek.
Pardubický kraj | Zážitky

Hrad Svojanov otevírá návštěvníkům své brány první březnový víkend

Zatímco většina hradů a zámků se turistům otevře až v dubnu, na hrad Svojanov se můžete vypravit již v sobotu 4. března. V březnu pak můžete na Svojanov přijít o všech víkendech od 10 do 17 hodin. V dubnu již bude otevřeno denně kromě pondělí.
Pardubický kraj | Památky

Perníková chaloupka u Pardubic zahajuje v sobotu novou sezonu

Ježibaba z Perníkové chaloupky u Pardubic procitne z dvouměsíčního zimního spánku v sobotu 4. března v 10:00 hodin a až do 15:00 se bude oslavovat. I tentokrát se v útulně U Všech čertů chystají vepřové hody. Ježibaba se prý na svůj velký den pečlivě připravila a dětem i dospělým bude předvádět své mistrovské umění.
Pardubický kraj | Zážitky

České značky: na výlet v botaskách aneb botách značky Botas

Botasky, sportovní obuv s ozdobným proužkem na boku, jsou tak slavné, že tak říkáme pevným šněrovacím botám od řady jiných firem. A hlavně botasky, původně určené profesionálním sportovcům, jsou oblíbené i pro volný čas a nosíme je běžně na procházky a výlety.
Pardubický kraj | Zážitky

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 21. února 2023 se bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Součástí programu bude ocenění nejlepších masek i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
Pardubický kraj | Kultura