!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Palác Alfa v Brně
Památky

Palác Alfa v Brně

Nenápadná funkcionalistická budova s pasáží a ochozovou galerií, která spojuje brněnské ulice Jánskou a Poštovskou s náměstím Svobody, vznikla dle návrhů českého architekta Bohuslava Fuchse. Nyní se stala chráněnou kulturní památkou.
Komplex byl postaven stavitelem Františkem Hrdinou na pozemcích, kde dříve stály barokní šlechtické domy v dnešní ulici Poštovské. Vytvořením architektonického návrhu byl pověřen významný brněnský architekt Bohuslav Fuchs. Spolu s ním na návrzích pracovala i Technická kancelář Františka Hrdiny, která následně Fuchsův návrh přejala a po menších úpravách přijala za svůj. Stavba byla realizována v několika etapách mezi lety 1930 a 1937, přičemž část pasáže již byla přístupna v únoru 1932, kdy se v kině Alfa v suterénu paláce konalo zahajovací promítání filmu Bílé opojení.
 
Palác je tvořen dvoupatrovou obchodní pasáží s ochozovou krytou galerií a proskleným stropem. Na halu ve vyšších patrech navazují obytná křídla se třemi dvory. Ze samotné pasáže vede osm vchodů do cca 160 bytů.
 
Alfa pasáž je v současnosti také sídlem brněnského HaDivadla. Divadlo se nachází v původních prostorech kina, které bylo v provozu do roku 2003. Dále je zde hudební klub Metro Music Bar, kavárna a řada dalších zajímavých míst a obchodů.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 10. 2019