!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Budova Transgasu v Praze
Památky

Budova Transgasu v Praze

Budova Transgas je komplex tří budov postavených v letech 1972 až 1978 v brutalistickém stylu. Stojí na Vinohradské třídě. V současné době dochází k demolici této brutalistické budovy.
Komplex tří budov vznikl podle projektu Iva Loose, Jindřicha Malátka, Jana Eisenreicha a Václava Aulického. Původně sloužil pro potřeby řídicího centra v té době budovaného mezinárodního plynovodu ze SSSR do zemí západní Evropy. Mimořádná stavba telemetrické řídicí ústředny byla tehdy vybavena tou nejmodernější výpočetní technikou.

Terén stavby je směrem k Vinohradské třídě zvýšen o jedno podlaží. Z této úrovně se do Vinohradské ulice vysouvá známý tvar budovy ústředny dispečinku opatřený funkční izolací z běžně dostupných dlažebních kostek.

Zapamatovatelné je také plynovodní potrubí používané místo zábradlí. Stejné potrubí navíc vytváří tunelové spojení všech tří budov. Kašnu v zahloubeném rohu parteru při Římské ulici, zbavenou dnes hlavního motivu levitující koule, navrhl Ivo Loos, stejně jako reprezentativní interiéry budov, částečně dochované do dneška, na nichž spolupracoval s architektem Janem Fišerem. Budova Transgasu je jedna z nejkvalitnějších realizací brutalistního stylu u nás, která zároveň nese rysy stylu high-tech.

V roce 2015 koupila pozemek soukromá společnost a realizuje zde demolici komplexu budov. Na parcelách o celkové rozloze šest tisíc metrů čtverečních chce majitel postavit objekt o šesti až osmi nadzemních podlažích s obchody v přízemí. Ve dvou až třech podzemních podlažích má být prostor pro 220 parkujících aut. 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 9. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Café Buddha

Café Buddha

Praha 2, Praha
Výtvarná cukrárna

Výtvarná cukrárna

Praha 2, Praha
The Bistro

The Bistro

Praha 2, Praha