Úvod > Co chcete dělat? > Bývalá budova Transgasu v Praze
Památky

Bývalá budova Transgasu v Praze

Budova Transgas byl komplex tří budov postavených v letech 1972 až 1978 v brutalistickém stylu. Stála na Vinohradské třídě. V roce 2020 došlo k demolici této brutalistické budovy.
Komplex tří budov vznikl podle projektu Iva Loose, Jindřicha Malátka, Jana Eisenreicha a Václava Aulického. Původně sloužil pro potřeby řídicího centra v té době budovaného mezinárodního plynovodu ze SSSR do zemí západní Evropy. Mimořádná stavba telemetrické řídicí ústředny byla tehdy vybavena tou nejmodernější výpočetní technikou.

Terén stavby je směrem k Vinohradské třídě zvýšen o jedno podlaží. Z této úrovně se do Vinohradské ulice vysouvá známý tvar budovy ústředny dispečinku opatřený funkční izolací z běžně dostupných dlažebních kostek.

Zapamatovatelné je také plynovodní potrubí používané místo zábradlí. Stejné potrubí navíc vytváří tunelové spojení všech tří budov. Kašnu v zahloubeném rohu parteru při Římské ulici, zbavenou dnes hlavního motivu levitující koule, navrhl Ivo Loos, stejně jako reprezentativní interiéry budov, částečně dochované do dneška, na nichž spolupracoval s architektem Janem Fišerem. Budova Transgasu je jedna z nejkvalitnějších realizací brutalistního stylu u nás, která zároveň nese rysy stylu high-tech.

V roce 2015 koupila pozemek soukromá společnost a od roku 2019 do roku 2020 zrealizovala demolici komplexu budov. Na parcelách o celkové rozloze šest tisíc metrů čtverečních chce majitel postavit objekt o šesti až osmi nadzemních podlažích s obchody v přízemí. Ve dvou až třech podzemních podlažích má být prostor pro 220 parkujících aut. 
 

3D model budovy pražského Transgasu

Dynamická 3D mapa objektu Transgas je ve formě BIModelu dostupná na stránkách NPÚ. Technologie BIM (z anglického ‚Building Information Modeling‘ = informační modelování budovy) umožňuje vytvořit a spravovat databázi informací o budově během celého jejího života. Součástí databáze jsou údaje o geometrii stavby ve formě 3D modelu.