Úvod > Aktuality > Znáte pět letních bytů prezidenta Masaryka?
Znáte pět letních bytů prezidenta Masaryka?
"> "> "> "> "> ">
Památky

Znáte pět letních bytů prezidenta Masaryka?

  • Vydáno4. září 2021
V listopadu 1918 byl Tomáš Garrigue Masaryk zvolen prvním československým prezidentem, zámek v Lánech ale začal jako prezidentské letní sídlo sloužit až od roku 1921. Kde odpočíval Masaryk s rodinou v prvních letech po nástupu do úřadu?

Léto 1919: Koloděje

zámek kolodějePrvní poválečné léto trávili Masarykovi v barokním zámku v Kolodějích, který byl krátce předtím zkonfiskován Lichtenštejnům. Bývalá tvrz ve středověku střežila cestu z Prahy na Moravu, později byla přestavěná na zámek a dnes byste ji našli na území městské části Praha-Koloděje u východního okraje hlavního města. Tomáš Garrigue Masaryk jezdíval na koni na projížďky do okolí, například do Běchovic, Klánovic, Šestajovic a Sibřiny, nechal si upravit část budovy a dokonce tu roku 1919 s rodinou trávil Vánoce, ale záhy Koloděje opustil.

Zámek pak koupili noví majitelé, v druhé polovině 20. století jej využívala vláda. Po sametové revoluci se tu domlouvala například kupónová privatizace a rozdělení Československa, tečkou za státní službou byla pro Koloděje zasedání české vlády v letech 2006 a 2007. Zámek se poté na základě soudního rozhodnutí vrátil původním majitelům a ti jej prodali dál. Dnes není přístupný pro veřejnost.
 

Léta 1920 a 1921: Hluboš

zámek hlubošDruhým letním prvorepublikovým prezidentským sídlem se stal zámeček Hluboš, tři sta let staré pseudorenesanční sídlo s anglickým parkem na Příbramsku, které pro Masaryka za 4 000 Kč pronajala od knížete Oettingena prezidentská kancelář. Masarykovým sloužil v letech 1920 a 1921, ale ani tady se V.I.P. host dlouho nezdržel. TGM tu onemocněl, zámek musel předčasně opustit a po uzdravení se usadil v Lánech.

Lesk časů první republiky na Hluboši se zámku snaží vrátit jeho nová majitelka, která zámek zakoupila a zahájila v listopadu 2020 obnovu zámeckého areálu. Má v plánu trvalé zpřístupnění veřejnosti a otevření zámeckých zahrad. Navštívit zde můžete kapli pro nedělní duchovní setkávání. Podrobný aktuální program na zámku najdete na webových stránkách či facebookovém profilu zámku Hluboš.
 

Léta 1921 až 1937: Lány

S prezidentem T. G. Masarykem si spojujeme zejména zámek v Lánech, i když se oficiálním sídlem stal až v roce 1921. V nabídce Lány nebyly samy, prezidentským letním sídlem se mohly stát také zámek ve Smečně nebo zámek v Brandýse nad Labem. Lány se ale Masarykovi líbily nejvíc a okolní krajina mu možná připomínala rodnou jižní Moravu, kdoví? Výběr vyhovoval i prezidentské kanceláři, a to i kvůli blízkosti Prahy a příhodnému železničnímu a silničnímu spojení.

Masaryk LányKaždopádně TGM se tu usadil na řadu let a v Lánech zůstal i po své abdikaci až do konce života. První československý prezident zemřel 14. září 1937 a dle svého přání byl pochován na místním hřbitově společně s manželkou, syn Jan sem byl uložen roku 1948. Život prezidenta Masaryka v Lánech dnes připomíná muzeum; dozvíte se tu zajímavosti z Masarykova soukromí i o jeho působení za první světové války. Částečně přístupná je obora a zámecká zahrada se skleníkem. Ten podobně jako lánský zámek upravil architekt Jože Plečnik, který pro Masaryka přestavěl i Pražský hrad.
 

Další zajímavosti o Masarykových letních bytech 

  • zámek ŽidlochoviceAni Lány nebyly posledním „letním bytem“, v letech 1924–1933 Masaryk celkem šestkrát navštívil zámek Židlochovice. Přijížděl většinou na tři týdny až jeden měsíc, někdy v doprovodu dcery Alice nebo syna Jana, jindy i s vnuky. Podobně jako v Kolodějích i tady často jezdíval po okolí na svém koni Hektorovi. Masarykovy pobyty připomíná pamětní deska u vstupu do zámeckého parku, zámek slouží Lesnímu závodu Židlochovice a nabízí ubytování a konferenční služby.
  • Dalším místem, kam Masaryk jezdíval každé léto s rodinou, byl zámek ve slovenských Topoľčiankach. V letech 1923 až 1933 tu z každého léta trávíval obvykle pět týdnů, občas za ním přijížděla dcera Olga s rodinou.
  • Na zámku v Hluboši v roce 193park hluboš7 herec a režisér Hugo Haas natočil film Děvčata, nedejte se, nenáročnou veselohru ze školního prostředí s Adinou Mandlovou. Zámek ve filmu představoval dívčí penzionát. Filmaři se do Hluboše vrátili v letech 2005–2008, kdy se tu natáčel seriál Pojišťovna štěstí.
  • Anglický park u zámku Hluboš prý představoval jednu z nejstarších botanických zahrad ve střední Evropě a možná nejstarší botanickou zahradu v českých zemích. Jako první zde byly vysazeny některé stromy dovezené z Ameriky nebo z Číny, například ginkgo biloba, cedr libanonský, jalovec virginský či jedlovec kanadský.
Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je bezesporu nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto není divu, že první profesionální stálá expozice na území České republiky se nachází právě zde. Není, jak by se dalo očekávat, v Masarykově rodném domku, neboť ten byl zbořen již v 19. století, ale v prostorách barokní...

Zámek Židlochovice a zámecký park

Zámek Židlochovice a zámecký park

K nejzachovalejším loveckým zámkům Evropy patří Zámek Židlochovice. Spolu s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř vytváří ojedinělý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území. Na zámek navazuje přilehlý zámecký park.

Zámecký park Lány a palmový skleník

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum je druhá největší a druhá nejstarší muzejní instituce v ČR. Bylo založeno roku 1817 císařským dekretem Františka I. Ve svých sbírkách uchovává přes 6 milionů předmětů, které představují cenný materiál z oborů přírodních a společenských věd, mj. i Věstonickou venuši.