Úvod > Aktuality > Znáte pět letních bytů prezidenta Masaryka?
Památky

Znáte pět letních bytů prezidenta Masaryka?

  • Vydáno4. září 2021
V listopadu 1918 byl Tomáš Garrigue Masaryk zvolen prvním československým prezidentem, zámek v Lánech ale začal jako prezidentské letní sídlo sloužit až od roku 1921. Kde odpočíval Masaryk s rodinou v prvních letech po nástupu do úřadu?

Léto 1919: Koloděje

zámek kolodějePrvní poválečné léto trávili Masarykovi v barokním zámku v Kolodějích, který byl krátce předtím zkonfiskován Lichtenštejnům. Bývalá tvrz ve středověku střežila cestu z Prahy na Moravu, později byla přestavěná na zámek a dnes byste ji našli na území městské části Praha-Koloděje u východního okraje hlavního města. Tomáš Garrigue Masaryk jezdíval na koni na projížďky do okolí, například do Běchovic, Klánovic, Šestajovic a Sibřiny, nechal si upravit část budovy a dokonce tu roku 1919 s rodinou trávil Vánoce, ale záhy Koloděje opustil.

Zámek pak koupili noví majitelé, v druhé polovině 20. století jej využívala vláda. Po sametové revoluci se tu domlouvala například kupónová privatizace a rozdělení Československa, tečkou za státní službou byla pro Koloděje zasedání české vlády v letech 2006 a 2007. Zámek se poté na základě soudního rozhodnutí vrátil původním majitelům a ti jej prodali dál. Dnes není přístupný pro veřejnost.
 

Léta 1920 a 1921: Hluboš

zámek hlubošDruhým letním prvorepublikovým prezidentským sídlem se stal zámeček Hluboš, tři sta let staré pseudorenesanční sídlo s anglickým parkem na Příbramsku, které pro Masaryka za 4 000 Kč pronajala od knížete Oettingena prezidentská kancelář. Masarykovým sloužil v letech 1920 a 1921, ale ani tady se V.I.P. host dlouho nezdržel. TGM tu onemocněl, zámek musel předčasně opustit a po uzdravení se usadil v Lánech.

Lesk časů první republiky na Hluboši se zámku snaží vrátit jeho nová majitelka, která zámek zakoupila a zahájila v listopadu 2020 obnovu zámeckého areálu. Má v plánu trvalé zpřístupnění veřejnosti a otevření zámeckých zahrad. Navštívit zde můžete kapli pro nedělní duchovní setkávání. Podrobný aktuální program na zámku najdete na webových stránkách či facebookovém profilu zámku Hluboš.
 

Léta 1921 až 1937: Lány

S prezidentem T. G. Masarykem si spojujeme zejména zámek v Lánech, i když se oficiálním sídlem stal až v roce 1921. V nabídce Lány nebyly samy, prezidentským letním sídlem se mohly stát také zámek ve Smečně nebo zámek v Brandýse nad Labem. Lány se ale Masarykovi líbily nejvíc a okolní krajina mu možná připomínala rodnou jižní Moravu, kdoví? Výběr vyhovoval i prezidentské kanceláři, a to i kvůli blízkosti Prahy a příhodnému železničnímu a silničnímu spojení.

Masaryk LányKaždopádně TGM se tu usadil na řadu let a v Lánech zůstal i po své abdikaci až do konce života. První československý prezident zemřel 14. září 1937 a dle svého přání byl pochován na místním hřbitově společně s manželkou, syn Jan sem byl uložen roku 1948. Život prezidenta Masaryka v Lánech dnes připomíná muzeum; dozvíte se tu zajímavosti z Masarykova soukromí i o jeho působení za první světové války. Částečně přístupná je obora a zámecká zahrada se skleníkem. Ten podobně jako lánský zámek upravil architekt Jože Plečnik, který pro Masaryka přestavěl i Pražský hrad.
 

Další zajímavosti o Masarykových letních bytech 

  • zámek ŽidlochoviceAni Lány nebyly posledním „letním bytem“, v letech 1924–1933 Masaryk celkem šestkrát navštívil zámek Židlochovice. Přijížděl většinou na tři týdny až jeden měsíc, někdy v doprovodu dcery Alice nebo syna Jana, jindy i s vnuky. Podobně jako v Kolodějích i tady často jezdíval po okolí na svém koni Hektorovi. Masarykovy pobyty připomíná pamětní deska u vstupu do zámeckého parku, zámek slouží Lesnímu závodu Židlochovice a nabízí ubytování a konferenční služby.
  • Dalším místem, kam Masaryk jezdíval každé léto s rodinou, byl zámek ve slovenských Topoľčiankach. V letech 1923 až 1933 tu z každého léta trávíval obvykle pět týdnů, občas za ním přijížděla dcera Olga s rodinou.
  • Na zámku v Hluboši v roce 193park hluboš7 herec a režisér Hugo Haas natočil film Děvčata, nedejte se, nenáročnou veselohru ze školního prostředí s Adinou Mandlovou. Zámek ve filmu představoval dívčí penzionát. Filmaři se do Hluboše vrátili v letech 2005–2008, kdy se tu natáčel seriál Pojišťovna štěstí.
  • Anglický park u zámku Hluboš prý představoval jednu z nejstarších botanických zahrad ve střední Evropě a možná nejstarší botanickou zahradu v českých zemích. Jako první zde byly vysazeny některé stromy dovezené z Ameriky nebo z Číny, například ginkgo biloba, cedr libanonský, jalovec virginský či jedlovec kanadský.
Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je bezesporu nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto není divu, že první profesionální stálá expozice na území České republiky se nachází právě zde.

Zámek Židlochovice a zámecký park

Zámek Židlochovice a zámecký park

K nejzachovalejším loveckým zámkům Evropy patří Zámek Židlochovice. Spolu s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř vytváří ojedinělý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území. Na zámek navazuje přilehlý zámecký park.

Zámecký park Lány a palmový skleník

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky