Úvod > Aktuality > Znáte pět letních bytů prezidenta Masaryka?
Znáte pět letních bytů prezidenta Masaryka?
"> "> "> "> "> ">
Památky

Znáte pět letních bytů prezidenta Masaryka?

Vydáno 4. září 2021
V listopadu 1918 byl Tomáš Garrigue Masaryk zvolen prvním československým prezidentem, zámek v Lánech ale začal jako prezidentské letní sídlo sloužit až od roku 1921. Kde odpočíval Masaryk s rodinou v prvních letech po nástupu do úřadu?
Socha MasarykPokud se chcete s naším prvním prezidentem, politikem, pedagogem a filozofem seznámit podrobněji, můžete zajít na dvě výstavy. První se jmenuje Druhý život Tomáše Garrigua Masaryka a navštívit ji můžete až do poloviny ledna 2018 v budově SenátuPraze, druhá výstava Fenomén Masaryk je k vidění do konce lednanové budově Národního muzea. Dozvíte se, že Lány Masaryk považoval za svůj druhý domov a že po roce 1935, kdy ze zdravotních důvodů abdikoval, mu byl zámek na Kladensku dán k trvalému užívání. Jenže než došlo na Lány, trávil Masaryk léta na jiných zámcích. Tato letní sídla se však neosvědčila a dnes se do jejich interiérů podíváte jen s notnou dávkou štěstí.
 

Léto 1919: Koloděje

zámek kolodějePrvní poválečné léto trávili Masarykovi v barokním zámku v Kolodějích, který byl krátce předtím zkonfiskován Lichtenštejnům. Bývalá tvrz ve středověku střežila cestu z Prahy na Moravu, později byla přestavěná na zámek a dnes byste ji našli na území městské části Praha-Koloděje u východního okraje hlavního města. Tomáš Garrigue Masaryk jezdíval na koni na projížďky do okolí, například do Běchovic, Klánovic, Šestajovic a Sibřiny, nechal si upravit část budovy a dokonce tu roku 1919 s rodinou trávil Vánoce, ale záhy Koloděje opustil.

Zámek pak koupili noví majitelé, v druhé polovině 20. století jej využívala vláda. Po sametové revoluci se tu domlouvala například kupónová privatizace a rozdělení Československa, tečkou za státní službou byla pro Koloděje zasedání české vlády v letech 2006 a 2007. Zámek se poté na základě soudního rozhodnutí vrátil původním majitelům a ti jej prodali dál. Dnes není přístupný pro veřejnost.
 

Léta 1920 a 1921: Hluboš

zámek hlubošDruhým letním prvorepublikovým prezidentským sídlem se stal zámeček Hluboš, tři sta let staré pseudorenesanční sídlo s anglickým parkem na Příbramsku, které pro Masaryka za 4 000 Kč pronajala od knížete Oettingena prezidentská kancelář. Masarykovým sloužil v letech 1920 a 1921, ale ani tady se V.I.P. host dlouho nezdržel. TGM tu onemocněl, zámek musel předčasně opustit a po uzdravení se usadil v Lánech.

Lesk časů první republiky na Hluboši se zámku snaží vrátit jeho nová majitelka, která zámek zakoupila a zahájila v listopadu 2020 obnovu zámeckého areálu. Má v plánu trvalé zpřístupnění veřejnosti a otevření zámeckých zahrad. Navštívit zde můžete kapli pro nedělní duchovní setkávání. Podrobný aktuální program na zámku najdete na webových stránkách či facebookovém profilu zámku Hluboš.
 

Léta 1921 až 1937: Lány

S prezidentem T. G. Masarykem si spojujeme zejména zámek v Lánech, i když se oficiálním sídlem stal až v roce 1921. V nabídce Lány nebyly samy, prezidentským letním sídlem se mohly stát také zámek ve Smečně nebo zámek v Brandýse nad Labem. Lány se ale Masarykovi líbily nejvíc a okolní krajina mu možná připomínala rodnou jižní Moravu, kdoví? Výběr vyhovoval i prezidentské kanceláři, a to i kvůli blízkosti Prahy a příhodnému železničnímu a silničnímu spojení.

Masaryk LányKaždopádně TGM se tu usadil na řadu let a v Lánech zůstal i po své abdikaci až do konce života. První československý prezident zemřel 14. září 1937 a dle svého přání byl pochován na místním hřbitově společně s manželkou, syn Jan sem byl uložen roku 1948. Život prezidenta Masaryka v Lánech dnes připomíná muzeum; dozvíte se tu zajímavosti z Masarykova soukromí i o jeho působení za první světové války. Částečně přístupná je obora a zámecká zahrada se skleníkem. Ten podobně jako lánský zámek upravil architekt Jože Plečnik, který pro Masaryka přestavěl i Pražský hrad.
 

Další zajímavosti o Masarykových letních bytech 

  • zámek ŽidlochoviceAni Lány nebyly posledním „letním bytem“, v letech 1924–1933 Masaryk celkem šestkrát navštívil zámek Židlochovice. Přijížděl většinou na tři týdny až jeden měsíc, někdy v doprovodu dcery Alice nebo syna Jana, jindy i s vnuky. Podobně jako v Kolodějích i tady často jezdíval po okolí na svém koni Hektorovi. Masarykovy pobyty připomíná pamětní deska u vstupu do zámeckého parku, zámek slouží Lesnímu závodu Židlochovice a nabízí ubytování a konferenční služby.
  • Dalším místem, kam Masaryk jezdíval každé léto s rodinou, byl zámek ve slovenských Topoľčiankach. V letech 1923 až 1933 tu z každého léta trávíval obvykle pět týdnů, občas za ním přijížděla dcera Olga s rodinou.
  • Na zámku v Hluboši v roce 193park hluboš7 herec a režisér Hugo Haas natočil film Děvčata, nedejte se, nenáročnou veselohru ze školního prostředí s Adinou Mandlovou. Zámek ve filmu představoval dívčí penzionát. Filmaři se do Hluboše vrátili v letech 2005–2008, kdy se tu natáčel seriál Pojišťovna štěstí.
  • Anglický park u zámku Hluboš prý představoval jednu z nejstarších botanických zahrad ve střední Evropě a možná nejstarší botanickou zahradu v českých zemích. Jako první zde byly vysazeny některé stromy dovezené z Ameriky nebo z Číny, například ginkgo biloba, cedr libanonský, jalovec virginský či jedlovec kanadský.
Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto zde byla vytvořena stálá expozice jemu věnovaná na území jeho rodiště. Není, jak by se dalo očekávat, v Masarykově rodném domku, protože byl zbořen již v 19. století, ale v prostorách barokního zámečku Masarykova muzea v Hodonín...

Zámek Židlochovice a zámecký park

Zámek Židlochovice a zámecký park

K nejzachovalejším loveckým zámkům Evropy patří Zámek Židlochovice. Spolu s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř vytváří ojedinělý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území. Na zámek navazuje přilehlý zámecký park.

Zámecký park Lány a palmový skleník

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum je druhá největší a druhá nejstarší muzejní instituce v ČR. Bylo založeno roku 1817 císařským dekretem Františka I. Ve svých sbírkách uchovává přes 6 milionů předmětů, které představují cenný materiál z oborů přírodních a společenských věd, mj. i Věstonickou venuši.