Úvod > Co chcete dělat? >  Ústřední telekomunikační budova – Mordor na Žižkově
Památky

Ústřední telekomunikační budova – Mordor na Žižkově

Ústřední telekomunikační budova byla vybudována v letech 1972 až 1979. Její charakteristická věž se stala výrazným orientačním bodem nedaleko Nákladového nádraží Žižkov.
Budova byla ve své době největší telekomunikační budovou v Evropě a, co se technického vybavení týče, patřila ke světové špičce. Stála 1,5 miliardy tehdejších československých korun.

Dominantou celého areálu je telekomunikační věž. V žargonu se jejím chodbám a podzemí přezdívalo pražský Mordor. Právě kvůli 18poschoďové a bez anténního nástavce 78 metrů vysoké věži. Pracovalo zde až 2500 pracovníků. 

Zvenku vypadají komplexy budov jako nudné administrativní králíkárny. V nejvyšší části věže se nacházejí původní kanceláře z 80. let.  Kromě toho je v budově také menší improvizované, pro veřejnost bohužel nepřístupné, muzeum, kde jsou k vidění všechna možná komunikační zařízení od potrubní pošty přes nejstarší telefony či psací stroje. 

Chodby budovy jsou spletité a stačí, když se 3× otočíte a jste ztraceni. Patra na sebe navíc nenavazují a mají jinou výšku v administrativní a technické části budovy. Do toho všeho jsou v celém prostoru dlouhé chodby s desítkami zákrut a nekonečná schodiště.

CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura a.s) zde bude působit do roku 2022 a poté bude osud komplexu plně v rukách majitele, v plánu je i možné zbourání. 

Provozovatel

Česká telekomunikační infrastruktura a.s.

Olšanská 2681/6
130 00 Praha 3
Tel.:
+420 238 461 111
Email:
info@cetin.cz
WWW:
www.cetin.cz
GPS:
50,083866 14,469181
 
Region:
Praha
Město:
Praha 3
 

Časová náročnost

1,0 hodina