Úvod > Aktuality > Nejnavštěvovanější místa Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Nejnavštěvovanější místa Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Vydáno 14. července 2019 Památky
Všechna nejnavštěvovanější místa Prahy můžete využít jako skvělou zkratku k dalším zajímavostem: objevíte je nejenom v rozlehlém areálu Pražského hradu, ale také na Petříně, kam vás pohodlně dopraví lanovka. Ta se umístila na druhém místě, třetí pak patří pražské zoo.
Za zmínku stojí i to, že šest zajímavých míst Prahy se současně zařadilo mezi TOP 10 turistických cílů roku 2018 v celém Česku. Absolutní jedničkou je Pražský hrad, tradiční sídlo českých knížat a králů a od roku 1918 také prezidenta republiky, zapsaný společně s historickým jádrem města v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Co všechno v rozlehlém areálu spatříte? Třeba katedrálu sv. Víta a Starý královský palác, stálou expozici Příběh Pražského hradu, baziliku sv. Jiří coby nejstarší sakrální stavbu Prahy, Zlatou uličku s věží Daliborkou, Obrazárnu nebo Svatováclavskou vinici. Projděte se také Královskou zahradou a zastavte se u dvou půvabných renesančních staveb, Míčovny a letohrádku královny Anny, anebo u moderní oranžerie od architektky Evy Jiřičné.
 

TOP místa: lanovka, rozhledna, bludiště a zoo

Víte, že lanovka, která jezdí z Újezda na vrcholek Petřína, je zároveň nejnavštěvovanějším místem v kategorii Věda a technika? Zkrátka nepřišla ani Petřínská rozhledna: čtvrté nejnavštěvovanější místo Prahy stojí v čele žebříčku nejnavštěvovanějších věží a rozhleden v Česku. Desáté místo v pražském seznamu pak patří zrcadlovému bludišti. A pokud budete chtít navštívit zoologickou zahradu v Troji, která se umístila na třetím místě, výlet můžete spojit s prohlídkou blízké Botanické zahrady: té v hlavním městě patří devátá příčka.
 

Staré Město, radnice a synagogy

Krátká procházka Starým Městem vás dovede ke čtyřem památkám, které se umístily ve druhé pětici nejnavštěvovanějších míst hlavního města. Od impozantní Staroměstské radnice se známým orlojem na Staroměstském náměstí, které patří šesté místo, zamiřte do uliček Židovského města. Mezi nejvýznamnější památky na mnohasetletou historii pražských Židů patří synagogy: v žebříčku nejnavštěvovanějších míst patří pátá příčka Pinkasově synagoze, sedmá Klausové synagoze a osmá Španělské synagoze.
 

Co vám nesmí uniknout: léto s impresionisty

Víte, že Jízdárna na Pražském hradě slouží jako výstavní síň a letos až do poloviny září hostí rozsáhlou expozici slovinského impresionismu? Další letní výstava francouzských impresionistů s díly, zapůjčenými z dánského muzea Ordrupgaard, se odehrává v barokním paláci Kinských na Staroměstském náměstí; navštívit ji můžete do 13. října.

Výzkum návštěvnosti turistických cílů v České republice realizovala agentura CzechTourism ve spolupráci s destinačními společnostmi a krajskými úřady. Měřítkem návštěvnosti je počet registrovaných návštěvníků v tisících. Data zahrnují návštěvnost domácích a zahraničních turistů.
 
Zrcadlové bludiště Petřín - zábava pro malé i velké

Zrcadlové bludiště Petřín - zábava pro malé i velké

Bludiště na Petříně bylo původně zbudováno jako pavilon Klubu českých turistů na pražské Jubilejní zemské výstavě 1891.

Španělská synagoga

Španělská synagoga

Na místě nejstarší pražské židovské modlitebny zvané Stará škola byla v roce 1868 zbudována Španělská synagoga v maurském slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase.

Lanová dráha na Petřín

Lanová dráha na Petřín

Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích. Lanovka je od 5. března do 23. března 2018 včetně mimo provoz z důvodu pravidelné revize.

Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Petřínská rozhledna - mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna - mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m.n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Pinkasova synagoga v Praze - památník obětí holocaustu

Pinkasova synagoga v Praze - památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.

Klausová synagoga

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.