!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Nejnavštěvovanější místa Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo
Nejnavštěvovanější místa Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Nejnavštěvovanější místa Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Vydáno 21. května 2020
Všechna nejnavštěvovanější místa Prahy můžete využít jako skvělou zkratku k dalším zajímavostem: objevíte je nejenom v rozlehlém areálu Pražského hradu, ale také na Petříně, kam vás pohodlně dopraví lanovka. Ta se umístila na druhém místě, třetí pak patří pražské zoo.
Za zmínku stojí i to, že šest zajímavých míst Prahy se současně zařadilo mezi TOP 10 turistických cílů roku 2019 v celém Česku. Absolutní jedničkou je Pražský hrad, tradiční sídlo českých knížat a králů a od roku 1918 také prezidenta republiky, zapsaný společně s historickým jádrem města v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Co všechno v rozlehlém areálu spatříte? Třeba katedrálu sv. Víta a Starý královský palác, stálou expozici Příběh Pražského hradu, baziliku sv. Jiří coby nejstarší sakrální stavbu Prahy, Zlatou uličku s věží Daliborkou, Obrazárnu nebo Svatováclavskou vinici. Projděte se také Královskou zahradou a zastavte se u dvou půvabných renesančních staveb, Míčovny a letohrádku královny Anny, anebo u moderní oranžerie od architektky Evy Jiřičné.
 

TOP místa: lanovka, rozhledna, bludiště a zoo

Víte, že lanovka, která jezdí z Újezda na vrcholek Petřína, je zároveň nejnavštěvovanějším místem v kategorii Věda a technika? Zkrátka nepřišla ani Petřínská rozhledna: čtvrté nejnavštěvovanější místo Prahy stojí v čele žebříčku nejnavštěvovanějších věží a rozhleden v Česku. Desáté místo v pražském seznamu pak patří zrcadlovému bludišti. A pokud budete chtít navštívit zoologickou zahradu v Troji, která se umístila na třetím místě, výlet můžete spojit s prohlídkou blízké Botanické zahrady: té v hlavním městě patří osmá příčka.
 

Staré Město, radnice a synagogy

Krátká procházka Starým Městem vás dovede k  památkám, které se také umístily v přehledu nejnavštěvovanějších míst hlavního města. Od impozantní Staroměstské radnice se známým orlojem na Staroměstském náměstí zamiřte do uliček Židovského města. Mezi nejvýznamnější památky na mnohasetletou historii pražských Židů patří synagogy: k nejnavštěvovanějším místům patří Pinkasova synagoga, Klausova synagoga nebo Maiselova synagoga.

Výzkum návštěvnosti turistických cílů v České republice realizovala agentura CzechTourism ve spolupráci s destinačními společnostmi a krajskými úřady. Měřítkem návštěvnosti je počet registrovaných návštěvníků v tisících. Data zahrnují návštěvnost domácích a zahraničních turistů.
Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Lanová dráha na Petřín

Lanová dráha na Petřín

Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích. Lanovka je od 5. března do 23. března 2018 včetně mimo provoz z důvodu pravidelné revize.

Klausová synagoga

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském

Neobvyklou trojlodní renesanční synagogu s gotickými prvky nechal vystavět v letech 1590 - 1592 primas Židovského města Mordechai Maisel.

Petřínská rozhledna - mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna - mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m.n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Zrcadlové bludiště Petřín - zábava pro malé i velké

Zrcadlové bludiště Petřín - zábava pro malé i velké

Bludiště na Petříně bylo původně zbudováno jako pavilon Klubu českých turistů na pražské Jubilejní zemské výstavě 1891.

Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze - prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Pinkasova synagoga v Praze - památník obětí holocaustu

Pinkasova synagoga v Praze - památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.