Úvod > Aktuality > Brutalismus: architektura, která budí vášně
Památky

Brutalismus: architektura, která budí vášně

  • Vydáno2. září 2018
Několik let bojů za zachování či zánik areálu budov Transgasu v Praze vyvolalo zájem o architekturu brutalismu. Architektonický styl, jehož název vychází z francouzského ‚beton brut‘, výrazu pro surový pohledový beton, ale přinesl do socialistického Československa alespoň malý závan svěžího vzduchu ze světa za železnou oponou.
Areál Transgasu aneb tři budovy bývalého Plynárenského dispečinku na Vinohradské třídě v Praze, v těsné blízkosti Národního muzea, jsou nejklasičtějším příkladem českého brutalismu. Snaha o zápis do seznamu kulturních památek vyšla naprázdno. Přitom podle architektů byl brutalismus odraz západního stylu života v šedi socialistického marasmu – a to se u nás navíc projevil v jemnější podobě než ve světě. Tam zůstávaly fasády domů „brutálně“ betonové, u nás je zdobily umělecké keramické obklady nebo futuristické prvky ve stylu high-tech, odrážející dobovou fascinaci vesmírem. Demolice komplexu Transgas bude ukončena do konce  roku 2019.
 

Brutální centrum Prahy

Budovy Transgasu projektovali Jiří Eisenreich, Ivo Loos, Jindřich Malátek a Václav Aulický, areál vznikal v letech 1972–78. Jen o pár let mladší je protější Nová budova Národního muzea, kterou mnozí pamatujete jako bývalé Federální shromáždění; nad původní peněžní burzou z první republiky vytvořil architekt Karel Prager ve spolupráci s Jiřím Kadeřábkem a Jiřím Albrechtem mohutnou nástavbu, nesenou čtyřmi subtilními sloupy. Zajímavostí byla tehdy největší celoprosklená fasáda v Československu v dolní části budovy.

Prakticky ve stejné době vyrůstal mezi náměstím Republiky a Rybnou ulicí na Starém Městě obchodní dům Kotva; návrh v půdorysu připomínající včelí plástve vyšel z architektonické soutěže, kterou vyhráli manželé Věra a Vladimír Machoninovi. Teprve v posledních letech se k životu probouzejí dříve nevyužívané střešní terasy.

Styl brutalismu ovlivnil podobu moderní haly Hlavního nádraží, hotelu InterContinental v Pařížské, hotelu Pyramida nebo Nové scény Národního divadla, budované podle návrhu Karla Pragera; unikátní skleněný plášť, který zlepšil vnitřní akustiku, navrhli Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Skleněných obrazovek byste napočítali přesně 4 306 kusů.

František Cubr, Josef Hrubý a Zdeněk Pokorný, kteří navrhli pavilon Expo 58 na Letné, jsou rovněž autory budovy bývalých státních telekomunikací na Žižkově, Pražany přezdívané Mordor. Zajímavost? Při slavnostním otevření v roce 1980 šlo o největší budovu v Československu co do obestavěného prostoru, která byla unikátní také použitými technologiemi.
 

Hotel i obchodní dům

Hrubý beton bez omítky najdete leckde, ne vždy je to ovšem brutalismus. Z mimopražských staveb zmíněného stylu stojí za zmínku obchodní dům PriorOlomouci; jeho stavba v historickém centru města byla podobně kontroverzní jako budova Prioru uprostřed hlavního náměstí v Jihlavě nebo v těsné blízkosti radniční věže ve Znojmě. Olomoucký projekt vznikl v letech 1972–1982 podle návrhu brněnského architekta Jana Melichara, ale nedávno prošel zásadní přestavbou a také s odkazem na blízký chrám sv. Mořice změnil jméno na Galerii Moritz.

Ve stylu brutalismu je postavený také komplex budov hotelu ThermalKarlových Varech; ten vznikal v letech 1967–76 podle návrhu manželů Věry a Vladimíra Machoninových a od samého počátku se o něm uvažovalo jako o centru mezinárodního filmového festivalu. Nevyrůstal na prázdné parcele, k zemi kvůli němu šly tři desítky domů, většinou secesních z 19. století včetně Mattoniho vily.
 

Víte, že?

  • Brutalismus zažíval svůj vrchol v letech 1950–1970. Typickým znakem je jasné zvýraznění konstrukce a stavebních materiálů, které obvykle ponechává v surovém stavu, bez omítek či obkladů.
  • Velké plochy prázdných stěn často kontrastují se zasklenými plochami nebo malými okny.
  • Budovy Transgasu skvěle využívají plynovodní potrubí, používané místo zábradlí. Podobná potrubí navíc ve formě tunelů spojují všechny budovy v areálu.
Barrandovský most v Praze

Barrandovský most v Praze

Barrandovský most je pražský silniční most přes řeku Vltavu, vybudovaný v letech 1978–1988 jako most Antonína Zápotockého. Je významným dopravním uzlem jižní části hlavního města a nejrozsáhlejším mostním dílem v Praze.

Bývalá budova Transgasu v Praze

Bývalá budova Transgasu v Praze

Budova Transgas byl komplex tří budov postavených v letech 1972 až 1978 v brutalistickém stylu. Stála na Vinohradské třídě. V roce 2020 došlo k demolici této brutalistické budovy.

Vlakové nádraží v Havířově

Vlakové nádraží v Havířově

Nádražní budova v Havířově byla postavena v letech 1964-1969 v tzv. bruselském stylu podle návrhu architekta Josefa Hrejsemnou.

Nová scéna Národního divadla

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V zimě roku 1975 byl v Praze otevřený Obchodní dům Kotva postavený v moderním architektonickém stylu tzv. brutalismu. Od února 2024 je Kotva uzavřena kvůli probíhající rekonstrukci. Ta by měla být hotova v roce 2026.

Komplex Cube – bývalá budova Koospolu

Komplex Cube – bývalá budova Koospolu

Budova CUBE dříve Koospol je brutalistická kancelářská budova u Evropské třídy ve Vokovicích v Praze 6, poblíž Šáreckého údolí.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves, Setkání klasických italských vozů v Poděbradech 2024, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

V Zoo Praha se narodila další gorilka – v Rezervaci Dja tak jsou dvě mláďata!

V pátek 12. dubna v po půl jedné v noci porodila samice gorily nížinné Kijivu mládě. Tříměsíční samička Mobi tak získala sourozence a v gorilí skupině v Zoo Praha jsou poprvé v historii dvě malá mláďata. Pro Kiviu se jedná už o pátého potomka. Mládě začalo krátce po porodu pít a zkušená matka o něj velmi dobře pečuje.
Praha | Příroda

Malá příručka pro pražské kavárenské povaleče, milovníky kávy i vášnivé turisty

Milujete kavárny, máte své oblíbené podniky a nebráníte se ani novinkám? Máme pro vás pár tipů – a nutno dodat, že tipů osvědčených a zajímavých. Bude vám tu dobře v deštivém počasí i ve slunečných dnech a vaše chuťové buňky nadchne vynikající a voňavá káva doplněná třeba o domácí zákusky či slané dobroty.
Praha | Gurmánská turistika

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Užijte si pohyblivý svátek hanami a piknik pod rozkvetlými sakurami

Dříve byly oslavy příchodu jara a rozkvetlých sakur doménou japonské šlechty. Dnes si hanami, pozorování krásy rozkvetlých květů, můžete užít i v Praze. Závan Japonska zažijete 20. dubna v překrásném Clam-Gallasově paláci a 27. dubna v parku Hanspaulka. Nechte se okouzlit rozkvetlými stromy i japonskou gastronomií a kulturou.
Praha | Příroda

Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: poznejte žižkovská zákoutí

Jak dobře znáte Žižkov, jednu z nejznámějších pražských čtvrtí? Víte, že se můžete projít po starém popravišti, že z několika míst se otevírají fantastické výhledy na centrum města a že Žižkov má dodnes bohémské srdce? Například jedna stará tančírna se stala domovem divadla Járy Cimrmana.
Praha | Památky

Renovovaný hlavní dalekohled se vrací na Štefánikovu hvězdárnu

Ve středu 10. dubna 2024 bude od 10 hodin za pomoci těžké techniky instalován zpět do kopule největší dalekohled Štefánikovy hvězdárny. Tento jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací. Pro veřejná pozorování bude dalekohled k dispozici v květnu, kdy se zároveň návštěvníci hvězdárny budou moci podrobně seznámit s jeho historií v rámci připravované výstavy „Návrat krále“.
Praha | Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!
Praha | Kultura