ÚvodAktuality30 let od sametové revoluce: užijte si výstavy, koncerty, festivaly a studentský průvod
Životní styl

30 let od sametové revoluce: užijte si výstavy, koncerty, festivaly a studentský průvod

  • 10. září 2019
Chcete znovu (anebo poprvé?) zažít atmosféru sametové revoluce, projít se se studentským průvodem z Albertova až na Národní třídu anebo si v Olomouci užít Sametovou noc? Portál Kudy z nudy už nyní přináší přehled TOP podzimních akcí z Prahy i dalších měst. Nezůstávejte doma a užijte si je společně s ostatními, stejně jako tehdy před třiceti lety. Bude to velké a bude to skvělé!
Podobně jako listopadová sametová revoluce byla jen vyvrcholením událostí, které zejména během roku 1989 proměnily životy obyvatel tehdejšího Československa, ani výstavy a oslavy nepočkají. Některé probíhají už teď a záhy končí, ale další zajímavé akce se chystají. Třicet let od sametové revoluce je například společným tématem světelných instalaci a videomappingu na Signal festivalu; v Praze se odehraje od 10. do 13. října.
 

Kde si užijete vzpomínky na listopad už v září

Třeba v pražské Městské knihovně na Mariánském náměstí: výstava Karafiáty a samet skončí už 29. září a jen do 6. října potrvá výstava Nezlomní v Obecním domě. Autentické svědectví o době před třiceti lety, jak je přes objektivy vidělo sedmdesát českých a slovenských fotografů spolu s několika zahraničními, podává třeba výstava 1989: Pád železné opony. Na její prohlídku zatím máte času dost, na Pražském hradě v Letohrádku královny Anny je k vidění až do konce listopadu.

Prostřednictvím fotografií, filmových záběrů, plakátů a letáků přiblíží atmosféru sametové revoluce také výstava Listopad 1989 v pražských ulicích; ta začne 25. záříhistorické budově Muzea hlavního města Prahy. Až do konce roku ji bude provázet venkovní panelová výstava, nazvaná Praha 1989 – cesta ke svobodě; mapuje osudové okamžiky novodobé historie, které se v hlavním městě odehrály v osmdesátých letech a předznamenaly blížící se konec komunistického režimu.
 

Na co se těšit v říjnu?

Diktatura v technice a technika ve službách (ne)svobody, to je hlavní téma výstavy, na kterou zve Národní technické muzeum. Od 9. října se můžete přijít podívat, jaké technické prostředky využívala totalitní moc v bývalém Československu k potlačení svobody a práva.

O dva dny později na Letenské pláni, kam 25. listopadu 1989 přišlo demonstrovat více než 800 000 lidí, odstartuje výstavní projekt Komunikace 89. Mladším generacím ukáže, jak se informace šířily v dobách, kdy neexistoval internet, sociální sítě ani mobily.
 

Listopad a oslavy sametové revoluce v Praze

A pak už přijde listopad a letošní 30. výročí sametové revoluce. Národní galerie zahájí 15. listopadu ve Veletržním paláci výstavu Havel na Hrad!, která připomene tehdejší události stovkami fotografií. Předvečer oslav a sobota 16. listopadu bude patřit Sametové 30tce, koncertu v pražské Lucerně, kde vystoupí Jan Křížek, Vojta Dyk a symbol svobody naší země, Marta Kubišová. Zazní i neoficiální hymna událostí roku 1989, Modlitba pro Martu. Téma sametové revoluce bude rovněž hlavním motivem sobotní Noci divadel.

Neděle 17. listopadu láká k oslavám na Národní třídě, místě, které se stalo symbolem sametové revoluce; ulice se ten den promění ve velkou pěší zónu s rozmanitým kulturním programem. Chystá se také festival Studentský Albertov, který připomene jak Den za svobodu a demokracii, tak Mezinárodní den studentstva, tradiční Sametové posvícení s průvodem masek i živá divadelní rekonstrukce studentského průvodu. V podvečer pak odstartuje v horní části Václavského náměstí letošní Koncert pro budoucnost, jeden z vrcholů Festivalu svobody 2019.
 

Listopad na Příkopech a samet ve fotografii

Během listopadu se také nezapomeňte projít pražskou ulicí Na Příkopě: Česká tisková kancelář nachystala venkovní výstavu, kde budou k vidění záběry z podzimních měsíců roku 1989 i z událostí, které sametové revoluci předcházely, například z Palachova týdne, srpnového výročí nebo trabantů, které během letních prázdnin zaplavily Malou Stranu a četné pražské ulice. Také sametovou revoluci připomenou momentky z jiných měst a venkova. Své fotky můžete posílat do ČTK ještě teď, sbírka končí až 30. září.
 

Výročí sametové revoluce v regionech

Signal festival 2024

10. 10.13. 10.
Signal festival 2024

12. ročník Signal Festivalu proběhne v termínu od 10. do 13. října 2024. Tématem je příroda, technologie, společnost, kultura – to vše spolu tvoří ekosystémy, v nichž žijeme a hledáme stopy radosti, krásy i vzrušení z nových objevů. Nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.

Lennonova zeď na pražské Kampě Památky

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Národní třída v Praze Památky

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Geofun – 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech Zážitky

Geofun – 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

17. listopad je jedním z nejvýznamnějších dní historie naší republiky. Faktem je, že čím dál více lidí neví, co se přesně událo. Sametová revoluce? Pád komunismu? Vznik Občanského fóra? Nějaké demonstrace studentů? Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin aplikací Geofun.

Expozice Karla Kryla v Kroměříži Kultura

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla se nachází v suterénu opraveného Starého pivovaru v Kroměříži. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů – čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.

Další aktuality

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Zážitky, Praha

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Kultura, Praha

Tim Burton se vrátil do Prahy: do jeho fantaskního světa nahlédnete v Obecním domě

Americký filmový mág – producent, scénárista, básník a loutkař, propojující nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence a také vizionář spojující s neskutečnou lehkostí animaci s hranou tvorbou, se po 10 letech se vrací opět do Prahy, aby dal svým českým obdivovatelům možnost nahlédnout do nejniternějších zákoutí své mysli. Všemožné exponáty z jeho snových, fantaskních, groteskních až hororových děl si prohlédnete od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě.
Kultura, Praha