Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Sametové posvícení – letos bez satiry
Společenské akce

Sametové posvícení – letos bez satiry

Srdečně vás zveme na 11. ročník satirického průvodu masek Sametové posvícení, letos ovšem bez satiry. Válka na Ukrajině ani téměř po devíti měsících nekončí, stejně jako podivný výlet, na který se z donucení musela vydat řada ukrajinských rodin.

Téma 2022 – válka na Ukrajině aneb letos jinak

Letos jsme nemuseli hledat téma průvodu, téma si našlo nás. Válka na Ukrajině vyhnala miliony Ukrajinek a Ukrajinců z jejich vlasti. Statisíce z nich našly nový domov právě v České republice. Spojili jsme se s nimi, abychom jim dali prostor ztvárnit jejich často strastiplnou cestu k nám s nadhledem a ironií. Během společného hledání výrazu letošního výjevu jsme ale museli naši dosavadní strategii přehodnotit. Tváří v tvář osobním příběhům o utrpení způsobeném válečnými hrůzami nebylo možné pokračovat v satirickém pojetí průvodu. I nás, kteří jsme vždy bojovali nadsázkou prosti nešvarům kolem – i nás válka v několik set kilometrů vzdálené zemi připravila o schopnost se bavit. Na tvářích nám zamrzl úsměv a smích se stal nepatřičným.
Válka totiž stále nekončí a osudy našich nových sousedek a sousedů se stávají i naší realitou. Posloucháme příběhy o útěku do bezpečí, příběhy matek, které svým dětem vyprávěly o skvělém výletě za dobrodružstvím, na který se spolu vydávají, aby je dokázaly dostat do spěšně naložených aut. Příběhy dětí, které cítí nejistotu a strach ze všech dospělých, kterým ještě úplně nedochází, proč jejich otcové zůstali doma. Příběhy dětí, pro které jedinou vzpomínku na jejich domov představuje hračka, ke které se mohly přimknout během mnoha hodin strávených v přeplněných vlacích obklopeni cizími, nevysvětlitelně smutnými lidmi.

Na konci každého výletu je návrat do bezpečí domova. Ale tenhle výlet je jiný, děsivější. Tenhle výlet ani po více jak osmi měsících nekončí. Návrat domů je v nedohlednu. Téma války je všudypřítomné, a tak by se mohlo zdát, že je náš průvod zbytečný. Naopak, v době rostoucích antipatií a nevraživých nálad ve společnosti, které jsou podněcovány a využívány populisty, chceme poukázat na to, že nedobrovolní výletníci jsou stále mezi námi. Chceme jim dát prostor vyprávět svůj příběh poetickou cestou a přihlásit se tak o slovo v tento svátek české občanské společnosti. Právě té jsou nyní součástí.

Tak jako dětská mysl často nedokáže dohlédnout rozsah katastrofy, kterou před ní rodiče důsledně střeží, tak i nám zůstává rozum stát nad nesmyslností a zbytečností utrpení. Jako Sametové posvícení ale dáváme k dispozici to nejlepší, co máme – kreativní proces, ve kterém ve skupině formulujeme a ztvárňujeme jedno téma. Věříme, že prožitek ze společné manifestace jedné myšlenky na veřejnosti je dobrý způsob, jak čelit svým vlastním běsům.


Letošní masky bez satiry

Do Čech přišli především mladí lidé na prahu dospělosti a matky s malými a dospívajícími dětmi. Jsme rádi, že se řada z nich zapojila do tvůrčí práce na maskách, včetně ukrajinských výtvarnic, a společně s námi oslaví 17. listopad, svátek demokracie.

V 15 hodin zahájíme průvod pohybovou akcí na Kampě, odkud se vydáme přes Karlův most a Betlémské náměstí na Národní třídu, kudy budeme procházet od 17:45. Průvod poté zamíří přes ulici Na příkopě do Kampusu Hybernská. Tam bude následovat afterparty za doprovodu formace Ganifim. Průvod letos tvoří čeští a ukrajinští studenti Gymnázia Na Zatlance a Gymnázia Elišky Krásnohorské, žáci základní školy ZEMĚ, české i ukrajinské rodiny a dvě partnerské basilejské skupiny, které se účastní tamější tradiční Fasnacht, společně s umělci, pod jejichž vedením se vyráběly masky ve výtvarných dílnách.

Důležitou symbolickou roli mají pro letošní průvod laterny čápů a masky nejrůznějších amuletů, osobních předmětů a hraček. Čápi se objevují v ukrajinské poezii a literatuře často jako symbol naděje a svým každoročním příletem brzy z jara pro Ukrajince symbolizují příslib nového života. Proto jsme využili jako zastřešující motiv “ochranných křídel” pro všechny, kteří na útěku před válkou hledají bezpečné útočiště, právě motiv těchto stěhovavých ptáků. Prostřednictvím masek a symbolů spojených s Ukrajinou bychom rádi sdělili emoci, kterou zažívají Ukrajinci posledních osm měsíců.
 

O Sametovém posvícení

Sametové posvícení letos oslaví 11 let! Těšíme se na to, že 17. listopadu opět oslavíme satirou, tedy veselím i kritikou poměrů. Věříme totiž, že Den boje za svobodu a demokracii nemá jen připomínat věci minulé, ale má být příležitostí k zamyšlení nad současností a oknem do budoucnosti. Letos opět spojujeme různé občanské iniciativy a studenty středních škol, vybrušujeme témata a pilně připravujeme masky, hudbu a choreografii. Výsledkem bude pestrý průvod masek centrem Prahy, na který vás tímto zveme!

Našimi prostředky nejsou transparenty a skandování, ale velké masky, svítící laterny, pohyblivé objekty a další hromady rekvizit, živá hudba, zábavné pamflety. Po nadmíru skromném ročníku covidovém přichází opět jeden družnější, který přinese pestrost náhledů a výjevů ze života různých lidí, zvířat, škol, neziskovek... Účastníci průvodu nasazením vlastních sil v tuto chvíli vyrábějí v dílnách společně s našimi výtvarníky masky, kostýmy, laterny a další rekvizity. Cesta je přitom i cílem. Naše dílny se stávají komunitním prostorem, kde studenti*ky a zástupci*kyně jednotlivých organizací vytvářejí společenství sdíleného díla.
 

Naše inspirace – basilejská Fasnacht

Organizátory před lety zaujala tradiční slavnost, která se koná ve švýcarské Basileji týden po začátku postního období – Fasnacht. Tradice tohoto průvodu sahá až do středověku, svou formou nicméně reflektuje současné kulturní, politické a sociální problémy.

Fasnacht trvá 72 hodin, sestává ze zhruba 300 skupin a 12 000 aktivních účastníků. Další desítky tisíc lidí celé události přihlížejí.

Fasnacht posiluje identifikaci obyvatel s vlastním městem, zásadním způsobem ovlivňuje míru občanské angažovanosti, šíří dobrou náladu. V rámci přípravné fáze dochází k propojování příslušníků z nejrůznějších sociálních a společenských vrstev. Vytvářením a posilováním těchto společenských sítí Fasnacht pomáhá kultivovat občanskou společnost.

Sametové posvícení navazuje na všechny tyto aspekty Fasnacht, které ovšem přesazuje do českého prostředí.

Sametové posvícení oživí každý rok vítá nové účastníky.

Provozovatel

Sametové centrum

Hybernská 4
110 00 Praha 1
WWW:
https://www.samet...
GPS:
50,087058 14,429897
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

3,5 hodiny

 
 

Vánoční obýváček a swap

Okoukala se vám vaše vánoční výzdoba? Nebaví vás už svetr se sobem? Dejte jim další šanci na našem čistě vánočním swapu a třeba si zas odneste jiné parády!
Praha 1, Praha

Vánoční nostalgie 2022

S ročním předstihem začal scénárista a moderátor Petr Salava s přípravou už dvanáctého galakoncertu Vánoční nostalgie. Tento výjimečný vánoční program opět přivítá Divadlo Hybernia a to v neděli 18.12.2022 od 18 hodin.
Praha, Praha

iMucha: slavná sbírka v pohybu v Obecním domě – unikátní výstava A. Muchy

Zhruba po sedmi letech se milovníci díla Alfonse Muchy, velikána české secese, mohou těšit na další unikátní kulturní zážitek. Na stejné místo, do pražského Obecního domu, se vrací slavná sbírka jeho díla, kterou v minulosti zkompletoval světový tenista číslo 1 Ivan Lendl.
Praha 1, Praha

Český ples v Obecním domě

Zažijte neopakovatelnou atmosféru nádherného plesu a vychutnejte si noblesu programu, prostor a pohoštění.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Jan Čejka Gallery

Originálně pojatý prostor je situován v kulturním kampusu Filosofické fakulty v centru Prahy. Galerie má ambici stmelovat výrazné talenty, studentskou komunitu a veřejnost s již etablovanými umělci, teoretiky a sběrateli.
Praha 1, Praha

Kampus Hybernská

Kampus Hybernská je komplex domů a dvůr v Hybernské ulici č. 4, kde se setkává kreativita, umění, inovace a akademický svět. Probíhají zde přednášky, performance, koncerty, výstavy, projekce, diskuze a další akce pro širokou veřejnost.
Praha 1, Praha

Palác Špork v centru Prahy

Mezi ulicemi V Celnici a Hybernská v samém centru Prahy najdete unikátní soubor tří budov známý jako Swéerts-Sporckův palác neboli Palác Špork.
Praha 1, Praha

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Trezor Špork v restauraci Červený jelen

Přijměte pozvání do kulinářského Trezoru executive chefa Červeného Jelena, Marka Fichtnera. Najdete jej v pražském paláci Špork.
Praha 1, Praha

Červený Jelen – největší restaurace v Praze

Býval to barokní palác s nádhernou zahradou, malá oáza v centru Prahy plná života. Pak se ovšem oáza zamkla do trezoru anglo-československé banky, v okolí vyrostly další banky, hotely, kanceláře, obchodní domy.
Praha 1, Praha

Bistro Sensa v Senovážné ulici

Sensa Fine Food Bistro je dostatečně elegantní na důležité pracovní schůzky a zároveň ideálně neformální pro posezení s přáteli. Ochutnejte třeba grilovanou chobotnici s pastinákovým pyré nebo Gyoza dim sum knedlíčky s pomerančovou omáčkou.
Praha 1, Praha

Kavárna Cacao Prague

Kavárna se nachází kousek od Prašné brány. Zmrzliny, dezerty a dorty si vyrábí podle vlastních receptur. K pití si dáte skvělou kávu, výběrové sypané čaje, čerstvě připravené šťávy, ale také koktejly a míchané nápoje se superfood přídavky.
Praha 1, Praha