Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2022
Festivaly

Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2022

Na sobotu 30. dubna se připravuje zahájení muzejní sezony v Leteckém muzeu Kbely. Součástí Leteckého muzea Kbely je i expozice umístěná v hangárech Staré Aerovky v Letňanech.

Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel z nichž 85 je vystaveno ve čtyřech krytých halách, 25 v nekrytých expozičních prostorech, 155 je uloženo v depozitářích a 10 letuschopných je provozováno. Řada letounů patří ke světovým unikátům.  Pro srovnání jsou vystaveny také vybrané typy světově významných letadel a kromě toho také množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, uniformy, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví.


Jedním z nejatraktivnějších nových exponátů by měl být bezesporu letoun Aero L-29 Delfín, jde o první představení tohoto konkrétního stroje před návštěvníky. Pro sbírky Leteckého muzea Kbely byl letoun zrekonstruován ve státním podniku LOM Praha. Jedná se o legendární cvičný proudový letoun vyráběný v poválečném Československu, který byl vyvinut koncem 50. let, stroj nyní představovaný pochází z počátku 60. let.

Další novinkou je střední víceúčelový vrtulník Mil Mi-8P „Hip“. Do sbírek muzea ho předala 24. základna dopravního letectva Praha-Kbely. Jedná se o speciální dopravní vrtulník uzpůsobený pro přepravu až osmnácti pasažérů a posádky. Byl vyroben v roce 1983 v burjatském závodě v Ulan-Ude v tehdejším Sovětském svazu. V rámci 24. základny létal až do října roku 2017, poté byl nabídnut do sbírky VHÚ a v listopadu 2021 byl do ní oficiálně převeden.

Novinkou v expozicích LM Kbely je i další zrekonstruovaný exemplář, a to fotogrammetrický dvoumotorový vrtulový letoun Avia Av-14FG (Iljušin Il-14FG), který byl vyroben v Československu v polovině 50. let 20. století. I tento letoun prošel renovací, a to v podniku VTÚ Letectva a PVO.

Veřejnost si bude moci při otevíracím dni v kbelském leteckém muzeu prohlédnout i jasně modrožlutý exponát vrtulníku WSK SM-2. Jedná se polský stroj z konce 50. let.

Přepravu pasažérů zajišťoval rovněž letoun Aero Ae-45, což bylo aerotaxi vyráběné v poválečném Československu od konce 40. Let. Pro sbírky Leteckého muzea Kbely zrekonstruovala tento stroj Česká aviatická s. r. o. Letoun našel své definitivní umístění v expozici letadel Aero na Staré Aerovce.

Provozovatel

Letecké muzeum Kbely

Mladoboleslavská
119 00 Praha 9
Tel.:
+420 973 207 500
Tel.:
+420 973 204 951
Email:
museum@army.cz
WWW:
www.vhu.cz
GPS:
50,125531 14,536843
 
Region:
Praha
Město:
Praha 9
Tipy na výlet:
Praha 9 a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Holiday World & Region World 2023 – veletrhy cestovního ruchu v Praze

31. ročník tradičních veletrhů Holiday World & Region World se uskuteční 17. až 19. března 2023. Veletrhy se tímto krokem vracejí k řádnému termínu konání. Oblíbená akce se uskuteční v moderním výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.
Praha 9, Praha

Veletrh dárků a dekorací – Stříbrné vánoční dny

Veletrh letos nadělí tisíce tipů na dárky!
Praha 9, Praha

Veletrh vědy 2023

Ocitněte se na chvíli v kůži a čase profesora Otty Wichterleho a vyrobte si silonky tak, jako se to před více než padesáti lety podařilo jemu. Zjistěte, jak funguje chytrá domácnost, nejmodernější dalekohledy či jazyková poradna.
Praha 9, Praha

Pražský majáles 2023

Majálesový program zahrnuje širší program oslav, který sdružuje několik studentských akcí a je zaměřen především na nemainstremové a umělecké studentské aktivity a hlavní den oslav, což je vyvrcholení akce v podobě majálesovýho průvodu a velkého open-air festivalu.
Praha 9, Praha

Aktivity v okolí

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.
Praha 9, Praha

Národní přírodní památka Letiště Letňany

NPP Letiště Letňany byla vyhlášena z důvodu ochrany biotopu a populace kriticky ohroženého druhu živočicha sysla obecného, který si za svůj domov zvolil travnatou plochu letiště v Praze-Letňanech. V roce 2018 bylo zjištěno, že i přes to syslí populace z Letňan téměř vymizela.
Praha 9, Praha

Brick Corner – výstavní a herní park

Užijte si kouzlo originálních exponátů na světové úrovni, kreativní zábavu v mnoha herních zónách, odpočinek u skvělé kávy či zákusku v kavárně a potěšení v našem obchodě. To vše na jednom místě!
Praha 9, Praha

Letiště Letňany – unikátní prostor pro volný čas

Letiště Letňany je unikátním místem, kde se nejen létá a kde žije chráněný sysel obecný, ale také místem, kde můžete mnoha různými způsoby prožít volný čas.
Praha 9, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Zastávka u Srubu – restaurace v srdci kbelského parku

Restaurace Zastávka u Srubu se nachází v srdci kbelského parku a pyšní se skvělou kuchyní i možností sportovního vyžití v její blízkosti. Pokud máte rádi dobré jídlo, hledáte místo pro chvíle s přáteli, rodinou či místo odpočinku, zastavte se u Srubu.
Praha 19, Praha

Hotel SAS v Praze Satalicích

Na severovýchodním okraji Prahy 9 najdete Sportareál Satalice v jehož těsné blízkosti najdete hotel SAS. Maximální kapacita hotelu je 50 lůžek. K dispozici je parkoviště, Wi-Fi připojení. Hotel nabízí možnost ubytování s domácím mazlíčkem.
Praha 9, Praha

Ubytovna Tip v Praze – Hloubětíně

Hledáte levné ubytování v Praze? Ubytovna Tip nabízí levné a přesto kvalitní ubytování v lokalitě Praha 9, s velmi dobrou dostupností do centra.
Praha 9, Praha

Největší craft beerová zahrádka ve střední Evropě

Pozveme vás do industriálního open air prostoru – do Pragovky! Denně budeme mít na čepu minimálně 12 až 15 druhů speciálů na čepu. Je to málo? K tomu přes sto druhů lahvových piv českých i světových.
Praha 9, Praha