Úvod > Kalendář akcí > Letecké muzeum Kbely - zahájení sezony 2020 - zrušeno
Letecké muzeum Kbely - zahájení sezony 2020 - zrušeno
"> "> "> ">
2.5.
+ Přidat foto

Letecké muzeum Kbely - zahájení sezony 2020 - zrušeno

Kdy 2. květen 2020 10:00 - 17:00 Festivaly
2. května – zahájení muzejní sezony v Leteckém muzeu Kbely; mimořádné zpřístupnění některých exponátů letecké techniky.

Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel z nichž 85 je vystaveno ve čtyřech krytých halách, 25 v nekrytých expozičních prostorech, 155 je uloženo v depozitářích a 10 letuschopných je provozováno. Řada letounů patří ke světovým unikátům.  Pro srovnání jsou vystaveny také vybrané typy světově významných letadel a kromě toho také množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, uniformy, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví.

V hangár typu Wagner naleznete rozsáhlou expozici z období 2. světové války, včetně letounů a dalších exponátů. V uvolněném hangáru typu Pícha, ve kterém byla až dosud umístěna letadla z let 1939-1945, našly své místo proudové letouny první generace.

V hangáru č. 40 je od roku 2013 umístěna nová expozice, která se dotýká se především továren a firem Aero, Letov a Avia. Seznámíte se zde také s málo známými fakty o letecké výrobě na území bývalého Československa v období II. světové války. Mimo známé letecké továrny výstava ukazuje i ty, které se v důsledku války proměnily, jako například některé textilky. Výstava připomíná odbojáře, kteří se snažili výrobu letadel sabotovat a představuje také mnoho unikátních exponátů, které se doposud ukrývaly v depozitářích.

Celý popis
Naposledy změněno: 22. 4. 2020