Úvod > Kalendář akcí > Technika v diktaturách
Technika v diktaturách
"> "> "> "> ">
23.10.
28.6.
+ Přidat foto

Technika v diktaturách

Kdy 23. říjen 2019 - 28. červen 2020 Výstavy
Výstava vznikla k 30. výročí 17. listopadu 1989 a bude k vidění od 9. října 2019 až do března 2020 v Národním technickém muzeu v Praze.
Výstava seznámí návštěvníky s technickými prostředky, které v bývalém Československu používaly aparáty totalitních mocí (diktatura) k potlačení základních svobod a práv jednotlivce i skupin obyvatelstva, a na druhé straně s technickými prostředky, které používali jednotlivci a skupiny k boji proti totalitní moci, šíření svobodného myšlení nebo útěkům ze země.

Stěžejní část výstavy se věnuje období 70. a 80. let. Pamětníkům připomene, v čem jsme žili, a mladší populaci totalitní dobu názorně přiblíží.

Výstava je členěna tematicky, rozdělena je do 11 nosných témat, ze kterých si každý návštěvník vybere to, co ho zajímá. Na straně diktatury jsou to především témata Oficiální propaganda a zbraně třetí říše, Operativní a sledovací technika STB, Oficiální hudební průmysl, Problém porodnosti a výstavby panelových sídlišť a Výzbroj Československé armády. Vystaveny jsou zde např. originální kamuflovaná sledovací zařízení používaná STB při sledování disidentů nebo cvičná jaderná mina ze 70. let 20. století. Návštěvníci si sami mohou zkusit díky funkční replice sledovacího kočárku z výbavy STB práci tajného agenta či roli sledovaného „objektu".

Na straně svobody zaujmou témata jako Technika 2. odboje, Poslech rozhlasu v době nesvobody, Útěky přes hranice, Spotřebičová chudoba, Nezávislá polygrafie a samizdat a Nezávislá audiovizuální subkultura. Možné je si zde prohlédnout např.  nástrojové vybavení undergroundových skupin The Plastic People of the Universe a Ještě jsme se nedohodli a mnoho dalšího.  Opomenuty nezůstaly ani příběhy konkrétních lidí, které se odvíjely pod vlivem politických okolností.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 10. 2019