Úvod > Co chcete dělat? > Lennonova zeď na pražské Kampě
Lennonova zeď na pražské Kampě
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Lennonova zeď je zvláštním místem – leží ukrytá mezi zahradami, ambasádami, Čertovkou a malebnými náměstíčky. Je to nevelký pestrobarevný kus zdi, pokrytou silnou vrstvou graffiti s barvitou historií. Většina pestrobarevných děl je věnována Johnu Lennonovi a písňovým textům Beatles.

Po vraždě Johna Lennona vznikl na Kampě zpěvákův fiktivní hrob. Lidé začali na přilehlou zeď malovat symboly, připomínající život a především tvorbu slavného umělce. K uměle vytvořenému pietnímu místu začaly proudit davy lidí, kteří zde pokládali květiny či zapalovali svíčky. Na zdi vznikala graffiti výzdoba a byly zde umisťovány také texty písní The Beatles. Komunistický režim v tom ale viděl nežádoucí rebelii, a proto byly texty vyjadřující touhu po svobodě mnohokrát zabíleny, lidé je ale obratem na zeď opět dopsali.

I dnes se stěna den ode dne proměňuje novými texty a malbami, i když již s původní myšlenkou nemají mnoho společného, a díky shovívavým majitelům, řádu Maltézských rytířů, zde každý může zanechat svůj vzkaz, pochopitelně na téma lásky a míru. Původní malba Johna Lennona je bohužel ztracena pod desítkami vrstev minulosti. Úplně bílá byla naposledy v roce 2014, na jaře 2019 byla v rámci akce Meet Art přemalována tak, aby připomínala 30. výročí od sametové revoluce. Hlavním motivem na zdi byl John Lennona a vedle něj se procházející Václav Havel.
 

Stane se zeď galerií se zákazem malování a hlídanou kamerami?

Památní místo Johna Lennona a symbol svobody by měl mít novou tvář. Lennonova zeď nejspíš projde v polovině roku 2019 rekonstrukcí, navrátit se jí má původní pietní charakter, zakáže se sprejování a nainstalují se kamery. V plánu je také informační osvěta o historii a symbolice místa.

Řád maltézských rytířů chce zeď zrekonstruovat s současné graffiti i nápisy čeká přetření, plánuje se také oprava zhruba tři sta let starých pískovcových kamenů u vstupu do Velkopřevorské zahrady. Posléze se na vzniku nové podoby Lennonova mementa zúčastníe profesionální umělci, kteří by měli vytvořit skutečné umělecké hodnoty se vztahem k odkazu Johna Lennona.
Zobrazit více