Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Dovolená s dětmi – Středočeský kraj – 5denní program
Dovolená s dětmi – Středočeský kraj – 5denní program
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">

Dovolená s dětmi – Středočeský kraj – 5denní program

Ve Středočeském kraji, který ze všech stran obklopuje hlavní město Prahu, je celá řada skvělých atrakcí pro děti. Návštěvu největšího aquaparku či největšího zábavního parku v České republice spojíme s prohlídkami krásných hradů a zámků, podíváme se i do skanzenu a malé zoologické zahrady.
Ve Středočeském kraji se nachází spousty atraktivních výletních míst, známých daleko za hranicemi naší země – namátkou zámek Konopiště, hrad Karlštejn anebo Kutná Hora, město zapsané mezi památky UNESCO. K procházkám a cyklistickým výletům do přírody lákají pískovcová skalní města a rozsáhlé lesy, zapomenout nesmíme ani na koupání v pískovnách s průzračně čistou vodou a řeky Sázavu či Berounku, které v létě lákají vodáky – snadno si lze zapůjčit vybavení třeba jen na půl dne. Přitom si užijete pohodlné ubytování na tři noci na jednom místě a žádné dlouhé přejezdy. Plánování dovolené či prodlouženého víkendu vám usnadní osvědčené a prověřené tipy na ubytování a restaurace; ty najdete na konci článku.
 

1. den: Mladá Boleslav, Škoda Muzeum, letecké muzeum a hrad Valečov

Pětidenní program zahájíme v Mladé Boleslavi, sídle automobilky Škoda. Sto let nepřerušené výroby oslavila automobilka otevřením Škoda Muzea, a to právě v rekonstruovaných objektech původního závodu Laurin & Klement. Během dopoledne tu poznáte příběh vzniku značky Škoda, sériově vyráběné vozy i prototypy, závodní vozy, motory, nechybí ani první automobil Voiturette či kolo Slavia z roku 1899. Ve všedních dnech se navíc pořádají prohlídky provozu.

Fandům technických památek udělá radost i další zastávka, a to odpolední prohlídka Leteckého muzea Metoděje Vlacha. Muzejní hala byla inspirována tvary „neviditelného/stealth“ letadla F-117 Nighthawk. Řada historických letadel je schopná provozu, mezi starými krásnými stroji objevíte například první české letadlo z dílny boleslavské firmy Laurin & Klement anebo vojenskou stíhačku z roku 1914. Pilotování letadla si můžete sami vyzkoušet na simulátorech.

Do programu by se vám měla vejít i prohlídka zříceniny hradu Valečov (cca 19 km, 18 minut), v jehož okolí můžete dětem ukázat pitoreskní skalní byty a komůrky. Chudí lidé v nich žili ještě na konci 19. století.
 

2. den: Zábavní park Mirakulum a Zoo Chleby

Dopoledne se vydejte do Milovic (cca 25 km, 20 minut), kde objevíte Mirakulum, největší dětský zábavní park v Česku. Rozkládá se na ploše 12 hektarů a jeho dominantou je velký dřevěný hrad s osmi věžemi, ve kterých jsou průlezy, skluzavky, visuté mosty, rozhledny a další herní prvky. Jen z pouhého výčtu nejzajímavějších atrakcí (podzemní chodby, vodní svět a hrátky s vodou, lanové centrum, obří trampolíny, přírodní bludiště s téměř kilometrem cestiček, lesní město s 12 dřevěnými věžemi, které ve stovkách metrů propojují visuté lanové mosty, Dětská vesnička pro nejmenší děti, obří houpačky, kontaktní zoo, tubing, naučné stezky, obří pískoviště a další) je jasné, že tady můžete strávit klidně celý den.

Další pěkná místa ale čekají v okolí: úzkokolejka vás dopraví z Mirakula na Tankodrom, kde si užijete jízdy na obrněném transportéru po terénním okruhu s prudkými výjezdy i sjezdy a jiné adrenalinové kousky. Podívat se také můžete do zoologické zahrady Chleby (asi 20 minut). Je malá, ale velmi oblíbená.
 

3. den: Kokořínsko, Kokořín a Veltrusy

Dopoledne zamiřte na Kokořínsko. Je to kouzelný kout naší vlasti plný skal a roklí se skalními reliéfy, studánkami a jeskyňkami, tajemnými hrady a malebnými vesničkami se spoustou roubenek. Nad Kokořínským dolem se vypíná Kokořín, romantický hrad v krásné přírodě s vyhlídkovou věží. Nedaleko si prohlédnete Kokořínské pokličky, jednu z místních přírodních zvláštností, a ve Lhotce u Mělníka objevíte přístupný skalní byt, v němž se ještě celkem nedávno bydlelo. Pokud vám bude přát počasí, můžete si užít krásné přírodní koupání na Harasově a příjemné procházky po okolí.

Odpoledne navštivte Zoopark Zelčín, malou kontaktní zoo zaměřenou na domácí zvířata (20 minut cesty) a zámek Veltrusy (dalších 20 minut). Barokní zámek leží v obrovském parku, ideálním pro procházky pěšky, s kočárkem nebo na kolech. V parku objevíte řadu romantických staveb, oboře můžete pozorovat stádo muflonů a daňků, v nabídce jsou i projížďky parkem kočárem, taženým koňmi.
 

4. den: Skanzen Přerov nad Labem a Centrum řemesel Botanicus

Ráno po odhlášení z hotelu v Mladé Boleslavi vás čeká cesta do Přerova nad Labem (cca 35 km, 35 minut) a návštěva Polabského národopisného muzea. Čtvrtý nejstarší skanzen nabízí soubor několika desítek objektů v podobě původní vesnice. Interiéry oživují figuríny v krojích, uvidíte i původní školu s třídou i žáky. V průběhu roku se tu koná celá řada akcí včetně ukázek řemesel.

Jen 10 minut jízdy od skanzenu čeká Centrum řemesel Botanicus s historickou vesnicí a bylinnými zahradami. K vidění je například pekárna, kovárna, hrnčířská dílna a tkalcovský stav, děti si vyzkouší výrobu svíček, mýdla nebo papíru. Počítejte s tím, že zahrady jsou opravdu rozlehlé (22 hektarů) a prohlídka se tak může protáhnout. Navečer vás čeká přejezd do Průhonic (cca 45 minut, 45 km) a ubytování.
 

5. den: Zámek Konopiště a hrad Český Šternberk

Dopoledne po odhlášení z hotelu zamiřte na zámek Konopiště (asi 30 km, 30 minut). Jeden z nejnavštěvovanějších českých zámků leží v rozlehlém parku na okraji Benešova, z parkoviště až k zámeckým branám vás pohodlně dopraví turistický vláček. Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů, místní atrakcí pak je Jirka, medvěd ušatý, který žije v zámeckém příkopu a má rád sladkosti. K procházkám láká park s Růžovou zahradou a rybníkem, je tu i obora s daňky, které je možné krmit.

Odpoledne se přesuňte na hrad Český Šternberk (cca 30 minut, 25 km). Jeden z nejstarších českých hradů a rodové sídlo Šternberků nabízí řadu bohatě vyzdobených interiérů. Pokud se vám tu zalíbí, můžete si pobyt ve Středočeském kraji prodloužit a další den navštívit zámek Jemniště, další sídlo rodu Šternberků. Na Jemništi se dokonce můžete přímo na zámku ubytovat! A samozřejmě na portálu Kudy z nudy najdete další zajímavé cíle.
 

Zbyla vám chvilka času?

 

Kde se najíst?

 

Kde se ubytovat?

 

Jak se tam dostanete?

Kraj je velmi dobře dostupný autem, protože se zde ze všech směrů sbíhají hlavní dálnice i rychlíkové železniční tratě. Orientační časy dojezdů z velkých měst do centra Středočeského kraje: Brno 2 hodiny, Plzeň 1,5 hodiny, Ostrava 3,5 hodiny.