ÚvodAktualityČeské značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa
Zážitky

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

Poslechněte si audio verzi článku
Mladoboleslavská společnost Škoda Auto patří k automobilkám s nejdelší tradicí světě. V letech 2020 a 2021 si připomněla řadu zajímavých výročí: 125 let od svého vzniku, 120 let od zahájení úspěšného působení ve světě motorismu, 115 let od okamžiku, kdy představila svůj první automobil, 40 let od vítězství kupé Škoda 130 RS v šampionátu Mistrovství Evropy cestovních vozů na okruzích a také 30 let od vstupu do koncernu Volkswagen.
Jaké byly začátky nejvýznamnějšího průmyslového podniku České republiky Auto Škoda? Strojního zámečníka Václava Laurina (1865–1930) a knihkupce Václava Klementa (1868–1938) spojovala vášeň pro cyklistiku a také docela obyčejný vztek. Když Klementovi na jeho česky psanou reklamaci německého jízdního kola značky Germania ústecká kancelář firmy Seidel & Naumann odpověděla, že reklamace musí být napsána „ve srozumitelném jazyce“, spojili oba Václavové své síly, pronajali si dílnu na mladoboleslavské periferii, v místní části Na Hejtmánce a tam 17. prosince 1895 začali s výrobou kol takových, jaká si sami přáli: z nejlepších dostupných materiálů, přitom ale cenově dostupných. Dali jim vlastenecké jméno Slavia.
 

125 let firmy Laurin & Klement

Koncem roku 1896, tedy před 125 lety, byla firma Laurin & Klement zapsána do obchodního rejstříku. Počet zaměstnanců, objednávek i modelů se rozrůstal, strojní vybavení se zlepšovalo. V říjnu 1897 byl zakoupen pozemek při silnici na Kosmonosy a v srpnu 1898 zde byla dokončena nová továrna. Základ dnešní automobilky tedy byl na světě, jako první ale přišly na řadu motocykly: právě s nimi mladoboleslavská značka zahájila své působení na poli motorsportu.
 

120 let úspěšného působení v motorismu

Jedním z triumfů technika Václava Laurina byly dva první motocykly L&K (typy SLAVIA A a B), představené veřejnosti 18. listopadu 1899. Díky vizionářství a obchodnímu talentu Václava Klementa se podnik úspěšně rozvíjel: podařilo se totiž zajistit významné zakázky jak na domácím trhu, tak ve vyspělých průmyslových zemích včetně Německa a Velké Británie. Už v roce 1901 tovární jezdec Narcis Podsedníček v sedle motocyklu L&K absolvoval zřejmě nejnáročnější motoristický závod té doby, pořádaný na 1196 kilometrů dlouhé trati mezi Paříží a Berlínem. Motocyklová éra vyvrcholila 25. června 1905 vítězstvím stroje Laurin & Klement v neoficiálním mistrovství světa na dourdanském okruhu u Paříže. Podívejte se na film Dědeček automobil, tam to všechno je zachyceno.
 

115 let od představení prvního automobilu

Prababička dnešních škodovek přišla na svět na sklonku roku 1905, jmenovala se L&K Voiturette A a stála 3600 rakousko-uherských korun. Lehká a mrštná novinka uháněla s litrovým dvouválcem až čtyřicítkou, ovšem po necelém roce už sortiment zahrnoval širokou řadu dvou- a čtyřválcových modelů. Společnost L&K se stala největší automobilkou Rakouska-Uherska a již před první světovou válkou úspěšně působila na desítkách trhů všech tehdy obydlených světadílů. Prestiž značky posílil také první středoevropský osmiválec typu FF (1907) a sportovní úspěchy: vozy z Mladé Boleslavi vítězily v celé řadě mezinárodních soutěží a tovární jezdci patřili mezi hrdiny své doby, například Václav Vondřich, „Hiero“ Otto Hieronimus a „Saša“ Alexander hrabě Kolowrat.
 

95 let Škodovky a známého logaV roce 1925 po třiceti letech své existence se společnost Laurin & Klement spojila se strojírenským a zbrojním koncernem Škoda z Plzně. Spojením se silným strategickým partnerem vzniklo oboustranně výhodné partnerství a v Mladé Boleslavi byly položeny základy efektivní masové výroby automobilů na páse.
Poprvé také bylo použito firemní logo, okřídlený šíp coby symbol rychlosti a pokroku, jedna z nejoriginálnějších a stylisticky nejčistších značek na světě. Paradoxně její autor je dodnes neznámý a původ loga je zahalen tajemstvím. Od roku 1999 se používá v černé a zelené barvě; černá symbolizuje stoletou tradici, zelená odkazuje na ekologický přístup.
 

85 let úspěchů škodovek na Rallye Monte Carlo

Rallye Monte Carlo se pořádá od roku 1911 a je nejenom nejstarší, ale také nejznámější soutěží FIA Mistrovství světa v rally (WRC). Mladoboleslavská automobilka se zúčastnila již druhého ročníku: z Vídně, která tehdy byla jedním z deseti míst, kde posádky mohly jízdu zahájit, odstartoval hrabě Alexander Kolowrat-Krakowský s otevřeným vozem značky Laurin & Klement 21. ledna 1912. Mimochodem, trasu dlouhou 1319 km absolvoval při teplotách až –18 °C.

Právě před 85 lety v únoru 1936 získal roadster Škoda Popular Sport s posádkou Z. Pohl / J. Hausman druhé místo ve třídě do 1500 cm3. Škodovkám se na Rallye Monte Carlo dařilo i v následujících desetiletích, například posádka P. Sibera / P. Gross s hatchbackem Škoda Favorit se na nejvyšší příčku dostala celkem čtyřikrát, a to v letech 1991 až 1994.

Škodovky ve třicátých letech prokázaly svou spolehlivost i při náročných dálkových jízdách, například s modelem Škoda Rapid podnikli cestovatelé Břetislav Jan Procházka a Jindřich Kubias v roce 1936 cestu kolem světa; za 44 dní ujeli 27 700 km a projeli patnáct států na třech kontinentech.
 

Výročí klíčových modelů

Na rozvoji automobilky po druhé světové válce se výrazně podílel model Škoda 1101/1102 Tudor, v mnoha zemích oblíbený nenáročný vůz. Éru vozů s motorem vzadu zahájila Škodovka v roce 1964 výrobou vozu Škoda 1000 MB, stejný koncept využívalo rovněž sportovní dvoudveřové kupé Škoda 110 R z roku 1970 a později takzvané Porsche Východu, vůz Škoda 130 RS, jeden z nejúspěšnějších závodních a soutěžních vozů své kategorie. Z původního modelu Octavia vycházela Trekka, která vznikla v roce 1966 na Novém Zélandu a je předchůdcem dnešních modelů SUV. Terénní vůz byl zkonstruován na míru speciálním požadavkům trhu a potřebám jeho zákazníků.
 

40 let v koncernu VolkswagenDo revolučního roku 1989 vstupovala Škodovka s podstatnou konkurenční výhodou: zdařilý hatchback Škoda Favorit z roku 1987 s motorem napříč u předních poháněných kol zásadním způsobem přispěl k rozhodnutí tehdejší evropské jedničky, koncernu Volkswagen, zúčastnit se privatizace české firmy. V dubnu 1991 se Škoda stala jeho čtvrtou značkou. Stejně jako téměř před sto lety vstup silného strategického partnera umožnil velkorysý rozvoj automobilky, zvýšení kvality a rozšíření nabídky o modely vyšších tříd a atraktivních SUV.
 

25 let vozu Škoda Octavia a 20 let Škoda Superb

V roce 1996 se rozběhla sériová výroba liftbacku Škoda Octavia, kde si nyní mohou zákazníci vybírat z řady provedení již čtvrté generace. Před 20 lety se také poprvé představil model Superb; jeho předchůdce byl vrcholným modelem třicátých let.
 

Z historie do současnosti: rok 2021

Cesta, vytyčená před 125 lety vizionáři Laurinem a Klementem, dovedla Škodovku do nové éry eMobility uvedením modelů SUPEB iV a CITIGOe iV. V září 2017 podnik překročil hranici 20 milionů vyrobených vozů, dalším milníkem byla loňská světová premiéra elektrického modelu Škoda Enyaq iV, již desáté modelové řady. Moderní závod nostalgicky využil historický výrobní objekt pro muzejní expozice a restaurátorské dílny automobilových veteránů. Příběh značky mapuje Škoda Muzeum, otevřené celoročně a denně, po předchozí domluvě dokonce můžete navštívit i výrobní haly.

Škodovka v současné době vyrábí auta kromě tří českých závodů také v Číně, Rusku, na Slovensku, v Indii a na Ukrajině, má zastoupení ve více než stovce zemí a je rovněž zodpovědná za aktivity koncernu Volkswagen v Rusku, Indii a v regionu severní Afriky.
 
České značky: JAWA a František Janeček

České značky: JAWA a František Janeček

Značka, která patřila mezi české rodinné stříbro, je spojená se jménem průmyslníka a konstruktéra Františka Janečka. Zakladatel firmy se narodil před 140 lety, v roce 1878, ovšem motorky původně vyrábět nechtěl. Příběh značky Jawa začal v roce 1922 výrobou granátů a ručních zbraní.

České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem

České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem

Česká republika patří mezi automobilové velmoci:, zatím ale žádná značka nepotvrzuje rčení o zlatých českých ručičkách tolik jako Kaipan. Seznamte se s příběhem originálních sportovních aut ze Smržovky. Z počátečního projektu zapáleného nadšence se vyvinula manufaktura na automobily, které budí pozornost všude, kde je potkáte, na silnicích, výstavách i motoristických srazech.

Automuzeum Terezín – poznejte auta socialismu Kultura

Automuzeum Terezín – poznejte auta socialismu

Zajímají vás auta, která brázdila naše silnice v éře socialismu? Padesát takových exponátů z doby od 50. do konce 80. let 20. století si můžete prohlédnout v Terezíně. Nechybí ani dobové motocykly, vozy Tatra a zahraniční auta četně Wartburku, Trabantu, Dacie, Lady či Moskviče.

Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů Kultura

Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů

Přenesete se do pozoruhodného období, ve kterém design aut nebyl svázán dnešními přísnými zákony a nařízeními. Srdcem sbírky jsou automobily československé výroby, zejména Tatra, Praga, Aero, Škoda, Jawa a Walter. Najdete u nás také největší ucelenou sbírku prostějovské značky Wikov a vozů „Z“.

Automuzeum Svět Škodovek v Mrači Kultura

Automuzeum Svět Škodovek v Mrači

Automuzeum Svět Škodovek se zabývá všemi vozy značky Škoda. Naleznete zde prototypy závodních i užitkových vozů této oblíbené české značky, jde o největší ucelenou soukromou sbírku sportovních škodovek na světě.

Škoda Auto – nejvýznamnější průmyslový podnik v České republice

Škoda Auto – nejvýznamnější průmyslový podnik v České republice

Jedna z mála evropských automobilek s rostoucími prodeji vozů má v Čechách více než stoletou tradicí. Továrnu založili dva nadšení průkopníci cyklistiky Laurin & Klement. Od opravy a výroby velocipedů přešli na motocykly a jejich slavný vůz Voiturette A znamenal v roce 1905 počátek automobilismu v Čechách. Velký rozvoj nastal zejména v roce 1925 po spojení se strojírenským podnikem Škoda Plzeň a po roce 1991, kdy se Škoda Auto stala čtvrtou značkou koncernu Volkswagen.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav Kultura

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě Kultura

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Ve Vysokém Mýtě najdete unikátní muzeum věnované českému karosářství, zejména významné vysokomýtské karosářské firmě Carrosserie Sodomka.

Rodný dům Ferdinanda Porscheho Kultura

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Kdekdo ví, že Ferdinand Porsche (1875–1951) projektoval legendární lidový automobil Volkswagen 1200 "Brouk" a rozjetím nové automobilky ve Wolfsburgu následně postavil na kola téměř celý svět. Mnohem méně je však známo, že se legendární konstruktér narodil ve Vratislavicích u Liberce.

Automuzeum Vratislavice nad Nisou – k roku 2022 zrušeno Kultura

Automuzeum Vratislavice nad Nisou – k roku 2022 zrušeno

Automuzeum Vratislavice nad Nisou bylo k 1. lednu 2022 zrušeno.

Lví stopa – cyklistická oslava české státnosti Letní sporty

Lví stopa – cyklistická oslava české státnosti

Na mapě republiky je z cyklistických tras vytvořen obraz českého dvouocasého lva v délce cca 2 000 km. Zapojte se do této cyklo akce a vytvořme největší obrazec státního symbolu na světě.

Další aktuality

Mníšek i nedaleký vrch Skalka připravuje nejvýznamnější kulturní, společenskou a náboženskou akcí regionu

V poutním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy se už tento pátek sejdou poutníci z celého Česka. V pátek 19. července se bude totiž konat tradiční Den poutníka, kde si společně připomenou fenomén posledních let – poutnictví, které je u nás na vzestupu. Unikátní poutní areál bude hostit poutníky ze všech koutů země, a kromě poutní mše svaté v sobotu, nabídne také zajímavý program spojený s historií místa a pěším putováním. Zkrátka nepřijdou ani děti.
15. červenec 2024 10:20
Památky, Středočeský kraj

Romantika na vodě: vyjeďte si na výlet parníkem

Nechte se kolébat vodou na výletní lodi a poznejte krajinu kolem sebe z jiné perspektivy. Plavba po klidné vodní hladině řeky nebo nádrže poslouží nejen jako příjemně strávené odpoledne, ale i jako dokonalá kulisa pravé romantické schůzky.
14. červenec 2024 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

20 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou s dětmi ve středních Čechách

Chcete vyrazit na výlet ve středních Čechách? Nebo zůstáváte na letošní dovolenou doma a hledáte inspiraci na příjemné chvíle s celou rodinou? Pak se vám budou hodit naše tipy na zážitky ve středních Čechách, které nabízí spoustu atraktivních možností využití volného času – od zoologických zahrad přes aquaparky, projížďky malebnými lokálkami po zábavní parky, výletní plavby a další atrakce, ze kterých si vyberou malí i velcí.
13. červenec 2024 6:53
Zážitky, Středočeský kraj

V kouřimském skanzenu zjistíte, jak vypadalo léto na vsi

Skanzen v Kouřimi pořádá tuto sobotu 13. července 2024 národopisný pořad, který nabídne příchozím ukázky starých řemesel a nejrůznějších povolání našich předků. Dozvíte se také, jak vypadal všední život na venkově v minulých staletích, jak naši předkové barvili látky a samozřejmě také o lidových obyčejích v letním období. Program probíhá po celý den od 10:30 do 18:00 hodin.
10. červenec 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku

Devatenáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ startuje v pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 na Točníku nedaleko Prahy a dále se vždy v pátek a sobotu představí na Kunětické hoře, Švihově, Rožmberku nad Vltavou, Veveří, Hradci nad Moravicí, Bouzově a své letošní putování uzavře 30. a 31. srpna na Bezdězu. Páteční program na Točníku nabídne koncert Daniela Landy, který tento rok zahraje exkluzivně na festivalu Hrady CZ, dále pak kapel Mig 21 či Trautenberk. V sobotu pak mohou návštěvníci zažít jeden z posledních koncertů kapely Lucie v původní sestavě s Davidem Kollerem, po „hradní šňůře“ zpěvák odchází ze skupiny. Dále dav roztančí kapela Chinaski, kterou v průběhu léta diváci uvidí pouze na Hradech, chybět nebude Jelen nebo Vypsaná fixa. V ceně sobotního lístku na festival je vstup na hrady Točník a Žebrák zdarma.
10. červenec 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Český ráj

Vydejte se mimo davy a prozkoumejte neobjevená místa Českého ráje! Český ráj je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Poznejte neobjevené ráje!
9. červenec 2024 15:32
Příroda, Středočeský kraj

Na Jezeře v Poděbradech zažijete Barvy léta

Již 23. ročník Barev léta se uskuteční od pátku do neděle 12. až 13. 7. 2024 opět v areálu Jezera Poděbrady. Jako vždy se můžete těšit na řadu československých hvězd. Vedle areálu je hned koupaliště Jezero, takže se můžete jít v případě přehřátí krásně ochladit! Letošní dramaturgie je opravdu pestrá a každý si zde zcela určitě najde to své. Těšit se můžete i na páteční večírek pro nedočkavé.
9. červenec 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Kutnohorské léto nabídne zážitkové noční prohlídky mnoha památek!

Během léta, od července do srpna 2024, můžete denně poznat Kutnou Horu v jiné atmosféře, ale vždy jako město pohostinné a pozorné ke svým návštěvníkům a hostům. Bohatý celoprázdninový program pro malé i velké nabízí nejen zábavu pro celou rodinu, ale hlavně netradiční noční prohlídky. V nevšední čas si prohlédnete kostnici, kutnohorské chrámy a poznáte Kutnou Horu i z odvrácené strany.
8. červenec 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj