Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Mladoboleslavska se sídlem na hradě v Mladé Boleslavi
Muzeum Mladoboleslavska se sídlem na hradě v Mladé Boleslavi
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Muzeum Mladoboleslavska se sídlem na hradě v Mladé Boleslavi

Kultura
V historickém centru Mladé Boleslavi se nachází hrad, který stojí na místě rozsáhlého hradiště, které bylo v 11. až 12. století správním i obchodním centrem celého Pojizeří. Gotický hrad tu nechal po roce 1320 postavit významný český šlechtický rod, páni z Michalovic, jako své rodové sídlo.

Hrad sloužil jako sídlo kastelánů, později vrchnostenských úředníků i samotné vrchnosti. Zajímavostí hradu je zvláštní úzký otvor u hradeb, jehož účel je neznámý.

Po třicetileté válce se hrad dostal do majetku města a značně zpustl. V polovině 18. století byl celý objekt přestavěn na kasárna a armádě pak sloužil až do roku 1953. Potom co armáda hrad opustila, byl zde až do roku 1972 umístěn sklad textilu. Po jeho zrušení získalo hrad do užívání mladoboleslavské muzeum, které zde sídlí dodnes.

První část expozice muzea je věnovaná dějinám Mladé Boleslavi v období od 18. až do počátku 20. století. Dějiny města jsou zde představeny v několika tematických okruzích. Jeden z okruhů je věnován také historii muzea a objektu hradu, ve kterém dnes sídlí. Navazující část expozice je věnována dějinám regionu. Expozice je doplněna drobnými interaktivními prvky, které mají vztah k jednotlivým tématům.

Muzeum Mladoboleslavska
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2015 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2015 – za projekt „Letecké muzeum Metoděje Vlacha“

Celý popis
Naposledy změněno: 3. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

MG restaurace Mladá Boleslav

MG restaurace Mladá Boleslav

Mladá Boleslav, Český ráj
Restaurace Štěpánka v Mladé Boleslavi

Restaurace Štěpánka v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav, Český ráj