Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Dovolená s dětmi – Moravskoslezský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Moravskoslezský kraj – 5denní program

Výlet na Severní Moravu a do Slezska je skvělou kombinací poznání a zábavy. Čekají vás skvostné technické památky, interaktivní expozice, 5D kino, zoologická zahrada i DinoPark, ale ukážeme vám i krásná přírodní zákoutí Jeseníků a Beskyd.
Na dovolenou s dětmi: užijte si pět dnů na Severní Moravě a ve Slezsku

Centrum Severní Moravy a Slezska, město s celou řadou technických památek a zajímavostí, ale i s druhou největší zoo v naší zemi se jmenuje Ostrava. Provedeme vás bývalým průmyslovým komplexem Vítkovických železáren, zastavíme se na hradě Hukvaldy, v Kopřivnici vám představíme automobily značky Tatra a pak už vás pozveme do Beskyd a Jeseníků, kde čekají bobové dráhy, horské lanové parky a také oblíbené horské sedlo Pustevny nebo hora Praděd. Plánování dovolené či prodlouženého víkendu vám usnadní tipy na slevové karty, ubytování a restaurace; ty najdete na konci článku.
 

1. den: Ostrava, Dolní Vítkovice a DinoPark

Ačkoli Ostrava vás možná překvapí jako město plné zeleně, místním tahákem jsou industriální památky. Míst, která připomínají dlouhou historii těžby uhlí a výroby oceli tu je tolik, že pro skutečné fandy se dá vymyslet program na celý den (a třeba i prodloužený víkend). I běžní výletníci by si ale měli vyhradit čtyři až pět hodin na to nejdůležitější – a tím je bývalý průmyslový komplex Vítkovických železáren, dnes jedinečné společenské a kulturní centrum. Areál, kde se historie propojuje s novými trendy zábavy a poznání, patří k nejvýznamnějším technickým památkám ve střední Evropě, a i obyčejná procházka je zážitkem. S dětmi se podívejte do Malého světa techniky U6, kde jednotlivé části mají názvy podle knih Julese Verna, i do Velkého světa techniky se speciální částí pro nejmenší návštěvníky od dvou do šesti let. Součástí prohlídek Dolních Vítkovic je výstup na vysokou pec aneb vyhlídkovou věž Bolt Tower s restaurací, kde vás nahoru vyveze prosklený výtah.

Odpoledne si užijete v ostravském DinoParku. S plochou 35 hektarů je největší u nás a čeká vás přehlídka desítek modelů druhohorních ještěrů v životní velikosti a atraktivní scény  včetně ztroskotaného letadla ve filmovém stylu. Nechybí ani obvyklé dětské paleontologické hřiště, dvanáct metrů vysoká sopka, naučná stezka, denní hvězdárna, minizoo, unikátní dráha pro malé děti DinoRace, DinoBludiště nebo DinoExpres. Na prohlídku budete potřebovat přibližně tři hodiny.
 

2. den: Ostravská zoo, Hukvaldy a Kopřivnice

Program druhého dne není časově náročný na dlouhé přesuny, takže zůstaňte ubytovaní v Ostravě. Dopoledne si prohlédnete druhou největší zoologickou zahradu v Česku. Dětem se obvykle líbí pavilon slonů, Safari park, koutek s mravenci anebo Broukoviště s obřími modely ze dřeva. Díky rozloze 100 hektarů si na návštěvu vyhraďte přibližně čtyři hodiny. Oběd si můžete dát přímo v areálu zoo: restaurace Saola má terasu s výhledem do výběhu indických kopytníků.

Odpoledne vás pak čekají Hukvaldy: kromě rozsáhlé hradní zříceniny (k níž vás dovede příjemná trasa oborou kolem pomníku Janáčkovy Lišky Bystroušky) můžete navštívit také Tropický skleník s minizoo, kde mají mluvící papoušky.

Na cestu do Kopřivnice z Hukvald stačí pouhá čtvrthodina. Ve městě, kde se vyráběly nejen legendární náklaďáky, ale i luxusní osobní vozy, si prohlédnete Technické muzeum Tatra Kopřivnice s přehlídkou desítek automobilů včetně legendárního prvního vozu Präsident a železničního rychlíkového vozu Slovenská Strela, i speciální Muzeum nákladních automobilů Tatra.
 

3. den: Beskydy, Pustevny, Radegast a stezka Valaška

Opouštíme Ostravu a míříme do Beskyd. Čekají nás hory, rozsáhlá chráněná krajinná oblast plná lesů, kde žijí rysi, medvědi, vlci či vydry, ale také spousta zábavy. S dětmi se zastavte na bobové dráze BoboffkaČeladné a v Tarzanii v Trojanovicích, největším horském lanovém parku u nás.

Odpoledne pak vyjeďte sedačkovou lanovkou na Pustevny, nejoblíbenější turistický cíl v Beskydech. Prohlédněte si Libušín a Maměnku, půvabné stavby architekta Dušana Jurkoviče, a vydejte se na procházku po hřebenovce na Radhošť. Široká pohodlná cesta vás dovede k soše Radegasta, který je symbolem celého Moravskoslezského kraje. S menšími dětmi si můžete prohlédnout Pustevenskou zoo, nenáročnou 1,5 km dlouhou trasu lemovanou sochami dřevěných zvířat v životní velikosti.

Dalším lákadlem Pusteven je stezka Valaška – klasická stezka v korunách stromů, dlouhá 660 metrů a zakončená sedm metrů dlouhou skleněnou lávkou bez ocelového zábradlí, která se „vznáší“ 30 metrů nad terénem. A náš tip? Zpět do Trojanovic nejezděte lanovkou, ale půjčte si v horní stanici kolo nebo koloběžku, několik kilometrů dlouhý sjezd vážně stojí za to.
 

4. den: Tošovice a Slezská Harta

Čeká nás další den plný zábavy: HEIpark Tošovice zahrnuje bobovou dráhu, tubingovou dráhu i trampolíny, jsou tu obří skluzavky, koupaliště, lukostřelba, lanové centrum, dětské lanové hřiště i hřiště pro plážový volejbal. Oběd si dáte v restauraci Heikalka přímo v areálu.

Odpoledne vás pak čeká Jesenické moře aneb Slezská Harta, přehrada s malebnými zátokami obklopená sopkami s výhledy na hřebeny Hrubého Jeseníku. Kromě koupání, rybolovu, jachtingu, vyjížděk na kajacích, lodích a šlapadlech či cyklovýletu kolem celé přehrady si můžete užít zážitkovou plavbu lodí Santa Maria anebo třeba letní závody dračích lodí.
 

5. den: Jeseníky, Kopřivná a Praděd

Vybrali jste si ubytování v Horském hotelu KopřivnáMalé Morávce? Pak není třeba ráno nikam cestovat, dopolední program máte přímo před očima: resort Kopřivná nabízí venkovní termální bazén, bikepark včetně rodinných tratí, tubing, jízdy po sjezdovce tříkolkou, paintball, trampolíny, skákací hrad, lezecké stěny i beachvolejbal. Oběd si dáte v hotelové restauraci a odpoledne můžete vyrazit na Praděd, nejvyšší horu Jeseníků.

horské chatě Ovčárna v nadmořské výšce 1300 metrů se dostanete kyvadlovou autobusovou dopravou ze sedla Hvězda nad lázněmi Karlova Studánka. Nad Ovčárnou se tyčí Petrovy kameny, místo opředené legendami o srazech čarodějnic; protože však skaliska leží v národní přírodní rezervaci mimo značené trasy, podívat se na ně můžete jen zdálky. Vše vám vynahradí Praděd, nejvyšší vrchol pohoří i celé Moravy s nadmořskou výškou 1491 metrů. Na vrcholu je vysílač s celoročně přístupnou vyhlídkou, restaurací i hotelem, zážitkem pak je 13 kilometrů dlouhý sjezd z Pradědu na koloběžkách až do areálu v Kopřivné.
 

Slevové karty a cestovní výhody?

Ve vybraných ubytovacích zařízeních v Ostravě při pobytu na minimálně dvě noci získáte slevovou kartu Ostrava Card. Jako návštěvníci Beskyd a Valašska můžete čerpat řadu výhod díky regionální návštěvnické kartě Beskydy Card, a při cestování po oblasti Těšínského Slezska se vám jistě bude hodit karta hosta Těšínské Slezsko Region Card.

Turistické karty, které nabízejí bonusy, slevy, speciální pobytové balíčky i věrnostní program mají i Jeseníky: vyzkoušejte kartu Jeseníky Pass anebo YES Card Jeseníky.
 

Zbyla vám chvilka času?

 

Kde se najíst?

 

Kde se ubytovat?

 

Jak se tam dostanete?

Moravskoslezský kraj je snadno dostupný po dálnici či rychlíkové trati, v Ostravě je mezinárodní letiště. Dojezdové časy autem z některých měst: Praha 3,5 hodiny, Brno 2 hodiny, Plzeň 5 hodin.