Úvod > Aktuality > #světovéČesko a jesenické moře na Slezské Hartě
#světovéČesko a jesenické moře na Slezské Hartě
"> "> ">
Letní sporty

#světovéČesko a jesenické moře na Slezské Hartě

  • Vydáno23. července 2020
Znáte Slezskou Hartu, devátou největší a zároveň nejmladší přehradu v Česku? Leží v podhůří Jeseníků nedaleko Bruntálu a vypadá to zde jako na švédském pobřeží Baltského moře. Však se také Hartě přezdívá „jesenické moře“. Je ideálním místem pro pěší turistiku, kolo, ale i rybaření či jachtaření.

Slezská Harta je nejmladší přehrada v České republice nacházející se v Nízkém Jeseníku

Harta
Švédsko
slezská hartaOkolo klidné vodní hladiny se zvedají mírné kopečky, jsou to sopky, které už dávno nesoptí. Na břehu kempují rybáři, o něco dál začíná nepropustný les, pod kterým se objevují nedostupné zátoky. Slezská Harta, jejíž plocha připomíná tvar čínského draka, má své dosud neobjevené kouzlo. Nejkrásnější je Harta z loďky nebo ze sedla kola či elektrokola. Objevíte nepoznané zátoky, vykoupete se uprostřed prázdné vodní hladiny, kdy pod sebou budete mít 60metrovou hloubku a zatopené podhorské vesnice.

Slezská Harta vznikla na řece Moravici, jejíž voda zatopila části šesti vesnic. Nenávratně však zmizela pouze vesnice Karlovec, ze které zbyl jen kostel, aby tu jako memento připomínal kdysi kouzelné údolí. Elektrické loďky a šlapadla si můžete půjčit hned na dvou místech. V Nové Pláni – malebné vesnici s roubenkami nebo v Leskovci nad Moravicí, na druhé straně přehrady. Letošní novinkou jsou šlapadla-autíčka. Z přístavu v Leskovci navíc vyplouvá desetimístná loď Santa Maria a z Roudna do Razové jezdí přívoz.
 

Rybářský a jachtařský ráj

Slezská HartaSlezská Harta tak trochu na své objevení čeká. Nejsou tu upravené pláže, do vody se vstupuje z luk, na kterých kvete jetel. Nechybí stánky, skluzavky, ampliony, in-linové dráhy, písečné pláže i gurmetské restaurace s čerstvými rybami.
 
Na Hartě najdete místa, kde můžete být úplně sami, kempovat na divoko a lovit ryby. Je to totiž rybářský ráj. A taky jachtařský. Jsou zde ideální podmínky pro jachting. Mírný vítr tu  fouká každý den, konají ze zde nezřídka i jachtařské závody. Nejkrásnější jsou na Hartě večery. V leskovecké restauraci Kormidlo točí Bernarda, a z terasy lze pozorovat, jak slunce rozsvěcuje hladinu nejrůznějšími tóny hnědo-oranžové, a výtahy plachet přitom cinkají o stěžeň.

Slezská HartaMilovníci cyklistiky si mohou udělat zajímavý okruh – Hartu lze snadno objet, je to asi 45 km. Dojet můžete také k přírodním unikátům, vyvřelinám, což jsou Razovské a Mezinské tufity. Turistům lze doporučit výstup na Venušinu sopku nad obcí Mezina nebo na rozhlednu Velký Roudný, odkud je krásný výhled. A pokud by se vám zdálo, že už jste Hartu někde viděli, je to proto, že se tu natáčel film Johanka z Arku, kde účinkují Milla Jovovich, Dustin Hoffman či John Malkovich.
 

Švédské šéry u pobřeží Baltu

švédské pobřežíSlezská Harta připomíná severskou krajinu švédského pobřeží Baltského moře. Ta je charakteristická jehličnatými lesy, skalnatým a písčitým pobřežím, které se střídá s mělkými zálivy, a množstvím ostrůvků, útesů a slunných travnatých pláží. Největší koncentrace ostrůvků, kterým se říká „šéry“ (skärgård) se rozkládá v půlkruhu o průměru přibližně 80 km podél pobřeží v blízkosti Stockholmu a patří k nejkrásnějším místům ve Skandinávii.

švédské pobřežíAž zhruba do konce druhé světové války byly ostrůvky obývané pouze místními rybáři, ale pak Švédi objevili kouzlo chataření a stejně jako Češi jezdí o víkendech na své chaty nebo hausbóty a často tam tráví většinu letního období.

Souostroví lemuje východošvédské pobřeží Baltského moře od Stockholmu až po Karlskronu. Voda je zde jen mírně slaná (brakická). K překrásným oblastem patří jižní pobřeží v historických zemích Halland a Skaane či ostrovy kolem Göteborgu. Mnozí z nejbohatších Švédů mají chatu na ostrově Gotland.
Lodí po Slezské Hartě: elektroloď Harta a loď Santa Maria

Lodí po Slezské Hartě: elektroloď Harta a loď Santa Maria

Vodní nádrž Slezská Harta vám nabízí možnost brázdit její hladinu na replice historické lodi Santa Maria či v elektrolodi Harta. Vyhlídkovou lodí si můžete vychutnat okružní plavbu po vodní nádrži, je však třeba se předem objednat v informačním centru.

Centrum Slezská Harta

Centrum Slezská Harta

Rekreační, rehabilitační a školící centrum Slezská Harta se nachází v jižní části obce Razová v Moravskoslezském kraji, na břehu vodní nádrže Slezská Harta. Celé území leží v hojně navštěvované turistické oblasti – Jeseníky.

Lávový proud u Meziny

Lávový proud u Meziny

Neobvyklý kamenný útvar s typickými čedičovými varhany byl vytvořen v proudu lávy nedaleké Venušiny sopky. Zajímavé geometrické tvary sloupků vznikly smršťováním horniny při jejím ochlazování.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Uhlířský vrch u Bruntálu – jedna z nejmladších sopek v České republice

Uhlířský vrch u Bruntálu – jedna z nejmladších sopek v České republice

Přírodní památka Uhlířský vrch (672 m n.m.) je jednou z nejmladších sopek na našem území. Dnes již vyhaslá čtvrtohorní sopka soptila naposledy zhruba před 1,7 milióny let. V 19.století byl na jejím úbočí otevřen lom, ve kterém se až do druhé poloviny 20. století těžily sopečné tufy.