Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Výlet na hrad Hukvaldy: za vílami a liškou, která plní přání

Výlet na hrad Hukvaldy: za vílami a liškou, která plní přání

K čemu byl vílám hrad? Pověst o založení Hukvald to neřeší, zkrátka podle lidových povídaček hrad založily húkalky, zvláštní druh místních lesních bytostí, které s oblibou houkaly a pokřikovaly na noční chodce. Samozřejmě to bylo trochu jinak a jméno hradu se dá vyluštit ve jméně jeho skutečných zakladatelů, porýnských hrabat Hückeswagenů.
Ať už ale Hukvaldy založily víly húkalky nebo německý hrabě, dodnes patří k největším hradům na severní Moravě a ve Slezsku a každoročně se tu odehrává spousta zajímavých akcí. Můžete se sem ale vypravit i v době, kdy se žádná akce nekoná, protože cestou na hrad vás čekají další zajímavosti.
 

Hukvaldskou oborou k lišce

Hrad HukvaldyPočítejte s tím, že z obce Hukvaldy se na hrad Hukvaldy jinak než pěšky nedostanete. Stojí totiž uprostřed rozsáhlé obory s alejemi buků, dubů, kaštanů a lip, v níž žije stádo muflonů a daňků. Téměř všechny cesty, které začínají u jejího hlavního vchodu, vedou k hradní bráně – ale bez výjimky všechny vedou do kopce. Nejkratší je ta nejstrmější a nezpevněná, o něco pohodlnější je asfaltka, která zpočátku lemuje zeď obory. Navíc vás po několika stovkách metrů dovede k originálnímu pomníku nejslavnějšího hukvaldského rodáka, hudebního skladatele Leoše Janáčka a lišky Bystroušky. Na obřím bludném balvanu liška sedí už od roku 1959 a pamětní deska připomíná první provedení stejnojmenné opery v témže roce. Kousek odtud ve stráni navíc zahlédnete amfiteátr, kde se každý rok v létě koná mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy.

Liška BystrouškaOd lišky se cesty vinou dál do obory; ta pohodlnější pokračuje po rovině souběžně s naučnou stezkou Janáčkův chodníček, ta do kopce vede na hrad. V 18. století, kdy byly po celé Evropě zakládány přírodně krajinářské parky, inspirované tvorbou malířů, projevili snahu o vytvoření komponované krajiny i tehdejší držitelé hukvaldského panství. V oboře tak dodnes můžete obdivovat zachované zbytky alejí, průhledů, skupin i osaměle stojících stromů. Ve stráních přímo pod hradem také objevíte místní raritu, stromy, jejichž kořeny při sesouvání půdy na strmých svazích vystoupily na povrch a teď se půdy drží doslova každým kořínkem.
 

Jak si užít hrad

HukvaldyImpozantní zříceninu středověkého strážního hradu na vlastní oči uvidíte až v okamžiku, kdy budete stát před hlavní branou – a i pak vlastně vždy zahlédnete jen část, dokud nedojdete téměř až na konec hradního vrchu a nevyšplháte na některou z vyhlídek. Hrad, mnohokrát obléhaný, ale nikdy nedobytý, během staletí sloužil například jako vězení pro neposlušné kněze olomoucké diecéze. Žalář tu vydržel do poloviny 18. století, poté bylo přemístěn na jiný biskupský hrad, Mírov u Mohelnice. Víte, že je tam věznice dodnes?

Na Hukvaldech můžete strávit klidně půl dne; je tu občerstvení a střelnice, kde si můžete za pár korun vyzkoušet střelbu z luku i kuše, letní scéna, spousty laviček a stinných i otevřených útulných zákoutí, navíc se tu odehrává řada akcí – bitvy střídají poutě, ohňové show, dobová hudba a tance, šermíři, kejklíři a komedianti, koncerty i předvádění dobových řemesel.
 

Víte, že…?

  • OboraSochu lišky Bystroušky v hukvaldské oboře si pohladí téměř každý kolemjdoucí. Je totiž kouzelná; pokud se prý dotknete jejího ocásku a budete si něco přát, do roka se vám přání splní.
  • Hledáte další tipy na výlety? V Hukvaldech můžete navštívit Pamětní síň Leoše Janáčka ve staré škole, skladatelův památník nebo barokní kostelík sv. Maxmiliána, kde hrával na varhany. Chcete poznat některé z jeho oblíbených míst? Vydejte se na kopec Babí horapřírodní rezervací Palkovické hůrky a odpočívadlem zvaným Janáčkova lavička. Hezký výhled se na tato místa otvírá z prostranství před hradní branou.

Z Hukvald můžete podniknout výlet do několika blízkých měst, například do Příboru, kde naleznete rodný dům a muzeum Sigmunda Freuda nebo do Kopřivnicemuzeem automobilky Tatra a zříceninou hradu Šostýn. Daleko to nebudete mít ani do Štramberku, Frýdku-Místku nebo Nového Jičína.