ÚvodCo chcete dělat?Gurmánská turistikaPustevny – útulny Libušín a Maměnka
Pustevny – útulny Libušín a Maměnka, kudy z nudy
Gurmánská turistika

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.
Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu významným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem. Obě budovy byly ve správě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které zde provozovalo stylovou restauraci a hotel. Areál Pusteven je Národní kulturní památkou.

Jednu z nich – slavný Libušín však 3. března 2014 zachvátil zničující požár. Na výzdobě interiéru Libušína se podílel český malíř Mikoláš Aleš, který si zájem o Valašsko odnesl již z Národopisné výstavy Českoslovanské, konané v Praze roku 1895. Podle Alšových kreseb zbojníků Ondráše a Juráše, portáše Stavinohy a boha Radegasta vymaloval interiéry Libušína akad. malíř Karel Štapfer. Interiér jídelny byl však požárem zcela zničen, propadla se i střecha. Od roku 2016 probíhala nákladná rekonstrukce k níž přispěla velkým dílem také veřejnost ve formě veřejné sbírky. Obnovený Libušín se otevřel 30. července 2020.

Pustevny (1018 m) leží mezi Radhoštěm a Tanečnicí. Jsou nejvýznamnější a nejnavštěvovanější horské středisko Beskyd. Byly byly pojmenované po poustevnících, kteří zde žili. Posledním poustevníkem byl údajně pověstný Felix, který ve svém útočišti zemřel snad roku 1784. K dřevěným stavbám, které na Pustevnách projektoval architekt Dušan Jurkovič, patří také sto let stará dřevěná valašská zvonička. Zdobí ji barevné ornamenty, které vyhotovili brněnští restaurátoři František Procházka a Ivan Popov. V roce 2024 přibyla na pustevnách ekologická stavba Brána Pusteven, která turistům poskytuje příjemné zázemí, včetně informačního centra.
 

Obnova Libušína

Obnova chaty Libušín v obci Prostřední Bečva v Beskydech se týkala kompletně celé budovy. Požár v roce 2014 výrazně poškodil hlavně jeho pravou část, ve které se nachází umělecky nejhodnotnější jídelna. Rekonstrukce začala v dubnu 2016. Investorem a majitelem budovy je Národní muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, na pokrytí nákladů se finančně podíleli lidé veřejnou sbírkou.
 
Návrh nové podoby národní kulturní památky dostala do rukou architektonická kancelář Masák & Partner, která patří k předním českým společnostem věnující se opravám historických budov. K vypracování projektové dokumentace využívá speciální metodiku zvanou Building Information Management (BIM), která umožňuje koordinovat veškerá potřebná projektová data a vytvořit virtuální 3D model.

Nový Libušín vznikl jako vědecká rekonstrukce, tedy za použití původních technologií. U všech oprav byly dodrženy tradiční rukodělné řemeslné postupy, používaly se původní materiály a technologie. Chata je opravdu postavená rukama tak, jak ji postavil Jurkovič. Řemeslníci se museli naučit dělat svoji práci ručně a má to praktický důvod. Například ručně hoblované prkno vydrží na povětrnosti řádově o desítky let více než prkno, které je opracované hoblovkou.
 
Dřevo pro stavbu se pokácelo v zimě, kdy je ve stromech nejméně vody a ve stejné nadmořské výšce, kde se nachází Pustevny, aby odolávalo místním podmínkám. Z každé jedle, kterou pro stavbu darovaly Lesy České republiky, byl vytesán jeden trám. Ty nové doplnily původní, kterých se podařilo zachovat jen minimum.
 
Návrat k originálu
Referenčním bodem obnovy i barevnosti se stal rok 1925, kdy byla památka zprovozněna po první světové válce. Jako podklady pro obnovu sloužil projekt z roku 1985 a 3D model z roku 1995. Důležitým zdrojem informací byly historické fotografie zachycující autentický vzhled chaty.
 
Původní podobu získal i interiér secesní lidové stavby. Tradiční metodou řemeslníci vytvořili například fresky a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí od Mikoláše Alše. Barvy vyrobené dle původní receptury z lněného oleje a přírodních pigmentů byly nanášeny na omítku ručně. V roubence zůstala zachována jídelna i ubytovací části.
 
Obnova Libušína se neobešla bez změny vytápění na tepelná čerpadla a zajištění hasicího zařízení. V nejcennější části interiéru (jídelně) je plynové stabilní zařízení. Velmi náročný a zároveň unikátní způsob řešení, který se používá u muzejních archivů a expozic s archiváliemi, kde nelze hasit konvenčním způsobem s využitím pěny nebo vody. Celá budova je také opatřena požárními čidly a hlasovým hlášením.

V roce 2021 obdržel Libušín cenu Grand Prix Patria Nostra 2020 za obnovu Národní kulturní památky, jako příkladný investiční a architektonický počin.
 

Rekonstrukce Maměnky

V polovině října 2017 započaly demontážní práce na rekonstrukci kotelny v objektu Maměnky na Pustevnách. Cílem projektu je stabilizování stavebně-technického a vlhkostního stavu kotelny, která je částečně zapuštěna do svahu. Sanací zdiva v kotelně došlo k odstranění účinků zemní vlhkosti a omezení zasakování srážkových vod. V roce 2018 dostala nové nátěry na západní a jižní straně. V roce 2019 se pokračovalo severní a východní stranou. Úpravou navíc prošlo i roubení, které bylo podle historických pramenů okrové barvy. Veřejnosti se otevřela ve druhé polovině července 2020. Libušín, společně se sousedním hotelem Maměnka, spravuje Národní muzeum v přírodě, které nyní hledá nájemce obou objektů.
 

Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí udělila vědecké rekonstrukci objektu Libušín Cenu „Award for Excellence“ za významný celospolečenský počin obnovy Národní kulturní památky.

Aktuality

Trofeo Niké 2024 – z Beskyd do Jeseníků

Druhý zářijový víkend se můžete těšit na setkání historických veteránů a jejich milovníků, koná se již 24. ročník Podhorské jízdy veteránů. Motem akce je Zpomal a rozhlédni se. Letos se jede z Pusteven do Vrbna pod Pradědem, lázní Jeseník, na Praděd, do Malé Morávky a Karlovy Studánky.
Prostřední Bečva, Zlínský kraj

Sochy z písku – Pískosvět na Pustevnách

Už popáté na Pustevnách vyrostly obří sochy z písku v rámci každoroční dobročinné výstavy pískových soch pod širým nebem. Letos dostala výstava název Pískosvět. Tentokrát se totiž vydáme do světa pod mořskou hladinu.
Trojanovice, Moravskoslezský kraj

Den otevřených dveří Yoga Maralák

V rámci akce Aktivní září a Evropského týdne pohybu jsme pro vás připravili několik ukázkových lekcí z naší nabídky. Ty si můžete v rámci Dne otevřených dveří vyzkoušet zcela zdarma.
Kunčice pod Ondřejníkem, Moravskoslezský kraj

Vrchařská koruna Valašska

Vrchařská koruna Valašska (VKV) je primárně cykloturistický projekt, nikoliv závod. Držitelem VKV se stává každý biker, který v daném období zdolá na jízdním kole (pozor: nikoliv na elektrokole – pro elektrokola je vyčleněna vedlejší kategorie VKV bez bariér) všech 20 předepsaných vrcholů.
Hutisko-Solanec, Zlínský kraj

Dřevorubecká soutěž Stihl Timbersports

Pro sezónu 2024 počítejte s pořádnou dávku adrenalinu na dřevorubeckých závodech Stihl Timbersports Czech Series.
Trojanovice, Moravskoslezský kraj

Předmartinské odpoledne a Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm

Tradiční trh s bohatým stánkovým prodejem, lidovými výrobky a občerstvením.
Frenštát pod Radhoštěm, Moravskoslezský kraj

Andrea Tögel Kalivodová

Spolek Madleine pořádá již 21. sérii benefičních koncertů na podporu dětí. Tyto koncerty se konají v jedinečných prostorách kostelů v různých městech Moravskoslezského kraje. Do projektu zapojujeme děti z místních školních a výchovně vzdělávacích zařízení, a to za účasti populárního umělce.
Čeladná, Moravskoslezský kraj

Valašská zahrada v Rožnově

Jarní a podzimní zahradnické trhy Valašská zahrada se konají pravidelně v areálu Sport campu v Rožnově pod Radhoštěm. Nakoupit můžete květiny, okrasné dřeviny, sadbu, cibuloviny, hnojiva, ochranné prostředky a také výrobky zručných řemeslníků, kteří nabízejí vše do domu a zahrady.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Lušticí hledačky Cestičkou

Tipy na zábavné výlety s úkoly, luštěním a možností vyhrát hezké ceny. Lušticí hledačky máme na různých místech v ČR!
Trojanovice, Moravskoslezský kraj

Beskydy na běžkách: Z Pusteven na Horní Bečvu přes Martiňák

Pustevny nabízejí vyznavačům běžeckého lyžování mnoho možností. Krásná a nenáročná trasa odtud vede směrem k turistické chatě Martiňák, odkud můžete pokračovat již poněkud náročnějším terénem na Horní Bečvu, Bumbálku, do Bílé nebo do Starých Hamrů.
Prostřední Bečva, Zlínský kraj

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny je jedno z nejvýznamnějších horských středisek v Beskydech. Nachází se v Radhošťské hornatině mezi vrchy Radhošť a Tanečnice. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu Dušanem Jurkovičem.
Frenštát pod Radhoštěm, Moravskoslezský kraj

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice (dřive Radegast) má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd.
Trojanovice, Moravskoslezský kraj

Zábavně naučná stezka Pustevenská Zoo

Z dříve vytvořených dřevořezeb na Pustevnách vznikla nová zábavně naučná stezka Pustevenská Zoo.
Prostřední Bečva, Zlínský kraj

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská magistrála představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech, které se dají využít i mimo zimní sezonu.
Prostřední Bečva, Zlínský kraj

Běžecký lyžařský areál Pustevny

Běžecký lyžařský areál na Pustevnách nabízí kromě závodních běžeckých tratí okolo vrcholu Tanečnice také trasy lyžařské Beskydské magistrály.
Frenštát pod Radhoštěm, Moravskoslezský kraj

Beskydská horská stezka Čertův mlýn

V pořadí již čtvrtá naučná stezka míří z Pusteven až k rozcestí nad chatou Martiňák. Cesta měří 8,2 km a je vlastně přírodní galerií obrazů. Trasa je ideální jak pro cyklisty a pěší výletníky, tak v zimě pro běžkaře.
Prostřední Bečva, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Horská chata Slalomák v Trojanovicích

Odhoďte stres a starosti a navštivte horskou chatu Slalomák vzdálenou pouhých 600 metrů od turistického centra Pustevny v Moravskoslezských Beskydech.
Trojanovice, Moravskoslezský kraj

Hotel Troyer v Trojanovicích

Hotel Troyer se nachází v Moravskoslezských Beskydech, pod masívy Nořičí hory, Radhoště a Velkého Javorníku, jen několik kroků od nejstarší lanové dráhy v České republice na Pustevny. Hotel nabízí luxusní ubytování včetně kvalitních wellness služeb.
Trojanovice, Moravskoslezský kraj

Penzion U Barana

Penzion je umístěný v Trojanovicích v krásné přírodě Beskyd.
Frenštát pod Radhoštěm, Moravskoslezský kraj

Chata v Trojanovicích

Chata se nachází v atraktivní a zároveň klidné části obce Trojanovice v samém srdci Beskyd.
Trojanovice, Moravskoslezský kraj

Chaty Sega v Trojanovicích – ubytování v krásném horském prostředí

Chaty Sega nabízí ubytování v srdci chráněné krajinné oblasti Beskydy – Valašsko v malebné podhorské obci Trojanovice. Ubytování je vhodné zejména pro rodinnou rekreaci, víkendové a ozdravné pobyty či firemní akce.
Frenštát pod Radhoštěm, Moravskoslezský kraj

Penzion Obora

Penzion Obora se nachází v Prostřední Bečvě. Nabízí restauraci, bar, společný salonek, zahradu, tenis a prodej skipasů.
Prostřední Bečva, Zlínský kraj

Hotel Maralák v Beskydech

Na dosah beskydské přírodě se nachází hotel Maralák. Kromě ubytovacích služeb nabízí prostory k pronájmu, v budově je restaurace a jógové studio.
Kunčice pod Ondřejníkem, Moravskoslezský kraj

Hotel Beskyd v Trojanovicích

Hotel Beskyd se nachází v malebné obci Trojanovice a nabízí ubytování s překrásným pohledem na panorama radhošťských Beskyd. Hotel je v provozu již od roku 1968. Hotelovým hostům nabízí ubytování se snídaní, polopenzí či plnou penzí.
Trojanovice, Moravskoslezský kraj