ÚvodCo chcete dělat?PamátkyDůl Hlubina v Ostravě – Vítkovicích
Zdroj foto: mapy.cz, autor Klust Lukas
Památky

Důl Hlubina v Ostravě – Vítkovicích

Černouhelný hlubinný důl založil uhlobaron a bankéř Salomon Mayer Rothschield v roce 1852 vedle jednoho ze svých podniků – Vítkovických železáren. Při znárodňování v roce 1945 přešel důl pod Ostravsko-karvinské doly. Těžba uhlí zde probíhala až do 30. 6. 1992.

Důl Hlubina je součástí tzv. "Ostravských Hradčan", panoramatu tvořeného těžní věží a blízkými vysokými pecemi. V roce 2002 byl celý areál Dolních Vítkovic prohlášen národní kulturní památkou. Z Dolu Hlubina jsou zachovány těžní věž s těžní budovou, staré koupelny z roku 1899, nové koupelny z let 1957-1961, vrátnice a požární bazén s vodotryskem. Celému areálu dominuje kolos vysokých pecí, kde vyniká moderní nástavba vysoké pece č. 1, ze které se stala vyhlídková věž Bolt Tower.

Důl Hlubina měl rozlohu 130 hektarů, 8 pater a jeho maximální hloubka byla 796,6 metrů. Černým dnem v historii dolu se stal 22. květen 1960, kdy došlo na Dole Hlubina v OKR k výbuchu metanu ve sloji Flora, při němž zahynulo 54 horníků a další tři byli zraněni. Vyproštění obětí ve velmi těžkých podmínkách v nízkém porubu bylo ukončeno během sedmnácti hodin od okamžiku výbuchu.

Areál je volně průchozí. Pro zájemce o podrobnější seznámení se s interiéry a historií výroby jsou připraveny komentované prohlídky vysokých pecí a dolu Hlubina, které začínají v návštěvnickém centru (doporučuje se předchozí rezervace přes web, telefon či e-mail).
 

Prohlídky na dole Hlubina

Prohlídky areálu národní kulturní památky Důl Hlubina a Vysoké pece č. 1 zajišťuje Dolní oblast Vítkovice. Prohlídky trvají přibližně 100 minut a vychází se od návštěvnického centra v budově Velínu ve Vítkovické ulici. Prohlídky probíhají od pondělí do pátku v 10:00 a 14:00 hodin.
 

Z historie dolu Hlubina

Důl Hlubina v Ostravě byl černouhelný hlubinný důl založený v roce 1852 Salomonem Mayerem Rothschildem (1774–1855) v těsné blízkosti vysokých pecí Vítkovických železáren. V roce 1895 byl začleněn jako součást VKD do správy Vítkovického horního a hutního těžířstva. V roce 1931 byl k dolu Hlubina připojen důl Šalomoun (včetně zbytků jámy Karolína). Po roce 1939 byl celý podnik podřízen správě koncernu Reichswerke AG für Erzbergbau und Eisenhütten “Hermann Göring”, formálně v prosinci 1942 se stalo součástí státního koncernu Hermann Göring Werke. Po ukončení druhé světové války byla na důl uvalena národní správa a poté byl důl znárodněn. Od 1. ledna 1946 byl začleněn do národního podniku Ostravsko-karvinské doly, Ostrava. Od 1. července 1987 byl Důl Hlubina organizačně včleněn do koncernového podniku Důl Ostrava jako závod Hlubina. V rámci útlumového programu těžby uhlí v Ostravsko-karvinském revíru (OKR) byl 30. června 1991 vyvezen poslední vozík s uhlím a činnost dolu definitivně ukončena 30. června 1992.

Po ukončení provozu byl areál s objekty a technickým zařízením Dolu Hlubina s koksovnou a vysokými pecemi Vítkovických železáren prohlášeny v roce 2002 národní kulturní památkou ČR pro svou mimořádnou památkovou hodnotu. Dnes je Hlubina kulturní a vzdělávací čtvrť a nově zrekonstruované budovy jsou nyní připraveny přivítat nejen kulturní a vzdělávací akce, ale i konference, workshopy či diskuze. Na jámě Hlubina zůstaly zachovány: elektrický těžní stroj Škoda (1940), jámová budova s těžními povaly a povaly pro mužstvo, elektrický turbokompresor Breitfeld-Daněk (1922) a kotelna s kotly Gabre (1914–1917).

Provozovatel

Dolní oblast Vítkovice

Ruská 2887/101
706 02 Ostrava
Tel.:
+420 724 955 121
Email:
nkp@vitkovice.cz
WWW:
www.dolnivitkovic...
GPS:
49,820839 18,280520
 
Region:
Moravskoslezský kraj
Oblast:
Ostrava a okolí
Město:
Ostrava
Tipy na výlet:
Ostrava a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Soldout festival 2024

Soldout festival je unikátní koncept spojení industriální architektury v Dolní oblasti Vítkovic a hudby v podání předních zahraničních a domácích interpretů.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ukrajinská pole orná a válečná v NZM Ostrava

Výstava v Národním zemědělském muzeu v Ostravě se zabývá velmi aktuálním tématem ukrajinského zemědělství, které představí v několika perspektivách.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Bordeaux & Champagne Fest Ostrava

Prodejní festival jedinečných vín z Bordeaux a z Champagne. K degustaci bude více než 100 výborných vín. Můžete ochutnat to, co nikde jinde v této zemi nenajdete. Originální výběr skvělých vín v kombinaci s dokonalými sýry z Pyrenejí. Zážitek, na který se nezapomíná.
Vítkovice, Moravskoslezský kraj

Fesťáček Zlín

Fesťáček podruhé ve Zlíně!
Zlín, Zlínský kraj

Fesťáček Olomouc

qTěšit se můžete opět na hvězdné vystupující, nový doprovodný program, nové maskoty a plno další zábavy!
Olomouc, Olomoucký kraj

Fesťáček Brno

Těšit se můžete opět na hvězdné vystupující, nový doprovodný program, nové maskoty a plno další zábavy!
Olomouc, Olomoucký kraj

Rail Business Days Ostrava

Blíží se další ročník prestižního mezinárodního veletrhu Rail Business Days, který je nevyhnutelnou událostí pro všechny zainteresované v železničním průmyslu. Veletrh se koná ve dnech 11. – 13. června 2024 v Trojhalí Karolina v Ostravě a pro letošní rok si zvolil jako partnerskou zemi Polsko.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Zdraví a prevence s 211 – Ostrava

Zveme vás na osvětovou roadshow Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR do OC Forum Nová Karolina.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Futureum v areálu Dolní oblasti Vítkovic

Futureum je nový výstavní prostor. Nabízí tři patra nově zrekonstruovaných provozů výklopníku a mlýnice pro instalaci vašich uměleckých děl a intervencí, které se vztahují k problémům současného světa, budoucnosti, ochrany klimatu nebo třeba nového způsobu využívání energie.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Tendon Hlubina – lezecká stěna v Ostravě

Lezecké centrum ve světově unikátním prostředí bývalého dolu Hlubina.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Malý svět techniky U6

Jedinečné expozice odhalují tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Najdete zde celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

HopJump Ostrava – trampolínový park

Největší trampolínový park v Ostravě. 4 patra zábavy na trampolínách.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Střešní zahrada u Světa techniky v Ostravě

Svět techniky v sobě neukrývá pouze vnitřní expozice, součástí jedné z nich, Světa přírody, je také venkovní zahrada. Vznikla na obdélníkovém půdorysu střechy podél „zrcadla" čelní fasády. Autory návrhu a tvůrci kompozice jsou Ing. Arch. Josef Pleskot, zahradní architekt Ing. Zdenek Sendler a zahrad
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Museum+ v Ostravě

Nové státní muzeum sídlící v Ostravě, jehož cílem je zachránit vysoké pece 4 a 6 v bývalých Vítkovických železárnách.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Cokafe Dolní Vítkovice

Areál ostravských Dolních Vítkovic skrývá kavárnu, pražírnu a cukrárnu Cokafe.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Hotel Padre

Padre je rodinný hotel ve čtvrti Vítkovice. Hotel nabízí 8 klimatizovaných pokojů
Vítkovice, Moravskoslezský kraj

Hotel VP1 Art v Dolních Vítkovicích

Hotel VP1 Art se nachází v areálu Dolních Vítkovic, naproti bývalé vysoké peci č. 1, z níž vznikla proslulá šroubovicová věž Bolt Tower.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Hotel Veronika Ostrava – Vítkovice

Hotel Veronika Ostrava se nachází v městské části Vítkovice, na hlavním náměstí tohoto městského obvodu, cca 2 km od centra Ostravy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Kavárna Starbucks v Ostravě

Kavárny Starbuck se staly majákem pro milovníky kávy po celém světě. Proč si vybrali právě Starbucks? Protože vědí, že zde vždy naleznou upřímné jednání, příjemnou atmosféru a fantastický šálek dokonale pražené a skvěle připravené kávy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Guest Restaurant Francais

V centru Ostravy se nachází francouzská restaurace Guest Restaurant Francais, kam můžete vyrazit nejen se najíst, ale i se naučit vařit.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Hotel Palác Elektra

Hotel Palác Elektra se nachází v centru Ostravy, v těsné blízkosti tramvajové zastávky Elektra a 3 minuty chůze od Stodolní ulice plné hospod a barů.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Sladký časy – kavárna s vlastní výrobou zákusků

Když milujete sladké, ochutnejte to naše.
Ostrava, Moravskoslezský kraj