Úvod > Aktuality > Ve Strážném se staví unikátní odpočívadlo Zlaté stezky
Ve Strážném se staví unikátní odpočívadlo Zlaté stezky
"> "> ">
Příroda

Ve Strážném se staví unikátní odpočívadlo Zlaté stezky

  • Vydáno13. října 2012
Ve Strážném na Šumavě budují unikátní odpočívadlo Zlaté stezky, které připomíná fakt, že Strážný patřilo mezi velice významné obchodní tepny. K odkazu Zlaté stezky se ve Strážném hrdě hlásí – odpočívadlo Zlaté stezky je záměrně vystavěno do půdorysu strážního hradu Kunžvart, aby tuto dřívější dominantu Strážného symbolicky připomínalo.
Proslulá Zlatá stezka neodmyslitelně patří k městysu, proto je na ni nově budovaným odpočívadlem upozorňováno. V současné době je vše připraveno na zastřešení celého objektu. Krytina odpočívadla bude také tradiční – z modřínového šindelu. Uvnitř odpočívadla návštěvník může využít moderních technologií a vyhledat si bližší informace. Jedná se o spojení motivu historie s moderní současností. Touto cestou by mohla být lépe přiblížena minulost Strážného také mladším generacím, které o rozmanitosti historie městysu mnohdy natolik neví. Neváhejte tedy a vydejte se do Strážného, kde můžete opět objevovat tajemství netušené historie a příjemně tak strávit volný čas.

Zlatá stezka vznikla jako obchodní cesta spojující německý Pasov a jižní Čechy. První jistá zmínka o existenci této obchodní cesty vychází z královské donace českého cla (theloneum Bohemorum v roce 1010). Cesta byla určena pouze pro koně s nákladem, neboť vozy sjízdná nebyla. Sloužila pro přepravu především soli, které se v Čechách nedostávalo. Symbolický název „zlatá“ tedy nebyl pravděpodobně spojován s dolováním zlata, šlo spíše o privilegované označení, jež přinášelo zeměpanskou svobodu. Mezi další suroviny, které byly na stezce převáženy patřilo jižní ovoce, víno, zámořské koření nebo drahé látky. 


Městys Strážný s kaplí Panny Marie

Městys Strážný s kaplí Panny Marie

Obec Strážný vznikla v 17. století pod stejnojmenným vrchem (dříve se jmenovala Kunžvart). V blízkosti procházela Zlatá stezka, k její ochraně byl koncem 13. století postaven hrad. Nad městysem se tyčí na Kamenném vrchu kaple Panny Marie z roku 1834.

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.