!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Příběnická stezka údolím Lužnice
Letní sporty

Příběnická stezka údolím Lužnice

Turistická stezka z Tábora do Příběnic slibuje hluboké údolí, strmé skalnaté břehy porostlé hlubokými lesy, klidná zákoutí i vodu šumící a valící se po kamenech a jezech, na březích pak romantické staré mlýny. Příběnická stezka je dlouhá 15 km.
Jednu z nejkrásnějších pěších tras na Táborsku pomáhal vybudovat už v roce 1899 hrabě Harrach. Úsek je součástí dálkové pěší turistické trasy Stezka podél Lužnice. Příběnická stezka je dlouhá 15 km.
 
Od Bechyňské brány se vydáme po zelené turistické značce směrem k náměstí a po 100 m odbočíme po schodech doleva. Po 900 m dojdeme přes údolí Tismenického potoka a prastarou alejí k poutnímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Klokotech. Pokračujeme po zelené, mineme barokní kapli u Dobré vody a po dalších 2 km dojdeme k lávce u Harrachovky v údolí Lužnice, po které řeku překročíme.
 
Vydáme se po červené značce, kterou je značena celá cesta podél řeky Lužnice. Ta nás po 600 m dovede na Švehlův most, překročíme řeku a sestoupíme kolem studánky sv. Eleonory do hlubokého údolí přímo k Lužnici. Po 2,7 km dorazíme k lávce u Harrachovky. Zde můžeme přejít na druhou stranu a vrátit se 200 m proti proudu k turistické restauraci Harrachovka.
 
Od lávky stezka pokračuje po červené turistické značce a cestou míjíme hned několik zachovalých mlýnů. Po 4,8 km dorazíme k tunelu ve skalním masivu, dalších 1,8 km postupujeme romantickým zalesněným údolím, starou alejí a nakonec po ochozu na skále až pod zříceninu hradu Příběnice. Ve zbytcích podhradí najdeme občerstvení v útulném penzionu. Žlutá turistická značka nás odtud po 300 m výšlapu do strmého kopce dovede přímo k rozvalinám hradu. Pokračujeme dalších 100 m po žluté a následně se napojíme na modrou značku, která po 4,3 km dorazí na nádraží v Malšicích. Odtud se vrátíme zpět do Tábora po nejstarší elektrifi kované trati ve střední Evropě vybudované Františkem Křižíkem.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Vila Elektra

Vila Elektra

Bechyně, Jižní Čechy
Pivovar v Bechyni

Pivovar v Bechyni

Bechyně, Jižní Čechy
Apartmány Lhota u Bechyně

Apartmány Lhota u Bechyně

Bechyně, Jižní Čechy
Zámek Černice v Sudoměřicích u Bechyně

Zámek Černice v Sudoměřicích u Bechyně

Sudoměřice u Bechyně, Jižní Čechy