Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Příběnická stezka údolím Lužnice
Letní sporty

Příběnická stezka údolím Lužnice

Turistická stezka z Tábora do Příběnic slibuje hluboké údolí, strmé skalnaté břehy porostlé hlubokými lesy, klidná zákoutí i vodu šumící a valící se po kamenech a jezech, na březích pak romantické staré mlýny. Příběnická stezka je dlouhá 15 km.
Jednu z nejkrásnějších pěších tras na Táborsku pomáhal vybudovat už v roce 1899 hrabě Harrach. Úsek je součástí dálkové pěší turistické trasy Stezka podél Lužnice. Příběnická stezka je dlouhá 15 km.
 
Od Bechyňské brány se vydáme po zelené turistické značce směrem k náměstí a po 100 m odbočíme po schodech doleva. Po 900 m dojdeme přes údolí Tismenického potoka a prastarou alejí k poutnímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Klokotech. Pokračujeme po zelené, mineme barokní kapli u Dobré vody a po dalších 2 km dojdeme k lávce u Harrachovky v údolí Lužnice, po které řeku překročíme.
 
Vydáme se po červené značce, kterou je značena celá cesta podél řeky Lužnice. Ta nás po 600 m dovede na Švehlův most, překročíme řeku a sestoupíme kolem studánky sv. Eleonory do hlubokého údolí přímo k Lužnici. Po 2,7 km dorazíme k lávce u Harrachovky. Zde můžeme přejít na druhou stranu a vrátit se 200 m proti proudu k turistické restauraci Harrachovka.
 
Od lávky stezka pokračuje po červené turistické značce a cestou míjíme hned několik zachovalých mlýnů. Po 4,8 km dorazíme k tunelu ve skalním masivu, dalších 1,8 km postupujeme romantickým zalesněným údolím, starou alejí a nakonec po ochozu na skále až pod zříceninu hradu Příběnice. Ve zbytcích podhradí najdeme občerstvení v útulném penzionu. Žlutá turistická značka nás odtud po 300 m výšlapu do strmého kopce dovede přímo k rozvalinám hradu. Pokračujeme dalších 100 m po žluté a následně se napojíme na modrou značku, která po 4,3 km dorazí na nádraží v Malšicích. Odtud se vrátíme zpět do Tábora po nejstarší elektrifi kované trati ve střední Evropě vybudované Františkem Křižíkem.

Keramické plastiky v Bechyni – open air výstava keramických plastik

Open air výstava keramických plastik na náměstí v Bechyni je k vidění i letos. Jedná se o absolventské práce studentů Keramického oboru zdejší Střední umělecko-průmyslové školy.
Bechyně, Jihočeský kraj

Místní umělci na podporu muzea

Charitativní prodejní výstava v Galerii Galvína pro Městské muzeum Bechyně.
Bechyně, Jihočeský kraj

Luděk Pokorný – vzpomínková výstava

Výstava výtvarných děl Luďka Pokorného – hvožďanského malíře, řezbáře a zakladatele Betlémů ve stodůlce (1930-2008) se koná v Městském muzeu v Bechyni.
Bechyně, Jihočeský kraj

Dámský klobouk vrcholem elegance

Ukázka dámských plstěných klobouků 20. a 30. let 20. století.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Duhový most v Bechyni

V Bechyni se klene nad hlubokým údolím železobetonový obloukový most dokončený roku 1928 podle projektu Ing. E. Viktory. Svým devadesátimetrovým rozpětím a výškou třicet osm metrů nad hladinou Lužnice skutečně připomíná oblouk duhy, kterou slunce zapomnělo v lužnickém údolí.
Bechyně, Jihočeský kraj

Lázně Bechyně – léčení, wellness a relaxace v klidném prostředí

Lázně Bechyně patří k nejstarším lázním v České republice. Pobyty pomáhají s léčbou především artritidy a artrózy, Bechtěrevovy choroby, bolestivého syndromu šlach a svalů a dalších onemocnění. Při koupelích se používá slatina dovážená z vlastního rašeliniště na nedalekých Komárovských blatech.
Bechyně, Jihočeský kraj

Hasičské muzeum v Bechyni

Hasičské muzeum v Bechyni je vůbec nejstarší muzeum svého druhu v České republice. Vzniklo roku 1974 a jeho zakladatelem byl Antonín Zelenka a místní Sbor dobrovolných hasičů Bechyně. Od roku 2019 sídlí v prostorách bývalého zemědělského výkupu u autobusového nádraží.
Bechyně, Jihočeský kraj

Lázně Jupiter v Bechyni

Lázeňský komplex Lázně Jupiter Bechyně najdete v klidném prostředí střední části města Bechyně, na hlavní Libušině třídě. Areál lázní a hotelu je tvořen dvěma budovami, které patří k významným architektonickým památkám z počátku dvacátého století.
Bechyně, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vila Elektra

o náročné rekonstrukci se nyní Elektra opět stává zařízením pro turismus a také vyhledávaným cílem návštěvníků půvabného lázeňského města.
Bechyně, Jihočeský kraj

Pivovar v Bechyni

Piva se zde vaří klasickou dekokční metodou, která je typická pro česká piva. Používány jsou výhradně tradiční suroviny jako slad, vodu, chmel a ušlechtilé pivovarské kvasnice.
Bechyně, Jihočeský kraj

Apartmány Lhota u Bechyně

Atraktivní ubytování v apartmánech u Bechyně, které jsou vhodné pro rodiny i pro větší skupiny přátel. Apartmány Haškovcova Lhota nabízí standardně a vkusně vybavené pokoje s různým počtem lůžek.
Bechyně, Jihočeský kraj

Zámek Černice v Sudoměřicích u Bechyně

Lovecký zámeček nechal uprostřed bývalé obory postavit ve druhé polovině 18. stol. kníže Václav Paar. Koncem 18. stol. byl barokně upraven. Po 2. svět. válce se majitelem zámku staly státní lesy. Dnes je zámeček v majetku soukromé společnosti.
Sudoměřice u Bechyně, Jihočeský kraj