Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Pěší výlet ze Zlaté Koruny na Kleť
Pěší výlet ze Zlaté Koruny na Kleť
"> "> "> ">

Pěší výlet ze Zlaté Koruny na Kleť

Vyražte na pěší výlet ze Zlaté Koruny podél řeky Vlatvy na zříceninu Dívči Kámen a poté na nejvyšší vrchol Blanského lesa – Kleť (1084 m).
Výchozím místem výletu je klášter cisterciáků ve Zlaté koruně, který je dnes pokládán za jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Díky své poloze v hlubokém vltavském údolí si udržel mnoho z původní atmosféry i po odchodu řádu. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.

Od kláštera vás povede červená turistická značka až do obce Třísov a dále k vodáckému kempu Dívčí Kámen, kde přejdete lávku na druhou stranu řeky a po několika metrech stoupání stanete u zříceniny hradu. Romantická zřícenina Dívčí Kámen na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky je jednou z nejrozsáhlejších a nejdochovanějších středověkých památek v České republice. Hrad býval jednou z opor moci a majetku pánů z Růže. Roku 1394 zde odbojná česká šlechta v čele s Rožmberky po jistou dobu věznila zajatého krále Václava IV. Jediným šlechticem, který si Dívčí Kámen zvolil za trvalé obydlí (v letech 1457 -61), byl Oldřich II. Z Rožmberka, zapřísáhlý odpůrce husitů. Na hradě pobýval občas i v letech 1424 – 37 a dal zde padělat královské listiny, které mu měly potvrdit různé výsady a legalizovat majetek.

Od hradu se nechte vést po žluté turistické značce okolo Křemžského potoka do obce Holubov, odkud vás na vrchol Kletě doprovodí zelená značka. V sezóně od června do září můžete nejvyšší horu Blanského lesa zdolat pomocí lanovky, která jezdí v každou celou hodinu.

Na Kleti se nachází nejvýše položená hvězdárna v Čechách, ale také nejstarší kamenná rozhledna v Čechách (z roku 1825) s horskou chatou a restaurací. Observatoř Kleť je známá hlavně ve světě výzkumem planetek a komet. Mezi observatořemi věnujícími se sledování blízkozemních planetek i hledání dosud neznámých planetek patří Observatoř Kleť mezi světovou špičku. Z pseudogotické věže rozhledny s cimbuřím se otvírá pěkný kruhový výhled na jižní Čechy, Novohradské hory a Šumavu, za dobrého počasí bývají vidět i vrcholky Alp.