Úvod > Co chcete dělat? > Vimperská Zlatá stezka – z Vimperka do Strážného
Letní sporty

Vimperská Zlatá stezka – z Vimperka do Strážného

Trasa vimperské větve Zlaté stezky vede z Vimperka na hraniční přechod Strážný – Philippsreut. Území, kterým trasa stezky prochází, leží částečně v CHKO a NP Šumava. Vede starobylou cestou vimperské větve obchodní Zlaté stezky, po které byla do Čech dopravována z Německa sůl a další zboží.
I když je pravděpodobně mnohem starší, první historická zmínka o střední (Vimperské) Zlaté stezce pochází z roku 1312. Na ochranu této větve Zlaté stezky byly zřízeny tři hrady. Hrad Vimperk, založený v polovině 13. století, hrad Kunžvart a na německé straně hrad Wolfstein, u kterého později vzniklo město Freyung.

Obchod na vimperské stezce byl konkurencí pro Prachatice. V 16. století tvořil vimperský solný obchod asi 2/5 obchodu prachatického. Vimperskou Zlatou stezku využila císařská silnice, která vznikla na základě silničního patentu Marie Terezie z roku 1756. Tato trasa se s malými změnami používá dodnes jako hlavní spojení Bavorska se středními Čechami (silnice I/4).
 

Trasa Vimperské Zlaté stezky

Vimperk – Solná Lhota – Horní Vltavice – Strážný – Philippsreut – Freyung – Röhrnbach – Strasskirchen – Pasov

Na třicetikilometrové trase stezky mezi Vimperkem a Philippsreutem je 12 zastavení osazených informačními panely. Na překonání této vzdálenosti je třeba počítat s časovou rezervou jednoho dne. Návštěvníky na trase provází žlutočerná značka se siluetou pohaněče soumarů, který vede nákladní koně, a zkříženými klíči (symbol vyšehradské kapituly).

Středověká solná stezka byla nedílnou součástí rozvoje obchodu mezi českými zeměmi a Bavorskem. Zlatá stezka měla tři větve: Kašperskohorskou (Horní větev), Vimperskou (Střední větev) a Prachatickou (Dolní větev).  Do Čech se dopravovaly drahé látky, jižní plody, koření, víno a hlavně sůl, opačným směrem pak obilí, slad, med a pivo.

Provozovatel

Město Vimperk

Pasovská
Vimperk, jižní okraj
385 01 Vimperk
Tel.:
+420 388 402 230
Email:
infocentrum@mesto...
Facebook:
https://mapy.cz/t...
WWW:
https://www.vimpe...
WWW:
www.cestujemesuma...
GPS:
49,048966 13,769824
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Šumava
Město:
Vimperk
 

Časová náročnost

7,5 hodin

 
 
Úniková hra Steinbrenerova tiskárna

Úniková hra Steinbrenerova tiskárna

Vimperk, Jihočeský kraj
Dendrologická zahrada Vimperk

Dendrologická zahrada Vimperk

Vimperk, Jihočeský kraj
Vycházkový okruh Vimperkem

Vycházkový okruh Vimperkem

Vimperk, Jihočeský kraj
Městská zvonice ve Vimperku

Městská zvonice ve Vimperku

Vimperk, Jihočeský kraj