Úvod > Aktuality > V Písku si prohlédnete písečné sochy – galerie pod širým nebem se nachází u Kamenného mostu
Zážitky

V Písku si prohlédnete písečné sochy – galerie pod širým nebem se nachází u Kamenného mostu

  • Vydáno17. května 2023
U Kamenného mostu v Písku již po sedmnácté vyrostly obří sochy z písku. Jejich námět letos odráží přezdívku města na zlatonosné Otavě, a to „Písek – Jihočeské Athény“. Po dva a půl týdnech intenzivní práce sochařů se galerie pod širým nebem otevřela v pátek 12. května 2023 a vystavené práce jsou volně přístupné.
PísekPřízvisko „Jihočeské Athény“ získalo město Písek již na přelomu 19. a 20. století. Reflektovalo množství píseckých škol a bohatou kulturní tradici města. Historie, kultura a vzdělanost jsou tradiční fenomény, které vdechují Písku jeho osobitost. I dnes se město profiluje jako „živé jihočeské Atény“ a uvědomuje si jedinečnou roli kultury a vzdělávání pro kvalitu života. Hledání stop antických Athén v dnešním Písku se stalo námětem tvorby letošních pískových soch. Autorem koncepce pískovcových soch 2023 je pedagog, scénograf a realizátor site specific projektů MgA. Tomáš Žižka. 

Písek sochyV souladu s antickou tradicí byl 17. ročník výstavy Sochy z písku v Písku pojat jako sympozium. Pod záštitou firmy Ice Event jednotlivé obří sochy realizovali sochaři Marian Maršálek, Václav Lemon, Václav Kyselka, Jakub Hýnar a Josef Faltus. Vedle nich měla možnost si zkusit vytesat svou sošku z písku i široká veřejnost, byť takto vzniklá drobná dílka stála jen dočasně. Ve zpracování námětu obřích pískových děl se pět částí antického dramatu propojilo s pěti smysly a pěticí archetypů zpodobněných slavnými řeckými umělci a mysliteli
 

Homér, Pythagoras nebo Ezop a volně přístupné pískoviště pro děti

Jpísekaké osobnosti antického světa u Kamenného mostu potkáte a jaký z pěti smyslů představují? Vypravěč příběhů Homér byl jedno velké ucho. Snílek a fantasta Orfeus šel sveřepě za svým cílem, jeho nos jej vedl za vůní lyriky. I vědec Pythagoras si rád vše ověřoval vlastníma rukama. Filozof Empedokles zkoumal bystrým vnitřním zrakem učení svých předchůdců. A bajkař Ezop dával lidem zažít chuť příběhů šprýmařského jazyka. Sochy šikovní umělci vytvořili z jemného štukového písku, který si sochaři upravují a posléze z něj vyřezávají pískové třímetrové sochy. Jedna socha vznikne cca za čtyři dny. Když počasí dovolí, budou sochy k vidění až do podzimu.

Novinkou letošního ročníku je obří venkovní pískoviště, které vzniklo pro nejmenší na píseckém Výstavišti. Jedná se o hrací plochu ve tvaru kříže o rozloze 111 m2. Pískoviště je volně přístupné veřejnosti po zbytek měsíce května 2023.
Sochy z písku v Písku 2024

17. 5.30. 11.
Sochy z písku v Písku 2024

18. ročník obřích pískových soch na náplavce řeky Otavy u Kamenného mostu v Písku s námětem VOROPLAVBA

Písek

Písek

Historie Písku zvoní zlatem, vyrýžovaným ze zlatonosné řeky Otavy. Projděte se po starém kamenném mostě, který je starší než Karlův most, prohlédněte si Prácheňské muzeum, historickou elektrárnu a hodiny na věži kostela Narození Panny Marie, kde malá ručička ukrajuje minuty a velká hodiny!

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích. Můžete si vybrat, zda se budete jen dívat, nebo si sami vytvoříte sladké mlsání. Stačí si vybrat.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika