Úvod > Aktuality > V Písku vznikají písečné sochy, galerie pod širým nebem se otevře u Kamenného mostu
Zážitky

V Písku vznikají písečné sochy, galerie pod širým nebem se otevře u Kamenného mostu

  • Vydáno17. května 2021
U Kamenného mostu v Písku již popatnácté rostou obří sochy z písku. Jejich námět se opět váže k 777. narozeninám města Písku. Téma, které v loňském roce vzhledem ke koronavirové epidemii nemohlo být dostatečně naplněno, totiž pokračuje i v roce 2021 s podtitulem „verze 2.1“. Otevření galerie pod širým nebem je naplánované na pátek 21. května odpoledne.
písek z pískuLetošní koncepce Soch z písku je dílem Tomáše Žižky a týmu písecké Sladovny a navazuje na dramaturgii připravované akce Pískoviště, která byla přesunutá na závěr letních prázdnin. Loni sochy představily atributy, kterými se současný Písek díky svému vývoji pyšní, například město kultury či škol. Nyní tato písková díla půjdou zpět ke kořenům, ze kterých město vyrostlo. Díla s alegorickým námětem „Písek, město z písku na vodě“ ztvární pět prvků mytopoetického příběhu o založení Písku – pět neviditelných sil vedoucích ke vzniku města, kde se cesta vody spojila sdílem lidí.

Sochy budou pod širým nebem odhaleny veřejnosti v pátek 21. května odpoledne. Josef Faltus a Marian Maršálek na nich pracují od začátku května, kdy do Písku dorazil první náklad třicetitunového materiálu. Jedná se o jemný štukový písek, který umělci upravují a posléze z něj vyřezávají pískové třímetrové sochy. Jedna socha vznikne cca za čtyři dny. Když počasí dovolí, budou sochy k vidění až do podzimu.
Pískoviště 2023 v Písku – festival dětské radosti

12.5.
14.5.
Pískoviště 2023 v Písku – festival dětské radosti

Sochy z písku v Písku, spousta zábavy, koncertů a poluličních divadel, to je festival dětské radosti! Na návštěvníky čeká mnoho novinek, ale bez některých událostí by se festival rozhodně neobešel. Další ročník festivalu proběhne v termínu 12. – 14. května 2023.

Písek

Písek

Historie Písku zvoní zlatem, vyrýžovaným ze zlatonosné řeky Otavy. Projděte se po starém kamenném mostě, který je starší než Karlův most, prohlédněte si Prácheňské muzeum, historickou elektrárnu a hodiny na věži kostela Narození Panny Marie, kde malá ručička ukrajuje minuty a velká hodiny!

Další aktuality

Pohádková a filmová putování po jižních Čechách

Malebné rybníky a louky, hrady, zámky nebo tvrze, to všechno láká filmové štáby z domova i ze zahraničí do Jihočeského kraje. Pojďte se s námi na chvíli toulat místy, kde vznikaly poklady české kinematografie. Vydáme se třeba s Milošem Kopeckým na Červenou Lhotu za Petrem Vokem z Rožmberka anebo na výlet po stopách Homolkových. Babi jistě i vám ochotně ukáže, kde se jako mladá topila.
Jihočeský kraj | Zážitky

Na Lipně začíná sezóna přívozů – zatím jezdí prám z Horní Plané do Bližší Lhoty

Sezóna přívozů na Lipně pozvolna začíná. Ze všech třech přívozů přes Lipenské jezero funguje již od března (kdy Lipno rozmrzlo) jako první tradičně prám, který převáží chodce, cyklisty, motoristy anebo traktory či náklaďáky na trase Horní Planá – Bližší Lhota. Ostatní přívozy by se měly zapojit do lipenské přepravy od dubna a května 2023.
Jihočeský kraj | Zážitky

Červená Lhota v sobotu otevírá, ale rybník bude mít opět bez vody

Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od soboty 1. dubna opět otevře do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být lehce zklamáni – již několik sezón je Červená Lhota bez vody a zůstane tak až do příštího roku.
Jihočeský kraj | Památky

České značky: Moira

Láska sice hřeje, ale termoprádlo je termoprádlo, říká o sobě česká značka Moira. Za dobu své existence ušla hezký kus cesty, a i když základem je samozřejmě nadále funkční sportovní oblečení a lokálně vyráběné materiály, nabízí i designové kousky – tílka, trička a dokonce i dámské šaty.
Jihočeský kraj | Životní styl

Poznejte jihočeské hrady na Malši

Znáte prastaré hrady na řece Malši v jižních Čechách? Najdete je v regionu Novohradsko – Doudlebsko, mezi Římovem, Kaplicemi a Dolním Dvořištěm. Že jste tu ještě nikdy nebyli? Pak to musíte určitě napravit! Čeká na vás Pořešín, Louzek, Velešín, Sokolčí a také krásně zrestaurovaná tvrz Tichá. O hrady a jejich renovaci se stará spolek Hrady nad Malší, který přeměnil opuštěné ruiny ve vyhledávané cíle turistů.
Jihočeský kraj | Památky

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa NP Šumava spustí 3. dubna 2023 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě si vodáci užijí opět plnohodnotně, i když vodáky také letos čekají malá omezení. Loni byla vodácká sezóna na Teplé Vltavě zkrácena kvůli rekonstrukci mostu u Pěkné, v letošním roce se nebude moci splouvat 1. a 2. srpna. Splouvání započne tradičně 1. května a potrvá do 31. října 2023. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Vypravte se na Šumavu za vodopády svatého Wolfganga

Vodopády svatého Wolfganga objevíte nedaleko Vyššího Brodu na Šumavě. Nejde však o vodopády v pravém slova smyslu, ale pouze o kaskády přepadávající vody na toku Menší Vltavice. Nejpůsobivější jsou právě v tomto období, na přelomu zimy a jara.
Jihočeský kraj | Příroda

7 věcí, které nevíte… o řádu maltézských rytířů a expozici na hradě ve Strakonicích

Kdo jsou johanité nebo špitálníci, maltézští rytíři aneb Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě? Proč má jedna z nejvýznamnějších a nejstarších církevních organizací tolik jmen? A víte, že Muzeum středního Pootaví na strakonickém hradě otevřelo expozici věnovanou právě řádu maltézských rytířů, která je ojedinělá nejenom v České republice, ale dokonce na celém světě?
Jihočeský kraj | Památky