ÚvodAktualityČeské Budějovice a další jihočeská města zdobí nevšední sochy
České Budějovice: Kůň. Zdroj foto FB Umění ve městě, autorka Iva Amnellová
Kultura

České Budějovice a další jihočeská města zdobí nevšední sochy

  • 30. června 2022
V Českých Budějovicích a širokém okolí probíhá již patnáctý ročník neobvyklé výstavy Umění ve městě. Centrum města, ale například i lipenské jezero nebo město Tábor zdobí unikátní sochy. Výstavu Umění ve městě 2022 pořádá Statutární město České Budějovice ve spolupráci s Veselí nad Lužnicí, Táborem, Pasečnou na Šumavě, Lipnem nad Vltavou, Vodňany, Volyní a Bechyní.

Pod širým nebem tak můžete obdivovat mnoho skulptur neobvyklého vzezření. Letošní patnáctileté jubileum vyhecovalo organizátory k něčemu novému, a tak Umění ve městě dostává nový přívlastek “v krajině”. Důvodem je téma letošního roku “Fauna a flora”, které vedle názvu přispělo i k posunu po stránce prostorové. Festival tak letos výrazněji proniká do otevřené přírody a krajiny a oslavu patnáctých narozenin festival oslaví mimo jiné i sochařským sympoziem na Pasečné na Šumavě nedaleko lipenské přehrady. V rámci sympozia vznikne pro vybraná místa celkem 6 sochařských laviček, které budou pak trvale nainstalovány právě v okolí Pasečné.

invazní druhVedle šumavské krajiny vstoupí letos sochy celkem do 8 měst a obcí. Opět tak festival vnese do veřejného prostoru sochy jak od významných českých sochařů, jakými jsou Michal Gabriel, který vystaví koně z nerezu na budějovickém náměstí nebo Jaroslav Róna se svou bronzovou sochou Muž a pes. Ale svoji tvorbu představí i noví autoři, jakými jsou např. Nikola Mojsl, který vystaví svého žraloka před vodárenskou věží a jeho lev se bude procházet ve Veselí nad Lužnicí. Dalšími autory jsou Adam Velíšek a jeho psi v Táboře nebo Štěpán Jílek, který vypustí chobotnici na výzvědy na Lipno.

Vodárenská věž České Budějovice Památky

Vodárenská věž České Budějovice

Komentované prohlídky Vodárenské věže z roku 1724. Součástí jsou dvě video-expozice o historii vodárenství v Českých Budějovicích. Zájemci také zavítají do přilehlého vodojemu, kde je čeká film o koloběhu vody.

Umění ve městě 2025 České Budějovice

6. 6.30. 9.
Umění ve městě 2025 České Budějovice

18. ročník festivalu Umění ve městě 2025 se bude konat od 6. června do 30. září 2025. Výstava soch se stala v Českých Budějovicích již tradicí. Tématem pro rok 2025 je Reconnect – Znovunapojení.

Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena vodní nádrž Lipno, proměňuje v rekreační středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark, bobovou dráhu a bikepark, v zimě pak lyžařský areál a bruslařskou dráhu. Novinkou je stezka v korunách stromů.

Volyně

Volyně

Jihočeské městečko leží v podhůří Šumavy mezi Strakonicemi a Vimperkem. Má půvabnou renesanční radnici, ve staré gotické tvrzi sídlí Městské muzeum. V nedalekých Hošticích se natáčela filmová komedie Slunce, seno, jahody a její dvě pokračování.

Vodňany

Vodňany

Vodňany leží v jižních Čechách, v krajině plné rybníků – a voda, která město obklopuje, mu dala i jméno. Kromě četných rybníků tu najdete muzeum, starý mlýn s expozicí mlynářství a kostel, na jehož výzdobě se podílel Mikoláš Aleš, k procházkám lákají hráze a cesty, lemované staletými duby.

Veselí nad Lužnicí

Veselí nad Lužnicí

Jihočeské město na soutoku řek Lužnice a Nežárky znají vodáci, milovníci vodních radovánek a také kuriozit: poblíž pěti jezer totiž leží písečný přesyp, známý jako Jihočeská poušť nebo Česká Sahara. Na náměstí ve Weisově domě si prohlédnete muzeum, k výletům láká přírodní rezervace Veselská blata.

Tábor

Tábor

Ze starobylého města s biblickým názvem Tábor vyráželi husité na své vítězné výpravy – a se slavnou minulostí se zejména v historickém centru dodnes setkáte téměř na každém kroku. Vhodnou kulisou k poznávání města jsou zdobené štíty měšťanských domů, pomník Jana Žižky z Trocnova i gotická radnice.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích Památky

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích najdete jedno z největších čtvercových náměstí v České republice i ve střední Evropě. Nese název zakladatele města, kterým byl roku 1265 český král Přemysl Otakar II. Náměstí bylo vytyčeno již při založení města.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Další aktuality

Vypravte se na Šumavu za vodopády svatého Wolfganga

Vodopády svatého Wolfganga objevíte nedaleko Vyššího Brodu na Šumavě. Nejde však o vodopády v pravém slova smyslu, ale pouze o kaskády přepadávající vody na toku Menší Vltavice. Nejpůsobivější jsou na přelomu zimy a jara.
21. březen 2025 12:00
Příroda, Jihočeský kraj

Pěší turistika v Jihočeském kraji: výlet po Zlaté stezce, údolím Lužnice nebo Českou Kanadou

Jihočeský kraj je oblíbenou destinací turistů všech možných zájmů. Na své si zde přijdou i ti, kteří vyznávají pěší turistiku a výlety či procházky v rozmanité krajině. Kudy z nudy vás pozve na jedny z nejkrásnějších míst, která potěší právě pěší turisty – projdou se cestami a stezkami okolo Vltavy či Lužnice, objeví tajemství Zlaté stezky a podniknou výpravu do hlubokých lesů České Kanady. Možností na toulky jihočeskou krajinou je ale daleko víc – za vyzkoušení stojí například Stezky do Prčice, Poutní stezky Toulavy anebo procházky v okolí Tábora.
12. březen 2025 18:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zve na letošní sezonu

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zahájí již 3. června 2025 novou letní divadelní sezonu. Vybírat můžete z činoher, opery či baletu. Nenechte si ujít výjimečný zážitek z představení konaného za letní noci, které nabízí malým i velkým zájemcům zdejší unikátní „točna“. Inscenace světově proslulých autorů se odehrávají v nádherných přírodních kulisách zámecké zahrady, na pozadí letohrádku Bellarie. Letní divadelní sezóna zde potrvá až do 7. září 2025.
5. březen 2025 14:00
Kultura, Jihočeský kraj

Prácheňské muzeum v Písku zahajuje od března sezónu

Další sezónu zahajuje od soboty 1. března 2025 Prácheňské muzeum v Písku kombinací tří výstav – přehlídkou retro módy, oslavou badatelských cest muzejních zoologů a pro velký zájem prodlouženou expozicí o doktorce Vlastě Kálalové-Di Lotti.
28. únor 2025 16:00
Kultura, Jihočeský kraj

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
28. únor 2025 12:00
Zimní sporty, Jihočeský kraj

Přivítejte jaro na Stezce korunami stromů na Lipně

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází i krásné slunečné počasí. Pokud si chcete udělat pěkný jarní výlet, je jedním z tipů kam vyrazit lipenská Stezka korunami stromů. Ta zůstává návštěvníkům otevřená, a to každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
27. únor 2025 14:00
Příroda, Jihočeský kraj

Pomozte s mapováním losa evropského

Kolik losů žije na Šumavě? Kde se nejčastěji pohybují? Přicházejí na Šumavu další? Na tyto a další otázky spojené s největším savcem obývajícím nejen národní park a CHKO Šumava, by měl odpovědět právě probíhající monitoring. Do něj může přispět každý, kdo losa, nebo jeho stopy zaznamenal, a to nejen na Šumavě.
27. únor 2025 8:00
Příroda, Jihočeský kraj

Tradiční průvod maškar opět roztančí Milevsko

V sobotu 1. března 2025 se v Milevsku uskuteční již 163. ročník tradičního masopustního průvodu. Milevský masopustní průvod má tradici od roku 1862 a každoročně se ho účastní několik set masek. Jde o ojedinělou tradici, která u nás nemá obdoby. Milevské maškary jsou zapsány mezi nejvýznamnějšími českými lidovými tradicemi na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
25. únor 2025 12:00
Zážitky, Jihočeský kraj