Úvod > Aktuality > České Budějovice zdobí nevšední sochy

České Budějovice zdobí nevšední sochy

Vydáno 20. června 2019 Kultura
V Českých Budějovicích probíhá již dvanáctý ročník neobvyklé výstavy Umění ve městě. Centrum města tak zdobí unikátní sochy. Výstavu Umění ve městě 2019 pořádá Statutární město České Budějovice ve spolupráci s galerií Mariánská, Hlubokou nad Vltavou (Alšova jihočeská galerie), Veselí nad Lužnicí, Týnem nad Vltavou, Černou v Pošumaví, Bechyní, Lipnem a Hlubokou u Borovan.

Pod širým nebem tak můžete obdivovat mnoho skulptur neobvyklého vzezření.

Dvanáctý ročník Umění ve městě je zatím vůbec největší v historii této akce. Na osmi lokalitách najdou lidé 33 děl originálních výtvarníků. Festival obsadil i Hlubokou nad Vltavou, Veselí nad Lužnicí, Týn nad Vltavou nebo pláž v Černé v Pošumaví na Lipně. V Českých Budějovicíh a v tamní Galerii Mariánská mimo jiné představí své práce mnoho známých jmen jako je Antonín Kašpar, Michal Trpák, Václav Fiala, Tomáš Medek nebo Veronika Psotková.

Sestra IzabelaNa slepém rameni Malše v Budějovicích se díky projektu Umění ve městě momentálně nachází například "Poslední večeře" Antonína Kašpara - plující ponton s dřevěnými židlemi ve tvaru kříže anebo dřevěný výkřik "Pomoc" Franze Tiška se stavený z dřevěných písmen. Na hotelu Budweis si neleze nevšimnout skulptury dívky, která skáče přes švihadlo. Jedná se o sochu s polyesterové pryskyřice "Sestra Izabela" od Vojtěcha Trochy. Náměstí Přemysla Otakara II. zdobí skulptura z kamene a železa "Srpek měsíce" Václava Fialy, u Vodárenské věže zas najdete kamennou "papírovou lodičku" Michala Trpáka nazvanou "Velká plavba".

Obří Člověče nezlob seOriginální sochy naleznete však i jinde v Jižních Čechách. Například Alšova jihočeská galerie v Hluboké vystavuje na dvorku strom z hliníku Ondřeje Olivy anebo stojící obrys člověka u rybníka na louce u Zoo Ohrada. Jedním z populárních "výstavních" míst je Lipno. Betonové lavičky a lehátka objevíte na pláži Windy point v Černé v Pošumaví. Safari Resort v Hluboké u Borovan se zase pyšní obřími figurkami Člověče nezlob se Michala Trpáka.

Galerie Mariánská v Českých Budějovicích

Galerie Mariánská v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích můžete navštívit nově zrekonstruovanou budovu bývalých Mariánských kasáren, kde vznikly krásné prostory - Galerie Mariánská.

Samsonova kašna v Českých Budějovicích

Samsonova kašna v Českých Budějovicích

Přesně ve středu náměstí Přemysla Otakara II. najdete známý symbol Českých Budějovic - Samsonovu kašnu. Toto velkolepé barokní dílo bylo vybudováno v letech 1721 až 1727. Tvoří jej kamenná nádrž, jež je díky průměru 17 m jednou z největších u nás.

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích najdete jedno z největších čtvercových náměstí v České republice i ve střední Evropě. Nese název zakladatele města, kterým byl roku 1265 český král Přemysl Otakar II. Náměstí bylo vytyčeno již při založení města.

Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice. Muzeum má společnou vstupenku se sousední Zoo Hluboká, takže je ideálním cílem i pro rodiny s dětmi.

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká

Alšova jihočeská galerie je uměleckohistorické muzeum Jihočeského kraje, které patří do pětice největších institucí svého druhu v České republice. V galerii, která je umístěna u zámku Hluboká, se představuje nabídka stálých expozicí gotického umění jižních Čech a nizozemského malířství 16.-18. stol.