Úvod > Aktuality > České Budějovice a další jihočeská města zdobí nevšední sochy
České Budějovice: Kůň. Zdroj foto FB Umění ve městě, autorka Iva Amnellová
"> České Budějovice: Kůň. Zdroj foto FB Umění ve městě, autorka Iva Amnellová "> Volyně: Kůň. Zdroj foto FB Umění ve městě "> Vodňany: Invazní druh. Zdroj foto FB Umění ve městě "> chobotnice na Lipně. Zdroj foto FB Umění ve městě "> "> "> "> "> ">
Kultura

České Budějovice a další jihočeská města zdobí nevšední sochy

  • Vydáno30. června 2022
V Českých Budějovicích a širokém okolí probíhá již patnáctý ročník neobvyklé výstavy Umění ve městě. Centrum města, ale například i lipenské jezero nebo město Tábor zdobí unikátní sochy. Výstavu Umění ve městě 2022 pořádá Statutární město České Budějovice ve spolupráci s Veselí nad Lužnicí, Táborem, Pasečnou na Šumavě, Lipnem nad Vltavou, Vodňany, Volyní a Bechyní.

Pod širým nebem tak můžete obdivovat mnoho skulptur neobvyklého vzezření. Letošní patnáctileté jubileum vyhecovalo organizátory k něčemu novému, a tak Umění ve městě dostává nový přívlastek “v krajině”. Důvodem je téma letošního roku “Fauna a flora”, které vedle názvu přispělo i k posunu po stránce prostorové. Festival tak letos výrazněji proniká do otevřené přírody a krajiny a oslavu patnáctých narozenin festival oslaví mimo jiné i sochařským sympoziem na Pasečné na Šumavě nedaleko lipenské přehrady. V rámci sympozia vznikne pro vybraná místa celkem 6 sochařských laviček, které budou pak trvale nainstalovány právě v okolí Pasečné.

invazní druhVedle šumavské krajiny vstoupí letos sochy celkem do 8 měst a obcí. Opět tak festival vnese do veřejného prostoru sochy jak od významných českých sochařů, jakými jsou Michal Gabriel, který vystaví koně z nerezu na budějovickém náměstí nebo Jaroslav Róna se svou bronzovou sochou Muž a pes. Ale svoji tvorbu představí i noví autoři, jakými jsou např. Nikola Mojsl, který vystaví svého žraloka před vodárenskou věží a jeho lev se bude procházet ve Veselí nad Lužnicí. Dalšími autory jsou Adam Velíšek a jeho psi v Táboře nebo Štěpán Jílek, který vypustí chobotnici na výzvědy na Lipno.

Vodárenská věž České Budějovice

Vodárenská věž České Budějovice

Komentované prohlídky Vodárenské věže z roku 1724. Součástí jsou dvě video-expozice o historii vodárenství v Českých Budějovicích. Zájemci také zavítají do přilehlého vodojemu, kde je čeká film o koloběhu vody. V sezoně 2022 otevřeno od 16.7., každou sobotu a neděli až do 4. září.

Umění ve městě 2022 České Budějovice

1.6.
30.9.
Umění ve městě 2022 České Budějovice

Výstava soch, která se stala v Budějovicích již tradicí. Je oslavou sochařství a práce s formou a materiálem. Nese v sobě prvky konceptů či příběhů které vypráví prostřednictvím zajímavých objektů a soch.

Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena vodní nádrž Lipno, proměňuje v rekreační středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark, bobovou dráhu a bikepark, v zimě pak lyžařský areál a bruslařskou dráhu. Novinkou je stezka v korunách stromů.

Volyně

Volyně

Jihočeské městečko leží v podhůří Šumavy mezi Strakonicemi a Vimperkem. Má půvabnou renesanční radnici, ve staré gotické tvrzi sídlí Městské muzeum. V nedalekých Hošticích se natáčela filmová komedie Slunce, seno, jahody a její dvě pokračování.

Vodňany

Vodňany

Vodňany leží v jižních Čechách, v krajině plné rybníků – a voda, která město obklopuje, mu dala i jméno. Kromě četných rybníků tu najdete muzeum, starý mlýn s expozicí mlynářství a kostel, na jehož výzdobě se podílel Mikoláš Aleš, k procházkám lákají hráze a cesty, lemované staletými duby.

Veselí nad Lužnicí

Veselí nad Lužnicí

Jihočeské město na soutoku řek Lužnice a Nežárky znají vodáci, milovníci vodních radovánek a také kuriozit: poblíž pěti jezer totiž leží písečný přesyp, známý jako Jihočeská poušť nebo Česká Sahara. Na náměstí ve Weisově domě si prohlédnete muzeum, k výletům láká přírodní rezervace Veselská blata.

Tábor

Tábor

Ze starobylého města s biblickým názvem Tábor vyráželi husité na své vítězné výpravy – a se slavnou minulostí se zejména v historickém centru dodnes setkáte téměř na každém kroku. Vhodnou kulisou k poznávání města jsou zdobené štíty měšťanských domů, pomník Jana Žižky z Trocnova i gotická radnice.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích najdete jedno z největších čtvercových náměstí v České republice i ve střední Evropě. Nese název zakladatele města, kterým byl roku 1265 český král Přemysl Otakar II. Náměstí bylo vytyčeno již při založení města.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).