Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí
Příroda

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.
Původní trasu Zlaté stezky dnes velmi věrně kopíruje žlutě značená turistická trasa osazená informačními tabulemi, která začíná v blízkosti historického jádra Prachatic – u bývalé Horní brány ve Štěpánčině parku. Solná stezka 33 km dlouhá vede přes Volary do Českých Žlebů (Böhmisch Röhren), které byly prastarým místem prvního odpočinku soumarů na české straně Šumavy. Cestou objevíte například i Soumarský most - místo, kde se kdysi brodily přes řeku karavany se soumary. Za hranicemi pokračuje stezka do německého Pasova. Jedním z bodů trasy je opevněné místo Waldkirchen na německé straně, které bylo v jednodenní vzdálenosti od Pasova. Dopravci zde museli přenocovat, aby jim mohlo být stanoveno množství převážené soli.

Trasa je vhodná především pro pěší a cestou vás bude provázet žluto-černé značení se siluetou soumara, který vede nákladního koně. Zkřížené klíče na značce jsou symbolem vyšehradské kapituly, které v druhé polovině 12. století daroval český panovník Vratislav I. městu Prachaticím.


Trasa Prachatické Zlaté stezky

Prachatice – Perlovice  – Albrechtovice – hrad Hus – Cudrovice – Volary – Soumarský most – České Žleby – Marchhäuser – Bischofsreut – Leopoldsreut – Grainet – Fürholz (mýto niederburského kláštera) – Böhmzwiesel – Schiefweg – Waldkirchen – Deching – Salzgattern – Grossthannensteig – Leoprechting – Salzweg – Grubweg – Ilzstadt – Pasov.
 

Co se po stezce dopravovalo

Zlatá stezka byla středověká obchodní cesta na pomezí Německa a českých zemí. Byla frekventovanou součástí středověkého dopravního systému ve střední Evropě, který byl znám již v 11. století (historicky prvně doložena z roku 1010). Stala se nejvýznamnější spojnicí mezi českou a německou zemí. Spojovala Čechy s Podunajím a zeměmi na jih od něho.

Název „Zlatá“ nese od 16. století, jako výraz mimořádné výnosnosti obchodu, a to hlavně se solí. Kromě soli se po této stezce do Čech přiváželo víno a plátno, vyvážely se ryby, slad, máslo a med. Jako vzpomínka na tuto významnou obchodní tepnu se každoročně poslední víkend v červnu konají v Prachaticích Slavnosti solné Zlaté stezky.


Dálková trasa Po stopách bílého zlata aneb Goldsteig

Od středověku spojovala Čechy s Podunajím Zlatá stezka. Systém tras má nyní v ČR tři hlavní větve: prachatickou, vimperskou (v Jihočeském kraji) a kašperskohorskou v Plzeňském kraji. Na trase je řada míst s lavičkami a stoly, kde si turisté mohou odpočinout. Trasy vychází z tradice starých solných cest. V jižních a západních Čechách stezka navázala na již existující stejnojmennou síť pěších turistických tras v Bavorsku, tzv. Goldsteig. Trasy navazují na síť Goldsteig jsou s ní propojeny 13 přeshraničními cestami a dělí se na dvacet etap.

Hlavní, 660 kilometrů dlouhá trasa Goldsteig začíná v Marktredwitzu v Horní Falci a končí v Pasově v Dolním Bavorsku. U Neunburgu vorm Wald se dělí na méně obtížnou jižní trasu podél Dunaje a na obtížnější severní trasu, která vede po vrcholcích německé části Šumavy do národního parku Bavorský les. 

Na českém území vede páteřní trasa po prachatické větvi z Českých Žlebů na Šumavě až do Chodové Plané nedaleko Mariánských Lázní. Vznikla také mapa Zlaté stezky a podrobný průvodce za oba kraje i webové stránky https://zlatoustezkou.cz.
 

Z historie solné stezky:

České země měli nedostatek soli, která byla ve středověku jediným konzervačním prostředkem pro potraviny. Sůl se nejprve přepravovala ze solných ložisek ve východoalpské oblasti, zejména z Reichenhallu, Halleinu a Halstattu, po řekách do Pasova. Odkud se dále přepravovala soumarskými karavanami těžko přístupnou šumavskou krajinou po obchodní stezce do Čech, kam putovalo i jiné zboží, vozily se drahé látky, jižní plody, víno, koření, také nové myšlenky a noví obyvatelé, kteří dali základ dalším generacím.

Zpět do Bavorska se vozil chmel, vlna, kůže, pivo, máslo a také prachatická pálenka. Po celodenních pochodech, které byly dlouhé 25 až 30 km nocovali soumaři v příhodných místech, ze kterých později vznikaly soumarské osady. První osady vznikly v bavorském Waldkirchenu, Grainetu, Bischofsreutu další na české straně ve Volarech. Cílem soumarského tažení se pak staly Prachatice, které si dodnes zachovaly renesanční měšťanské domy zdobené bohatými sgrafity. Město samotné zbohatlo právě díky obchodu se solí.

Provozovatel

Informační centrum Prachatice

Velké nám. 1
383 01 Prachatice
Tel.:
+420 388 607 574
Email:
infocentrum@prach...
WWW:
www.prachatice.cz
WWW:
https://zlatouste...
GPS:
49,012609 13,997184
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Šumava
Město:
Prachatice
Tipy na výlet:
Prachatice a okolí
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Adventní ladění na Kratochvíli

Adventní program.
Netolice, Jihočeský kraj

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu. V letní sezóně zde lenorští pořádají každou poslední sobotu v měsíci veřejné pečení chleba, koláčů, housek a lenorských placek.
Lenora, Jihočeský kraj

Vánoční pohádka

Pohádka pro děti a jejich rodiče.
Malovice, Jihočeský kraj

Kateřina Šobáňová, Stefan Bütschi a Divadlo Continuo

Pohybově vizuální zpověď o stárnutí lidského těla, křehkosti, kráse a prožitku smysluplnosti vlastní existence mezi představami a realitou, pohybem a slovem, zvuky a tichem, potřebami a sny. Pod režijním vedením Kateřiny Šobáňové se v sólové inscenaci představí švýcarský performer Stefan Bütschi.
Malovice, Jihočeský kraj

Mikulášská vyjížďka nejen pro děti

Dvouhodinová vyjížďka zimní přírodou zakončená občerstvením a vyhlášením nejlepších masek.
Ražice, Jihočeský kraj

Zatopený svět, aneb co zmizelo pod hladinou jihočeského moře

Základní seznámení s naším největším vodním dílem, přehradní nádrží Lipno a s tím, co bylo navždy pohřbeno pod její hladinou.
Chvalšiny, Jihočeský kraj

Adventní trhy pod Rumpálem ve Strakonicích 2023

Tradiční vánoční trhy se opět konají pod Rumpálem na strakonickém hradě a slibují doprovodný program. Návštěvníky čeká tržiště s pestrým sortimentem výrobků a těšit se můžete na ukázky řemesel.
Strakonice, Jihočeský kraj

Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2024

25. ročník mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích. Do Strakonic přijíždějí každé dva roky tisíce diváků z České republiky i ze zahraničí, diváky i účinkující spojuje i přes jazykové bariéry láska k tradici a lidovému umění, vytváří pocit sounáležitosti a přátelství.
Strakonice, Jihočeský kraj

Hradební systém města Prachatice

Prachatice se pyšní zachovalým hradební systémem ze 16. století. Historickým jádrem prochází naučná stezka Prachatické hradby, která vás seznámí s budováním městského opevnění, jeho významem a součástmi.
Prachatice, Jihočeský kraj

Městská památková rezervace Prachatice

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací roku 1981. Rozkládá se kolem obdélného náměstí a je sevřeno zbytky hradebního opevněním s Píseckou bránou. Mezi další památky patří např. kostel sv. Jakuba Většího, radnice, kaple sv. Jana Nepomuckého či množství měšťanských domů.
Prachatice, Jihočeský kraj

Kulturní centrum Otto Herberta Hajeka v Prachaticích

Stálou expozici světoznámého německého výtvarníka Otto Herberta Hajeka najdete v celoročně přístupném Kulturním centru O. H. Hajeka na Velkém náměstí v Prachaticích.
Prachatice, Jihočeský kraj

Rodný dům sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích

Měšťanský dům v Prachaticích je rodným domem sv. Jana Nepomuka Neumanna, českého katolického misionáře, druhého amerického světce a poutníka. Jeho sestra se stala boromejkou a rodný dům dostala pro kongregaci. Nachází se zde hned tři galerie a slouží také jako klášter boromejek.
Prachatice, Jihočeský kraj

Galerie Neumannka v Prachaticích

Galerie Neumannka představuje v Prachaticích díla českého a světového designu. Nachází se v historickém centru Prachatic, v ulici Neumannově. Galerie je místem setkávání a spolupráce lidí, pro které jsou kvalitní architektura a design nezbytnou součástí lidské kultury.
Prachatice, Jihočeský kraj

Muzeum krajky v Prachaticích

Pro detailisty a obdivovatele ručně vytvářeného umění doporučujeme návštěvu Muzea krajky v centru Prachatic. Muzeum vystavuje rozsáhlou sbírku historické evropské a české ručně paličkované krajky, užití krajky na oděvu, především na lidových krojích, historické potřeby pro paličkování.
Prachatice, Jihočeský kraj

Rodinná tkalcovna Na vlně

Rodinná tkalcovna Na vlně nabízí ochutnávku venkovského života – relax, příroda, ovečky, kolovrátek a ovčí vlna. Tkalcovna Na vlně postupně mění své působiště. V Bošicích nás již nenajdete. Nabízí aktuálně jen to, co se vešlo do maringotky – vlněné výrobky vytvořené suchým plstěním.
Bošice, Jihočeský kraj

Thajské masáže Ban Thai Massage Prachatice

Thajské masáže spojují prvky akupresury a jógy. Při stlačování akupresurních bodů dochází k uvolňování energie a jejímu správnému toku po těle. Protahování pak uvolňuje ztuhlé svalstvo, zlepšuje pohyblivost a pevnost kloubů.
Prachatice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Koruna Prachatice

Ubytování přímo na náměstí v historickém centru Prachatic. Pro milovníky starých časů nabízíme čtyřlůžkový apartmán kompletně zařízený rustikálním nábytkem.
Prachatice, Jihočeský kraj

Bed & Bike Prachatice

Penzion Bed & Bike představuje apartmány butikového stylu v renesančních domech historického jádra Prachatic.
Prachatice, Jihočeský kraj

Pizzerie Marco – italská restaurace ve Vimperku a Prachaticích

Italská restaurace Pizzerie Marco se nachází na jihu Čech v historických částech měst Vimperk a Prachatice. V osobitě zařízeném interiéru je možno zhlédnout unikátní fotografie a obrazy Prachatic a Vimperka, zachycující historii těchto měst.
Prachatice, Jihočeský kraj

Pivovar Prachatice – obnovení tradice vaření piva v Prachaticích

Více než po 67 letech se vrátila do Prachatic vůně sladu...
Prachatice, Jihočeský kraj

Penzion Tina Prachatice

V Prachaticích u hlavní silnice mezi Českými Budějovicemi a hraničním přechodem Strážný se nachází Penzion Tina. Ke zpříjemnění pobytu lze využít posilovnu a jídelnu, kde se podávají snídaně.
Prachatice, Jihočeský kraj

Apartmány Záblatí u Prachatic

Apartmány se nachází v centru rekreační obce Záblatí u Prachatic. Ubytovat se můžete v luxusně zařízených apartmánech s televizí, vlastní sprchou, WC, kompletně vybavenou kuchyní a obývacím pokojem.
Záblatí, Jihočeský kraj

Penzion Harmonie Rohanov

Penzion Harmonie se nachází u lesa v Rohanově, 5 km od Prachatic.
Prachatice, Jihočeský kraj

Farma Mošna – samota uprostřed šumavských lesů

Příroda, klid, relaxace, ubytování na farmě na samotě... To všechno a mnohem víc nabízí Farma Mošna, kde je možné se ubytovat v šesti apartmánech s vlastními kuchyňkami.
Zbytiny, Jihočeský kraj