Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí
Příroda

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.
Původní trasu Zlaté stezky dnes velmi věrně kopíruje žlutě značená turistická trasa osazená informačními tabulemi, která začíná v blízkosti historického jádra Prachatic – u bývalé Horní brány ve Štěpánčině parku. Solná stezka 33 km dlouhá vede přes Volary do Českých Žlebů (Böhmisch Röhren), které byly prastarým místem prvního odpočinku soumarů na české straně Šumavy. Cestou objevíte například i Soumarský most - místo, kde se kdysi brodily přes řeku karavany se soumary. Za hranicemi pokračuje stezka do německého Pasova. Jedním z bodů trasy je opevněné místo Waldkirchen na německé straně, které bylo v jednodenní vzdálenosti od Pasova. Dopravci zde museli přenocovat, aby jim mohlo být stanoveno množství převážené soli.

Trasa je vhodná především pro pěší a cestou vás bude provázet žluto-černé značení se siluetou soumara, který vede nákladního koně. Zkřížené klíče na značce jsou symbolem vyšehradské kapituly, které v druhé polovině 12. století daroval český panovník Vratislav I. městu Prachaticím.


Trasa Prachatické Zlaté stezky

Prachatice – Perlovice  – Albrechtovice – hrad Hus – Cudrovice – Volary – Soumarský most – České Žleby – Marchhäuser – Bischofsreut – Leopoldsreut – Grainet – Fürholz (mýto niederburského kláštera) – Böhmzwiesel – Schiefweg – Waldkirchen – Deching – Salzgattern – Grossthannensteig – Leoprechting – Salzweg – Grubweg – Ilzstadt – Pasov.
 

Co se po stezce dopravovalo

Zlatá stezka byla středověká obchodní cesta na pomezí Německa a českých zemí. Byla frekventovanou součástí středověkého dopravního systému ve střední Evropě, který byl znám již v 11. století (historicky prvně doložena z roku 1010). Stala se nejvýznamnější spojnicí mezi českou a německou zemí. Spojovala Čechy s Podunajím a zeměmi na jih od něho.

Název „Zlatá“ nese od 16. století, jako výraz mimořádné výnosnosti obchodu, a to hlavně se solí. Kromě soli se po této stezce do Čech přiváželo víno a plátno, vyvážely se ryby, slad, máslo a med. Jako vzpomínka na tuto významnou obchodní tepnu se každoročně poslední víkend v červnu konají v Prachaticích Slavnosti solné Zlaté stezky.


Dálková trasa Po stopách bílého zlata aneb Goldsteig

Od středověku spojovala Čechy s Podunajím Zlatá stezka. Systém tras má nyní v ČR tři hlavní větve: prachatickou, vimperskou (v Jihočeském kraji) a kašperskohorskou v Plzeňském kraji. Na trase je řada míst s lavičkami a stoly, kde si turisté mohou odpočinout. Trasy vychází z tradice starých solných cest. V jižních a západních Čechách stezka navázala na již existující stejnojmennou síť pěších turistických tras v Bavorsku, tzv. Goldsteig. Trasy navazují na síť Goldsteig jsou s ní propojeny 13 přeshraničními cestami a dělí se na dvacet etap.

Hlavní, 660 kilometrů dlouhá trasa Goldsteig začíná v Marktredwitzu v Horní Falci a končí v Pasově v Dolním Bavorsku. U Neunburgu vorm Wald se dělí na méně obtížnou jižní trasu podél Dunaje a na obtížnější severní trasu, která vede po vrcholcích německé části Šumavy do národního parku Bavorský les. 

Na českém území vede páteřní trasa po prachatické větvi z Českých Žlebů na Šumavě až do Chodové Plané nedaleko Mariánských Lázní. Vznikla také mapa Zlaté stezky a podrobný průvodce za oba kraje i webové stránky https://zlatoustezkou.cz.
 

Z historie solné stezky:

České země měli nedostatek soli, která byla ve středověku jediným konzervačním prostředkem pro potraviny. Sůl se nejprve přepravovala ze solných ložisek ve východoalpské oblasti, zejména z Reichenhallu, Halleinu a Halstattu, po řekách do Pasova. Odkud se dále přepravovala soumarskými karavanami těžko přístupnou šumavskou krajinou po obchodní stezce do Čech, kam putovalo i jiné zboží, vozily se drahé látky, jižní plody, víno, koření, také nové myšlenky a noví obyvatelé, kteří dali základ dalším generacím.

Zpět do Bavorska se vozil chmel, vlna, kůže, pivo, máslo a také prachatická pálenka. Po celodenních pochodech, které byly dlouhé 25 až 30 km nocovali soumaři v příhodných místech, ze kterých později vznikaly soumarské osady. První osady vznikly v bavorském Waldkirchenu, Grainetu, Bischofsreutu další na české straně ve Volarech. Cílem soumarského tažení se pak staly Prachatice, které si dodnes zachovaly renesanční měšťanské domy zdobené bohatými sgrafity. Město samotné zbohatlo právě díky obchodu se solí.

Provozovatel

Informační centrum Prachatice

Velké nám. 1
383 01 Prachatice
Tel.:
+420 388 607 574
Email:
infocentrum@prach...
WWW:
www.prachatice.cz
WWW:
https://zlatouste...
GPS:
49,012609 13,997184
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Šumava
Město:
Prachatice
Tipy na výlet:
Prachatice a okolí
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Předu, předu advent na Kratochvíli

Adventní večer.
Netolice, Jihočeský kraj

Czech O-Tour Šumava

Závody v orientačním běhu ze seriálu Czech O-Tour na Šumavě (Kubova Huť). Pro zkušené orientační běžce, začátečníky i celou rodinu.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu. V letní sezóně zde lenorští pořádají každou poslední sobotu v měsíci veřejné pečení chleba, koláčů, housek a lenorských placek.
Lenora, Jihočeský kraj

Balkan Metal Tempest

Kultura Volyně ve spolupráci s Ramus agency zve na jedinečný koncert srbských metalových kapel QUASARBORN a ALITOR do klubu PEKLO v rámci jejich evropského BALKAN METAL TEMPEST tour. Jako český support uvidíte západočeskou metalovou stálici MORTIFILIA.
Volyně, Jihočeský kraj

Hradební systém města Prachatice

Prachatice se pyšní zachovalým hradební systémem ze 16. století. Historickým jádrem prochází naučná stezka Prachatické hradby, která vás seznámí s budováním městského opevnění, jeho významem a součástmi.
Prachatice, Jihočeský kraj

Kulturní centrum Otto Herberta Hajeka v Prachaticích

Stálou expozici světoznámého německého výtvarníka Otto Herberta Hajeka najdete v celoročně přístupném Kulturním centru O. H. Hajeka na Velkém náměstí v Prachaticích.
Prachatice, Jihočeský kraj

Rodný dům sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích

Měšťanský dům v Prachaticích je rodným domem sv. Jana Nepomuka Neumanna, českého katolického misionáře, druhého amerického světce a poutníka. Jeho sestra se stala boromejkou a rodný dům dostala pro kongregaci. Nachází se zde hned tři galerie a slouží také jako klášter boromejek.
Prachatice, Jihočeský kraj

Galerie Neumannka v Prachaticích

Galerie Neumannka představuje v Prachaticích díla českého a světového designu. Nachází se v historickém centru Prachatic, v ulici Neumannově. Galerie je místem setkávání a spolupráce lidí, pro které jsou kvalitní architektura a design nezbytnou součástí lidské kultury.
Prachatice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Bed & Bike Prachatice

Penzion Bed & Bike představuje apartmány butikového stylu v renesančních domech historického jádra Prachatic.
Prachatice, Jihočeský kraj

Pivovar Prachatice – obnovení tradice vaření piva v Prachaticích

Více než po 67 letech se vrátila do Prachatic vůně sladu...
Prachatice, Jihočeský kraj

Albatros Hotels & Resorts v Prachaticích

Albatros Hotels & Resorts nabízí v Prachaticích dva hotelové komplexy – Hotel Albatros Relax a Albatros Active, které disponují celkem 69 pokoji. Kromě ubytování poskytují i wellness služby a sportovní vyžití.
Prachatice, Jihočeský kraj

Penzion Tina Prachatice

V Prachaticích u hlavní silnice mezi Českými Budějovicemi a hraničním přechodem Strážný se nachází Penzion Tina. Ke zpříjemnění pobytu lze využít posilovnu a jídelnu, kde se podávají snídaně.
Prachatice, Jihočeský kraj