!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V hlavní roli víno a jižní Morava: procházky s filmem 3Bobule
V hlavní roli víno a jižní Morava: procházky s filmem 3Bobule
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

V hlavní roli víno a jižní Morava: procházky s filmem 3Bobule

Vydáno 19. června 2020
Léto začíná! Ve čtvrtek 25. června se v kinech chystá odložená premiéra filmu 3Bobule, volného pokračování letní komedie. S Terezou Ramba, Kryštofem Hádkem, Lukášem Langmajerem a Miroslavem Táborským se opět podíváte do prosluněných jihomoravských vinic, do kraje vinných sklepů a rázovitých vinařů.
3Bobule dělí od prvního dílu dvanáct let. Zajímalo by vás, co hlavní hrdinové oblíbené filmové série po tolika letech dělají? Ve třetím pokračování se dočkáte: také Honza (Kryštof Hádek) a Klára (Tereza Ramba Voříšková) jsou o více než deset let starší a řeší všední starosti. Stali se majiteli vinařství, rodiči dvojčat a navíc právě přichází důležitý čas vinařského roku, vinobraní. 3Bobule jsou věnované památce Václava Postráneckého, který se jejich natáčení už bohužel nedožil, ale ve filmu alespoň uslyšíte jeho hlas. K tomu bude znít hudba Jana P. Muchowa, kapely Mirai i nový song Hvězdáři kapely Kryštof, který napsal Richard Krajčo a k jeho nazpívání přizval slovenskou písničkářku Simu Martausovou.
 

S 3Bobulemi do neznámých míst

Za komedií z vinařského prostředí stojí opět producent a vinař Tomáš Vican, který kromě filmů Bobule a 2Bobule produkoval například dvě série seriálu Vinaři. Sám žije v Mikulově, už patnáct let provozuje vlastní vinařství a jižní Moravu má dobře projetou na kole. Díky tomu většinu lokací vybral podle toho, kde se mu líbilo, prý aby film proslavil i další vesničky se silnými vinařskými tradicemi.

V předchozích dílech jste se podívali třeba do nádherné krajiny kolem Pálavy, na Svatý kopeček nad Mikulovem nebo ke kapličce na Hradišťku ve Velkých Bílovicích, tentokrát bude novinkou vinařská ulička Výmol v Moravské Nové Vsi. Možná vás napadne, že přízemní i patrové lisovny z červených cihel jsou tak dokonalé, že nemohly vzniknout jinde než ve filmových ateliérech, ale v Moravské Nové Vsi si je skutečně prohlédnete na vlastní oči. Za jednotným stylem architektury vinných sklepů se skrývá zajímavý příběh: během hospodářské krize ve 30. letech minulého století neměl majitel dvou novoveských cihelen odbyt pro své zboží, a tak z nových cihel nechal postavit sklepy a lisovny, které pak dokázal prodat místním vinařům.
 

Návraty ke starým známým

Naplánujte si také výlet ke kapličce na Hradišťku ve Velkých Bílovicích. Příjemná procházka vinicemi začíná u vinných sklepů v Belegradech, odkud ke kapličce vede naučná stezka.

Víno můžete ochutnat ve vinařství U Kapličky, které podobně jako vinařskou uličku v Moravské Nové Vsi spousta diváků považovala za kulisu s filmovým názvem. Rodinné vinařství na okraji Zaječí vzniklo krátce před natáčením prvních „bobulí“ a nabízí například prohlídky sklepů s řízenou ochutnávkou vín, prohlídky technologického zázemí i ubytování v malebném areálu uprostřed vinic. Až sem přijedete, rozhodně si zajděte na krátkou procházku na vršek Kalvárie s kapličkou sv. Urbana a rozhlednou Dalibor; návrší s neopakovatelným výhledem na Pálavu, Novomlýnské nádrže, Lednicko-valtický areál i pásmo Bílých Karpat se určitě zařadí mezi vaše oblíbená místa.
 

Další filmová místa z Bobulí

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

V areálu zámku Valtice najdete Bylinkovou zahradu, která splňuje kritéria trvale udržitelného zahradničení podle biologických principů a je tak prvním nositelem této certifikace na území České republiky.

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Vinné sklepy Vrbice - sklepní kolonie Pod strážním kopcem ve Vrbici

Vinné sklepy Vrbice - sklepní kolonie Pod strážním kopcem ve Vrbici

V obci Vrbice najdete zajímavou soustavu vinných sklepů – Sklepní kolonii Pod strážním kopcem. Sklepy, které byly vykutány do pískovce až v sedmi patrech nad sebou, návštěvníka upoutají kamennými vstupy s goticky lomenými oblouky.

Naučná stezka doupných stromů Pohansko

Naučná stezka doupných stromů Pohansko

Stezka se věnuje doupným stromům, tj. stromům s dutinami, které působí jako torza a postupně umírají, ale ve kterých bují hmyzí život a své útočiště poskytují i netopýrům a ptákům. Stezce byl dán pohádkový ráz, přičemž jsou stromy připodobněny Entům z knih Pána prstenů.

Moravské vinařské stezky - na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky - na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena deseti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Návštěvnické centrum vinařství Annovino

Návštěvnické centrum vinařství Annovino

Minutu jízdy z centra Lednice a od zámku (Nejdecká 714 - směr Bulhary) máte možnost navštívit unikátní návštěvnické centrum vinařství Annovino z mušličkového vápence tvořeného zkamenělinami.

Café Fara v Klentnici u Mikulova - kavárna řízená srdcem

Café Fara v Klentnici u Mikulova - kavárna řízená srdcem

Stylová nekuřácká kavárna v Klentnici na trase cyklostezky pod Pálavskými vrchy nabízí lahodnou kávu, zážitkový salónek Coffee spirit, farní knihovnu, vinný sklep, ubytování v nově vybudovaných netradičně řešených pokojích, prostornou terasu i dětské hřiště. Od jara do podzimu také skvělé akce.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Čeká tu na vás expozice "Od gotiky po empír", expozice "Víno napříč staletími" obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámecká knihovna i obří sud.

Cykloturistika v Zahradě Evropy

Cykloturistika v Zahradě Evropy

Lednicko-valtický areál, zařazený do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, nabízí řadu zajímavých míst, která jsou zde k zhlédnutí. Nejlépe si je prohlédnete z našich kol a skútrů, které vám rádi zapůjčíme.

Muzeum kávy v Klentnici

Muzeum kávy v Klentnici

Jedinečná sbírka čítá na 500 exponátů - kávových strojů, pražiček a mlýnků na kávu. Naleznete zde jednu z největších sbírek kávových strojů, pražiček a mlýnků v Evropě.

Vinařství Obelisk ve Valticích

Vinařství Obelisk ve Valticích

Vinařství Obelisk ideově navazuje na práci Lichtenštejnů a obnovu krajiny v meandrech řeky Dyje v majitelově Oboře Obelisk u Lednice.

Stolová hora na Pálavě - nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku

Stolová hora na Pálavě - nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku

Stolová hora (Tabulová hora) na Pálavě je mohutný vápencový kopec s téměř dokonale rovnou vrcholovou plošinou, na které už v mladší době bronzové stávalo opevněné sídliště. Na jižním svahu roste vzácná šalvěj etiopská. Stolová hora jedinou původní lokalitou této květiny na našem území.

Vinselekt Michlovský - kvalitní vína z Rakvic

Vinselekt Michlovský - kvalitní vína z Rakvic

Miloš Michlovský založil svoji firmu roku 1993. Od samého počátku se zaměřil na produkci velmi kvalitních vín nejvyšších jakostních stupňů. Vsadil na citlivou péči o vinice, dlouholeté zkušenosti, precizní zpracování hroznů a využití nejmodernějších technologií.

Kočičí skála u Mikulova

Kočičí skála u Mikulova

Přírodní památka Kočičí skála leží asi 2 km severně od Mikulova a 2 km jihovýchodně od Bavor. Jedná se o malou vápencovou skálu s výskytem charakteristické flóry Pavlovských vrchů, například s kosatcem nízkým, lnem chlupatým a sápou hlíznatou.

Chrám Tří Grácií v Lednicko-valtickém areálu

Chrám Tří Grácií v Lednicko-valtickém areálu

Asi 5 km severovýchodně od Valtic se nachází Chrám tří Grácií. Leží na červené turistické trase, která spojuje Valtice s Lednicí a dále pokračuje k Novomlýnským nádržím. Interiér je veřejnosti nepřístupný.

Děvín - nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů

Děvín - nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů

Děvín je se svými 554 m.n.m nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů a zároveň národní přírodní rezervací a jádrovým územím CHKO Pálava a biosférické rezervace Dolní Morava.

Svatý Kopeček v Mikulově

Svatý Kopeček v Mikulově

Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček (363 m n. m.) - původním názvem Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. Svatý Kopeček je významným poutním místem.

NZM Valtice - Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

NZM Valtice - Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

V muzeu jsou umístěny stálé expozice historického vývoje zelinářství, ovocnářství a vinařství v českých zemích (mj. sbírka historických vinařských lisů), parafinových modelů ovoce a zeleniny, malé zahradní arboretum. Muzeum prošlo v letech 2017 - 2019 rozsáhlou proměnou.

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu. Byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Od roku 1990 je oblast zařazena do seznamu mezinárodně významných mokřadů. Podél rybníků vede 11 km dlouhá naučná stezka.

Víno napříč staletími - nejrozsáhlejší expozice vinařství v České republice

Víno napříč staletími - nejrozsáhlejší expozice vinařství v České republice

Expozice, neobvyklá svým výtvarným pojetím, souhrnně zpracovává historii a vývoj vinohradnictví a vinařství na našem území v kontextu evropských dějin. Atmosféru dýchající vínem a historií podporuje citlivé nasvícení a komponovaná dobová hudba.

Vinařství Mádl Velké Bílovice

Vinařství Mádl Velké Bílovice

Vinařství Mádl z Velkých Bílovic pěstuje víno již po několik generací. Odměnou je nejen titul Vinařství roku 2011, ale hlavně stovky spokojených zákazníků. František Mádl pěstuje v malých šaržích typické velkopavlovické odrůdy v maximálním souladu s přírodou.

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava vznikla rozšířením bývalé biosferické rezervace Pálava.

Národní přírodní památka Miroslavské kopce

Národní přírodní památka Miroslavské kopce

Území Národní přírodní památky Miroslavské kopce se nachází na nejjižnějším cípu Bobravské vrchoviny, v místě jejího přechodu do roviny Dyjskosvrateckého úvalu. Sestává se z několika izolovaných lokalit jižně od města Miroslavi.

Vinařství Vican v Mikulově

Vinařství Vican v Mikulově

Spojení minulosti a budoucnosti, úcta k tomu, co nám zanechali předci, a zároveň moderní přístup. To charakterizuje Vican rodinné vinařství.