Úvod > Co chcete dělat? > Sedlecká vína – vína s kapkou poezie
Gurmánská turistika

Sedlecká vína – vína s kapkou poezie

Vína ze ZD Sedlec u Mikulova se rodí v nádherném regionu v okolí Mikulova největšího moravského rybníku Nesyt. O jejich kvalitě svědčí i to, že se podávají na významných státních událostech.
ZD Sedlec patří k tradičním výrobcům kvalitních přívlastkových vín. V současné době obdělává 125 hektarů vinic, které jsou situovány na jihovýchodních svazích nad největším moravským rybníkem Nesytem, jehož zrcadlový efekt a mikroklima spolu se sprašovými půdami a vápenitým podložím dodávjí těmto polohám na jedinečnosti. Družstvo vyrábí výhradně bílá vína, která jsou pro místní půdní a klimatické podmínky téměř ideální. K těm nejvýznamnějším patří Champion Valtických vinných trhů, Champion Grand Prix Vinex, Champion Vinum Juvenale a celá řada medailí na nejprestižnějších výstavách. Sedlecká vína se podávají na významných státních událostech, kterou bezpochyby byla také návštěva anglické královny Alžběty II. Zdejší víno také zachutnalo manželce ameriského prezidenta Hillary Clintonové.

Sedlecká vína jsou vytvářeny v několika historických sklepech soustředěných pod degustační místností. Vína zde mají ideální podmínky pro kvašení a následné zrání. V našich sklepech se můžete setkat jak s moderními nádobami z nerezu, tak i s tradičními dřevěnými sudy, které umožňují přirozený přístup kyslíku v malých dávkách do zrajících vín. Další zajímavostí je archivní sklep ZD Sedlec, kde se vám nabízí možnost ochutnat archivní skvosty z pera sedleckého sklepmistra Ctirada Králíka.

V poslední dekádě získala Sedlecká vína celou řadu ocenění jak na tuzemských, tak i na zahraničních výstavách vín. Můžeme se pyšnit titulů Championa Grand Prix Vinex, Valtických vinných trhů, Vinařské Litoměřice, Hradecký pohár, Král vín, Festwine, Top 77 a mnohé jiné. Ze zahraničních úspěchů můžeme jmenovat medailová ocenění na Decanter London, Vinalies Paris, Terravino Israel, San Francisco a Muvina Prešov. V letošní sezóně se nám podařilo získat titul Championa na Hradeckém poháru, zlaté medaile na Vinum Juvenale, bronzový pohár na Víno a Destiláty, zlatou medaili na Ice wine du Monde a mnohé jiné.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Vican v Mikulově

Vinařství Vican v Mikulově

Mikulov, Jihomoravský kraj
Hraniční zámeček a Restaurant Essens

Hraniční zámeček a Restaurant Essens

Hlohovec, Jihomoravský kraj