Úvod > Co chcete dělat? > Víno napříč staletími - nejrozsáhlejší expozice vinařství v České republice

Víno napříč staletími - nejrozsáhlejší expozice vinařství v České republice

Kultura
Expozice, neobvyklá svým výtvarným pojetím, souhrnně zpracovává historii a vývoj vinohradnictví a vinařství na našem území v kontextu evropských dějin. Atmosféru dýchající vínem a historií podporuje citlivé nasvícení a komponovaná dobová hudba.
V prostorách bývalých barokních zámeckých koníren se před návštěvníkem otevírají vhledy do různých dob i zemí, v nichž víno mělo své nezastupitelné místo. Expozice tak provází třeba románským sklepem, gotickou kaplí, renesančním labyrintem či barokním divadlem a všude poskytuje srozumitelné a obrazově bohatě zpracované informace.

Několik filmových projekcí návštěvníkovi přiblíží rozmach vinohradnictví a vinařství v jednotlivých historických obdobích. Milým zpestřením je pak závěrečná projekce jízdy současnou vinařskou cyklostezkou, kterou si může návštěvník vychutnat, když opravdu šlápne do pedálů zde instalovaného bicyklu.

Mezi vystavenými exponáty jsou vzácné originály z Moravy i Čech i dokonalé repliky různých sbírkových předmětů souvisejících s vinařskou tematikou. Nejstarším exponátem je 18 milionů let dochovaný otisk révy teutonské, který vůbec poprvé dlouhodobě zapůjčilo Národní muzeum v Praze.

Autoři expozice mysleli rovněž na děti a handicapované návštěvníky, pro které jsou zde různé interaktivní a hmatové prvky. Výstavní prostor je bezbariérový.
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 8. 2020
10.10.
JKO & Ensemble Flair

JKO & Ensemble Flair

Mikulov, Jižní Morava
15.8.
Mikulovský cimbálový večer

Mikulovský cimbálový večer

Mikulov, Jižní Morava
15.8.
Vinný trh

Vinný trh

Mikulov, Jižní Morava
11.9.
13.9.
Slavnosti vína Mikulov

Slavnosti vína Mikulov

Mikulov, Jižní Morava