!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Národní přírodní rezervace Lednické rybníky
Příroda

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu. Byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Od roku 1990 je oblast zařazena do seznamu mezinárodně významných mokřadů. Podél rybníků vede 11 km dlouhá naučná stezka.
Jedná se o soustavu pěti rybníků: Nesyt, Hlohovecký, Prostřední a Mlýnský, které se nacházejí mezi Lednicí a Valticemi a rybník Zámecký, který je přímo součástí zámeckého parku v Lednici a patří mezi ty nejkrásnější. Rybniční soustava je dílo ze začátku 15. století. Hnízdí zde početné vodní ptactvo, křižovatka a odpočinková zastávka při ptačích tazích. Od roku 1990 je oblast zařazena navíc do seznamu mezinárodně významných mokřadů. Podél rybníků vede 11 km dlouhá naučná stezka s několika odbočkami a 17 zastaveními. Jednotlivé informační panely jsou věnovány fauně a flóře, zejména ptákům, rybničnímu ekosystému, hospodaření na rybnících a historii rybníků, ochraně přírody a dalším tématům. Lednické rybníky jsou spojovány také několika cyklistickými trasami.
 
Rybníky byly vybudovány jako rybochovné v 15. století. Největší z nich je 325 ha velký Nesyt, který je zároveň největším moravským rybníkem. Soustava dále zahrnuje rybníky Hlohovecký, Prostřední, Mlýnský, Zámecký a Podzámecký. Tyto rybníky jsou součástí národní přírodní rezervace, která čítá více než 600 ha a slouží k ochraně jedné z nejvýznamnějších ornitologických lokalit českých zemí. Jsou jak významným hnízdištěm, tak tahovým shromaždištěm a zastávkou četných druhů vodních a mokřadních ptáků. Terén v okolí Lednických rybníků je poměrně členitý, a proto tu existují esteticky působivé scenerie,  které nemají v jiných částech Lednicko-valtického areálu obdoby.
 
U rybníků kromě jiných druhů hnízdí potápka černokrká, kdysi nejhojnější potápka české fauny, zrzohlávka rudozobá (naše nejvzácnější kachna), tajemný bukáček malý nebo sýkořice vousatá, skrytě žijící v rákosinách. Na ostrově v Zámeckém rybníku můžete snadno pozorovat doslova stovky párů volavky popelavé a kvakoše nočního v hnízdní kolonii. Dále se tu vyskytuje potápka malá, zrzohlávka rudozobá, husa velká, slavík modráček středoevropský, lžičák pestrý nebo čírka obecná.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020
17.4.
Běhej lesy Lednice

Běhej lesy Lednice

Lednice, Jižní Morava
30.7.
Děti ráje

Děti ráje

Lednice, Jižní Morava
31.7.
Čas růží

Čas růží

Lednice, Jižní Morava
31.7.
Procházka slavnými muzikály

Procházka slavnými muzikály

Lednice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Grand Moravia v Lednici

Restaurace Grand Moravia v Lednici

Lednice, Jižní Morava
Restaurace Onyx v Lednici

Restaurace Onyx v Lednici

Lednice, Jižní Morava
Relax Hotel Štork

Relax Hotel Štork

Lednice, Jižní Morava