Úvod > Aktuality > Věstonická venuše bude vystavena v londýnském Britském muzeu
Vestonická venuše je nejstarším umeleckým predmetem z období praveké keramiky na svete
"> Vestonická venuše je nejstarším umeleckým predmetem z období praveké keramiky na svete "> Celkem si však Britové vyžádali dalších 24 cenných predmetu
Kultura

Věstonická venuše bude vystavena v londýnském Britském muzeu

  • Vydáno5. února 2013
Až do 26. května budou moci Londýňané v Britském muzeu obdivovat křivky slavné Věstonické venuše, kterou do Anglie propůjčilo Moravské zemské muzeum spolu s dalšími exponáty, které budou představeny na výstavě paleolitického umění.
Věstonická venuše bude v Londýně vystavena od 7. února v rámci expozice Umění doby ledové: Zrození moderní mysli. Mezi dalšími exponáty zaujímá soška z pálené hlíny prestižní místo, protože je nejstarším uměleckým předmětem z období pravěké keramiky na světě. Celkem si však Britové vyžádali 24 cenných předmětů z období paleolitu.

Exponáty chrání v zahraničí zvláštní imunita, protože tvoří součást kulturního dědictví suverénního státu. Naposledy Věstonická venuše opustila zemi před pěti lety, kdy byla vystavena ve Vídni.

Věstonická venuše vysoká 11,5 cm. zvýrazňuje typicky ženské tvary, proto je považována za symbol plodnosti. Pochází z období mladého paleolitu a vznikla mezi lety 29 000 až 25 000 př. n. l. Podle odborníků je stará až 29 tisíc let. Archeologická expozice v Dolních Věstonicích podává přehled poznatků o archeologických lokalitách ze starší doby kamenné, které byly zkoumány v katastrech Dolních Věstonic a sousedního Pavlova. Dozvíte se tu zajímavosti o životě pravěkého člověka, uvidíte zde kostěné i kamenné předměty, umělecky zpracované výrobky a plastiky nebo rekonstrukci paleolitického obydlí či hrobu tří mladých jedinců.
 

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura