Úvod > Aktuality > Bezpečné Česko: na světě patříme do TOP 20, doma vede jihovýchodní Morava
Životní styl

Bezpečné Česko: na světě patříme do TOP 20, doma vede jihovýchodní Morava

  • Vydáno21. dubna 2023
Podle analýzy britského portálu Which, který se zabývá nejrůznějšími cestovními doporučeními, patří Česká republika k nejbezpečnějším turistickým destinacím na světě. Hodnocení vychází z dat firmy STC, která země světa hodnotila například pode rizika živelních pohrom, množství nehod na silnicích, míry vražd, zdravotnické infrastruktury, bezpečnosti pro ženy nebo terorismu.
vyškovČesko se umístilo na 17. místě a za sebou nechalo i takové země, jak je například Nizozemsko, Itálie nebo Francie. Naopak před námi se umístilo Norsko, Portugalsko, Island, Slovinsko, Dánsko a Rakousko. Jedničkou světového žebříčku je pak Švýcarsko. Na Kudy z nudy nás ale zajímalo, která místa ČR jsou nejbezpečnější v rámci republiky. Na pomoc jsme si vzali index kriminality, který uvádí počet trestných činů na 10 tisíc obyvatel v jednotlivých okresech. V TOP desítce se (v roku 2022) umístily: Vyškov, Žďár nad Sázavou, Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou, Blansko, Chrudim, Hodonín, Třebíč, Plzeň – sever a Uherské Hradiště.

Vyškovsko drží mezi 77 okresy celorepublikový primát, Blanensko je páté a Hodonínsko sedmé. Jedním z nejbezpečnějších měst v republice je podle mapy kriminality Veselí nad Moravou, kde počet trestných činů trvale klesá. Naopak nejméně bezpečno je v Praze, která je na posledním místě indexu a následují další velká města: Ostrava, Brno – mesto, Plzeň – město a Liberec.
Blansko

Blansko

V Blansku, které je díky pozoruhodnému okolí s řadou přístupných jeskyní považováno za vstupní bránu do Moravského krasu, si přijdou na své ti, kdo mají rádi industriální architekturu a technické památky. Milou kuriozitou je dřevěný kostelík, který se do Blanska přestěhoval z Podkarpatské Rusi.

Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou

Ačkoli Žďár nad Sázavou má historické centrum s radnicí, morovým sloupem a barokně upravenou tvrzí s muzeem, větší pozornost přitahuje severní okraj města se zámkem a poutním kostelem na Zelené hoře. Vrcholné dílo architekta Jana Blažeje Santiniho bylo v roce 1994 právem zapsáno mezi památky UNESCO.

Rychnov nad Kněžnou

Rychnov nad Kněžnou

Barokní zámek rodiny Kolowratů s obrazárnou, renesanční zvonice se zvonem Kryštofem, na náměstí bývalá radnice a v ní muzeum hraček, několik kostelů a kaplí a také památník spisovatele Karla Poláčka a pomník hrdinů knížky Bylo nás pět – to všechno nabízí město na řece Kněžné v podhůří Orlických hor.

Uherské Hradiště

Uherské Hradiště

Město na řece Moravě je srdcem Slovácka, regionu proslulého svébytným folklorem, cimbálovou muzikou, dobrým vínem a překrásnými kroji. Projděte se historickým centrem i vinařskými uličkami v Mařaticích, navštivte expozice Slováckého muzea a poznejte zblízka bohaté slovácké lidové tradice!

Vyškov

Vyškov

Vyškov není jen město s historickým centrem, zámkem, muzeem a renesanční radnicí s věží, ale také město s aquaparkem, zoologickou zahradou a atraktivním DinoParkem. Můžete se také projít kolem zbytků hradeb, zajít si na hvězdárnu a v areálu letiště si prohlédnout Muzeum letecké a pozemní techniky.

Hodonín

Hodonín

Hodonín je jedním z center Slovácka, oblasti proslavené folklorem, lidovými řemesly a živými tradicemi. Město, ležící v rovinách u řeky Moravy, je rodištěm T. G. Masaryka, filozofa, politika a prvního prezidenta Československé republiky, jehož osudy jsou spojeny také s řadou obcí v okolí.

Třebíč

Třebíč

Máte rádi románský styl, gotiku, baroko i uličky starých židovských čtvrtí? Třebíč nabízí od každého trochu. Zdejší židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem byla společně s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Chrudim

Chrudim

Chrudim se vám představí jako půvabné město s řadou zajímavých památek. Renesanční Mydlářovský dům vám připomene slavné loutkářské tradice, za vidění stojí i středověké uličky, zbytky městských hradeb, nevšedně pojaté expozice chrudimského muzea nebo náměstí s monumentálním gotickým chrámem.

Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí

Město v podhůří Orlických hor na soutoku Tiché Orlice a Třebovky má pěkné historické centrum s téměř pravidelným čtvercovým náměstím, které lemují barokní domy s podloubími. Za vidění stojí také renesanční bratrský sbor, barokní radnice s nárožní věží a městské muzeum v secesní Hernychově vile.

Plasy

Plasy

Historie města v údolí řeky Střely na severním Plzeňsku byla po staletí svázána s cisterciáckým klášterem – a právě ten nesmí uniknout vaší pozornosti. Díky unikátnímu systému odvodňovacích štol si při prohlídce rozsáhlého barokního areálu přijdou na své i milovníci technických památek.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda