Rosice

Město leží v mělkém údolí říčky Bobravy západně od Brna, z východu a západu je obklopují zalesněné výběžky Českomoravské vrchoviny. Z řady památek si zaslouží pozornost zejména renesanční zámek a barokní poutní kaple s trojúhelníkovým půdorysem interiéru.

Co musíte vidět v Rosicích

Dominantou Rosic je zámek s arkádami a řadou dalších renesančních prvků, obklopený parkem; kromě prohlídek se tu koná řada akcí. Na návrší jižně pod zámkem stojí chrám sv. Martina, další významnou sakrální stavbou je poutní kaple Nejsvětější Trojice na návrší jižně od města. Vede k ní lipová alej s křížovou cestou. Za vidění stojí i kašna na náměstí se sochou slovanské bohyně Živěny, instalovaná roku 1868 při příležitosti otevření prvního městského vodovodu, a starý pranýř před radnicí.
 

Rosické štiky

Ve 14. a první polovině 15. století Rosice patřily rodu Hechtů, jehož erb zdobila stříbrná štika v červeném poli. Ryba se v Rosicích zabydlela; město má štiku ve znaku, její jméno hrdě nese místní hokejový klub, najdete tu i restaurace a kavárny se štičími jmény. Ještě slavnější než Hechtové byli další majitelé panství. Jan starší ze Žerotína založil v nedalekých Kralicích nad Oslavou tiskárnu, v níž byla vytištěna známá Bible kralická, jeho syn Karel dokončil renesanční přestavbu zámku.
 

Úzkokolejky, permoníci a včely

Nejzajímavějšími místy města vás provede naučná stezka Rosickou historií; kromě kostela a kaple Nejsvětější Trojice míří také ke Včelařskému muzeu. Ve venkovním areálu se nacházejí moderní včelíny i úly z dob našich předků, sídlí tu rovněž včelařská chovatelská stanice. Minulost města, které až do devadesátých let 20. století bývalo centrem Rosicko-oslavanské uhelné pánve, připomíná Muzeum průmyslových železnic ve Zbýšově, s dětmi se vydejte do zábavního parku Permonium.

Turistická informační centra


Rozumíme penězům – finanční gramotnost pro děti

Hodnota, peníze, rozpočet, ...
Rosice, Jihomoravský kraj

Adventní výtvarné dílny

Přivítejte advent tradičními výtvarnými dílnami.
Rosice, Jihomoravský kraj

Dárek pod stromeček

Zveme vás na dílnu, v níž si děti vyrobí originální dárek a obal na něj.
Rosice, Jihomoravský kraj

Prago Union & Nikola Mucha – KD Cristal Rosice

Unikátní dvojkoncert popové femme fatale a rapové legendy.
Rosice, Jihomoravský kraj

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu

Dominantou města Rosice, ležícího asi 20 km na západ od Brna, je zámek na kopci, nad soutokem Bobravy s Říčanským potokem. Renesanční zámek v soubě ukrývá také protiatomový kryt, který můžete v rámci prohlídky navštívit.
Rosice, Jihomoravský kraj

Včelařské muzeum Rosice

Včelařské muzeum Rosice se nachází v jižní části města a je osvětovým a chovatelským střediskem Českého svazu včelařů. Součástí areálu je muzejní expozice, specializovaná galerie a včelařský skanzen s unikátními ukázkami současné i historické včelařské techniky, včetně úlů.
Rosice, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Rosickou historií

Dvanáct panelů naučné stezky vás seznámí s historií kulturních památek a zajímavých rosických zákoutí či osobnostmi s Rosicemi spjatými.
Rosice, Jihomoravský kraj

Hotel Slovan – za fotbalem do Rosic

Sportovní a relaxační zařízení FC Slovan Rosice. Hotel Slovan stojí v klidné části města Rosice, které leží 20 km západně od Brna. Je součástí fotbalového areálu a v těsné blízkosti zimního stadionu s celoročním provozem.
Rosice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Uzenářství Hadač Zapletal – Prostě maso!

Vyrábíme, prodáváme, distribuujeme vepřové maso, hovězí maso a droby. Nabízíme široký sortiment masných výrobků a specialit dle domácích receptur. Balení do vakua a ochranné atmosféry. Rozvoz chladírenskými vozy. Příprava selat k rožnění a steaků na gril.
Rosice, Jihomoravský kraj

Pojeďte na výlet


Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti

Na kole po stopách filmu Bobule

Jižní Morava je pecka! A taky Bobule. Slavné komedie se natáčely v okolí Mikulova, šlápněte do pedálů a poznejte vinařský kraj. Všechny jeho krásy vás dostanou, od půvabných vesniček přes malebnou krajinu až po sklenku dobrého vína.