Úvod > Co chcete dělat? > Zážitky > Otevřená zahrada
Zážitky

Otevřená zahrada

Otevřenou zahradu najdete v samém centru Brna, pod hradem Špilberkem. Je ideálním místem pro odpočinek, vzdělání i zábavu.

Otevřená zahrada je environmentální vzdělávací centrum. Tvoří ji tři hlavní části – pasivní budova s chytrými technologiemi a zelenou střechou, výuková Zahrada čtyř živlů  a přírodní Boromejská zahrada s městskou minifarmou. V areálu po celou sezónu probíhají výukové programy pro školy, tematické akce pro rodiny s dětmi i širokou veřejnost, vzdělávací kurzy, bylinkové dílny, odborné semináře, komentované prohlídky zahrad a technologií pasivní budovy nebo výstavy a vernisáže. V letních měsících je navíc v provozu i zahradní bistro.
 

Výuková Zahrada čtyř živlů

Výukovou zahradu tvoří dvanáct interaktivních stanovišť, která jsou rozdělena do čtyř tematických skupin – Země, Voda, Vzduch a Slunce. Cílem těchto jedinečných stanovišť je převést teoretické znalosti ze školy do praxe, aby si děti lépe osvojily poznatky z přírodopisu, fyziky, zeměpisu a environmentální výchovy. Děti zde zjistí například jak funguje říční krajina, jak vzniká vítr a kde lze sílu větru využít, čím se liší záření vznikající na Slunci od záření z umělého zdroje, proč dnes odpad třídíme, když dříve se to nedělalo, jak se tvoří a vzniká půda a další praktické poznatky.
 

Přírodní Boromejská zahrada

V bývalé klášterní zahradě pomáháme naučně zábavnými aktivitami pochopit dětem koloběh „od hlíny až po vidličku“. Učíme je lásce k přírodě a jak nakládat se zdroji v běžném životě. Že rajče neroste v supermarketu, jak vypadá živá ovce nebo jak se peče chleba v opravdové kamenné peci. V roce 2019 navíc v zahradě přibyly přírodní herní a vzdělávací prvky pro nejmenší děti. V Boromejská zahradě mají svůj domov i králící, slepice a ovce.
 

Zažijte Otevřenou zahradu

Pěstujeme bylinky, chováme včely, pečujeme o stromy a zahradu. Využíváme bylinky a rostliny ze zahrady k výrobě domácí kosmetiky. Zveme mistry kuchaře, kteří připravují pokrmy ve venkovní kuchyni. Přijďte na naše kurzy a přiučte se zahradnickému, včelařskému, ovocnářskému, bylinkářskému nebo kulinářskému umění. Naučíme vás, jak na to. Od hlíny až po vidličku.
.
Pro rodiny s dětmi i jednotlivce pořádáme během roku celou řadu akcí. Na své si přijdou všechny věkové kategorie,  gurmáni, milovníci vína i umění. Každoročně organizujeme Jarní a Dýňovou slavnost pro celou rodinu. Pravidelně pořádáme benefiční kadeřnickou show s Janem Špilarem, výstavy a vernisáže, bylinkářský festival a mnoho dalšího.
 

Galerie Otevřená zahrada

Ve vnitřních prostorách areálu byla zprovozněna netradiční galerie, v níž vystavují svá díla významní umělci Jihomoravského kraje. Součástí výstav jsou i slavnostní vernisáže s kulturním programem.

Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska 2023

Zářijový díl seriálu cykloturistických akcí Krajem vína vás již tradičně zavede do podzimních, hrozny obtěžkaných, vinic Znojemska. Připraveny jsou dvě trasy pro cyklisty a jedna pro pěší, na trasách vás čekají zastávky ve vinných sklepech i přímo ve vinicích.
Brno, Jihomoravský kraj

Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska 2023

První říjnový víkend strávíme v podzimních vinicích v okolí Kyjova. Připraveny budou dvě trasy pro cyklisty a jedna pro pěší po vinařských stezkách Kyjovska. Na kole nebo pěšky budete objevovat krásy slovácké přírody a ochutnáte místní speciality včetně burčáku.
Brno, Jihomoravský kraj

Interaktivní divadelní zážitek pro děti od 3 let

Derniéra, tedy poslední možnost představení vidět!
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Adventní Víno z blízka v Brně

Začátek adventu se v Brně opět spojí s moravskými vinaři a jejich víny. Zimní festival Víno z blízka je přivede jak do úchvatných prostor kláštera i do brněnských restaurací a vináren.
Brno, Jihomoravský kraj

Greenway Krakov–Morava–Vídeň

Greenway Krakov–Morava–Vídeň spojuje dvě významné středoevropské metropole Krakov a Vídeň. Na území České republiky prochází tento koridor severní, střední a jižní Moravou.
Brno, Jihomoravský kraj

Kosmetické studio v centru Brna

Kosmetické ošetření, řasy Diamond Lashes, ultrazvukové čištění pleti, tělové zábaly, odstranění celulitidy v nově zrekonstruovaném studiu.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Galerie Monomach Veveří

Galerie Monomach je určena hlavně pro prezentaci současných mladých umělců.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel

Kostel, který je v Brně všeobecně známý pod názvem Červený kostel, dle použité barvy červeného cihlového zdiva, byl postaven v letech 1863-1865.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Palačinkárna Panksy v Brně

Palačinkárna, kavárna, bar, kulturní osvěžovna, to vše je brněnské Panksy. Každý den je v nabídce polévka a slané i sladké palačinky. Vše je vyráběno pouze z domácích surovin.
Brno, Jihomoravský kraj

Petit Cru Wine bar & shop v Brně

Petit Cru je wine bar, tedy bar, kde můžete denně ochutnat až 40 různých vín z celého světa, a to i po skleničce.
Brno, Jihomoravský kraj

Café Atlas

Designová kavárna, cukrárna a salaterie Atlas získala svůj název podle široké tapety s ilustracemi a motivy z historických cestopisů a atlasů, která dominuje celému interiéru.
Brno, Jihomoravský kraj

Vinárna Garage Wine v Brně

V Garage Wine můžete očekávat vynikající víno v originálních skleničkách z foukaného skla
Brno, Jihomoravský kraj