!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Otevřená zahrada
Otevřená zahrada
"> "> "> "> Síla vetru "> Pasivní dum "> Vodní tok "> Pocasí a podnebí "> Nejcennejší tekutina
+ Přidat foto
Zážitky

Otevřená zahrada

Otevřenou zahradu najdete v samém centru Brna, pod hradem Špilberkem. Je ideálním místem pro odpočinek, vzdělání i zábavu.

Otevřená zahrada je environmentální vzdělávací centrum. Tvoří ji tři hlavní části – pasivní budova s chytrými technologiemi a zelenou střechou, výuková Zahrada čtyř živlů  a přírodní Boromejská zahrada s městskou minifarmou. V areálu po celou sezónu probíhají výukové programy pro školy, tematické akce pro rodiny s dětmi i širokou veřejnost, vzdělávací kurzy, bylinkové dílny, odborné semináře, komentované prohlídky zahrad a technologií pasivní budovy nebo výstavy a vernisáže. V letních měsících je navíc v provozu i zahradní bistro.
 

Výuková Zahrada čtyř živlů

Výukovou zahradu tvoří dvanáct interaktivních stanovišť, která jsou rozdělena do čtyř tematických skupin – Země, Voda, Vzduch a Slunce. Cílem těchto jedinečných stanovišť je převést teoretické znalosti ze školy do praxe, aby si děti lépe osvojily poznatky z přírodopisu, fyziky, zeměpisu a environmentální výchovy. Děti zde zjistí například jak funguje říční krajina, jak vzniká vítr a kde lze sílu větru využít, čím se liší záření vznikající na Slunci od záření z umělého zdroje, proč dnes odpad třídíme, když dříve se to nedělalo, jak se tvoří a vzniká půda a další praktické poznatky.
 

Přírodní Boromejská zahrada

V bývalé klášterní zahradě pomáháme naučně zábavnými aktivitami pochopit dětem koloběh „od hlíny až po vidličku“. Učíme je lásce k přírodě a jak nakládat se zdroji v běžném životě. Že rajče neroste v supermarketu, jak vypadá živá ovce nebo jak se peče chleba v opravdové kamenné peci. V roce 2019 navíc v zahradě přibyly přírodní herní a vzdělávací prvky pro nejmenší děti. V Boromejská zahradě mají svůj domov i králící, slepice a ovce.
 

Zažijte Otevřenou zahradu

Pěstujeme bylinky, chováme včely, pečujeme o stromy a zahradu. Využíváme bylinky a rostliny ze zahrady k výrobě domácí kosmetiky. Zveme mistry kuchaře, kteří připravují pokrmy ve venkovní kuchyni. Přijďte na naše kurzy a přiučte se zahradnickému, včelařskému, ovocnářskému, bylinkářskému nebo kulinářskému umění. Naučíme vás, jak na to. Od hlíny až po vidličku.
.
Pro rodiny s dětmi i jednotlivce pořádáme během roku celou řadu akcí. Na své si přijdou všechny věkové kategorie,  gurmáni, milovníci vína i umění. Každoročně organizujeme Jarní a Dýňovou slavnost pro celou rodinu. Pravidelně pořádáme benefiční kadeřnickou show s Janem Špilarem, výstavy a vernisáže, bylinkářský festival a mnoho dalšího.
 

Galerie Otevřená zahrada

Ve vnitřních prostorách areálu byla zprovozněna netradiční galerie, v níž vystavují svá díla významní umělci Jihomoravského kraje. Součástí výstav jsou i slavnostní vernisáže s kulturním programem.

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Palačinkárna Panksy v Brně

Palačinkárna Panksy v Brně

Brno, Jižní Morava
Café Atlas

Café Atlas

Brno, Jižní Morava
Vinárna Garage Wine v Brně

Vinárna Garage Wine v Brně

Brno, Jižní Morava